porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 657


 
 
67
   ...  
43
 
42
 
41
 
40
 
39
   ...  
1
 
 
INNOtemat nr 308-1160
visibility czytano 302 razy

Duży czy mały opór dyfuzji hydroizolacji na dachu i tarasie?


Panie Jerzy.
Na stronie 102 swojej książki podaje Pan , że najlepiej stosować jako hydroizolację na stropodachach tradycyjnych papę polimerowo-bitumiczną modyfikowaną SBS, która ma duży opór dyfuzyjny.
Natomiast na stronie 185 na rys.nr 1.9-36, (który jest wynikiem opisanych analiz) wyciąga Pan wniosek, że najlepiej jako hydroizolację na stropodachach tradycyjnych stosować hydroizolację polimerowo-cementową, która ma mały opór dyfuzyjny.
Przeczytałem tekst 2 x bo myślałem, że może błędnie zrozumiałem jego treść i papę polimerowo-bitumiczną proponuje Pan na stropodach odwróconych. Ale wydaje mi się, że dobrze rozumuję i mamy sprzeczne informacje na w/w stronach.
Proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1161
visibility czytano 501 razy

Zamiana wełny mineralnej na drzewną w dachu


Mam pytanie odnośnie wełny drzewnej. Mam analizę dachu i była liczona wełna mineralna. Telefonicznie też dostałem wiadomość, że wełna drzewna ma gorsze parametry a jest droższa. Chciałbym jednak o szczegóły podpytać...
Taki produkt pierwszy lepszy lambda przynajmniej z tego co producent podaje podobna jak większość porządnej klasy na rynku. Najbardziej zastanawia mnie jednak parametr dotyczący ciepła właściwego „c” - aż 2100 J/kgK, czyli 2 x więcej niż mają np. wełny mineralne. Zależy mi na tym aby poddasze zbytnio się nie nagrzewało w lato.
Dwa pytanka:
1) Czy mogę zamienić na wełnę drzewną przy zachowaniu wyników analiz?
2) Czy mogę ewentualnie w jednej z dwóch warstw wrzucić taką wełnę, czyli zrobić połączenie dwóch rodzajów np. skalna + drzewna. Jeśli można to która warstwa ma być tą drzewną?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

kemal111temat nr 308-1162
visibility czytano 344 razy

Łamane, a nie otoczakowe kruszywa płukane pod podłogę i do opaski


Witam. Panie Jerzy czy kruszywo płukane łamane o uziarnieniu 16-32 mm jak na zdjęciu po lewej stronie nadaje się pod beton podkładowy jako warstwa odcinająca podciąganie kapilarne? Czy można je również zastosować na opaskę fundamentową? Cena jego jest korzystniejsza niż płukanego 8-16 mm po prawej stronie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom

gryzlytemat nr 308-1163
visibility czytano 318 razy

Zastosowanie płyt z pianek PIR i PUR do ocieplania ścian metodą BSO (ETICS)


Chciałbym zapytać o zastosowanie płyt PUR/PIR do ocieplenia ścian od zewnątrz. Zauważyłem że takie rozwiązanie nie jest popularne w przypadku ścian dwuwarstwowych wykończonych tynkiem cienkowarstwowym. Wynika to z wyższych kosztów niż popularny EPS czy innych trudności technologicznych?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe ściany ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marek i Alinatemat nr 308-1167
visibility czytano 229 razy

Likwidacja mostka cieplnego w balkonie


Dzień Dobry
Nasz KB twierdzi że można wykonać balkon bez mostków cieplnych jak się zastosuje kotwy stalowe Isokorb. U nas będą dwa balkony i chcielibyśmy wiedzieć jak z tym jest?
Z góry dziękujemy za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony fizyka budowli porady inwestorom porady architektom

INNOtemat nr 308-1183
visibility czytano 331 razy

Zasady podbijania fundamentów


W książce podaje Pan informacje co do sposobu podbijania fundamentów. Pisze Pan o murowaniu na nowej ławie z nową hydroizolacją muru z bloczków betonowych na szybkowiążącej zaprawie PCC oraz wypełnieniu szczeliny pomiędzy ostatnią warstwą bloczków, a istniejącym fundamentem zaprawą cementową ekspansywną lub betonem żywicznym. Czy mógłby Pan rozwinąć kwestię proponowanych materiałów.
Czy można zamiast zaprawy ekspansywnej, betonu żywicznego i zaprawy PCC użyć zwykłej zaprawy? Czy w takim przypadku oprócz wydłużenia czasu twardnienia zapraw mamy jeszcze jakieś inne skutki uboczne wynikłe z zastosowania samej zaprawy cementowej?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli podbicia fundamentów porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

Maciej Jagielaktemat nr 308-1188
visibility czytano 305 razy

Radon w domach i jak się przed nim chronić jeszcze podczas budowy?


