porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 518


 
 
53
   ...  
37
 
36
 
35
 
34
 
33
   ...  
1
 
 
Marek Malektemat nr 308-1101
visibility czytano 192 razy

Głębokość termoizolacji fundamentu w gruncie


Z analiz c-w dla mojego domu wynika, że termoizolacja fundamentu ma sięgać do głębokości 100 cm ppt. Izolowana jest więc ława do tej głębokości. Czy jeżeli wymuruję wyższą ścianę fundamentową tak, że wierzch ławy będzie na głębokości 100 cm ppt to nie będzie już konieczne izolowanie ławy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty termoizolacje porady inwestorom

Kalugstemat nr 308-1137
visibility czytano 237 razy

Modyfikacja przez wykonawcę wyników analizy c-w dachu


Otrzymałem od Pana komplet analiz cieplno-wilgotnościowych (inwestycja w Rybicalu), w których m.in opisano każdą przegrodą i parametry poszczególnych warstw, nie jestem pewien tego co na dachu:
· pokrycie dachowe
· łaty sosnowe 50x40 mm
· kontrłaty sosnowe 50x40 mm
· wełna mineralna grub. 20 cm układana pomiędzy krokwiami 200x70 mm w
rozstawie krokwi co 80 cm,
· wełna mineralna grub. 5 cm,
· paroizolacja systemowa mi = 360 000 sklejana na złączach samoprzylepną
taśmą aluminiową zbrojoną,
· płyty GK 12,5 mm,
· farba wewnętrzna Sd = 0,125 m (m = 500).
Czy ta przegroda może być wykonana bez membrany, pełnego deskowania? Na tym etapie inwestycji mam konstrukcję z pokryciem, jest membrana 200g/m2 (bez pełnego deskowania), ekipa zabiera się do termoizolacji i jej zabudowy. Wstrzymałem prace bo Panowie usilnie próbują mnie nakłonić na takie warstwy:
* pierwsza warstwa wełny skalnej 18 cm (na krokwi 20 cm, aby zostawić szczeliną 2 cm między membraną a wełną)
* nakrokwiowo druga warstwa 12 cm
* płyta OSB 1.5 cm, łączenia styków OSB ze sobą (taśma ProClima Rapid Cell to styków płyt drewnopodobnych), i połączenia OSB ze ścianką kolankową szeroką taśmą butylową
* płyty GK

W Pańskiej książce wyczytałem, że nie należy wykonywać szczeliny między membraną, a warstwą termoizolacji, także jak im to pokaże to nie będzie dyskusji. Pytanie tylko - czy to OSB 1 gr. 15mm stanowi barierę paroizolacyjną w wystarczającym stopniu i czy może dotykać wełny czy trzeba ją odsunąć (szczelina)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

Eliza Warskatemat nr 308-1139
visibility czytano 1169 razy

Badanie kamerą termowizyjną, a pozew do sądu wobec dewelopera


Witam.
Panie Jerzy. Mieszkamy od roku w nowym budynku szeregowym i po zimie wystąpiły liczne przemarzania i pleśń między sufitem a ścianami pod balkonami oraz przy podłogach. Czy badania termowizyjne w postaci raportu są podstawą do złożenia pozwu sądowego wobec dewelopera? Pytam, bo znajomy inżynier proponuje zlecenie wykonania takich badań.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ekspertyzy fizyka budowli zagrzybienia przemarzanie pleśń porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1147
visibility czytano 262 razy

Dobór farby do wnętrza wg analizy cieplno-wilgotnościowej


Witam. Według analiz c-w farba wewnętrzna powinna mieć Sd > 0,15 m. Niestety nie mogę znaleźć na rynku farby która miałaby zmierzony ten współczynnik, wszyscy dystrybutorzy zasłaniają się że do farb wewnętrznych nie ma wymogu badania tego parametru. Proszę o wskazanie konkretnego preparatu jednego lub dwóch aby można było wybierać chociażby w cenie. Oglądałem ofertę firmy Caparol posiadają farbę Samtex 20 albo latex Satin gdzie zmierzony jest ten parametr jednak są to farby o bardzo dużym połysku z kolei w ofercie firmy Sto nie znalazłem w karcie technicznej żadnych danych na temat takiego parametru.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego farby porady inwestorom porady wykonawcom

