porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 587


 
 
60
   ...  
36
 
35
 
34
 
33
 
32
   ...  
1
 
 
nygastemat nr 308-1198
visibility czytano 278 razy

Styropian pod nadprożem okien, a tynk wewnętrzny


Witam.
Ekipa która murowała u mnie ściany praktycznie pod każdym oknem wstawiła 2cm XPS (niby po to aby zniwelować mostek termiczny). Nie zwróciłem na to większej uwagi aż do teraz gdy niedługo mają wejść tynkarze. Ten XPS jest wtopiony w beton więc na pewno nie jest na żadnym kleju ani kołkach. Tu moje pytanie: jak to naprawić aby tynk nie pękał ani nie odpadł razem z tym XPS-em? Tynkarz proponuje siatkę z klejem. Dodam że okna już są zakotwione do tego XPS co widać na zdjęciach. Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne nadproża porady inwestorom

John Peeltemat nr 308-1209
visibility czytano 364 razy

Granica hydroizolacji z terenem i listwa startowa ocieplenia w domu na stoku


Chciałbym zapytać o sposób wykonania hydroizolacji i montażu styropianu na styku XPS/EPS w przypadku działki o lekkim nachyleniu. Szacuję, że na długości (garaż+dom to ok. 20m) może to być ok. 40cm różnicy wysokości terenu. Zielona strzałka pokazuje orientacyjnie spadek terenu.
I teraz moje pytania.
Czy należałoby docelowo wypoziomować ten teren przez nawiezienie odpowiedniej ilości ziemi czy raczej nie ma takiej konieczności? Jest to o tyle ważne, że już na etapie wykonania ścian piwnicy trzeba wiedzieć gdzie będzie się kończył grunt, dlatego, że inna hydroizolacja jest nad poziomem terenu, a inna pod poziomem. Ponadto, musimy wiedzieć gdzie zakończyć membranę kubełkową i gdzie się ma kończyć XPS, a gdzie się zaczynać EPS. Jeśli nie wypoziomujemy gruntu, to czy mamy ciąć górną warstwę XPS i dolną warstwę EPS (na cokole) pod skosem po całym obwodzie domu? Czy tego się nie praktykuje? W takiej sytuacji chyba nie zamontujemy poprawnie listwy startowej?

Być może to są banalne pytania, ale dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z budownictwem, wydają się ważne.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

aneczka85mtemat nr 308-1217
visibility czytano 1790 razy

Skosy betonowe poddasza


Witam
Panie Jerzy, chciałam zapytać odnośnie skosów betonowych, mało jest tutaj informacji na ten temat a zależy nam aby takie skosy lane u nas zrobić. Jak się do tego przygotować? Nasz murarz już robił takie stropodachy i bardzo dużą wagę przywiązuje do tego aby na poddaszu i w pierwszym stropie rozprowadzić odpowiednie zbrojenie i odpowiednią grubość ścianek działowych i nośnych. Ściany nośne na parterze mamy z solbetu kl 600 24 cm, są też ścianki działowe 12 cm i 18 cm z silikatu. Mi z kolei sen z powiek spędza ocieplenie takich skosów, wstępnie stanęło na ociepleniu 20 cm styropianu i zaciągnięcie tego siatką i klejem lub szlichtą. Kierownik budowy twierdzi, że to bardzo dobry pomysł z tą zmianą na skosy, że mamy mocny fundament (robiony według Pana książki) zakończony na górze wieńcem. Tylko nie wiem jak z tym ociepleniem, myślałam też nad pianą PUR. Czy potem trzeba deskować całościowo taki dach nad ociepleniem czy wystarczy membrana, łaty, kontrłaty i dachówka betonowa? Robiąc taki dach ze skosami lanymi chciałabym to zrobić dobrze, aby była dobra wentylacja itp.
Jakie powinny być warstwy ocieplenia od skosów lanych do dachówki włącznie w przypadku zastosowania:
a) styropianu
b) piany PUR
c) wełny
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia poddasza użytkowe porady inwestorom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1218
visibility czytano 773 razy

Piana PUR natryskiwana bezpośrednio na deskowanie pełne


W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, par.321 znajdują się wymagania cyt.:
„1. Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust.1, nie może występować narastanie w kolejnych latach zawilgocenia spowodowanego kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeżeli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt.2.2.4 załącznika nr 2 do rozporządzenia”.
Nie mniej jednak przepis ten jest chyba ignorowany. Od kilku lat na forach budowlanych oraz stronach wykonawców izolacji natryskowej PUR przeczytać można o tym jak poprawnie wykonać izolację pianą PUR natryskiwaną bezpośrednio na deskowanie pełne. Ostatnio zauważyłem jednak większą ostrożność i asekurowanie się wykonawców, być może jest to podyktowane reklamacjami Inwestorów.

