porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 457


 
 
47
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
RK-PROJEKTtemat nr 308-2678
visibility czytano 219 razy

Pajacowanie doradców technicznych producenta pustaków ceramicznych


Proszę o pomoc.
Na budowę zamówiono Porotherm 25 P+W, a dostarczono Porotherm 25 3x1/3 P+W. Doradcy techniczni przez telefon informują, że nie ma różnicy i bez problemów można murować z nich ściany nośne, natomiast oficjalne stanowisko firmy Wienerberger jest takie, że są to pustaki uzupełniające do budowy naroży i otworów okiennych, jednak szczegółowe informacje udzielają konsultanci telefonicznie. Dwie różne informacje i obawiam się, że w przypadku wystąpienia rys lub spękań odpowiedzialności nie wezmą. Proszę o Pańskie przemyślenia w tej sprawie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Mr_Harrytemat nr 308-2689
visibility czytano 272 razy

Hydroizolacja fundamentu i podłogi na gruncie, a membrana kubełkowa


Izolacja fundamentu z cegły oraz betonu podkładowego pod planowane ogrzewanie podłogowe – jakie grupy preparatów są niedozwolone i szkodliwe?

1. Izolacje hybrydowe typu Remmers MB 2K lub BORNIT Profidicht Hybrid 2K – czy jest możliwe zastosowanie ich do izolacji fundamentu od wewnątrz oraz jako hydroizolacja betonu podkładowego pod styropian i ogrzewanie podłogowe w części mieszkalnej? W jednej z porad pisał Pan, że izolacje typu hybrydowego nie powinny być stosowane od wewnątrz ze względu na szkodliwy składnik, zamiast tego należy stosować izolacje polimerowo-cementowe flex lub izolacje polimerowo-bitumiczne/masy KMB bezrozpuszczalnikowe.

2. Czy stosując izolację polimerowo-cementową flex jest możliwe połączenie pionowej izolacji fundamentu z poziomą izolacją betonu podkładowego zakładając, że izolacja fundamentu była nałożona dużo wcześniej i zakończyła wysychanie? Jak należy wykonać takie połączenie (taśma butylowa, bitumiczna, kauczukowa, zatapianie taśmy mineralną masą hydroizolacyjną)?

3. Czy folia kubełkowa rozłożona od wewnątrz fundamentów przed wykonaniem zasypu powinna być przymocowana do izolacji polimerowo-cementowej i jeżeli to w jaki sposób? Ułożenie folii kubełkowej wykonuje się kubełkami w stronę gruntu - żeby nie uszkodzić izolacji bitumicznej przed zasypaniem. Czy w przypadku izolacji polimerowo-cementowej flex od wewnątrz fundamentu stosuje się zasady z porady nr 17 i układa kubełkami w stronę izolacji? Czy zyskamy w ten sposób możliwość odparowania wilgoci z fundamentów i ich dosychania? Izolacja mineralna pozwala na dyfuzję pary wodnej i dlatego stosujemy ją w strefie cokołu. Czy stosując ją głębiej w strefie wewnętrznej fundamentu zasypanego gruntem należy zapewnić przestrzeń do odparowania wilgoci technologicznej lub wilgoci podciąganej kapilarnie (w przypadku fundamentów, gdzie wykonano odtworzenie izolacji poziomej metodą iniekcji, która nie daje gwarancji 100% skuteczności) poprzez odpowiednie ułożenie foli kubełkowej - kubełkami w stronę izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci membrany kubełkowe wykonawstwo porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom projekty wykonawcze

M-Btemat nr 308-2699
visibility czytano 147 razy

Pytanie o ogrzewanie ścienne w domu jednorodzinnym


Dzień dobry,
na informację o Panu natrafiłem na jednym z for, gdzie jeden z jego użytkowników zacytował Pana w konwersacji z producentem nowego typu ogrzewania. Chodzi o ogrzewanie ścienne. Potem kupiliśmy Pana książkę.

Wraz z żoną byliśmy już niemal przekonani o zainwestowaniu w tego typu ogrzewanie, widzieliśmy je w użytkowanym budynku i sprawiło całkiem pozytywne wrażenie. Chcielibyśmy ruszyć z pracami budowlanymi, a więc zostało nam niewiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji. Naszą wątpliwość wzbudziła Pana wypowiedź:
 
"Wracając do zapytania, powtarzam: Ogrzewania ścienne wymyślono z potrzeby ogrzewania i jednocześnie nie szpecenia grzejnikami w salach wystawowych i niektórych muzeach. Wolny rynek doprowadził do tego, że sprzedaje się wszystko wszystkim, bo celem jest zysk. Stosowanie takiego ogrzewania w domach czy mieszkaniach, to ogólnie ... bezsens - nie wnikając w poważne problemy fizyki budowli do pokonania oraz trudność w utrzymaniu wymaganego mikroklimatu w pomieszczeniach".
 
