porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 518


 
 
53
   ...  
38
 
37
 
36
 
35
 
34
   ...  
1
 
 
stanl12temat nr 308-1040
visibility czytano 265 razy

Dach z zastosowaniem płyt drewnopochodnych


Producent więźby CNC oprócz samej konstrukcji dachu zaproponował mi na poszycie dachu płyty pavatex. Dołączył wstępne analizy. Proszę o opinie dotyczącą tego produktu. Samo już to, że ktoś analizy robi to jest na plus jak dla mnie choć jak Pan to twierdzi powinien być to obowiązek.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

magda710temat nr 308-1044
visibility czytano 223 razy

Ocieplenie ściany garażowej na styku z częścią mieszkalną


Witam serdecznie. Mam wątpliwość co do ocieplenia ścian garażu ogrzewanego połączonego z domem. Garaż ma mieć dwie ściany (wspólne z częścią mieszkalną) docieplone od środka wełną 10 cm. Cześć garażu jest na 2 metry wystająca do przodu poza obrys budynku (garaż jest wysunięty). Czy w takim razie należy ocieplić od środka także ten "wystający" fragment garażu skoro z zewnątrz będzie tam 20 cm styropianu. Czy można zamknąć ten kawałek ściany z porothermu z jednej strony styropianem z zewnątrz a z drugiej wełną 10 cm od środka? W projekcie jest właśnie takie rozwiązanie, ale czy jest ono prawidłowe. W dotychczasowych Pana odpowiedziach związanych z ociepleniem garażu od wewnątrz nie znalazłam informacji co do przypadku gdy garaż wysunięty jest do przodu. Dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego garaże ściany nośne ocieplenia porady inwestorom

Maciejtemat nr 308-1046
visibility czytano 174 razy

Ocieplenie skosu żelbetowego w dachu


Witam Panie Jerzy, proszę o sprawdzenie poprawności takiego ułożenia warstw dachu na domu jednorodzinnym. Będzie to tzw. lany skos żelbetowy. Czy niezbędne jest zastosowanie papy na betonie skoro powyżej będzie występować membrana? Czy gruntować powierzchnie przed grzaniem papy?
Rodzaje ocieplenia styropian oraz wełna dobrane zostały ze względu na miejsce ułożenia, styropian w wolnej przestrzeni pomiędzy betonem a krokwiami, zabezpieczony klejem oraz wełna pomiędzy krokwiami z powodu szczelniejszego przylegania do drewna. Czy lepiej zastosować wyłącznie jeden rodzaj ocieplenia?
Czy w takim wypadku konieczna jest warstwa kleju zbrojonego siatką?
Co z podaną membraną, czy spełni tutaj swoje zadanie?



Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Janusz Glazurnikwawa Tomziktemat nr 308-1055
visibility czytano 87 razy

Czy wykończenie tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym może być dowolne?


Czy na skutek różnicy ciśnień i temperatur względem pomieszczenia ogrzewanego i warunków na zewnątrz, mimo paroizolacji i odpowiedniej grubości ocieplenia (wynikających z poprawnych obliczeń) para wodna nieustannie migruje w górne warstwy tarasu? Czym będzie skutkowało "zamknięcie" wierzchniej warstwy tarasu materiałem o bardzo wysokim współczynniku dyfuzji pary wodnej, typu: żywice epoksydowe, poliuretanowe, kleje/hydroizolacje do płytek na bazie poliuretanu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe tarasy projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

danrattemat nr 308-1072
visibility czytano 145 razy

Warstwy stropu nad ostatnią kondygnacją, gdy poddasze nieogrzewane


W jakim miejscu i jaki rodzaj folii zastosować na stropie poniżej nieocieplonego poddasza? Warstwy od dołu to: sufit podwieszany,10 cm pustki, strop teriva, nadbeton, styropian, wylewka. Czy paroizolację dać na stelaż k-g, czy pod warstwę styropianu na stropie czy w ogóle nie potrzeba paroizolacji a starczy papa na stropie oddzielona folią PE?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane domy jednorodzinne stropy stropy gęstożebrowe porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1073
visibility czytano 224 razy

