porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 457


 
 
47
   ...  
40
 
39
 
38
 
37
 
36
   ...  
1
 
 
Maryantemat nr 308-489
visibility czytano 50 razy

Ilość i rozmieszczenie dachówek wentylacyjnych


Proszę o pomoc w określeniu rozmieszczenia oraz ilości dachówek wentylacyjnych na pokryciu dachowym. Dach pokryty będzie dachówką typu karpiówka model KLASSIK firmy Creaton. Pod dachówką wykonane zostanie pełne deskowanie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

bartitemat nr 308-495
visibility czytano 535 razy

Komin a wiatroizolacja i obróbki blacharskie z blachy cynkowo-tytanowej


Witam, moje pytanie dotyczy obróbki komina zaczynając od przebicia przez membranę dachową, dachówkę, opierzenie, a kończąc na obróbce z blachy na rąbek.

W wielu domach u sąsiadów widzę, że w membranie jest otwór pod komin i nie jest to w żaden sposób uszczelnione. Jest sobie dziura i tyle. Wystarczy że gdzieś dostanie się woda i elegancko spłynie po membranie na komin i zamoczy termoizolacje dachu.

Komin mój jest z gotowych pustaków kominowych. Proszę o poradę jak poprawnie wykonać przebicie komina przez membranę dachową, jak i z czego poprawnie wykonać opierzenie komina, czym wypełnić nacięcie w pustaku kominowym pod blachę opierzeniową oraz jak poprawnie zamontować blachę na rąbek jako obróbka komina?
Dodatkowo czym i w jaki sposób zamontować blachę opierzeniową do komina + jak uniknąć wyginania blachy przez rozszerzalność termiczną blachy (czy tutaj też stosuje się coś w stylu podłużnych otworów jak przy blasze na desce czołowej?), w jaki sposób łączyć ją ze sobą (przy tytan-cynku? Widziałem, że facet to lutował) .
Dodam, że czapkę komina też chcemy zrobić z blachy, a na to zamontować nasadę (kanał spalinowy). Drugi kanał chcemy wykorzystać jako wentylacje kotłowni. I teraz pytanie czy lepiej jest zrobić kratkę wentylacyjną z boku czy nasadę ku gorzę jak w spalinowym?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kominy pokrycia dachowe fizyka budowli porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

Mateusztemat nr 308-498
visibility czytano 93 razy

Jaki styropian na elewację i jak mocować go na płytach OSB?


1. Zarówno w książce jak i w analizach jako styropian na elewację wskazuje się taki o parametrze CS(10) 70 lub 80 kPa. W handlu te "fasadowe" nie mają podane tego parametru. Dopiero te "dach/podłoga" posiadają taki parametr. CS(10) wiąże się gęstością styropianu, a co za tym idzie z wytrzymałością. Z zestawienia, które zrobiłem domyślam się, że te fasadowe mają CS(10) 50-60. Dlaczego tak istotne jest zastosowanie 70/80 zamiast 50/60?
2. Jak poprawnie zamocować ocieplenie elewacji oparte na styropianie na podłożu z płyt OSB3 22mm? Płytami obite są ściany szczytowe stryszku i są zlicowane z murem z silikatów. Czy klej PU oraz wkręty z talerzykami dociskającymi w ilości 6 szt/m2 będą odpowiednie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fizyka budowli ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom porady inżynierom

sławektemat nr 308-515
visibility czytano 288 razy

Doszczelnianie styropianu pianką na ścianach


Czy przy ocieplaniu budynku styropianem ewentualne szpary pomiędzy płytami należy wypełniać pianką? Podobno to duży błąd bo to jedyna droga ucieczki wilgoci?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

pawel88shocktemat nr 308-560
visibility czytano 2071 razy

Hydroizolacja dobudowy typu "plomba"


Witam serdecznie,
Chciałbym prosić o najmniej inwazyjne rozwiązanie, jak powinien być dostawiony budynek typu „plomba” do istniejącego budynku. Rozbudowa dotyczy sali balowej domu weselnego zatem priorytetem jest aby uzyskać większą jednolitą przestrzeń. Dostawiając się do istniejącego budynku jak powinniśmy zbliżyć się do istniejącej ławy/stopy? Konstruktor mówi żeby skuwać część stopy i dostawiać obok nową, ale to nie wydaje się być sensowne, zatem jak to powinno być rozwiązane? W załączeniu przesyłam rysunek. Bardzo proszę o poradę.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom posadowienia

pistachtemat nr 308-569
visibility czytano 207 razy

Czy wiatroizolację chronić przed promieniami UV?


