porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 659


 
 
67
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Kiluktemat nr 308-2722
visibility czytano 285 razy

Płyty granitowe przyklejane na balkonie lub tarasie


Mam pytanie czy zastosowanie płyt granitowych gr. 2 cm na balkon jest lepszym rozwiązaniem od gresu? Czy w przypadku zastosowania płyt granitowych zmieni się grubość płyty dociskowej lub szerokość fug lub inne zasady w stosunku do płytek ceramicznych np. gres?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony tarasy porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Pszemektemat nr 308-2723
visibility czytano 393 razy

Dlaczego należy owijać folią aluminiową płaszcz z wełny na rurach?


Panie Jerzy, 
proszę o wytłumaczenie pewnego tematu. Wszędzie obserwuję praktykę owijania rur wentylacyjnych foliami aluminiowymi, na izolacji termicznej, jeśli są prowadzone w strefie nieogrzewanej strychu nad wełną (ale oczywiście i w innych strefach). Przy tematach zaizolowania komina w tej samej strefie strychowej także Pan wspomina o owinięciu folią izolacji. Nie mogę zrozumieć dlaczego ta folia powinna być? Co daje taka folia odblaskiem na zewnątrz, czy nie utrudniamy potencjalnego wysychania izolacji termicznej? Jakie promieniowanie odbija? Jeśli te folie mają trzymać izolację w kupie, czy nie powinno się owijać np. geowłókniną lub innym materiałem o minimalnym oporze dyfuzji?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli izolacje cieplne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Paweł Rodaktemat nr 308-2728
visibility czytano 378 razy

Elewacja z lameli pionowych na ścianie


Panie Jerzy, 
w moim projekcie elewacja przy tarasie jest wykończona pionowymi drewnianymi lamelami. Zależy mi na tym, żeby faktycznie było to drewno, a nie imitacja w postaci okładzin ze sztucznego materiału przyklejanych na styropian.

W jaki sposób powinno się montować te lamele, żeby w znaczący sposób nie pogorszyć właściwości termoizolacyjnych ściany oraz nie narazić się na jakieś niekorzystne zjawiska wilgotnościowe? Widziałem, że są różne systemy ale naprawdę trudno jest się w tym rozeznać, bo każdy producent zachwala tylko swoje rozwiązania.

Dołączam zdjęcie 1 poglądowo, żeby pokazać o jaki efekt mi chodzi. Na drugim zdjęciu wizualizacja izolacji.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje wentylowane porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

JHtemat nr 308-2734
visibility czytano 545 razy

Detale balkonu na płycie żelbetowej


Dzień dobry
Mam pytania do detali balkonu ze str. 230-232 książki:
1. Czy krawędziak powinien dochodzić do samej izolacji ściany budynku, czy dać tam jakiś odstęp np. 10cm (styropian XPS lub EPS-200 - poz.3 legendy),
2. Jak blisko od ściany budynku należy zamontować obróbkę okapu (poz. 9),
3. Czy w przypadku zastosowania izolacji na płycie gr. 8 cm można zastosować krawędziak grubości 5cm?
4. Czy blachę nierdzewną AISI 304 można zastosować na obróbkę okapu? Centrum blacharskie.pl podało że to najlepsze rozwiązanie ze względu na właściwości kwasoodporne na zaprawy i kleje. Może wtedy nie byłoby potrzeby zabezpieczać żywicą górnej warstwy obróbki?
5. Jaka jest minimalna grubość warstwy dociskowo-spadkowej?
6. Czy płytki ceramiczne lub gresowe można wysunąć kilka cm poza obrys warstwy dociskowej podobnie jak na załączonym rysunku?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2742
visibility czytano 257 razy

Jaką stosować folię paroizolacyjną?


Panie Jerzy,
Chciałbym poruszyć temat foli paroizolacyjnej.

1. Czym się kierować wybierając producenta, czy może Pan jakiegoś polecić lub odradzić?

2. Czy warto brać pod uwagę folię tzw. aktywną o zmiennym oporze dyfuzyjnym (np. KM Duplex Isover) lub aluminiową? Pytanie czy warto dopłacać?

Pozdrawiam,


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe paroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasz Katemat nr 308-2743
visibility czytano 261 razy

Zasady stosowania długich ścian działowych murowanych


Dzień dobry.

W kilku poradach dotyczących ścian działowych murowanych, dla ścian dłuższych niż 5 m, zalecał Pan wykonywanie jej w kształcie samokompensacyjnym lub wykonanie kotwienia elastycznego do ścian działowych. Proszę o opisanie szerzej tych dwóch metod.