Chciałem poruszyć temat radonu i "produktów anty-radonowych". Czy i kiedy uzasadnione jest stosowanie takich rozwiązań zabezpieczających budynki przed przenikaniem radonu jak np. odpowiednich izolacji podłogi?
Czy istnieją mapy Polski obrazujące obszary podwyższonego ryzyka?
Czy produkty izolacyjne takie jak papy, masy uszczelniające, szlamy etc. wskazywane przez producentów jako zatrzymujące radon różnią się faktycznie budową/składem od innych, czy jest to raczej kwestia tego, że akurat te produkty są przebadane pod kątem przenikania radonu? Jako punkt wyjścia do dyskusji mogę przywołać np. ulotkę reklamową znanego producenta pap.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom radon

mkoztemat nr 308-1190
visibility czytano 802 razy

Posadowienie na płycie, a podjazd do garażu, schody wejściowe i taras naziemny


Dzień dobry
Chciałbym skonsultować sytuację płyty fundamentowej w połączeniu z elementami typu podjazd, taras, schody. Wybrałem płytę ocieploną od góry z uwagi na stopy słupów wspierających balkon oraz na elementy zewnętrzne. Szkic I: płyta z opaską przeciwwysadzinową, wszystko posadowione na gruncie o podobnych parametrach. Plus, to zwięzła linia izolacji, minus, to obawa o trwałość opaski podczas wykonywania tarasu i schodów i konieczność wykonania ław poniżej głębokości przemarzania (wybierając płytę by uniknąć wykopów i tak robimy wykopy). Jak powinna być poprowadzona termoizolacja w tym przypadku?

Koncepcja IIa i IIb zakłada wysunięcie płyty pod elementy zewnętrzne i ocieplenie jej w poziomie dla zmniejszenia mostka termicznego w pachwinie ściany zewnętrznej. Ściany w obu koncepcjach są z betonu komórkowego.
IIa zakłada dodatkową opaskę przeciwwysadzinową. - czy to ma sens?
IIb schody i taras z przegrubieniem - trochę dziwadło.
Będę wdzięczny za wskazówki i uwagi. Zdaję sobie sprawę że łatwiej byłoby to wykonać w klasycznym układzie z ławami. Jest pewne wskazanie na płytę ze strony inwestora po konsultacji z geodetą, ale jeśli te opcje pokażą bezsens wykonywania płyty i pomogą uzasadnić ławę też dobrze.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli posadowienia na płycie porady architektom

Melsztyktemat nr 308-1191
visibility czytano 278 razy

Ochrona hydroizolacji fundamentu membraną zespoloną


Panie Jerzy,
Stosując hydroizolację ław fundamentowych zgodnie z rysunkami z książki, zewnętrzną warstwę ochronną stanowi folia kubełkowa - zarówno od zewnętrznej jak i wewnętrznej strony fundamentów. Wspomniał Pan w jednej z porad, że istnieje lepszy sposób. Chciałbym się zapytać jaką alternatywę można zastosować? Stosując geowłókninę, folię kubełkową zespoloną z geowłókniną lub inna warstwą ślizgową, specjalnych płyt ochronno-drenażwych?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

rzeszowiaktemat nr 308-1211
visibility czytano 306 razy

Jakiej wysokości fundament w domu?


Pytanie do Rozdziału 1.5 poradnika. W podrozdziale 1.5.2 gdzie przeprowadza Pan analizy cieplno-wilgotnościowe we wszystkich przypadkach rozważa Pan sytuację gdzie jastrych licuje się górną powierzchnią z górną powierzchnią fundamentu - dlaczego? Czy nie byłoby właściwiej, aby beton podkładowy licował się z górną powierzchnią fundamentu? Wtedy warstwa izolacji podłogi będzie na wysokości nie bloczków fundamentowych a właśnie na wysokości bloczka ściany właściwej np. gazobetonu czyli niemalże jak na rys 1.5.-12.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane fundamenty porady architektom porady wykonawcom


 
 
67
   ...  
43
 
42
 
41
 
40
 
39
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.