porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2883


 
 
290
   ...  
214
 
213
 
212
 
211
 
210
   ...  
1
 
 
JakubMtemat nr 308-2115
visibility czytano 418 razy

Ocieplenie istniejącego fundamentu z piwnicą nieogrzewaną


Dzień dobry,
Temat ocieplania budynków jest obecnie najczęściej poruszany na forum z poradami i ja również w tym temacie mam pytanie. Otóż, jakim materiałem ocieplić piwnicę nieogrzewaną budynku wielorodzinnego? Planowane jest tylko ocieplenie części nadziemnej.
Piwnica częściowo jest poniżej poziomu gruntu ale koło 1,5 m jest ponad gruntem i mieszkańcy mający swoje M3 wnioskują o takie ocieplenie. Do tej pory budynek został ocieplony ze wszystkich stron styropianem od 5 do 10 cm. Strona północna 10 cm styropian, szczyty najprawdopodobniej wraz ze strona południową 5 cm.

pozdrawiam serdecznie
Jakub

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budownictwo mieszkaniowe charakterystyki energetyczne fundamenty ocieplenia termorenowacja porady inwestorom

Grzegorz Btemat nr 308-2114
visibility czytano 373 razy

Warstwa termiczna na fundamencie i jego ocieplenie


Dzień dobry,
Chciałbym zapytać w temacie izolowania ław i ścian fundamentowych. W książce „Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” w rozdziale 1.5 ”Dobór termoizolacji fundamentów i podłóg” między innymi analizuje Pan izolowanie ław i ścian fundamentowych. Jako element „domykający” liniowy mostek termiczny na ścianach fundamentowych rozważane jest zastosowanie bloczków z betonu komórkowego (rys. 1.5.-12, rys. 1.5.-35), jest to zalecane rozwiązanie optymalne (technicznie i kosztowo). W analizie fundamentu wewnętrznego jako alternatywne rozwiązanie przeliczał Pan izolowanie ścian fundamentowych (rys. 1.5.-33), które to jak zrozumiałem nie wypadło najkorzystniej.
W moim projekcie domu mam zastosowane podobne rozwiązanie z elementem „domykającym” liniowy mostek termiczny, lecz jest to realizowane poprzez bloczki ISOMUR, ale tylko po obwodzie fundamentów zewnętrznych domu. Ściany wewnętrzne stojące na fundamentach jak również ściany zewnętrzne garażu posiadają nadal mostki liniowe. Bloczki ISOMUR są rozwiązaniem dość drogim. Koszt to ok. 50 PLN (60 cm długości) co daje ok 85 PLN/mb i jak wspominałem nie eliminują wszystkich mostków na projekcie. Chciałem więc zapytać, czy rozwiązanie proponowane w „Książce …..” z bloczkami z betonu komórkowego jest możliwe przy zastosowaniu ciężkich ścian wykonanych z bloczków silikatowych (ewentualnie z ceramiki). Czy ze względów na niewielką wytrzymałość na ściskanie bloczki z betonu komórkowego mogą być użyte jako pierwsza warstwa przy takich murach, nie popękają?

Drugą alternatywą usunięcia mostków termicznych o której myślę i jak mi się wydaje z wielu powodów korzystną jest szalunek tracony z izolacji XPS na ławy i ściany fundamentowe. Dodam może, że fundamenty chcemy robić własnymi siłami (rodzina, przyjaciele) i szukam rozwiązań najprostszych wykonawczo i najmniej czasochłonnych z zachowaniem rozsądku ekonomicznego. Jest kilka firm, które oferują modułowe systemy szalunku traconego, jak również są firmy, które wykonują je z płyt XPS ogólnie dostępnych, przykład zamieszczam.

Niestety nie znalazłem na ten temat niezależnych materiałów. Dlatego chciałem poznać Pana opinie na temat tego rozwiązania. Z mojego punktu widzenia widzę same zalety zarówno pod względem wykonawczym jak i termicznym:
- brak szalunku drewnianego
- dużo łatwiejszy i szybszy montaż
- brak konieczności demontażu szalunku
- brak konieczności wykonania podkładu z chudego betonu
- brak konieczności wykonywania hydroizolacji
- wylewanie ścian fundamentowych (brak murowania bloczków fundamentowych)
- ograniczenie (likwidacja) liniowego mostka termicznego na wszystkich fundamentach.
Czy wszystkie powyższe zalety są prawdą?