ekoTypowetemat nr 308-1152
visibility czytano 182 razy

Taras naziemny z pomostem drewnianym przy posadowieniu domu na płycie


Dzień dobry,
Proszę o podpowiedź jak rozwiązać konstrukcję tarasu drewnianego na legarach, w przypadku gdy budynek jest projektowany na płycie fundamentowej z termoizolacją na płycie - mamy takie rozwiązanie ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (20-40cm pod poziomem terenu). Chodzi głównie o fragment tarasu który będzie nad termoizolacją obwodową na betonie podkładowym- załączony rysunek. Myślałem tu o ścianach fundamentowych pod taras posadowionych(prostopadle do budynku) na głębokości 1m - niżej niż sama płyta, z fragmentem przy budynku wykonanym wspornikowo.

Czy można by pod taki taras wykonać również płytę fundamentową na betonie podkładowym bez termoizolacji i na niej wykonać punktowe podparcia dla legarów? Jak wtedy powinny wyglądać warstwy pod płytą? Planowany rozmiar tarasu drewnianego to 4x7m.

Druga kwestia to grubość termoizolacji na małym tarasie wychodzącym z sypialni na poddaszu. W przeprowadzonej przez Pana analizie energetyczno ekonomicznej jest podana grubość 5cm termoizolacji na stropie żelbetowym. Akurat ten detal nie został poddany (w każdym razie nie znalazłem tego w dokumencie) analizie MES. Czy uwzględniając że taras ma kontakt od góry z powietrzem zewnętrznym wartość ta nie jest za mała. Od garażu została dobrana termoizolacja grubości 12cm a temperatura w garażu będzie dużo wyższa niż zewnętrzna. Czy tak cienka izolacja termiczna nie będzie skutkować zbyt dużymi stratami przez strop żelbetowy i w efekcie ryzykiem kondensacji na warstwie wylewki wewnątrz pomieszczenia?

Kolejna kwestia to grubość termoizolacji podłogi w garażu - została dobrana warstwa grubości 12cm w stosunku do 14cm w części mieszkalnej. Z czego wynika tak mała różnica w grubości termoizolacji, czy chodzi o wyeliminowanie mostka termicznego na podłodze pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi a garażem? Wydawałoby się że nieogrzewany garaż nie będzie wymagał podobnej grubości termoizolacji jak pomieszczenia ogrzewane a zakładana temperatura w garażu jest zbliżona do temperatury gruntu w zimie.

Z góry dziękuję za odpowiedź. Nr doradztwa technicznego o którym wspominam to 2054/2019

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli garaże ocieplenia podłogi porady inwestorom

ŁukaszWtemat nr 308-1156
visibility czytano 284 razy

Druga warstwa foli paroizolacyjnej


Wykonawcy robią mi ocieplenie dachu. Dopiero jak zrobili kawałek zauważyłem, że położyli folię paroizolacyjną o niskim SD (38). Ja mam zalecane (min 75). Przykryli to już płytą k-g. Na szczęście zrobili dopiero jedno pomieszczenie (małą łazienkę) i nie zagipsowali gładzą.
Czy można odkręcić płyty k-g i położyć drugą warstwę folii paroizolacyjnej (o wyższym sd) i przykryć tę, która już jest (bez jej zrywania)?
Czy trzeba przyklejać folię paroizolacyjną taśmą dwustronną do metalowego stelaża po całym obwodzie pomieszczenia czy tylko miejscami by folia się trzymała a płyta k-g i tak przyciśnie folię do stelaża i będziesz szczelnie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy folie dachowe fizyka budowli porady inwestorom

