porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 588


 
 
60
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
Sylwia.La.temat nr 308-2152
visibility czytano 698 razy

Fatalne błędy już na początku ocieplania domu


PILNE
Proszę o pilną poradę, jutro rano muszę porozmawiać z ekipą na temat dalszych prac.

Ekipa od elewacji zaczęła wykonywać ocieplenie. Czy to jest dobrze rozpoczęte?
Wydaje mi się, że styropian powinien nachodzić kilka cm na ramy okienne? Jaki jest minimalny zakład styropianu na ramy okna?
Jak naprawić to, co widać na zdjęciach? Tutaj styropian nie zakrywa nawet taśm osłaniających piankę... Delikatnie zdemontować styropian i nakleić od razu jeden kawałek zachodzący na ramę? Czy ewentualnie można później dokleić pasek styropianu, żeby zasłonić taśmy?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Btemat nr 308-2155
visibility czytano 383 razy

Warstwy termiczne na fundamentach


Dzień dobry,
Chciałbym zapytać w temacie ograniczenia liniowych mostków termicznych wzdłuż fundamentów, a dokładniej rozwiązania opisującego zastosowanie bloczków z betonu komórkowego proponowanego w książce „Sekrety …. „ na rysunkach 1.5.-12 i 1.5.-35.

Problem 1.
W projekcie jaki zakupiłem (załączony rys.), poziom posadzki garażu i pomieszczenia gospodarczego jest poniżej poziomu ściany fundamentowej (wieńca). Powoduje to, że zastosowanie ogranicznika mostka termicznego (bloczka gazobetonowego) posadowionego na szczycie ściany fundamentowej nie spełni do końca swojej funkcji, gdyż posadzka garażu oraz powierzchnia wieńca od środka będą skutecznie odbierać ciepło z garażu i odprowadzać poprzez fundamenty do gruntu. 
Oryginalny projekt posiadał ogrzewanie na piec gazowy, a w garażu i pomieszczeniu gospodarczym w projekcie zastosowane są grzejniki. W ramach adaptacji źródło ogrzewania zmienione jest na pompę ciepła i chciałem również wszędzie, gdzie jest to możliwe przerobić na ogrzewanie podłogowe. W przypadku garażu i pomieszczenia gospodarczego oczywiście ilość rurek ogrzewania podłogowego dużo mniejsza na m2 (wynikające z ograniczonego zapotrzebowania na ciepło). Jednak przy takim usadowieniu podłogi względem ścian fundamentowych zastosowanie podłogówki w garażu wydaje mi się wątpliwym pomysłem, gdyż będą znakomicie grzane fundamenty i grunt.
Ja myślę, że obniżenie ław fundamentowych pod garażem lub ewentualnie podniesienie poziomu posadzki w garażu rozwiązałoby ten problem. A może pomysł podłogówki w garażu przy zasilaniu z pompy ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem?
Chciałem zapytać, jakie rozwiązanie Pan by polecił, aby zaradzić opisanemu problemowi i ciepło nie szło w grunt oraz aby uniknąć ewentualnych wychłodzeń (skraplania się pary wodnej) w pachwinie na styku posadzki i ściany garażu?

Problem 2.
Dobór grubości bloczków z gazobetonu.
Na rysunku 1.5.-12 są widoczne dwa bloczki, które zajmują przestrzeń od poziomu posadzki do poziomu gruntu (ok. 48 cm), natomiast na rysunku 1.5.-35 widoczny jest jeden bloczek, który zajmuje przestrzeń od poziomu posadzki do dolnej powierzchni izolacji na podłodze (ok. 30 cm).
Jaka jest optymalna (wystarczająca/spełniająca swoją rolę) grubość bloczków? Czy wystarczy wysokość równa grubości izolacji na podłodze plus grubość wylewki. W przypadku mojego garażu jest to 22 cm, czyli bloczek 24 cm byłby odpowiedni?

