porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2516


 
 
253
   ...  
190
 
189
 
188
 
187
 
186
   ...  
1
 
 
lukasz89k1temat nr 308-845
visibility czytano 334 razy

Jak czytać instrukcję producenta wiatroizolacji?


W instrukcji membrany dachowej jest podana informacja :
1. Jeśli okap dachu wystaje poza lico muru zewnętrznego wówczas pod membraną należy wykonać deskowanie pełne. Nie osłonięcie membrany od spodu może skutkować uszkodzeniem promieniami UV. Później na membranę dajemy kontrłaty i laty. - Jak to ustosunkować? Poddasze jest nie użytkowe.
2. W przypadku membran wysokoparoprzepuszczalnych – nie stosuje się przerwy wentylacyjnej w kalenicy.
3. Dla lepszego zabezpieczenia naroża dachu zaleca się ułożenie na grzbiecie dodatkowego, trzeciego pasa membrany.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli wiatroizolacje porady inwestorom

FelixFtemat nr 308-846
visibility czytano 5744 razy

Prowadzenie rur kanalizacyjnych, gdy posadowienie domu na płycie


Witam.
Kieruję pytanie tu bowiem doszło między mną a projektantem instalacji do spięcia w temacie projektowanej kanalizacji dla domu parterowego ok 100m2. Dom posadowiony będzie na płycie (co wynika z warunków gruntowych), projektowana płyta 20-25cm grubości. Na załączonym rys 1 "od projektanta" jest projekt kanalizacji - gdzie wszelkie łączenia znajdują się pod płytą. Zwróciłem uwagę, że w przypadku płyty nie jest chyba właściwe umieszczanie łączy kanalizacji pod płytą fundamentową. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii prostej rury z jednego kawałka (która jest tak projektowana) jest dużo mniejsze niż rury dzielonej na 3 odrębne części (na przestrzeni czasu). Do tego o ile pcv rury nie ulega w przestrzeni czasu dużym zmianom "zużycia" o tyle wszelkie połączenia i uszczelki już tak (uszczelki znacznie szybciej niż lita rura). Ponadto jest to praktycznie po wykonaniu nienaprawialne (względnie duży koszt "rycia się przez płytę" i uszkodzenie siatki zbrojeniowej płyty).

Ponadto, o ile wiem, jest możliwa nawet wymiana w późniejszym czasie prostych kawałków rur, gdyby była potrzeba wymiany pod płytą - są na to metody. Nie znam natomiast ani nie mogę sobie wyobrazić, możliwości wymiany takiego złożonego układu jak na rys 1.

Stąd zaproponowałem (wstępny koncept) projektantowi by wyprowadził kanalizację prostymi rurami poza obrys fundamentu, gdzie łączenia byłyby poza płytą - rys2. nawet, jeżeli koszt po mojej stronie będzie większy oraz jeżeli trzeba by wykonać nie 1 ale dwie (lub więcej) studzienki rewizyjne. Wychodzę z założenia, że koszty kanalizacji wielkie nie są (jako składnik procesu budowlanego) a koszty naprawcze później, mogą wielokrotnie przekraczać koszt całej kanalizacji.
Niestety projektant się oburzył i w odpowiedzi napisał, iż "nie jest to zgodne ze sztuką budowlaną". Oczywiście zamierzam zastosować "trik" Pana z "wekslem" na początek ale też prosiłbym o poradę. Może jest tak, że nie mam racji?

Osobiście przeżyłem awarię węzła sanitarnego kanalizacji ale na szczęście pod posadzką na gruncie (fundament - ławy), w pomieszczeniu piwnicznym - technicznym, więc awarię dało się łatwo i tanio naprawić. Jakbym miał ten problem co doświadczyłem w domu na płycie fundamentowej, to nie chcę myśleć o przebijaniu się przez 25cm płytę zbrojoną - nie mówiąc już o tym, że nie wiem jak, miałbym ustalić miejsce gdzie awaria nastąpiła. Ponadto, po przecięciu zbrojenia, płyta taka w jakiejś części traci zbrojenie więc to chyba też nie jest właściwe.

Koncept jedynie przedstawia co mam na myśli - miał uplastycznić projektantowi, na jego prośbę, o co mi chodzi. Nie narzucam tu rozwiązań. Szerokość budynku (w miejscach przejść rur) to 5,3m a więc dla 6m rury pcv (dostępne są takie długości), można rurą przejść pod budynkiem.