Czy spotkał się Pan już z sytuacją, że z powodu wykonania natrysku bezpośrednio na deskowanie pełne lub deskowanie pełne pokryte papą, doszło do zawilgocenia przegrody i rozwoju grzybów pleśniowych?

Jako przykład większej ostrożności zamieszczam cytaty ze strony wykonawcy. Informacje te znajdowały się w dziale Częste pytania:

"Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deskowanie?
Każdorazowo nasz przedstawiciel przyjeżdżając na pomiar dokonuje pomiaru wilgotności więźby dachowej higrometrem i określa indywidualne warunki. Ale głównym założeniem jest poziom wilgotności <11%.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deski przy dachu krytym papą i jaka pianą?
To jest dość specyficzny przypadek i każdorazowo należy skonsultować, bowiem z jednej strony mamy szczelną powierzchnię jaką tworzy papa z drugiej strony nie chcemy tego aż tak szczelnie zamknąć dlatego w takim wypadku zalecane jest położenie piany otwarto komórkowej i oczywiście pomiar wilgotności więźby dachowej przez naszego konsultanta.

Czy występuje efekt skraplania i czy wymagana jest membrana?
Efekt skraplania wynika z różnicy temperatury między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną powyżej 5 cm piany nie występuje już ten efekt, nie ma też konieczności stosowania foli paroizolacyjnej na pianę ale też nie ma przeciwskazań szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć takich jak łazienki czy kuchnie."

Panie Jerzy, tylko, czy zabiegi sugerowane przez wykonawcę pozwolą faktycznie wyeliminować zagrożenie kondensacji pary wodnej?
Trzecie pytanie dotyczy sugerowania przez wykonawców pianki natryskowej, optymalnej grubości izolacji PUR. Sugerują grubość od 15 do 18 cm. Czy ta grubość przypadkiem nie wynika z ograniczeń tej technologii, niż rzetelnej analizy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne dachy ocieplenia

Marek Malektemat nr 308-1230
visibility czytano 246 razy

Termoizolacja stropu, gdy dach jest mało pochylony


Kiedy najwcześniej po wylaniu stropu żelbetowego można przystąpić do układania na nim paroizolacji i termoizolacji z wełny? Na dołączonym zdjęciu jest sufit podwieszany ale będzie wylany strop żelbetowy grubości 18 cm. Dach nad tym stropem jest o dość niskim kącie nachylenia i dotarcie z folią i wełną do murłaty może być bardzo utrudnione po wykonaniu na nim pokrycia. Wykonawca proponuje ułożenie paroizolacji i wełny jeszcze na etapie układania wiatroizolacji ale mam wątpliwości:
1) Czy strop wystarczająco wyschnie zakładając, że minie minimum 3 tyg od jego wylania
2) Czy wełna nie zostanie zamoczona pod wpływem deszczu gdy nie będzie jeszcze pełnego pokrycia a jedynie wiatroizolacja na krokwiach. Należy brać też pod uwagę ewentualne błędy wykonawcze w okolicach kominów, które również mogą spowodować przecieki podczas deszczu.
Jeżeli moje wątpliwości są uzasadnione i jest to zbyt wczesny etap to jak podejść do tematu? Według analiz termoizolacja z wełny ma być grubości 27 cm. Murłata jest wymiarów 14x14 cm i leży bezpośrednio na stropie więc nie ma wystarczająco miejsca aby tyle wełny ułożyć. Może jedynym słusznym rozwiązaniem będzie domurowanie 1 warstwy bloczka z tego samego materiału co ściana (solbet klasy 600) i dopiero na nim ułożyć murłatę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia paroizolacje więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

PZR Budownictwotemat nr 308-1234
visibility czytano 500 razy

Wykonanie szczeliny wentylacyjnej w dachu z deskowaniem pełnym


Witam,
Mam na swojej budowie do ocieplenia dwuspadowy dach z pełnym deskowaniem. Mam pytanie dotyczące wykształtowania szczeliny wentylacyjnej pod pełnym deskowaniem, celem wentylacji termoizolacji z wełny mineralnej. W Pana książce, na rysunkach DA-1617 oraz DA-1618 szczelinę te kształtuje napięta(?) folia wiatroizolacyjna. Natomiast w jednej z porad (nr 075) zaproponował Pan wykształtowanie szczeliny za pomocą siatki szklanej, będącej kontynuacją warstwy zbrojącej wyprawy elewacyjnej. Siatka jest przybita zszywkami do listew mocowanych do krokwi. Chciałem zatem zapytać, czy obydwa te warianty można stosować zamiennie? Czy z jakiegoś powodu wariant z samą siatką lub nawet tylko z rozpiętym sznurkiem lub drutem między krokwiami jest gorszy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia wentylacja więźba dachowa porady wykonawcom