Z poważaniem.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury ściany działowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Przemysław Jankowskitemat nr 308-2753
visibility czytano 346 razy

Papa na dachu pokrytym płytą OSB-3


Dzień dobry,

Przy układzie warstw dachu jak na załączonym obrazku, na którą papę układaną na pełnym deskowaniu najlepiej się zdecydować? Architekt zaproponował papę podkładową samoprzylepną, ale w zawiązku z tym, że poszycie dachu końcowe będzie wykonane co najmniej za kilka jak nie kilkanaście miesięcy to rozumiem, że powinienem z niej zrezygnować z racji promieni UV? Poniżej przedstawiam warianty pap, które biorę pod uwagę. Proszę o podpowiedź, na którą najlepiej się zdecydować w moim przypadku:

Vedag VEDATECT EUROFLEX PYE PV 250 S5
Vedag VEDASTAR (papa samoprzylepna)
Vedag VEDAFLOR WF5
ICOPAL Polbit Extra TOP Szybki Profil SBS gr.5,6
ICOPAL Monolight gr. 5,2mm
Vedag VEDASPRINT PYE PV 180 S4
Bauder BAUKUBIT K5K

Pytanie jeszcze czy papa samoprzylepna czy zgrzewalna? Jeżeli zgrzewalna to jaki zastosować system mocowania? Chyba, że jeszcze lepszym alternatywnym rozwiązaniem byłaby membrana samoprzylepna EPDM tak jak sugeruje architekt w projekcie, tylko ta zaproponowana przez architekta jest dość kosztowna. Może byłby Pan w stanie zaproponować dobrej jakości membranę EPDM bardziej przystępną kosztowo?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Michał-Dtemat nr 308-2761
visibility czytano 204 razy

Trwałość pap bitumicznych pod płytą


Szanowny Panie,

Cz są techniczne podstawy do stwierdzenia, że papy bitumiczne z wiekiem tracą właściwości wodoszczelności (hydroizolacja płyt fundamentowych)?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje posadowienia na płycie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

s.k.temat nr 308-2797
visibility czytano 298 razy

O domkach letniskowych słów kilka.


Panie Jerzy,
Próbuję zrozumieć jak powinno się podchodzić do budowy domu letniskowego. Znalazłem kila wątków na temat podobnych zagadnień, np: temat nr. 956 w którym pisze Pan:

"Sprawa druga: Musi się Pan zdecydować, czy domek będzie używany zimą, czy nie. Nie ma tu znaczenia, że może tylko sporadycznie być używany zimą. Albo domek letniskowy i ogrzewany najwyżej jesienią, albo domek do używania całorocznego - czyli zimą ciągle lub sporadycznie."

ale też np, temat nr. 1859:

"Czasami kominek przydaje się jako główne źródło ciepła, np. w domkach letniskowych, gdy w okresie zimy zechce się skorzystać z takiego domku. Wówczas szybko, bo w czasie 2-3 godzin intensywnego palenia można podgrzać dane pomieszczenie do jako takiej używalności."

1. Czy mógłby Pan wyjaśnić, dlaczego domek letniskowy nie powinien być ogrzewany zimą? Czy chodzi o niebezpieczeństwo zgromadzenia wilgoci w ciepłym powietrzu i wytrąceniu jej przy szybkim wychłodzeniu?
2. Kiedy takie "spontaniczne" grzanie jest dopuszczalne?
3. Na co powinno się zwrócić największą uwagę przy budowie takiego domu? Na jakie niebezpieczeństwa warto zwrócić uwagę i przed czym wypadało by się zabezpieczyć?
4. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku domów całorocznych, jednym z kluczowych elementów jest poprawne wykonanie (i termo/hydro zaizolowanie) płyty/fundamentu. Czy w przypadku domu letniskowego ta procedura się różni (np brak termoizolacji)? Czy może są jeszcze jakieś inne sposoby na posadowienie takiego domu które warto rozważyć?
5. Czy wykonuje Pan analizy dla takich domów? Jakie parametry w takim wypadku się "optymalizuje"? Czy może są tu jakieś "typowe" techniki które warto po prostu wybrać - "bo tu nie ma co kombinować"?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy ekologiczne domy z bala domy szkieletowe drewniane porady architektom porady inwestorom

MajsterThorntemat nr 308-2816
visibility czytano 320 razy

Jeszcze raz o "cudownych" farbach termoizolacyjnych


Panie Jerzy
Zwracam się z prośbą o przedstawienie Pańskiej opinii na temat farb termoizolacyjnych np. https://bauter.eu/produkty/. Czy jest to rozwiązanie godne swojej ceny? Jak sprawdza się w obiektach zabytkowych? Czy uwzględniał Pan taki materiał w swoich projektach?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli izolacje cieplne farby porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
67
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.