porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 77


 
 
9
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
Piotr Miczkotemat nr 308-2377
visibility czytano 366 razy

Malowanie elewacji otynkowanej na ścianie 3-warstwowej


Dzień dobry
Moje pytanie dotyczy malowania otynkowanych ścian. Dom jednorodzinny wybudowany był 25 lat temu. Ściany domu są trójwarstwowe z wełną mineralną, wentylowane. Powierzchnia zewnętrzna ścian pokryta jest tynkiem cementowo-wapiennym. Od początku tynki zostały tylko zagruntowane (nie był to grunt zawierający piasek kwarcowy) i przez te wszystkie lata nic z nimi nie robiono.

Teraz w planie jest malowanie tych ścian. Pytania są następujące:
- czym wypełnić pojedyncze zarysowania elewacji lub nieliczne ubytki tynku?
- jakimi farbami pokryć takie podłoże?
pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane elewacje ściany ściany nośne remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom

MiSktemat nr 308-2545
visibility czytano 634 razy

Komplet analiz energetyczno-ekonomicznych przed budową domu


Witam Pana,

trafiłem na stronę BDB poprzez jedno z forum, na którym prowadził Pan dysputy z TB. Bardzo spodobały mi się Pana merytoryczne wywody, choć nie zawsze rozumiem ich sens, bo nie jestem fachowcem. Nie mniej jednak przemawia do mnie Pana głęboka analiza problemów. Teraz do rzeczy. Na wiosnę przyszłego roku zamierzam rozpocząć budowę domu z projektu typowego. Rozważałem zewnętrzne ściany w technologii Izodom 2000, wewnętrzne nośne i działowe z bk. Po otrzymaniu cennika z w/w firmy i nieprzespanych kilku nocach uznałem, że moim wyborem będzie bk 24 cm na ściany zewnętrzne plus 15-20 cm styropianu. Leczy czy słusznie? Czy Izodom jest jednak wart swej ceny? Mam świadomość, że nie zawsze zasadne jest pakowanie grubej izolacji, gdyż okres zwrotu może okazać się na tyle długi, że mój syn dopiero odczuje korzyść na lata po tym, jak mnie Matka Ziemia pochłonie. Ponieważ jednak wraz z podjęciem decyzji o budowie domu postanowiłem być świadomym inwestorem, to też i ilość materiału jaki przeczytałem w ostatnich miesiącach jest dość spory. Pewne obliczenia jestem w stanie zrobić sam, choćby dla obliczenia jakiejś podstawowej stopy zwrotu z inwestycji (np. zwiększenie grubości ocieplenia) lecz w formie dość uproszczonej i z czynnikiem niepewności. Dlatego też chcę, by mój projekt i moje założenia przejrzała osoba o odpowiedniej wiedzy. I tu meritum mego listu. Zapytam na jaki zakres Pana pracy i w jakich kosztach mógłbym liczyć?

Z wyrazami szacunku

czytaj odpowiedź

patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2678
visibility czytano 218 razy

Pajacowanie doradców technicznych producenta pustaków ceramicznych


Proszę o pomoc.
Na budowę zamówiono Porotherm 25 P+W, a dostarczono Porotherm 25 3x1/3 P+W. Doradcy techniczni przez telefon informują, że nie ma różnicy i bez problemów można murować z nich ściany nośne, natomiast oficjalne stanowisko firmy Wienerberger jest takie, że są to pustaki uzupełniające do budowy naroży i otworów okiennych, jednak szczegółowe informacje udzielają konsultanci telefonicznie. Dwie różne informacje i obawiam się, że w przypadku wystąpienia rys lub spękań odpowiedzialności nie wezmą. Proszę o Pańskie przemyślenia w tej sprawie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mury porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

TLStemat nr 308-2764
visibility czytano 196 razy

Podbicie fundamentu z kamieniami otoczakowymi


Dzień dobry,

Planujemy realizację, w której konieczne będzie podbicie fundamentów w istniejącym budynku, jesteśmy na etapie oczekiwania projektu przez konstruktora. Jednak chcielibyśmy już na tym etapie dowiedzieć się kilku kwestii związanych z technologią i izolacją podbicia fundamentów. W załączeniu przesyłam zdjęcia odkrywki ściany fundamentowej, która wykonana jest z kamieni.
Zastanawiające nas kwestie to:
1/ po wykonaniu nowej ławy - czy ściana z kamieni ma być zatopiona w ławie czy ma być zostawiona przestrzeń w celu uzupełnienia szczeliny innym materiałem niż beton konstrukcyjny? jeżeli zostanie ta przestrzeń czy możemy ją wypełnić zaprawą sikagrout -4R?
2/ w przypadku braku szczeliny między ławą a kamieniami (ze względu na nieregularność krawędzi kamieni) nie będzie możliwości ułożenia hydroizolacji poziomej, czy kamień jest odpowiednim izolatorem termicznym i hydroizolacyjnym i nie ma potrzeby ułożenia hydroizolacji? Jeśli zaś jest taka potrzeba to w jaki sposób najlepiej to wykonać i za pomocą jakich produktów?
3/ projekt konstrukcyjny będzie oparty na 3 odkrywkach, jednak obawiamy się o nieregularność przekroju tych miejsc z uwagi na wiek budynku
Dlatego ciężko zaplanować hydroizolację, czy rzeczywiście kamienie stosowane niegdyś przy ścianach fundamentowych są wystarczającym izolatorem i nie potrzeby stosowania zarówno hydroizolacji poziomej, pionowej oraz termicznej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podbicia fundamentów porady inwestorom porady wykonawcom remonty