INNOtemat nr 308-1158
visibility czytano 136 razy

Ocieplenie istniejących ścian od wewnątrz


Panie Jerzy.
Czy istniejące ściany piwnic [wykonane w latach 70-tych z kamienia granitowego (otoczak) na zaprawie cementowej gr.42cm i ścianką z pustaka betonowego szczelinowego od wewnątrz na zaprawie cementowo-wapiennej gr.8cm] da się ocieplić od wewnątrz? Zakładając że:
1.Dopuszczam docieplenie izolacją ok. 10cm. Grubsza zabierze zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu.
2.Dopuszczam też ewentualnie skucie ścianki z bloczka betonowego od wewnątrz i zastąpienie jej izolacją o gr.ok. 18cm co zabierze tyle samo miejsca wewnątrz co wersja z punktu 1
2.Czy trzeba się przekuwać przez ściany wewnętrzne stykające się z murem zewnętrznym tak żeby
zachować ciągłość izolacji?
3.Czy trzeba też docieplać strop nad pomieszczeniem żeby zlikwidować mostek na wieńcu żelbetowym?

Wiem , że to naiwne pytanie i odpowiedź wymaga wykonania analiz cieplno-wilgotnościowych, ale przeszło mi przez myśl, że być może z uwagi na duże doświadczenie jest Pan w stanie szybko ocenić i wykluczyć wyjątkowo trudne przypadki do których być może mój należy? Dodam że jest to kondygnacja z podłogą zagłębioną poniżej terenu średnio ok 1,5m (którą planuję docieplić od zewnątrz przy okazji podbijania fundamentu), a część nadziemna jest od 1 do 2m nad terenem.
Powodem dla którego rozważam ocieplenie od wewnątrz jest chęć wyeksponowania od zewnątrz istniejącej kamieniarki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty porady architektom

INNOtemat nr 308-1160
visibility czytano 302 razy

Duży czy mały opór dyfuzji hydroizolacji na dachu i tarasie?


Panie Jerzy.
Na stronie 102 swojej książki podaje Pan , że najlepiej stosować jako hydroizolację na stropodachach tradycyjnych papę polimerowo-bitumiczną modyfikowaną SBS, która ma duży opór dyfuzyjny.
Natomiast na stronie 185 na rys.nr 1.9-36, (który jest wynikiem opisanych analiz) wyciąga Pan wniosek, że najlepiej jako hydroizolację na stropodachach tradycyjnych stosować hydroizolację polimerowo-cementową, która ma mały opór dyfuzyjny.
Przeczytałem tekst 2 x bo myślałem, że może błędnie zrozumiałem jego treść i papę polimerowo-bitumiczną proponuje Pan na stropodach odwróconych. Ale wydaje mi się, że dobrze rozumuję i mamy sprzeczne informacje na w/w stronach.
Proszę o wyjaśnienie moich wątpliwości.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1161
visibility czytano 501 razy

Zamiana wełny mineralnej na drzewną w dachu


Mam pytanie odnośnie wełny drzewnej. Mam analizę dachu i była liczona wełna mineralna. Telefonicznie też dostałem wiadomość, że wełna drzewna ma gorsze parametry a jest droższa. Chciałbym jednak o szczegóły podpytać...
Taki produkt pierwszy lepszy lambda przynajmniej z tego co producent podaje podobna jak większość porządnej klasy na rynku. Najbardziej zastanawia mnie jednak parametr dotyczący ciepła właściwego „c” - aż 2100 J/kgK, czyli 2 x więcej niż mają np. wełny mineralne. Zależy mi na tym aby poddasze zbytnio się nie nagrzewało w lato.
Dwa pytanka:
1) Czy mogę zamienić na wełnę drzewną przy zachowaniu wyników analiz?
2) Czy mogę ewentualnie w jednej z dwóch warstw wrzucić taką wełnę, czyli zrobić połączenie dwóch rodzajów np. skalna + drzewna. Jeśli można to która warstwa ma być tą drzewną?



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

gryzlytemat nr 308-1163
visibility czytano 318 razy

Zastosowanie płyt z pianek PIR i PUR do ocieplania ścian metodą BSO (ETICS)


Chciałbym zapytać o zastosowanie płyt PUR/PIR do ocieplenia ścian od zewnątrz. Zauważyłem że takie rozwiązanie nie jest popularne w przypadku ścian dwuwarstwowych wykończonych tynkiem cienkowarstwowym. Wynika to z wyższych kosztów niż popularny EPS czy innych trudności technologicznych?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe ściany ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
53
   ...  
37
 
36
 
35
 
34
 
33
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.