Problem 3.
Bloczki z betonu komórkowego mają dobre właściwości termiczne pod warunkiem, że są suche. Bloczki wstawione u podstawy ścian szczególnie narażone są na działanie wody (opad, spływanie wody ze ścian, proces budowy, itd.). Czy bloczki gazobetonowe użyte jako ograniczniki mostków termicznych można jeszcze przed ich użyciem jakoś zabezpieczyć (zaimpregnować), tak aby nie chłonęły wody/wilgoci? Czy coś takiego się stosuje? Jeśli nie, to czy po wmurowaniu ich można je jakoś specjalnie zabezpieczyć przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych?

Problem 4.
Chciałbym zapytać o rodzaj bloczków z betonu komórkowego użytego, jako ogranicznik mostków termicznych. W książce poleca Pan bloczki klasy „400” – λ=0,11 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 2 MPa – ze względu na najlepsze parametry termiczne.
Ja myślałem raczej o bloczkach klasy „700” – λ=0,19 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 5 MPa lub „600” – λ=0,17 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 4 MPa. Moje „preferencje” wynikają z niewielkiej wytrzymałości bloczków klasy „400” i obaw dotyczących nośności całego muru. Zgodnie z projektem ściany nośne mają być wykonana z pustaków ceramicznych o klasie wytrzymałości na ściskanie 15 MPa (rozważam też zastąpienie ich bloczkami silikatowymi). Nawet zastosowanie bloczków z betonu komórkowego klasy „600” lub „700” powoduje nadal „nieciągłość” w doborze materiałów konstrukcyjnych na ściany (ze względu na parametry wytrzymałościowe). Czy moje obawy są nieuzasadnione?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady architektom porady inwestorom projekty budowlane ocieplenia

krzysiekSTWtemat nr 308-2159
visibility czytano 267 razy

Balustrada szklana samonośna na balkonie


Przeszukałem portal jak tylko potrafiłem, ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: Jak zamontować balustradę samonośną w sposób pewny, trwały i bez błędów na balkonie.

Oczywiście rysunki ze stron 220-230 są mi znane i wydawać by się mogło, że zgodnie z rys. BA-047 dałoby się zakotwić profil w płycie żelbetowej, jednak zgodnie z informacjami od producenta, wewnątrz takiego profilu "w ciągu roku może się spokojnie szklanka wody uzbierać", która w tym wypadku może przenikać w wewnętrzne warstwy balkonu.

Standardowo sprzedawcy montują tego typu balustrady bezpośrednio do wierzchniej warstwy balkonu, czyli najczęściej do płytek. Na sugestię, że to generuje potencjalne problemy zasugerowano mi, aby w przypadku, gdy na balkonie jest aktualnie tylko płyta żelbetowa, to w miejscu, gdzie planowana jest balustrada zrezygnować z ocieplenia i wylać grubszą warstwę jastrychu (jeśli nie ma pod spodem pomieszczenia ogrzewanego) lub po prostu użyć jak najmniejszej warstwy jak najlepszego materiału termoizolacyjnego (PIR) (jeśli pod spodem jest pomieszczenie ogrzewane).
Dodatkowo zakotwić to chemicznie, wypełnić uszczelniaczem powierzchnię styku profilu z wylewką i docisnąć to profilem, aby odpowiednio się uszczelniacz rozszedł.

Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu, bo mi osobiście, patrząc na informacje zawarte w książce wydaje, że to tylko tymczasowe rozwiązanie.

Kolejny problem, który się pojawia w przypadku balustrady samonośnej to odwodnienie balkonu. W przypadku kiedy profil przylega idealnie, woda nie może spływać mimo spadku przez brzeg balkonu. Znam 2 rozwiązania, ale żadne z nich nie jest wystarczające.
1) Profil jest podnoszony na dystansach 6-7mm do góry, przez co pod profilem spływa lekko woda. Niestety, w takim wypadku profil musi być zamontowany w warstwie wierzchniej balkonu, bo w każdym innym przypadku jego uniesienie nie jest możliwe.
2) Odwodnienie liniowe balkonu. W teorii najlepsze rozwiązanie, jednak na rynku, nie ma w zasadzie dostępnych rozwiązań, które nie wymagają wykonania przelotu na rurę spustową (co prowadzi do innych problemów, jeśli nie zostało zaplanowane wcześniej) - m.in rozwiązanie ACO Profiline, które proponował Pan w innym temacie.
Inne tego typu rozwiązania są raczej do tarasów naziemnych, gdzie producenci nie przedkładają zbyt wielkiej uwagi do szczelności łączeń czy spadku. Co więcej, zwykle są za wysokie, aby je zamontować na balkonie.
Rozwiązanie, które jeden ze sklepów sprzedaje najczęściej na balkony jest załączone na zdjęciu poniżej, ale z zalet jest tylko odpływ boczny (można go wyprowadzić rurą spustową przez ścianę, a nie przez strop), natomiast łączenia (według sprzedawcy) wykonuje się silikonem, co od razu skreśla to rozwiązanie, jeśli chodzi o szczelność konstrukcji i swobodny przepływ wody w odwodnieniu.