Czy membranę dachową należy w jakiś sposób chronić przed promieniowaniem UV od wewnątrz domu? Mam na myśli światło wpadające przez okna, szczelinę przy murłacie itp w czasie zimowego przestoju w budowie. Jeśli tak to w jaki sposób.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Krzysztof Madejtemat nr 308-570
visibility czytano 2103 razy

Kto wykonuje charakterystyki energetyczne i analizy c-w?


Witam,
Po przeczytaniu Pana książki nasunęły się dwa pytania bardzo istotne ponieważ zamierzam w tym roku ocieplić istniejący dom metodą BSO.
Pytanie 1
Kto może sporządzić analizę c-w oraz świadectwo charakterystyki energetycznej i jak można tę osobę sprawdzić? Czy istnieje rejestr osób wykonujących takie usługi?
Pytanie 2
Co wpływa na cenę takiej usługi?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

w.witkowskitemat nr 308-576
visibility czytano 331 razy

Czy ocieplać fundament domu częściowo podpiwniczonego?


Jak ocieplać fundament domu podpiwniczonego częściowo. Chodzi mi o ściany piwnicy stykające się z przestrzeniami niepodpiwniczonymi. Czy należy dawać tam styropian czy też podbudowa podłogi na gruncie stanowi wystarczającą termoizolację.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Michał D.temat nr 308-581
visibility czytano 616 razy

Montaż paroizolacji na stropie drewnianym


Panie Jerzy mam kilka pytań:
1. Z otrzymanych analiz wynika, że folia paroizolacyjna stropu nad parterem (strop drewniany, poddasze nieużytkowane), powinna mieć wynik o oporze Sd > 5 m. Rozumiem, że jakbym zastosował folię o współczynniku Sd > 100 m i większym, to będzie dobrze. Wolałbym zachować większą ostrożność i maksymalnie ograniczyć na ile jest możliwe przepływ wilgoci, także jak może Pan polecić folię o oporze Sd = 150 to z chęcią przemyślę.
2. Na co zwrócić uwagę dodatkowo przy wyborze foli paroizolacyjnej mając na uwadze strop drewniany i poddasze nieużytkowe, myślałem nad folią paroizolacyjną aluminiową, która niwelowałaby ucieczkę ciepła z budynku.
3. Folię po obwodzie przyklejamy taśma dwustronną butylową, czy szerokość taśmy butylowej 10 cm będzie optymalna? Czy te 10 cm wystarczy zachodzenia foli na ścianę zewnętrzną? Na co zwrócić szczególną uwagę przy doborze taśmy butylowej np. grubość, jakie inne parametry?
4. Czy folię paroizolacyjną lepiej przyklejać do stropu drewnianego zszywkami, czy taśmą butylową dwustronną. Jeśli zszywkami, to w te miejsca powinniśmy użyć taśmy aluminiowej samoprzylepnej zbrojonej tak by zachować szczelność. Co lepiej?
5. Czy dobrze przeczytałem, że łączenie foli paroizolacyjnej powinno być na zakład 15-20 cm, a do przyklejenia użyć taśmy aluminiowej zbrojonej samoprzylepnej, a w przypadku stropu drewnianego łączenie powinno być wyłącznie w linii środka krokwi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Gitestemat nr 308-586
visibility czytano 270 razy

Pielęgnacja ściany żelbetowej


W wielu miejscach podkreśla Pan, że beton po wylaniu należy przykryć szczelnie folią i pozostawić tak przez minimum tydzień bez zaglądania.
W jaki sposób poprawnie przykryć folią "górę" ściany żelbetowej? Ściana ma szerokość 30 cm a ponad jej górną powierzchnię będą wystawały na 20 cm pręty zbrojeniowe w kształcie odwróconego U. Mam nadzieję, że odręczny szkic oddaje sytuację. Jak widać, nie ma tutaj fizycznej możliwości żeby folia przylegała do betonu. W najlepszym przypadku po przykryciu stworzy się nam coś na kształt namiotu ale nie wiem czy spełni to swoją rolę.
Bardzo proszę o poradę jak w takim przypadku zabezpieczyć świeży beton przed zbyt szybkim wysychaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
47
   ...  
40
 
39
 
38
 
37
 
36
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.