Przesyłam na rys. 3 plan posadowienia (nie mam rys tech/szczegółowych bowiem projekt jest w trakcie przeróbek). Generalnie posadowienie na płycie z izolacją nad płytą - jak w Pana książce z drobną zmianą tyczącą się opaski przed przemarzaniem, którą chciałbym wykonać ze szkła piankowego. Dom będzie "szkieletowy", posadowiony na podniesionym "wieńcu" tworzącym "wannę" dla izolacji wewnątrz. Zależnie od rozkładu elementów kotwiących podwalinę albo zostanie wykonany jako z betonu albo jeżeli technologicznie będzie można z bloczków gazobetonu z przerwami na elementy kotwiące zalane w betonie. Stąd nie podam Panu jeszcze teraz szczegółów bowiem sam ich nie mam, projektują się. Szkło piankowe (czarne, zagęszczone) tworzące warstwę okalającą grubości 20 do 25cm (jak płyta), przykryte z zewnątrz albo cienką warstwą żwiru grubego (ozdobnego) albo płytami cem. luzem. Pominąłem już warstwy posadzki, bo to wszystko już wiadomo jak leci.
Pozdrawiam.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-847
visibility czytano 226 razy

Pozostawienie na zimę nie zalanej jastrychem instalacji ogrzewania podłogowego


Witam.
Moje pytanie dotyczy rozkładania rur do instalacji ogrzewania podłogowego i zostawienia takiej instalacji na zimę. Czy można przygotować całą instalację (powyginać, poukładać rury) w temperaturach dodatnich i tak przygotowaną zostawić przez zimę do wiosny? Na wiosnę przetestować na szczelność i wtedy dopiero zalewać betonem? Czy takie pozostawienie przez zimę (zakładam, że w okresie zimowym temperatura może spadać do -20 w budynku bo budynek nie ocieplony i nie ogrzewany) nie zaszkodzi żywotności instalacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

PZR Budownictwotemat nr 308-849
visibility czytano 287 razy

Izolacja akustyczna na stropie międzykondygnacyjnym


Witam,
Chciałem raz jeszcze poruszyć temat izolacji akustycznej stropu między parterem, a piętrem w domach jednorodzinnych (obydwie kondygnacje użytkowe). W odpowiedzi na zapytanie 463 wspomniał Pan o możliwości wykonania izolacji podposadzkowej z użyciem wełny mineralnej. Przytoczone przez Pana materiały to wełny mineralne do zastosowania jako izolacje dachów płaskich (tzw. deski dachowe). Mają one najlepsze parametry wytrzymałościowe, w kategorii produktów do izolacji termicznych z wełny mineralnej. Jednak producenci nie deklarują dla tych produktów żadnych parametrów dotyczących izolacyjności akustycznej. W związku z tym mam kilka pytań :
1. Czy zastosowanie wełny mineralnej o grubości poniżej 5cm jako podposadzkowej izolacji akustycznej, ma sens?
2. Czy zastosowanie układu warstw izolacji stropu w użyciem wełny mineralnej i styropianu jest możliwe? Mam na myśli następujący układ warstw:
-Jastrych cementowy: 7cm
-Styropian posadzkowy cs(10)200: 2cm
-Wełna mineralna cs(10)80: 3cm
-Folia PE
-Strop TERIVA: 24cm
-Tynk gipsowy: 1,5cm
Dodatkowo w miejscach gdzie przewiduje się usytuowanie ciężkich mebli (głównie przy ścianach), zaniechanie izolacji z wełny i zastosowanie izolacji tylko ze styropianu.
3. Czy w ww. układzie warstw konieczne jest zastosowanie dodatkowej folii PE na warstwie styropianu?
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego akustyka porady inwestorom posadzki betonowe posadzki mieszkaniowe porady wykonawcom porady architektom

ciseqtemat nr 308-850
visibility czytano 309 razy

Szczelne okna, a wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa


Jak będzie działać wentylacja grawitacyjna przy takim układzie, że będą zamontowane nowe okna 3 szybowe energooszczędne. Pytanie jakie mnie nurtuje to czy czasem nie będzie zbytnia przesada z uszczelnieniem domu?
Planowany budynek to ściany gazobeton 400 i ocieplenie 15 styropian grafit.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa okna porady inwestorom

Grzegorztemat nr 308-851
visibility czytano 276 razy

Ściany fundamentowe z bloczka silikatowego


Czy fizyka dopuszcza bloczki silikatowe na budowę ścian zewnętrznych piwnicy? Jeżeli tak to pewnie na zaprawie cementowo wapiennej nie cienkowarstwowej? Zastosować jako hydroizolacje masę polimerowo bitumiczną, tak jak przy innych materiałach na ściany zewnętrzne piwnicy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-852
visibility czytano 289 razy

Nakrokwiowe a klasyczne ocieplenie dachu


Z porady nr 830 przekazałem inwestorowi i architektowi pierwsze dwa akapity, zgodzili się na zmianę technologii ocieplenia dachu skośnego na wełnę, ale nakrokwiowo. Warunki narzucone przez inwestora i architekta to oprócz izolacji termicznej spełniającej przyszłe wymagania, odpowiednia izolacja akustyczna oraz wykończenie wnętrza płytą GK zakrywającą drewnianą konstrukcję dachu.