Czy może zna Pan jakieś szczelne i trwałe rozwiązanie, które by się nadawało do zastosowania na balkonie jako odpływ liniowy (jak prysznicowe, lecz o znacznie większej długości i niekoniecznie z syfonem)?

Z góry dziękuję za informację.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony balustrady porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

rjazwiectemat nr 308-2173
visibility czytano 482 razy

Błędy przy ociepleniu ścian w strefie cokołowej


Mam w projekcie na cokole tynk akrylowy mozaikowy, na 15 cm xps. Aktualnie mam siatkę i szary klej. Niestety ekipa trochę się rozpędziła i zrobiła mi siatkę i klej do aktualnego poziomu gruntu, czyli faktycznie w kilku miejscach poniżej planowanego poziomu opaski.

1. Planuję odciąć klej na poziomie opaski bruzdownicą na głębokość ok 5 mm w głąb xps i wypełnić bruzdę silikonem. Czy powinienem usunąć klej i siatkę poniżej odcięcia, czy mogę ją zostawić bo już I tak nie będzie podciągać wilgoci? Czy to jest dobre rozwiązanie? Czy może powinienem to poprawić w inny sposób?

2. Z żoną stwierdziliśmy, że to jak cokół wygląda teraz (kolor ciemno szarego betonu i średnio gładka powierzchnia) znacznie bardziej nam się podoba w połączeniu z powstającym wykończeniem ścian niż to co mieliśmy zaplanowane w projekcie.
Jak w poprawny sposób możemy uzyskać teraz na cokole efekt betonu?
Czy tynki elewacyjne dające efekt betonu (np Ceresit CT 760 Visage) nadają się do wykorzystania na cokole?
Czy może powinienem szukać gotowych płyt z betonu architektonicznego o grubości np 2 cm i przykleić je na cokole? Jeśli tak to jak to zrobić poprawnie?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły domy jednorodzinne elewacje ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1temat nr 308-2180
visibility czytano 934 razy

Jak wzrost cen energii i termoizolacji wpływa na grubość ocieplenia


Pytanie odnośnie termoizolacji podłogi na poddaszu nie użytkowym. Analizy 1994/2018
1. Pierwsza sprawa jaką watę zastosować ja wiem temat wałkowany. Chodzi o wełnę szklaną ale nie wiem obojętnie jaka gęstość i firma?
2. Welna prasowana czy szklana będzie ok czy jednak wełna skalna?
3. Wiem że jedne produkty mają tendencje do osiadania a chce aby produkt nie osiadał
4. Niektore produkty pyla bardziej czy unoszą a drugie mniej. Prawda?
5. Czy z moich analiz grubość 28 cm mogę zwiększyć(chodzi o koszty obecne energii) i np czy mogę zwiększyć do 35 cm powiedzmy. Czy coś się zmienia w moich analizach wówczas czego mam się obawiać po zwiększeniu grubości termoizolacji

I jedno w analizach zauważam że przykład jest brana wata szklana Isover Uni mata może głupie pytanie ale chciałbym wiedzieć czy Pan poleca ten 0rodukt czy będzie on zgodny z moimi wymaganiami

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne ocieplenia stropy porady inwestorom

Piotr Majtemat nr 308-2187
visibility czytano 700 razy

Nadmierne zużycie energii elektrycznej przez dom?


