porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 588


 
 
60
   ...  
35
 
34
 
33
 
32
 
31
   ...  
1
 
 
more_productivetemat nr 308-1251
visibility czytano 359 razy

Odbudowa fundamentu i hydroizolacji budynku istniejącego


Kupiłem działkę z istniejącym budynkiem letniskowym częściowo podpiwniczonym oraz z poddaszem użytkowym. Domek o wymiarach ok 5x7m, część podpiwniczona 5x4.5m
Zauważyłem, że hydroizolacja domku polegała na zabezpieczeniu ściany fundamentowej jedynie grubą folią polietylenową. Oczywiście w piwnicy weszła wilgoć na ściany - szczególnie w miejscu w którym poprzedni właściciel przebił ścianę w celu wykonania przyłącza wody z pompy abisynki. W tym miejscu zaczął odłazić tynk, w innych miejscach natomiast widoczne są niewyraźne maleńkie ciemne kropki na tynku. Dodatkowo w jednym miejscu jest również dość wyraźne pęknięcie ściany fundamentowej. Podejrzewam, że nie ma tam zrobionej żadnej ławy tylko fundament murowany z bloczka. Podłoga to wylany beton niemal na pewno bezpośrednio na ziemi lub folii PE.
Chciałbym wykonać hydroziolację od nowa i ewentualnie wzmocnić fundament (murowany z czego popadło). Dom posadowiony jest mniej więcej 1,5m poniżej poziomu gruntu (piasek pylasty o bardzo małych kapilarach i wysadzinowy). Zwierciadło wody jest znacznie niżej, ok 5 metrów pod poziomem. Brak jest warstwy nieprzepuszczalnej (geologicznie jest to skarpa dawnej rzeki). Wysokość stropu piwnicy od wylanej podłogi (brak płytek lub izolacji) do belki stropowej to 191cm.
Chciałbym pogłębić to pomieszczenie tak aby było normalnie użytkowym (pozostałe mają 2,34m wysokości). Jak w takim wypadku wykonać hydroizolację fundamentów oraz podłogi tak aby uszczelnić całą piwnicę?
Rozumiem, że konieczne jest podbicie fundamentu. Czy można odkopując sekcjami wykonać wtedy prawidłową hydroizolację ławy (jeśli istnieje) i fundamentu? Jeśli ławy nie ma, czy należy ją wykonać przy podbiciu i czy łatwiej w takim przypadku jest to zrobić stosując beton napowietrzony (łączenie hydroizolacji na ławie)?
Moje wątpliwości budzi również czas schnięcia bezrozpuszczalnikowych mas polimerowo bitumicznych - 2 dni do pełnego utwardzenia. Czy to znaczy, że sekcje fundamentu można by było zakopywać dopiero po 2 dniach? Jak kłaść i łączyć folię kubełkową w celu zabezpieczenia ocieplenia i hydroizolacji z zewnątrz?

Rozmawiałem już z 5 biurami projektowo-konstruktorskimi i niestety wszyscy albo zarobieni, albo niechętnie podejmują się pracy nad istniejącymi budynkami, sugerując wprost, że potrzebny jest doświadczony wykonawca, który zrobi to na Bolka oko…
Pomimo, że budynek będzie spełniał przez najbliższe kilka lat rolę wyłącznie letniskową, chciałbym zrobić to porządnie, żeby nie musieć wykonywać ponownie remontu kiedy będę chciał go docieplić i przekształcić na mieszkalny.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty porady inwestorom

Amciektemat nr 308-1254
visibility czytano 231 razy

Możliwość zwiększenia wysokości poddasza użytkowego


Witam,
W analizach (2040) wskazuje Pan jako ocieplenie poddasza użycie wełny pomiędzy krokwiami oraz pod krokwie w ilości 8cm. Obecnie cieśla postawił więźbę i nastąpiło wielkie zdziwienie, że ... poddasze jest tak małe. Na wizualizacjach wyglądało na większe :(  Zaczynam zastanawiać się jak można je powiększyć i w jaki sposób mogę odzyskać te 8cm.
Jedna opcja to usunąć te 8cm ocieplenia spod krokwi, ale czym zastąpić żeby nie stracić parametrów izolacji dachu. Trafiłem na produkt o nazwie Isobooster. Przeszukałem bazę porad i wspomniana jest ta nazwa w poradzie 657. Czy mogę zastosować ten produkt u mnie na poddaszu zamiast tych 8cm wełny? Na stronie producenta w zakładce certyfikaty i badania dostępne są pliki niezależnych badań określających parametry tego produktu. Przeczytałem je ale nie wiem o co chodzi i czy mogę w moim przypadku to zastosować? Załączam ten plik.
Druga opcja to ocieplenie nakrokwiowe produktem Thermano ale mam ten sam problem - czy mogę to zastosować? Drugi większy problem, który pojawi się nawet jeśli to mój wykonawca dachu już powiedział, że nie montował tego produktu i nie będzie się u mnie uczył montażu.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza użytkowe porady architektom porady inwestorom

