porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 656


 
 
67
   ...  
41
 
40
 
39
 
38
 
37
   ...  
1
 
 
Amciektemat nr 308-1254
visibility czytano 231 razy

Możliwość zwiększenia wysokości poddasza użytkowego


Witam,
W analizach (2040) wskazuje Pan jako ocieplenie poddasza użycie wełny pomiędzy krokwiami oraz pod krokwie w ilości 8cm. Obecnie cieśla postawił więźbę i nastąpiło wielkie zdziwienie, że ... poddasze jest tak małe. Na wizualizacjach wyglądało na większe :(  Zaczynam zastanawiać się jak można je powiększyć i w jaki sposób mogę odzyskać te 8cm.
Jedna opcja to usunąć te 8cm ocieplenia spod krokwi, ale czym zastąpić żeby nie stracić parametrów izolacji dachu. Trafiłem na produkt o nazwie Isobooster. Przeszukałem bazę porad i wspomniana jest ta nazwa w poradzie 657. Czy mogę zastosować ten produkt u mnie na poddaszu zamiast tych 8cm wełny? Na stronie producenta w zakładce certyfikaty i badania dostępne są pliki niezależnych badań określających parametry tego produktu. Przeczytałem je ale nie wiem o co chodzi i czy mogę w moim przypadku to zastosować? Załączam ten plik.
Druga opcja to ocieplenie nakrokwiowe produktem Thermano ale mam ten sam problem - czy mogę to zastosować? Drugi większy problem, który pojawi się nawet jeśli to mój wykonawca dachu już powiedział, że nie montował tego produktu i nie będzie się u mnie uczył montażu.
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy poddasza użytkowe porady architektom porady inwestorom

Pawel Michalskitemat nr 308-1259
visibility czytano 172 razy

Pytania o optymalny montaż okien


Jaki sposób montażu okien jest najbardziej optymalny? Kiedyś już padło podobne pytanie - chyba o to, jak głęboko powinien wchodzić styropian na ramę okna - i obiecał Pan wrócić do tej kwestii w pełniejszym wymiarze, gdy czas pozwoli.
Obecnie w temacie okien jest dużo szumu informacyjnego: zwykła pianka, taśmy, MOWO, ciepłe parapety itd czy właśnie owe wchodzenie ociepleniem na ramę okna. Które z tych rozwiązań zapewniają odpowiednią jakość i szczelność (przy założeniu posiadania wentylacji mechanicznej z rekuperacją) a zarazem dążą do bycia optymalnymi kosztowo?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna opinie techniczne optymalizacja porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Michał D.temat nr 308-1276
visibility czytano 965 razy

Otwory wentylacyjne poddasza w ścianach szczytowych


Czy otwory wentylacyjne w ścianie szczytowej, które mają mieć wg analizy 2850 cm2, są ujęte razem z siatką zabezpieczającą. Czy starczy kratka wentylacyjna 30x50 która ma 3000 cm2 (wraz lamelami i siatką), czy lepiej zastosować wymiar 20x40 tylko dwie takie z każdej ściany szczytowej. Wtedy jest 3200 cm2.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom

Artur Btemat nr 308-1278
visibility czytano 979 razy

Hydroizolacja fundamentu, gdy są rdzenie i popełniono błędy


Dzień dobry,
jestem na etapie wykonywania fundamentów. Już wiem, że na tym etapie mam kilka kardynalnych błędów. Od razu odpowiadam na pytanie odnośnie wykonawcy i KB: uważają moje uwagi (które biorę z BDB oraz z książki) za jakieś wymysły i generalnie "tak się nie robi, a robi się jak oni robią". A co do projektu nie ma tam rysunków detali (już to zgłosiłem do projektantów).

Został wykonany wykop, następnie zostały zaszalowane ławy fundamentowe, w ławach została wybrana ręcznie ziemia do gruntu rodzimego, którego nie ruszyła koparka. Dno pod ławami zostało wyrównane suchym betonem. Wykonano zbrojenie i zalano betonem. Po wyschnięciu i rozszalowaniu położono papę (z posypką - teraz już wiem, że to błąd), zaizolowano rdzenie jak na załączonych zdjęciach.

Jestem na etapie dyskusji z wykonawcą, ponieważ nie reaguje na moje uwagi odnośnie złej izolacji rdzeni. Upieram się przy wykonaniu wieńca na ścianach fundamentowych (nie ma go w projekcie). Moje pytania są następujące:
(zakładam, że wieniec zostanie mimo wszystko wykonany)
1. Jak prawidłowo zaizolować ściany fundamentowe (wieniec) od ścian nośnych (wykonawca upiera się jak wyżej na folię hydroizolacyjną IZOWINYL TYP T - czytałem w różnych wątkach, że folia to folia i nie powinno się jej używać do izolacji)?
2. Jak odizolować rdzenie już na tym etapie lub na etapie po wylaniu wieńca na ścianie fundamentowej, ale jeszcze przed wylaniem chudziaka pod podłogę?
3. Czy jedyna słuszna izolacja ścian fundamentowych to masa KMB? (wykonawca upiera się, że w tym terenie dysperbit jest wystarczający - teren to przepuszczalny piasek) - mówiłem mu że dysperbit to emulsja, odpowiedź jak w drugim akapicie.
4. Jaką izolację zastosować pod ściany nośnie, żeby prawidłowo odizolować fundamenty ale jednocześnie móc ją połączyć z izolacją podłogi w środku domu?
5. Widziałem ten detal w książce FU-070 oraz FU-071 ale jest to detal dla sytuacji bez rdzeni, załączam wykonany odręcznie rysunek mojego przypadku i problem jest właśnie w tym, że są te rdzenie.
6. Czy zlikwidowanie mostka termicznego detal FU-071 może odbyć się tylko stosując ocieplenie wewnętrzne fundamentów? Czy można, np. zaizolować tylko 30 cm od góry fundamenty (oczywiście mam na myśli w tej chwili wewnętrzną ich stronę)? Czy może jest inny sposób jak np. zwiększenie warstwy izolacji przez co zacznie się ona w domu nieco wyżej?

