porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 588


 
 
60
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
rjazwiectemat nr 308-2059
visibility czytano 419 razy

Rury spustowe ukryte w ociepleniu ścian


Mam wykonane rynny Siba Modern i teraz przyszedł czas na wykonanie rur spustowych ukrytych w izolacji. Wiem, że to jest kontrowersyjne rozwiązanie, ale zadecydowały względy estetyczne. Mam dwie prośby o poradę.
Załączam rysunek detalu z katalogu.
1. 5 cm ocieplenia (nie zapewniane przez producenta systemu)
2. Kształtka systemowa ze styropianu (widoczna na pozostałych zdjęciach).Warstwa pomiędzy rurą, a ścianą ma 3 cm
3. systemowy dekiel ze styropianu grubości 2 cm.

System jest zaprojektowany na minimum 15 cm ocieplenia. Montaż w grubszym ociepleniu wymaga dodatkowej warstwy izolacji pomiędzy ścianą a kształtkami systemowymi.

Pytanie 1. Producent pisze w instrukcji, żeby pozycję 1 wykonać z tego materiału z jakiego jest ocieplenie (u mnie styropian 20 cm λD = 0,031 Swisspor).
Wydaje mi się, że całość skorzystała by przy wykonaniu tego elementu z płyt termPIR ETX λD = 0,027 ( https://termpir.eu/produkty/plyty-izolacyjne-termpir/termpirreg-etx ). Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł?
Czy można ewentualnie jakoś jeszcze poprawić to rozwiązanie? Nie za bardzo mogę się w tym miejscu wkuć głębiej w ścianę bo te kształtki styropianowe minimalnie nachodzą na słupy żelbetowe.

Pytanie 2. Element 3. na rysunku to dekielek systemowy z 2 cm styropianu. Na dotyk bardzo delikatny (EPS 80 prawdopodobnie). Uważam, że to nie jest dobre rozwiązanie. Elewacja byłaby w tym miejscu zbyt słaba moim zdaniem. Chcę zastąpić ten dekielek i mam dwie opcje:
- docięty element z XPS
- płyta włókno- lub wiórocementowa o grubości 2 cm.
Z jednej strony płyta jest zdecydowanie wytrzymalsza, ale boję się różnicy w rozszerzalności cieplnej. O brak izolacji termicznej tutaj chyba nie ma co się przejmować bo i tak za tym jest otwarty gruby kanał powietrzny więc te 2 cm przed rurą raczej nie mają znaczenia - czy się mylę?
XPS jest bezpiecznym wyborem, ale wszystkie płyty o grubości 2 cm które znajduję na składach są z XPS 250. Zawsze to lepiej niż lekki styropian, ale do wytrzymałości płyty daleko. Przyjmę chętnie również inne sugestie wykonawcze.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje rynny i rury spustowe porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

rjazwiectemat nr 308-2060
visibility czytano 357 razy

Próba maskowania czerpni i wyrzutni powietrza wentylacyjnego


Chciałbym estetycznie zamaskować czerpnię i wyrzutnię powietrza do wentylacji mechanicznej. Na elewacji będę miał płytki ceglane. Pod nimi 20 cm styropianu.
Wymyśliłem, że mógłbym zamaskować te brzydkie otwory tak żeby wyglądały jak tradycyjne otwory wentylacyjne w ścianach szczytowych domów ceglanych wykonane z muru ażurowego. Proszę o rady jak poprawnie wykonać taką maskownicę.

Rysunek A pokazuje planowany wygląd tego rozwiązania. Prześwitów jest 12 na każdy z maskowanych otworów. Każdy prześwit ma wymiar 5x7 cm co sumarycznie daje 420 cm2 otworów wentylacyjnych. Kanał fi 200 który będzie tam wyprowadzony ma ok 314 cm2 przekroju więc ta maskownica nie będzie raczej powodowała tłumienia.