GrzegorzDtemat nr 308-2768
visibility czytano 338 razy

Montaż stelaża podtynkowego w łazience


Czy stelaż do podtynkowego WC można przymocować do wylewki?

W tej chwili mam położony już styropian podłogowy i wykonawca ma niedługo układać wężownicę ogrzewania podłogowego. Jednak tydzień temu oglądając filmy na YouTube zauważyłem, że niektórzy przytwierdzają stelaże WC bezpośrednio do chudziaka. Zadzwoniłem do kierownika budowy i za jego namową zdecydowałem się tak właśnie zrobić. Kupiłem stelaże Geberit Duofix i wczoraj chciałem je przymocować do chudziaka po wycięciu otworów w styropianie. Następnie powyżej powierzchni styropianu owinąć je taśmą dylatacyjną.

Wg instrukcji nogi dołączone do zestawu można wysunąć na max 20 cm. W moim domu mam 15 cm (3 x 5cm) styropianu plus wylewkę 7-8 cm więc nogi muszą być wysunięte na 23-24 cm. Skoro nogi mają po 50 cm stwierdziłem, że te 3 lub 4 cm nie zrobią różnicy. Dłuższe nogi można zamówić ale długo się na nie czeka i kosztują 50% ceny całego zestawu, czyli około 500 zł.

Pierwsze wycięcie poszło sprawnie. Niestety przy drugim otworze pojawił się problem. Idzie tam rura do wody. Oczywiście hydraulik dostał projekt wnętrza więc było wiadomo, że będzie tam podwieszane WC. Odkryłem więc całą płytę styropianu. Idzie tam kilka rur obok siebie i ich przesunięcie nie jest w tej chwili możliwe. Trzeba byłoby zdjąć całą wierzchnią warstwę styropianu i prawdopodobnie od nowa położyć wszystkie rury do wody. Niestety przy dwóch pozostałych WC styropian też mocno pracuje więc podejrzewam, że tam też idą rury z wodą.

Kierownik zasugerował, aby wykonać jakiś wspornik i ominąć rury z wodą. Ale tego nie da się łatwo wykonać. On generale innym swoim klientom zaleca przekucie się przez wylewkę jeśli ktoś już ją ma.

Z drugiej strony wiele osób przytwierdza stelaże WC do wylewki. Nawet tutaj w kronikach budowy widzę osoby które przytwierdzają stelaże do wylewki.

Osobiście obawiam się, że w moim przypadku wylewka cementowa 6-7 cm z miksokreta może pęknąć skoro już w tej chwili styropian jest tam luźny. Na nogi stelaża WC działają punktowo duże siły, a mam osoby w rodzinie które ważą po 150 kg. Dlatego rozważam dodanie dodatkowego zbrojenia wylewki w miejscu gdzie będzie stał stelaż. Dwa pręty 10 mm, po 100 cm, leżące na 6 krótszych prętach. Do tych długich prętów przyspawane dwie kotwy 10 mm i wystające ponad wylewkę, tak aby już nie trzeba było później wiercić kołków w wylewce.

Pytanie czy w moim przypadki wskazane jest dodanie dodatkowego zbrojenia? Jeśli tak to czy zbrojenie takie jak na rysunku będzie wystarczające?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej instalacje c.o. instalacje c.w.u. łazienki porady inwestorom

dingleberriestemat nr 308-2857
visibility czytano 161 razy

Skancerowany beton podkładowy podłogi na gruncie


Witam,
Proszę o określenie sposobu naprawy złuszczonego betonu podkładowego w domku jednorodzinnym. Beton wylewany w 2022. Warstwy podłogi na gruncie nie zostały wykonane zgodnie z fizyką budowli.
Pospółka zagęszczona do Is=0,97. Klasa betonu B15. Beton z lokalnej betoniarni, wylewany przy pomocy pompy, zagęszczany wibratorem. Beton wylewany pod koniec listopada w temp. +1 oC, w nocy -3 oC. Beton nie został nakryty folią.
Po 4 dniach beton został pokryty warstwą śniegu a temp. spadła do ok-1 oC i utrzymywała się na tym poziomie. Po dwóch tygodniach temp. spadła poniżej -5 oC. Po 6 dniach od wylania betonu na beton postawione zostały bloczki silikatowe.