Tomasz Rudnik temat nr 308-1271
visibility czytano 1139 razy

Przerwy technologiczne: pokrycie dachowe, tynki, ocieplenie


Jak długa powinna być przerwa technologiczna pomiędzy etapami:
1. Wykonaniem pokrycia dachowego z dachówki ceramicznej.
2. Wykonaniem tynków wewnętrznych tradycyjnych ręcznych cementowo- wapiennych.
3. Wykonaniem docieplenia i elewacji zewnętrznej styropian 20cm+tynk cienkowarstwowy. Materiał główny budynku beton komórkowy 500.
Pozdrawiam,
Tomasz Rudnik
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane ocieplenia tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne tynki gipsowe jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane

Michał D.temat nr 308-1274
visibility czytano 445 razy

Dobór warstw elewacyjnych przy ociepleniu styropianem


Dzień dobry, mam prośbę o zweryfikowanie i odpowiedź na pytania dotyczące produktów firmy Sto.
1). Ściana murowana z ytong, w tym roku będzie ocieplona i zrobiona warstwa zbrojąca, wylewki i tynki będą na wiosnę, a tynk na elewacji na jesieni za rok, by ewentualnie uniknąć wykwitów na elewacji.
2). Do klejenia styropianu - Sto-Baukleber. Do klejenia styropianu do OSB - ściana szczytowa - Sto-Dispersionskleber. Jaka będzie lepsza siatka zbrojąca oczka co 4 mm czy 6 mm?
3). Jako warstwę zbrojącą firma Sto podaje użycie np. StoArmat Classic plus - ale ma to swoją cenę czy można użyć jako warstwy zbrojącej produktu StoLevell Uni? Dlaczego ewentualnie ten pierwszy produkt jest bardziej polecany?
4). Jaki grunt użyć po roku czasu, przed położeniem tynku? Tynk jaki na ten moment rozpatruję to StoLotusan® K/MP lub StoSilco® K/R/MP, chyba że coś źle dobrałem to proszę o informację.
5). Ponieważ zrezygnowałem z boniowania, ale żeby front domu był bardziej wyrazisty chcemy zrobić pasek między oknami wykorzystując farbę StoColor Lotusan® G. Pasek będzie miał szerokość ok. 1 m i długi na 2 +2+1 metr.
6). Dopytam też od razu, z uwagi, że strop jest drewniany by zrobić tynki, chce najpierw położyć wełnę i paroizolację, a co za tym idzie muszę zrobić pasek tynku w strefie sufitu podwieszanego do którego będę mógł przykleić taśmą butylową wspomnianą folię. Tynk byłby położony na odcinku 10-15 cm, ewentualnie do strefy gdzie będzie tynk już widoczny. Ponieważ tynk chce wykonać w tym roku, ale jednocześnie nie czekać aż tak długo z przyklejeniem foli bo też będzie w tym roku, jaki produkt użyć. Myślałem nad produktem firmy Bornit - Baurex Aqua. Ewentualnie inny produkt po którym mógłbym szybko przystąpić do prac odczekując tydzień lub dwa. Realizacja będzie pod koniec września. Przyznam, że nie bardzo wiem jaki produkt dobrać, a ponieważ jest to mały odcinek może być droższy by wykonać szybciej. Czy jakaś warstwa gruntująca będzie konieczna jeśli tak to jaki produkt użyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia tynki wewnętrzne paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Amciektemat nr 308-1279
visibility czytano 542 razy

Mocowanie wiatroizolacji na dachu z poddaszem użytkowym


Witam,
Cieśla wykonał więźbę dachową i przykrył dach membraną dachową lub wiatroizolacją (nie wiem jaka jest poprawna nazwa). Dach jest w kształcie litery T. Na jednej części dachu zrobił na górze opasanie, a na drugiej części membrana schodzi mu się u góry i została dziura. Czy ta dziura może tam być? Cieśla twierdzi, że tak bo przecież i tak przed położeniem ocieplenia tą membranę się nacina w samym czubku żeby był przewiew dla wełny. Wykonawca ocieplenia poddasza zrobił wielkie oczy ze zdziwienia bo nigdy nie nacinał membrany przed położeniem wełny. Jak to powinno być poprawnie zrobione. Książkę przewertowałem i nie widzę jak to powinno być zrobione. Jeśli to coś Panu pomoże analizy o numerze 2040. Zamieszczam zdjęcia oraz mój szkic części dachu z dziurą od wnętrza i z zewnątrz oraz drugiej części dachu, gdzie tej dziury nie ma.
A kolejne pytanie, czy pas nadrynnowy jest poprawnie wykonany? Przed samym spadem jest zrobiony "hopek" tudzież garb i woda będzie na moje czucie się tam zatrzymywać zanim nie nazbiera się tyle żeby przelać się do rynny.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy wiatroizolacje porady inwestorom

KatarzynaFtemat nr 308-1283
visibility czytano 715 razy

Czym kierować się przy wyborze styropianu fasadowego?