Istnieje pewien problem dotyczący średniego dziennego zużycia prądu w domu jednorodzinnym. Dom zbudowany wg projektu "Dom w Bergamotkach" Archeon. Powierzchnia użytkowa wynosi 180 m2. Ocieplony standardowo warstwą ocieplenia styropianową 15 cm. Podłączony do sieci z zainstalowaną nową rozdzielnią. W domu działają 2 pralki oraz 2 lodówki. Poza tym w 3 pokojach dzieci w normalnym trybie i aktywności korzystają z drobnych urządzeń - głównie laptopów. Przy ostatnich obliczeniach z działu dystrybucji PGE wynika, że dzienne zużycie prądu wynosi 27 kW. Czy jest to w ogóle możliwe? Gdzie szukać przyczyn tak dużego zużycia dziennego prądu? Czy kruczek tkwi w czerpaniu mocy biernej, za dużej oporności całego systemu okablowania? Jak dokonać pomiarów gdzie wyrażana jest tak duża ilość prądu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne energia energochłonność porady inwestorom

Tomek Wtemat nr 308-2188
visibility czytano 345 razy

Wykonanie wyprawy elewacyjnej po 2 latach od szpachlowania


Dzień dobry,
mam krótkie pytanie dotyczące wyprawy elewacyjnej zewnętrznej.
Dom mam ocieplony 15 cm wełną na to klej+siatka i farba gruntująca - CAPAROL.
Całość wykonana 2 lata temu. Chciałbym położyć na to tynk silikonowy zgodnie z projektem. Czy mam wykonać jakieś czynności przed nałożeniem tynku po 2 letniej przerwie? Farba gruntująca nie kruszy się jeśli po niej przejechać dłonią. Jeśli ekipa decyduje się wyrównać powierzchnię to czy może bezpośrednio położyć jeszcze raz siatka+klej i na to tynk?
Jaka jest prawidłowa kolejka prac po 2 letniej przerwie?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia elewacje porady wykonawcom porady inwestorom

Piotr Majtemat nr 308-2192
visibility czytano 474 razy

Żaluzje zewnętrzne na okna i drzwi


Na co zwrócić uwagę jeśli chodzi o wykonawstwo tego rodzaju żaluzji. Jak powinien być skonstruowany mechanizm żaluzji zewnętrznych, aby nie zawiódł. Czy obowiązują jakieś standardy mocowania żaluzji przy otworach okiennych na co zwrócić szczególną uwagę. Mnie zaoferowano żaluzje ze skrzynką całkowicie chowaną w przestrzeni ocieplenia (styropian o grubości 15 cm). Czy owe żaluzje mogą zabezpieczać przed dodatkową utratą ciepła w zimie i nagrzewaniem w lecie w pomieszczeniach o znacznym oszkleniu np. z salonu posiadającego wykusz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe rolety porady architektom porady inwestorom

Krzysztof Pasterskitemat nr 308-2199
visibility czytano 383 razy

Ocieplenie stropu nad parterem bez paroizolacji


Szanowny Panie,
zastanawiam się nad montażem izolacji w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym (bez stropu), konstrukcja dachu to wiązary. Chciałbym również wszystkie instalacje poprowadzić nad sufitem w korytach. Według mnie jest to dobre rozwiązanie. W tym wypadku chciałbym uniknąć kładzenia izolacji na suficie podwieszanym. Zastanawiam się czy detal narysowany przeze mnie ma sens?
Byłbym wdzięczny za opinie czy komentarz.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom

DD.Adamtemat nr 308-2205
visibility czytano 268 razy

Docieplenie domu - czy warto?


Witam

potrzebuję porady na temat ocieplenia domu jednorodzinnego. Dom wykonany w roku 1970 ze ścian trzywarstwowych tj. od zewnątrz żużlowy pustak 25cm, styropian 3cm, bloczek ceramiczny MAX 12 cm. Moje pytanie jest następujące: czy trzeba i czy można ocieplić wykonany w tej technologi dom, jeśli tak to jakich materiałów użyć styropian czy wełnę? Czy ocieplać tylko ściany czy też dach i fundament?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne docieplenie porady inwestorom


 
 
60
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.