Angela Angeloratemat nr 308-1240
visibility czytano 693 razy

Ślady łączenia płyt styropianu oraz kotew na elewacji


Witam,
Bardzo proszę o odpowiedź;
1. Dowodem na jakie popełnione błędy podczas wykonywania termoizolacji metodą BSO są widoczne ślady łączeń pod wyprawą elewacyjną? Wykonawca twierdzi, że takie łączenia widać ZAWSZE po trzech latach od wykonania termoizolacji. Przypuszczam, że to nieprawda, a świadczy to jedynie o tym, że zawsze popełnia ten sam błąd i nie ma pojęcia jaki. Ja też nie - więc proszę o pomoc by nie powtórzył tych baboli na mojej budowie (zwłaszcza, że jest autorem tych widocznych łączeń na zdjęciu).
p.s. Łączenia widoczne są tylko przy określonym kącie padania promieni słonecznych - w tym przypadku o wschodzie słońca. Na załączonych zdjęciach widoczne tylko na jednej ścianie.
2. Przy okazji i zapobiegawczo, dowodem na jakie błędy są widoczne ślady kołkowania na gotowej wyprawie elewacyjnej?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin W.temat nr 308-1242
visibility czytano 260 razy

Czy warto zwiększyć grubość ocieplenia?


Witam,
bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie co do grubości ocieplenia na
ścianach zewnętrznych i na podłodze na gruncie. Widzę, że w analizach podaje Pan małe grubości ociepleń. W związku z ogólnie panującą opinią że straty ciepła przez podłogę stanowią około 5%, a straty przez ściany około 30% to dlaczego w proponowanych rozwiązaniach w podłogę dajemy 16 cm styropianu i w ściany też tylko 16 cm?
Jak by się zachowała ściana jeśli ta grubość izolacji na ścianach została by zwiększona o np. 10 cm lub stosując piankę o współczynniku przewodzenia ciepła np. 0,032 W/mK? Czy zwiększenie grubości ocieplenia negatywnie wpłynie na zawilgocenie przegrody?
Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom

KatarzynaFtemat nr 308-1245
visibility czytano 335 razy

Nieogrzewany garaż w bryle budynku


Czy na posadzce nieogrzewanego garażu w bryle budynku konieczna jest warstwa styropianu? Wg projektu powinno być 15 cm, ale garaż jest potraktowany jako ogrzewany (jest to niestety błąd, ponieważ zgodnie z założeniami nie miał być ogrzewany).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego garaże ocieplenia porady inwestorom porady architektom

jpyttemat nr 308-1248
visibility czytano 1650 razy

Remont starej ziemianki


Witam,
Ziemianka z lat 70-siątych. Stan na zdjęciach przestawia aktualną sytuację. Strop ziemianki (żelbetowy) pokryty był papą, na to około 5cm piasku i przykryty jakby "betonową czapką", na niej ponownie papa. Warstwy te zostały aktualnie usunięte a ja przymierzam się do kompleksowej renowacji bez zmiany przeznaczenia tj. nadal ziemianka do przechowywania warzyw i owoców (czyli typ o zachowanej wilgotności). Przy czym dach chciałbym zrobić jako dach zielony z zielenią ekstensywną. Bardzo proszę o ocenę planowanego rozwiązania i poradę odnośnie renowacji tej nietypowej budowli.

1. Warstwy dachu - Planowane rozwiązanie przedstawia ostatni rysunek.
Czy jest to akceptowalne rozwiązanie? Czy zamiast "klasycznej" hydroizolacji z papy można zastosować system jak dla tarasów z wykorzystaniem hydroizolacji ciągłej z masy polimerowo-cementowej?
2. Ubytek stropu nad wejściem (zdjęcie nr 3) - w jaki sposób wykonać nadlanie brakującej części?
3. Uszkodzone brzegi i naroża stropu (zdjęcie nr 1) - w jaki sposób dokonać naprawy?
4. W jaki sposób wykonać zewnętrzne ocieplenie ścian w części podziemnej jak i nadziemnej? Czy w ogóle można/powinno się je ocieplać?
5. Wewnątrz planowany jest tynk cementowo-wapienny. Czy to dobre rozwiązanie? Jaki rodzaj farmy można zastosować w takich warunkach?
6. Podłoga ziemianki jest tylko częściowo wylana betonem (po środku) a częściowo jest po prostu odsłoniętym gruntem (piaskiem). Pod ścianami nie widać żadnej izolacji poziomej. Ze względów utrzymania naturalnej wilgotności jest to być może efekt pożądany. Podłoga zostałaby w tych miejscach wybrukowana kostką i płytami ażurowymi.
Mam natomiast wątpliwości czy nie należy wykonać poziomej hydroizolacji ścian lub ich uszczelnienia zaprawą uszczelniającą przeznaczoną do piwnic. Proszę o poradę.

Z góry dziękuje i pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ziemianki i piwnice naturalne porady wykonawcom


 
 
60
   ...  
36
 
35
 
34
 
33
 
32
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.