W projekcie mam 20 cm styropianu lambda 040 i taki chce kupić. Na jakie parametry powinnam zwrócić uwagę, by był to styropian dobrej jakości?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane ocieplenia porady inwestorom

Mike Cranetemat nr 308-1284
visibility czytano 430 razy

W którą stronę układać membranę kubełkową?


Panie Jerzy a co z często powtarzanym powszechnie argumentem że kubełki trzeba wypukłą stroną do fundamentu (ocieplenie/hydroizolacja) bo pomagają w osuszaniu pojawiającej się tam wody umożliwiając migrację pary do góry i tym samym osuszanie? Czy w ogóle występuje osuszanie fundamentów poprzez te szczeliny między kubełkami. Poza tym chciałbym wiedzieć po co w ogóle robią te kubełki? 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty ocieplenia membrany kubełkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom panele PCV posadowienia

Breslandtemat nr 308-1290
visibility czytano 769 razy

Styropian grafitowy a inne styropiany


W rozdziale 1.4.2. w książce jest mowa o sporej rozbieżności między wartością deklarowaną (dla specyficznych warunków laboratoryjnych) a rzeczywistą lambdy (gdzie zazwyczaj mamy większą wilgotność materiału niż w laboratorium), ale różnice podane są w procentach, to nie tłumaczy dlaczego nie warto używać styropianu grafitowego; np.:
styropian zwykły biały wartość deklarowana 0,038 W/mK styropian zwykły biały w warunkach rzeczywistych (10 proc. wilg.) 0,038*1,5=0,057 W/mK
styropian grafitowy wartość deklarowana 0,031 W/mK styropian grafitowy wartość rzeczywista (10 proc. wilg.) 0,031*1,5=0,047 W/mK. Jak to interpretować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane procesy cieplne i wilgotnościowe fizyka budowli

Bociek1313temat nr 308-1298
visibility czytano 278 razy

Hydroizolacja fundamentu domu na stoku


Witam Panie Jerzy,
mam pytanie o poziomy hydroizolacji między strefą nadziemną, a podziemną ściany fundamentowej. Dom jest posadowiony na stoku. Rozmawialiśmy jakiś czas temu, ale wolę się upewnić o słuszność rozwiązań, czy dobrze Pana zrozumiałem. Przygotowałem model ścian fundamentowej z zaznaczonymi strefami hydroizolacji.
Legenda:
- linie poziome w górnej części przedstawiają wieniec
- Kolor czerwony - hydroizolacja polimerowo-bitumiczna
- Kolor zielony - hydroizolacja mineralna
- Kolor niebieski - przejście między hydroizolacją mineralną, a polimerowo-bitumiczną, zakład 10cm.
- Kolor czarny - ławy fundamentowe - układ schodkowy.

Czy hydroizolacja bitumiczna może wychodzić poza poziom gruntu, czy musi być idealnie do wysokości gruntu? Na tym etapie nie jestem w stanie wyznaczyć co do centymetra linii gruntu, stąd pytanie, czy dla bezpieczeństwa mogę wyjść z masą KMB wyżej planowanego poziomu terenu?
Jaki styropian stosować w tych dwóch strefach i jak kleić do danej warstwy? Na przykładzie dostępnych z firmy Steinbacher, czy możliwe jest zastosowanie jednego produktu w tych dwóch strefach?
Czy przed nakładaniem hydroizolacji wymagane jest sprawdzenie poziomu wilgotności? Czytałem, że od jego poziomu zależny jest sposób klejenia izolacji (rowkami pionowo w stronę gruntu lub w stronę ściany).
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-1309
visibility czytano 406 razy

Odstępstwo wykonawcy od wyników analizy c-w ściany ocieplonej


Analizy numer 2025. Witam, mam problem z wykonawcą od ocieplenia. Uparł się, że nie będzie wykonywał tynków z worka i później tego malował, bo szkoda mu na to czasu. Czy mogę tynk mineralny i farbę silikonową zastąpić barwionym tynkiem z wiadra ? Czy takie wykonanie elewacji będzie równie dobre i długotrwałe jak tynk mineralny + farba ?

Mam podbitkę wykonaną z OSB, na OSB chce przykleić klejem styropian żeby zrobić ładną płaszczyznę i wyrównać ewentualne nierówności i przykręcić styropian do osb za pomocą wkrętów do drewna. Jak poprawnie wykonać połączenie na styku styropian podbitka - styropian ściana ? Zostawić tam 1-2 cm szczelinę i wypełnić sznurem dylatacyjnym a później po wykonaniu tynku wpuścić tam akryl ?

Jak poprawnie wykonać opierzenie belki ozdobnej, zaznaczyłem na czerwono. W moim przypadku deska czołowa wykończona jest do połowy styropianem, a nad styropianem (pod rynnami) jest obróbka blacharska z kapinosem, w każdym bądź razie obróbka blacharska z tej belki będzie stykała się ze styropianem, a desce doczołowej. W jaki sposób mocować obróbkę blacharską do tej belki ozdobnej pokrytej styropianem.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje porady inwestorom


 
 
60
   ...  
35
 
34
 
33
 
32
 
31
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.