Na zewnętrznych powierzchniach ścian fundamentowych w projekcie mam płytę XPS o grubości 15 cm. Pozostaje kwestia grubości płyt XPS na pozostałych powierzchniach. Przy grubości płyty XPS 5 cm przeliczyłem, że na metr bieżący fundamentu zewnętrznego będę potrzebował 0.1125 m3 XPS, a na fundamenty wewnętrzne 0.1475 m3. Co przy cenie 600 PLN/m3 dałoby koszt odpowiednio 68 PLN/mb i 89 PLN/mb. Jest to koszt porównywalny z bloczkami ISOMUR. Przy wyżej wspomnianych zaletach, gdzie odchodzą np. koszty szalunku tradycyjnego, braku podkładu z chudziaka, braku dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej, wydaje się, że takie rozwiązanie może być również ekonomicznie uzasadnione?

Mam natomiast cały czas wątpliwość czy 5 cm XPS jest wystarczającą grubością pod względem termicznym, a przede wszystkim mechanicznym (w trakcie zalewania betonu). Oczywiście zakładam, że na czas zalewania betonu płyty XPS byłyby już obsypane piaskiem i zastosowane byłyby rozpórki/blokady.

Mam również dodatkowe pytanie wykonawcze. Czy przy takich szalunkach (pomimo klejenia krawędzi boków pianką) nie trzeba dodatkowo zastosować foli, która zagwarantuje szczelność, tak aby przez łączenia płyt nie dostawała się żadna wilgoć?

Co do kwestii termicznych, to załączam termogram przedstawiający właśnie taki przypadek dla fundamentów zewnętrznych i wewnętrznych, gdzie dodana jest izolacja XPS na fundamentach w postaci szalunku traconego o grubości 5 cm. Izolacja zewnętrznej ściany fundamentowej ma 15 cm grubości, a izolacja na podłodze i ścianie 20 cm. W pomieszczeniu jest temperatura 20 oC, na zewnątrz jest temperatura – 10 oC.

Wydaje się, że grubość izolacji szalunkowej na zewnętrznych fundamentach powinna być grubsza niż 5 cm, szczególnie to dotyczy zewnętrznej powierzchni ławy fundamentowej?
Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Pozdrawiam
Grzegorz Bajerski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom posadowienia

Nest-Pawtemat nr 308-2113
visibility czytano 249 razy

Naprawa gwarancyjna wadliwego tarasu przez dewelopera


Dzień dobry,
z wielkim niepokojem obserwuję remont mojego tarasu przeprowadzany przez dewelopera. Nawet jako laik ale w oparciu o Pana książkę dostrzegam ewidentne wady tych prac. W związku z tym chciałbym skorzystać ze wsparcia technicznego przy odbiorze prac naprawczych.

Opis problemów - chronologicznie:
a. przedstawiciel wykonawcy przyznaje się, że taras wykonywano w porze zimowej (luty - marzec) korzystając z namiotu i nagrzewnicy.
b. pierwsza moja negatywna obserwacja dotyczyła jakości spoinowania - wykańczający moje mieszkanie inni fachowcy stwierdzili, że nie widzą fugi, tylko sam klej)
c. spoina popękała i wykrusza się pomiędzy płytkami.
d. cokoły odpadają od ścian tworząc nawet 1 cm szpary.
e. do jednego z dwóch garaży poniżej tarasu przenika woda po czym następuje jego ogólne zagrzybienie.
f. ścieka woda po ścianach tarasu w związku z brakiem odpływu wód z blachy, która przykrywa ścianki tarasu.
g. zacieki kleju widoczne są przy odpływie w kierunku rynny.
h. pusty dźwięk przy opukiwaniu niektórych płytek.  
i. zaleganie wody w 2-3 miejscach po ustaniu opadów (miejscami całkowity brak spadku).

To są główne zgłoszone problemy, z którymi deweloper nawet nie próbował dyskutować. Zgodził się naprawić czyli zerwać płytki, oczyścić powierzchnię i położyć nową terakotę korzystając z kleju Sika. Czy to poprawne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tarasy naprawy porady inwestorom

Mar.Pal.temat nr 308-2112
visibility czytano 363 razy

Co jako paroizolacja na stropie zamiast folii?


Panie Jerzy,
proszę o podpowiedź. Posiadam strop betonowy (strych) na którym mam wykonać ocieplenie z wełny mineralnej o grubości 30 cm pod wełnę ma być położona folia. Czy zamiast foli mogę położyć szlam hydroizolacyjny?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia paroizolacje stropy porady inwestorom porady wykonawcom

rydzyktemat nr 308-2111
visibility czytano 380 razy

Malowanie płytek ceramicznych


Dzień dobry,
Czym najlepiej pomalować kafelki ceramiczne? Z tego co sprawdziłem polecana jest albo farba "okrętowa" poliuretanowa z utwardzaczem lub epoksydowa farba do kafelków. Są też lateksowe farby akrylowo-kompozytowe, emalie akrylowe ale z wcześniejszym podkładem.