Projektowany dach ma 6 połaci, 6 krokwi narożnych zewnętrznych i jedną wewnętrzną, dwie kalenice na różnych poziomach, dodatkowo przed murłatą występuje wypłaszczenie połaci - zmiana nachylenia połaci z 45%(50) do 35-ciu %. (na rys. brakuje komina oraz dużej lukarny).

Moim zdaniem dla takiego dachu i ww. założeń rozwiązanie nakrokwiowe jest zbyt skomplikowane, wymagające opracowania wielu szczegółów i będzie trudne w wykonawstwie (przeglądałem rozwiązania Isovera i Rockwoola). Namawiam do tradycyjnego rozwiązania z izolacją pomiędzy i podkrokwiową – jeden z argumentów jaki dostałem przeciwko takiemu rozwiązaniu, to mostek w miejscu połączenia krokwi z murłatą – jestem w stanie zniwelować go na tyle, aby nie miał większego znaczenia.

Czy faktycznie ocieplenie pomiędzy i podkrokwiowe, może być tu lepszym rozwiązaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom nakrokwiowe ocieplenie dachu

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-853
visibility czytano 280 razy

Tynkowanie wnętrza zimą


Panie Jerzy, chciałbym w drugiej połowie grudnia zacząć tynkować dom tynkiem cem-wap. z worka. Budynek jest całkowicie zamknięty, fasada ocieplona styropianem grubości jak w analizach. Nie mam jeszcze ocieplenia stropu na poddaszu nieużytkowym i nie będzie to ocieplenie wykonane podczas tynkowania, wyłaz na poddasze szczelnie zamknę. Chciałbym Pana poprosić o krótkie opracowanie poprawnego sposobu postępowania podczas nakładania zaprawy tynkarskiej w moim przypadku, w tym okresie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom

anieldtemat nr 308-855
visibility czytano 364 razy

Na czym oprzeć okno-drzwi na taras?


Witam serdecznie Panie Jerzy,
pytanie dotyczy montażu okien, jeżeli był już taki temat to bardzo bym prosił o numery tematów ponieważ nie mogłem znaleźć odpowiedzi na moje pytanie
Jaki jest lepszy montaż okien, na podmurówce czy na stelażach stalowych?
Wykonawca zostawił mi gołe otwory okienne, w sensie nie ma żadnej podmurówki jest tylko płyta i na to papa. Wykonawca twierdzi ze nie wie jak firma od okien będzie chciała montować okna to po pierwsze a po drugie twierdzi ze jak zrobi podmurówkę z silki xella 24cm (z tego materiału mam mury) to będą większe mostki termiczne całkiem możliwe. Na FB na grupie" Domy bez błędów" dałem to samo zapytanie i odpowiedz padła Klinaryt lub poszerzenia systemowe -
czy to jest dobre rozwiązanie nie mam pojęcia. Dodam ze wykonawca zostawił o 30cm dłuższe otwory okienne na tą chwile ponieważ mam mieć w wylewce 25cm EPS 200 i na to wylewka 5cm anhydrytowa.
Korzystając z chwili jeszcze jedno pytanie czym wyrównać otwory okienne przed montażem okien.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna porady inwestorom porady wykonawcom

mkoztemat nr 308-856
visibility czytano 205 razy

Jak poradzić ze starym pionem instalacji c.o.?


Na istniejącej instalacji ogrzewania centralnego w budynku wielorodzinnym są złącza takie jak na załączonych zdjęciach. Remont dotyczy tylko jednego lokalu, nie jest przewidywana wymiana całej instalacji. Z estetycznego punktu widzenia najlepiej byłoby zabudować piony, nawet jeżeli w przyszłości miałoby się to wiązać z częściową koniecznością otwarcia zabudów gk. Co zrobić z takimi łączeniami na instalacji? Czy można je jakoś dodatkowo zabezpieczyć, czy istnieje coś w rodzaju muf naprawczych na instalacje grzewcze? Czy też konieczne jest wycinanie i spawanie tych fragmentów? A może nie należy ich ruszać wcale?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ekspertyzy instalacje c.o. remonty porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
253
   ...  
190
 
189
 
188
 
187
 
186
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.