Rysunek B pokazuje konieczne poszerzenie kanału (nie da się estetycznie rozłożyć wystarczających otworów na powierzchni przekroju kanału). Poszerzenie ma kołnierz do przykręcenia płyty nośnej dla cegieł. Płytę nośną planuję zrobić z płyt cementowych (Siniat Bluclad lub Siniat Hydropanel). Planuję wykonać to tak, żeby powierzchnia płyty była zlicowana z powierzchnią warstwy zbrojonej na styropianie. Poszerzenie ma mieć na dole podwyższony brzeg, który będzie kierował ewentualne skropliny lub opad atmosferyczny do rynienki wychodzącej przez fugę pomiędzy cegłami ok 5 cm poza powierzchnię elewacji. Płytę nośną od strony wewnętrznej planuję zabezpieczyć dodatkowo np. preparatem Soprema Aslan Flashing (żywica poliuretanowo - bitumiczna).
Nie mogę się zdecydować z czego zrobić tą część poszerzenia o kształcie ściętej piramidy.
Waham się pomiędzy blachą ocynkowaną a płytą cementową zabezpieczoną Aslanem.
Z blachy ocynkowanej łatwiej będzie wykonać okapnik wystający poza elewację. Łatwiej też zrobić kołnierz do przymocowania płyty do której będą klejone płytki.
Które rozwiązanie by Pan polecał? Czy może jeszcze inny sposób

Na rysunku C przekrój przez ścianę (1 styropian, 2 mur, 3 otulina rury, 4rura). Wykonawca wentylacji powiedział, że standardowo dają przez mury rurę sztywną ocynkowaną w otulinie 5cm (styropian lub wełna, ale on poleca wełnę - czy ma rację?) Czy otulina rury powinna sięgać do samego poszerzenia, czy powinna się kończyć na równo z murem?

Sztywna rura generuje pewien problem wykonawczy. Bardzo ciężko będzie zgrać położenie maskownicy (okapnik w fudze) z położeniem płytek ceglanych. Rura spiro dałaby możliwość delikatnej korekty położenia maskownicy. Czy zamiana sztywnej rury na spiro to akceptowalny kompromis? Jeśli nie to prawdopodobnie trzeba będzie robić otwory wentylacyjne dopiero gry ekipa kładąca płytki dojedzie już od dołu do tego poziomu.

Gdzie powinna być siatka zabezpieczająca przed owadami? Na tylnej ścianie płyty do której będą przyklejane płytki ceglane, czy może można ją zrobić wewnątrz kanału już po stronie strychu w wyjmowanej ramce? Czy widzi Pan jakieś inne problemy na które nie zwróciłem uwagi?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia czerpnie wyrzutnie porady inwestorom porady architektom

jahoo76temat nr 308-2069
visibility czytano 276 razy

Remont domu zbudowanego z pustaków żużlowych


Dzień dobry,

Mamy z żoną dom budowany około 1960 roku. Dom został zbudowany z bitego żużla/szlaki. Ściany zewnętrzne mają grubość 50 cm. Chcielibyśmy dom przebudować i delikatnie rozbudować. Z uwagi na to, że dom nie był praktycznie wcześniej gruntownie remontowany obecnie wymaga wymiany wszystkich instalacji, wykonania posadzek (obecnie są na legarach), ocieplenia. W zasadzie zostają tylko ściany. Zastanawiamy się czy z uwagi na bardzo duży zakres prac nie byłoby lepiej zburzyć ścian z żużla i wykorzystać istniejące fundamenty, które są dość solidne. Chciałbym zapytać czy mieszkanie w domu zbudowanego z żużla/szlaki jest bezpieczne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne remonty projekty budowlane porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2071
visibility czytano 249 razy