Dodam, że grunt jest bardzo przepuszczalny, a ściany nośne miały zostać wykonane z betonu komórkowego H+H klasy 600.
Z góry dziękuję za poświęcony czas.
Artur

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Pawel Michalskitemat nr 308-1282
visibility czytano 342 razy

Lokalizacja warstwy termicznej z betonu komórkowego


Jak głęboko "w ziemi" może być bloczek betonu komórkowego? Czy to co widać na tym rzucie grozi jego zawilgoceniem? Sytuacja wygląda bardzo podobnie do detalu: https://www.bdb.com.pl/index2.php?d=main&m=304rysunek&id=3

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego beton komórkowy domy murowane fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Mike Cranetemat nr 308-1284
visibility czytano 430 razy

W którą stronę układać membranę kubełkową?


Panie Jerzy a co z często powtarzanym powszechnie argumentem że kubełki trzeba wypukłą stroną do fundamentu (ocieplenie/hydroizolacja) bo pomagają w osuszaniu pojawiającej się tam wody umożliwiając migrację pary do góry i tym samym osuszanie? Czy w ogóle występuje osuszanie fundamentów poprzez te szczeliny między kubełkami. Poza tym chciałbym wiedzieć po co w ogóle robią te kubełki? 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty ocieplenia membrany kubełkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom panele PCV posadowienia

arturgtemat nr 308-1286
visibility czytano 521 razy

Warstwy w stropodachu


Witam,
Pytanie dotyczy paroizolacji dachu płaskiego. Do wykończenia mały płaski dach z attyką o wysokości 40 cm. Czy jako paroizolacja może być stosowana papa samoprzylepna? Czy papę kładziemy tylko na płaskiej powierzchni - stropie czy na ściance attykowej również np. do wysokości do której będzie termoizolacja lub warstwa dociskowa - wylewka? Jak kleimy styropian? W przypadku dwóch warstw styropianu warstwy też sklejamy do siebie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe stropodachy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom panele PCV paroizolacje termoizolacje

Breslandtemat nr 308-1290
visibility czytano 769 razy

Styropian grafitowy a inne styropiany


W rozdziale 1.4.2. w książce jest mowa o sporej rozbieżności między wartością deklarowaną (dla specyficznych warunków laboratoryjnych) a rzeczywistą lambdy (gdzie zazwyczaj mamy większą wilgotność materiału niż w laboratorium), ale różnice podane są w procentach, to nie tłumaczy dlaczego nie warto używać styropianu grafitowego; np.:
styropian zwykły biały wartość deklarowana 0,038 W/mK styropian zwykły biały w warunkach rzeczywistych (10 proc. wilg.) 0,038*1,5=0,057 W/mK
styropian grafitowy wartość deklarowana 0,031 W/mK styropian grafitowy wartość rzeczywista (10 proc. wilg.) 0,031*1,5=0,047 W/mK. Jak to interpretować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane procesy cieplne i wilgotnościowe fizyka budowli

tomektemat nr 308-1292
visibility czytano 239 razy

Dobór wyprawy elewacyjnej wg analizy c-w


Z analizy c-w wyszły następujące warstwy przegrody:
• farba wewnętrzna Sd > 0,165 m (mi > 552)
• tynk cem-wapienny lub gipsowy, grub. 1,5 cm
• Porotherm 25 Profi kl.15 grubości 25 cm
• styropian EPS-80 grub. 22 cm
• warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 45)
• wyprawa mineralna grub. 1 mm (μ < 12)
• farba silikonowa jednokrotnego krycia (μ < 110)

Nie jestem w stanie nigdzie znaleźć wyprawy mineralnej o μ < 12. Próbowałem przeliczyć te warstwy wyprawy, by zamienić je na tynk silikonowy, jednakże w tym wypadku ten tynk powinien mieć Sd<0,045. Najmniejszy współczynnik dla tynku silikonowego jaki udało mi się znaleźć to Sd=0,09. Czy mogę prosić o wskazanie produktów które można zastosować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

rzeszowiaktemat nr 308-1293
visibility czytano 461 razy

Termoizolacja fundamentów pianką PUR zamkniętokomórkową


Jak już było wspomniane w innych tematach obecnie piana PUR stosowana "psik, psik" gdzie się da, są również aplikacje na mury fundamentowe. Co powinniśmy wiedzieć o takiej aplikacji? Co z wilgocią? Co z degradacją?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty pianka PIR pianka PUR porady inwestorom porady architektom porady inżynierom


 
 
67
   ...  
41
 
40
 
39
 
38
 
37
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.