Proszę także o informację odnośnie kolejnego etapu czyli hydroizolacji, czym i w jaki sposób wykonać?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze betony zwykłe porady inwestorom porady wykonawcom podłogi

Jasiu300temat nr 308-2858
visibility czytano 145 razy

Posadowienie fundamentów budynku podpiwniczonego w gruncie trudnoprzepuszczalnym


Jestem przed podjęciem decyzji odnośnie fundamentu domu z podpiwniczeniem.
Poniżej zamieszczam wycinek z opinii geotechnicznej:
"Warunki hydrogeologiczne:
Podczas badań terenowych w otworze geotechnicznych nr 2 nawiercono poziom wód gruntowych na głębokości 3,1 m ppt. Zwierciadło wód podziemnych miało charakter naporowy i stabilizowało się na głębokości 2,2 m ppt. W tym samym otworze zaobserwowano sączenie wody na głębokości 2,0 m ppt. na stropie glin piaszczystych.
Po intensywnych opadach atmosferycznych i roztopach w gruntach piaszczystych podścielonych utworami spoistymi mogą występować wody przypowierzchniowe potocznie zwane podskórnymi. Generalny przepływ wód gruntowych poziomu czwartorzędowego następuje w kierunku zachodnim do osi koryta strumienia Młynówka.
Wnioski:
5.1. W podłożu terenu przeznaczonego dla lokalizacji projektowanej inwestycji występują grunty nośne lecz o zróżnicowanych właściwościach geotechnicznych. W projektowanym poziomie posadowienia znajdują się grunty spoiste, warstwy A2.
5.2. Ustabilizowane zwierciadło wód podziemnych występuje na głębokości 2,2 m ppt. Nie wyklucza się wystąpienia wód zawieszonych na glinach zwłaszcza po intensywnych opadach i w czasie roztopów.
5.3. W miejscu podpiwniczenia budynku potrzebne będzie obniżenie poziomu wód gruntowych na czas budowy obiektu. Pompowania należy przeprowadzać w taki sposób, aby nie następowało wymywanie drobnych cząstek z podłoża gruntowego. Przybliżone współczynniki filtracji przyjęte z publikacji branżowych wynoszą:
- dla piasków drobnych k = 4 m/d
- dla piasków średnich k = 8 m/d
5.4. Podziemne części obiektu należy zabezpieczyć odpowiednią izolacją przeciwwilgociową oraz zastosować dla fundamentów materiały odporne na
agresywność środowiska wodnego.
5.5. Jeżeli w fazie projektowania wyniknie, że grunty wysadzinowe warstw A1 – A3 będą w obrębie płyty fundamentowej powyżej głębokości przemarzania to należy w trakcie robót ziemnych usunąć je i wymienić na przepuszczalne kruszywo z mechanicznym zagęszczeniem nasypu.
5.6. Ze względu na punktowy charakter badań, nie można wykluczyć nieco bardziej złożonej budowy geologicznej w rejonie inwestycji.
5.7. Po odsłonięciu podczas prac ziemnych gruntów gliniastych należy nie dopuścić do gromadzenia się wody na dnie wykopu, gdyż może to spowodować uplastycznienie się gruntów. Zasypki fundamentów powinny być dokładnie ubite z ewentualnym zabezpieczeniem przed dopływem wód opadowych pod fundament.
5.8. Jeżeli w trakcie budowy w poziomie posadowienia stwierdzone zostaną grunty nasypowe lub słabonośne, to należy je wymienić na kruszywo przepuszczalne i dogęszczać warstwami lub wymienić na chudy beton.
5.9. Zasypki fundamentów powinny być dokładnie ubite z zabezpieczeniem przed dopływem wód opadowych pod fundament.
5.10. Dla obszaru Olesna strefa przemarzania wynosi 1,0 m ppt.
5.11. Parametry geotechniczne gruntów do obliczenia nośności podłoża zestawiono w załączniku nr 04.
5.12. Prace ziemne tj. odbiór podłoża gruntowego w wykopach oraz kontrola zagęszczenia zasypek i nasypów powinny być prowadzone pod nadzorem geotechnicznym.
5.13. Według PN-B-06050:1999 występujące w podłożu grunty należą do 1, 3
i 4 kategorii urabialności."

Projektant sugeruje dwie możliwości:
a) ściany fundamentowe wykonane z bloczków fundamentowych + rdzenie żelbetowe. Zabezpieczenie przerwy roboczej pomiędzy płytą fundamentową a ścianą fundamentową w systemie pentaflex.
b) ściany fundamentowe wykonane z żelbetu. Pełne zastosowanie systemu pentaflex.

Proszę o podpowiedź, która wersja lepiej się sprawdzi w moich warunkach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom piwnice hydroizolacje


 
 
9
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.