Termorenowacja stropodachów, a silne wiatry


W telewizji widziałem tragiczne skutki silnych wiatrów i trąb powietrznych przechodzących przez Polskę w ostatnich dniach, tygodniach. Zaciekawił mnie szczególnie jeden rodzaj awarii. Oczywiście bardzo współczuję właścicielom lecz rozważam z zawodowego, budowlanego punktu widzenia. Chodzi o zerwaną styropapę ze stropodachachów na różnych blokach czy szkołach. Na zdjęciach widoczne były styropiany klejone na kilka placków do konstrukcji dachowej. Kiedyś bardzo popularna technologia termomodernizacji stropodachów. Pomijając obliczenia grubości docieplenia, jak powinna wyglądać technologia wykonania takiej termomodernizacji stropodachu styropapą? Czy powinna być warstwa dociskowa? A może kołkować styropian? Przyklejać cało-powierzchniowo? Czy może w ogóle nie stosować takich technologi? Proszę o Pańskie zdanie na ten temat.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne termorenowacja renowacje remonty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2079
visibility czytano 343 razy

Rekomendacja techniczna i jakości RTQ wydana przez ITB


Dzień dobry,
ze względu na duże problemy z dostępnością styropianu znanych marek, mam pytanie:
Czy "Rekomendacja techniczna i jakości RTQ" wydana przez Instytut Techniki Budowlanej ITB jest wystarczającym wyznacznikiem jakości styropianu?
Jakiś czas temu było głośno o karach nakładanych na producentów styropianu z powodu niespełniania zadeklarowanych wartości...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

tomek.ktemat nr 308-2083
visibility czytano 396 razy

Pomysł na zastosowanie pianki PIR do ocieplenia dachu


Dzień dobry,
mam kilka pytań dot. ocieplenia poddasza użytkowego, układ warstw wg projektu zamieszczony na zdjęciu. Dom z wentylacją mechaniczną, dach dwuspadowy 25 st., bez deskowania, kryty dachówką betonową.
- Chciałbym zamienić ocieplenie podkrowiowe z wełny na płyty pir razem z doklejonymi płytami g-k. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się? Zaoszczędzę kilka cm na wysokości poddasza - opisany w albumie,
- sznurkowanie wełny - czy robić to także od strony membrany? czy tylko od dołu?
- wełna skalna czy mineralna?
- membrana jest położona na zakłady - czy sklejać je taśmą?
Dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

rjazwiectemat nr 308-2084
visibility czytano 383 razy

Belki ozdobne pod sufitem dachu skośnego w salonie


Mam pytanie dotyczące poprawnego wykończenia detalu ozdobnego. Mamy w salonie wysoki sufit ze skosami. Jeden skos to połać dachu, drugi oddziela salon od strychu.
Chcemy wykończyć salon tak jak na zdjęciu 1 - drewniane ozdobne belki i biała ściana.
Belki będą pełniły funkcję jedynie dekoracyjną i jako miejsce mocowania oświetlenia. Prawdziwa konstrukcyjna jętka jest ponad zabudową.
Rozmawiałem z potencjalnymi wykonawcami i ich pomysły na wykonanie tego rozwiązania są skrajnie różne.
Ogólne warunki są takie:
- krokwie konstrukcyjne mają przekrój 8x20 cm
- konstrukcja pomiędzy salonem a strychem jest z belek 4x20 cm parami obejmującymi krokwie, jest ona oparta na murłacie na podciągu nad wejściem z salonu do kuchni.
- pomiędzy krokwie idzie 20 cm wełny, pod krokwie 10 cm, potem paroizolacja i karton-gips
- pomiędzy salonem a strychem, od strony strychu jeszcze membrana paroprzepuszczalna i deski z odstępami.

Pytania:
Czy belka ozdobna ma przechodzić przez karton-gips i paroizolację i być przymocowana do krokwi?
Czy może przez zabudowę powinien być wypuszczony tylko metalowy wieszak do belki?
Czy złącze pomiędzy belką ozdobną, a konstrukcją dachu powinno być sztywne, czy zrobione na jakichś elastycznych dystansach żeby belka nie pracowała razem z konstrukcją?
Po szlifowaniu belki chcę wykończyć bezbarwnym olejowoskiem twardym firmy Remmers. Czy może lepsza byłaby lazura woskowa do wnętrz? Zależy mi na możliwie naturalnym wyglądzie drewna.