I w tym momencie zadaliśmy sobie pytanie gdzie ukryty jest haczyk ze strony producenta, lub czym może skutkować długotrwałe użytkowanie tego typu ogrzewania? Prosiłbym Pana o informację dlaczego trudniej jest utrzymać wymagany mikroklimat tego typu systemem w porównaniu do ogrzewania podłogowego? Zdanie kogoś kto zajmuje się budownictwem wiele lat dużo nam rozjaśni w tej przepychance na argumenty. Rozumiemy, że każdy producent promuje swój produkt, dlatego zależy nam na opinii kogoś postronnego. Z góry bardzo serdecznie dziękujemy za Pana odpowiedź.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń ogrzewanie ścienne fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

ekoTypowetemat nr 308-2701
visibility czytano 161 razy

Detale okapów z ukrytą rynną


Dzień dobry, Panie Jerzy 
można prosić o uwagi do detalu okapu z ukrytą rynną. Oczekiwany efekt wizualny jak w załączonych wizualizacjach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inżynierom

Tomasztemat nr 308-2704
visibility czytano 139 razy

Tynkowanie muru pruskiego (szachulcowego) we wnętrzach


W jaki sposób wykonać tynk cementowo-wapienny na wewnętrznej ścianie szachulcowej z wypełnieniem cegły ceramicznej pełnej?
Słupki i rygle są zlicowane z każdej strony z wypełnieniem ceramicznym.
Słupki są połączone z cegłami za pomocą gwoździ wbijanych w spoiny wsporne lub za pomocą drewnianych listew trójkątnych przybijanych do boku slupów.

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: remonty renowacje mury mur pruski porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

YTBtemat nr 308-2708
visibility czytano 304 razy

Ocieplenie, a wentylacja dachu w strefie strychu


Czy strych nieużytkowy, jak na poniższym rysunku, powinien być jakoś wentylowany?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia wentylacja porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Pszemektemat nr 308-2723
visibility czytano 392 razy

Dlaczego należy owijać folią aluminiową płaszcz z wełny na rurach?


Panie Jerzy, 
proszę o wytłumaczenie pewnego tematu. Wszędzie obserwuję praktykę owijania rur wentylacyjnych foliami aluminiowymi, na izolacji termicznej, jeśli są prowadzone w strefie nieogrzewanej strychu nad wełną (ale oczywiście i w innych strefach). Przy tematach zaizolowania komina w tej samej strefie strychowej także Pan wspomina o owinięciu folią izolacji. Nie mogę zrozumieć dlaczego ta folia powinna być? Co daje taka folia odblaskiem na zewnątrz, czy nie utrudniamy potencjalnego wysychania izolacji termicznej? Jakie promieniowanie odbija? Jeśli te folie mają trzymać izolację w kupie, czy nie powinno się owijać np. geowłókniną lub innym materiałem o minimalnym oporze dyfuzji?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli izolacje cieplne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2742
visibility czytano 257 razy

Jaką stosować folię paroizolacyjną?


Panie Jerzy,
Chciałbym poruszyć temat foli paroizolacyjnej.

1. Czym się kierować wybierając producenta, czy może Pan jakiegoś polecić lub odradzić?

2. Czy warto brać pod uwagę folię tzw. aktywną o zmiennym oporze dyfuzyjnym (np. KM Duplex Isover) lub aluminiową? Pytanie czy warto dopłacać?

Pozdrawiam,


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe paroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasz Katemat nr 308-2743
visibility czytano 260 razy

Zasady stosowania długich ścian działowych murowanych


Dzień dobry.

W kilku poradach dotyczących ścian działowych murowanych, dla ścian dłuższych niż 5 m, zalecał Pan wykonywanie jej w kształcie samokompensacyjnym lub wykonanie kotwienia elastycznego do ścian działowych. Proszę o opisanie szerzej tych dwóch metod.

Z poważaniem.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury ściany działowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Przemysław Jankowskitemat nr 308-2753
visibility czytano 342 razy

Papa na dachu pokrytym płytą OSB-3


Dzień dobry,

Przy układzie warstw dachu jak na załączonym obrazku, na którą papę układaną na pełnym deskowaniu najlepiej się zdecydować? Architekt zaproponował papę podkładową samoprzylepną, ale w zawiązku z tym, że poszycie dachu końcowe będzie wykonane co najmniej za kilka jak nie kilkanaście miesięcy to rozumiem, że powinienem z niej zrezygnować z racji promieni UV? Poniżej przedstawiam warianty pap, które biorę pod uwagę. Proszę o podpowiedź, na którą najlepiej się zdecydować w moim przypadku:

Vedag VEDATECT EUROFLEX PYE PV 250 S5
Vedag VEDASTAR (papa samoprzylepna)
Vedag VEDAFLOR WF5
ICOPAL Polbit Extra TOP Szybki Profil SBS gr.5,6
ICOPAL Monolight gr. 5,2mm
Vedag VEDASPRINT PYE PV 180 S4
Bauder BAUKUBIT K5K

Pytanie jeszcze czy papa samoprzylepna czy zgrzewalna? Jeżeli zgrzewalna to jaki zastosować system mocowania? Chyba, że jeszcze lepszym alternatywnym rozwiązaniem byłaby membrana samoprzylepna EPDM tak jak sugeruje architekt w projekcie, tylko ta zaproponowana przez architekta jest dość kosztowna. Może byłby Pan w stanie zaproponować dobrej jakości membranę EPDM bardziej przystępną kosztowo?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
47
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.