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady wykonawcom porady inwestorom malowanie

Tomasz2019temat nr 308-2110
visibility czytano 577 razy

Siedzisko wyłożone ceramiką w kabinie natryskowej


Witam,
w projekcie architektonicznym w łazience głównej mamy zaprojektowaną murowaną boczną ściankę wraz z siedziskiem. Czy tego typu detale powinny być w jakiś szczególny sposób murowane lub zabezpieczane? Czy powinniśmy zastosować jakąś hydroizolację tych elementów? Czy po prostu i ściankę i siedzisko wymurować z SILKI, otynkować i położyć glazurę? W załączniku wysyłam zdjęcie projektowe (tak docelowo ma to wyglądać).

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego łazienki pomieszczenia mokre porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Sylwia.La.temat nr 308-2109
visibility czytano 889 razy

Zamurowanie otworu drzwiowego w ścianie z betonu komórkowego


W jaki sposób prawidłowo zamurować otwór w ścianie nośnej?
Otwór przygotowany pod drzwi, o wymiarach 104x216 cm. Ściana nośna wykonana w bloczków betonu komórkowego gęstości 600, grubość 24 cm.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane mury porady inwestorom porady wykonawcom

Grzechutemat nr 308-2108
visibility czytano 239 razy

Błędny układ warstw w posadowieniu na płycie


Panie Jerzy,
Jaka jest maksymalna dopuszczalna wilgotność płyty fundamentowej przed położeniem na to styropianu i wylaniu jastrychu.
Rozważania dotyczą płyty z układem:
- XPS
-papa izolacyjna
-beton płyty
-folia pod styropianem
-styropian eps
-jastrych
Czy przy obecnej deszczowej aurze ewentualna wilgoć zamknięta w płycie nie narobi w przyszłości szkód?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe domy jednorodzinne posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom

micmac23temat nr 308-2107
visibility czytano 515 razy

Maty kapilarne, co to takiego?


Dzień dobry,
przeglądając internet trafiłem na maty kapilarne i zacząłem czytać o ich budowie i zaletach. Czy spotkał się Pan z tym produktem i czy warto w ogóle interesować się ich zastosowaniem w domu. Czytając, producenci jak wiadomo zachwalają swój produkt czy aby nie przesadnie? Czy rzeczywiście są takie cudowne w porównaniu do na przykład ogrzewania podłogowego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli instalacje c.o. porady architektom porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-2106
visibility czytano 827 razy

Fuszerka montera instalacji sanitarnych w domu jednorodzinnym


Witam panie Jerzy,
pozwolę sobie prosić Pana o weryfikację poczynań instalatorów. W załączniku przesyłam kilka zdjęć. Mam obawy, czy aby na pewno instalacja jest wykonana poprawnie.
Zdjęcie 1 - przedstawia kompletny rozdzielacz do zasilania grzejników na poddaszu. Czy jest to poprawnie zmontowane, podejścia, rodzaje zaworów, etc.., czy widzi tutaj Pan jakieś błędy wykonawcze? Pomijam specyfikację samego rozdzielacza i wyposażenia, którego parametrów nie znam. Jedna z rurek zasilania była za krótka i wykonawca połączył ją złączką.
Zdjęcie 2 - rozdzielacz do wody zimnej i ciepłej oraz rozdzielacz do podłogówki na poddaszu.
Zdjęcie 3 - podłączenie cyrkulacji łazience. Mam obawy, czy można tę kształtkę pozostawić w ścianie. Dodatkowo wykonawca wykonał jedno podejście pod dwie baterie umywalkowe, twierdząc, że tak będzie lepiej, a rozdział można wykonać na zaworkach.
Zdjęcie 4 - Montaż stelaża WC, pionowa, szara rura to rura do wywiewki kanalizacyjne. Podejścia są pod stropem w piwnicy. Tutaj instalator wykonał jedno podejście do WC, umywalki, pralki i kondensatu z pieca (rura do pieca ma iść w izolacji podłogi - piec oddalony ok. 2m od tego pionu kanalizacji) Do umywalki i pralki rura 50mm. Czytałem, że pralki o załadunku powyżej 6kg (a są i 12kg) powinny mieć rurę 75mm. Więc, pytanie, czy te wszystkie "odbiorniki" mogą być tak zorganizowane.
Zdjęcie 5 - Instalator chciał osadzić kształtki na pianie montażowej, zaproponowałem masę naprawczą Ceresit CD25. Instalator proponuje wypełnić, pozostałe puste przestrzenie, bruzdy, pianą do lica mury. Tynki jak widać są już wykonane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego instalacje wody zimnej instalacje c.w.u. instalacje c.o. porady inwestorom


 
 
290
   ...  
214
 
213
 
212
 
211
 
210
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.