Pozdrawiam Radek Jaźwiec



Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy murowane ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Pawel Michalskitemat nr 308-2085
visibility czytano 353 razy

Montaż okien na konsolach, a żaluzje fasadowe


Montaż okien w warstwie ocieplenia a żaluzje fasadowe - jak zrobić to dobrze? W planach jest wysunięcie na konsolach knelsen (https://www.knelsen.de/pl/produkty/zamocowanie-kotwy-w-oscieznicy/konsola-sl-konsola-o-duzej-wytrzymalosci)o paręnaście CM (bo styropian fasadowy ma mieć 30cm) i użycie mas soudatight hybrid i LQ i do tego Purenit albo Klinaryt. Ale jak w to wszystko wpisać fasetę od żaluzji fasadowych aby było szczelnie i po prostu dobrze? Mur z silikatów 24cm

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy murowane okna drzwi porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-2091
visibility czytano 381 razy

Problematyczny wspornik balkonowy żelbetowy w domu


Dzień dobry,
w analizach numer 2084/2020 nie znalazłam informacji na temat ocieplenia opaski wokół ogrodu zimowego, która jest rodzajem balkonu (przedłużenie stropu parteru). Opaska ma 85 cm szerokości (nie odliczając 20 cm styropianu na ścianie).

1. Czy trzeba zastosować na opasce jako ocieplenie 20 cm styropianu tak jak na elewacji, czy wystarczy 10 cm tak jak mamy w projekcie? Czy trzeba ocieplać też od czoła, czy wystarczy deska 25 mm (jak w poradzie numer 020)?

2. Czy dobrze rozumiem (rysunki na stronach 230-233 książki), że styropian kładzie się bezpośrednio na płycie balkonowej bez żadnych warstw pośrednich? Czy folia PE ma leżeć luźno na styropianie, czy trzeba ją przymocować?

3. Jaka powinna być kolejność prac wykończenia opaski i ocieplenia elewacji? Czy można najpierw wykonać ocieplenie ściany począwszy od listwy startowej (strona 232, punkt 2), a potem ułożyć ocieplenie i wylewkę na opasce? Nie możemy znaleźć wykonawcy do opaski, a ekipa ociepleniowa wchodzi niebawem.

4. Ponieważ opaska będzie wykorzystywana tylko po to, żeby umyć okna od zewnątrz (tak, teraz już wiemy, że to był kosztowny i nierozsądny pomysł, nie nasz zresztą; pomijam koszty montażu barierki, której architekt w ogóle nie przewidział!!!), więc będzie się po niej chodzić tylko kilka razy w roku. Dlatego pomyśleliśmy o wykończeniu jej gontem. Czy można na warstwę dociskową przykleić papę podkładową i na to gonty, czy trzeba podejść do tematu inaczej? Czy przyklejenie gontów w ogóle wchodzi w grę? Prosimy o podpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony balustrady budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2098
visibility czytano 337 razy

Zamiana nawiewnika EXR w wentylacji hybrydowej


Witam Panie Jerzy

1. Z analiz wynika, iż do termoizolacji pionowej płyty fundamentowej należy użyć 16cm eps 100, kiepsko z dostępnością 16cm eps 100, znacznie łatwiej o 15cm, pytanie brzmi czy15cm będzie wystarczające czy też muszę użyć 2x 8cm.

2. W projekcie wentylacji hybrydowej wyszczególniony jest nawiewnik exr.304 5-30m3, ciężko go znaleźć jutro będę dzwonił do producenta czy nadal jest dostępny, gdyby jednak nie był, czy exr.306 o wydajności 7-30m3 mógłby być użyty?

Bardzo dziękuję i pozdrawiam
Marcin D.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne wentylacja hybrydowa ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
60
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.