Dobór rodzaju farb względem podłoża


Którą farbą (silikonowa, silikonowo-silikatowa, silikonowo-akrylowa, akrylowa, silikatowa) nie można pomalować którego podłoża (tynk mineralny, akrylowy, silikonowy, silikonowo-akrylowy, silikonowo-silikatowy, silikatowy) i dlaczego?
Którą farbą (silikonowa, silikonowo-silikatowa, silikonowo-akrylowa, akrylowa, silikatowa) można pomalować które podłoże (tynk mineralny, akrylowy, silikonowy, silikonowo-akrylowy, silikonowo-silikatowy, silikatowy) i dlaczego?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje renowacje porady architektom porady inwestorom

KrystianZtemat nr 308-1083
visibility czytano 410 razy

Warstwy dachu dwuspadowego z poddaszem użytkowym


Pytanie dotyczy wentylacji dachu. W moim przypadku będzie dach dwuspadowy 43* powierzchnia dachu ok 200m2, powierzchnie dachu od północy i południa. Nadbitka z boazerii drewnianej.
Kolejność warstw (wg rys. DA-1618) tj:
- płyta g-k, paroizolacja,
- wełna mineralna 10 cm,
- krokiew i wełna pomiędzy nimi,
- wiatroizolacja,
- kontrłaty (tj. przestrzeń wentylująca wełnę),
- pełne deskowanie dachu (ze względu na kuny domowe w okolicy),
- kontrłaty (przestrzeń wentylująca deski?! Gdyż doczytałem że na deski nie musi być stosowana papa lub jeszcze raz wiatroizolacja),
- łaty,
- dachówka ceramiczna.

Oczywiście pamiętam o miejscach ujściu powietrza wentylacji przegród dachu: taśma wentylacyjna w kalenicy + ewentualne dachówki wentylacyjne, a wcześniej przestrzeń w kalenicy w poszyciu.
Dojście powietrza do przestrzeni bezpośrednio pod dachówką wykonam w pasie nadrynnowym/czoło okapu za pomocą siatki przeciw owadom. Natomiast druga przestrzeń bezpośrednio nad krokwiami, aby była dobrze wentylowana należałoby w miejscu nadbitki zwęzić krokwię o grubość nadbitki aby wiatroizolację spuścić bez "wargi" do końca dachu. I tam również powietrze dostarczyć z pasa podrynnowego zakończonego siatką przeciw owadom. Proszę o informację czy dobrze zrozumiałem zastosowanie Pana zaleceń w mojej konstrukcji dachu.
Dziękuję
Krystian Zygmunt

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia pokrycia dachowe podsufitki okapów porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-1086
visibility czytano 399 razy

Fizyka strefy cokołowej domu ocieplonego styropianem


W książce "Sekrety tworzenia ..." na str. 204 mamy rys. FU-075 - Fundament na ławach domu z piwnicą użytkową ... .
W strefie cokołu mamy izolację polimerowo-cementową flex - między ścianą, a ociepleniem (warstwa nr 8). Kwestia potrzeby zastosowania hydroizolacji w strefie cokołowej jest omówiona na str. 170: "Strefa ta jest poddawana oddziaływaniu ... skośnych opadów atmosferycznych rozbryzgujących wodę do 50 cm nad terenem."
Czy w takim bądź razie zakładamy, że izolacja zadziała, jak woda przejdzie przez płytki oraz styropian i dzięki niej nie wniknie w ścianę? Dlaczego nie dać tej izolacji tuż pod płytkami, albo w obydwu miejscach?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli cokoły porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Amciektemat nr 308-1093
visibility czytano 672 razy

Harmonogram ocieplania ścian styropianem metodą BSO (ETICS)


Witam,
Omówiłem z wykonawcą kroki prac dotyczące ocieplenia i proponuje on:
1. Odkurzenie ścian (gazobeton) za pomocą szczotki.
2. Gruntowanie natryskowe (opryskiwacz ogrodowy lub agregat malarski) - czy gruntowanie może odbywać się w ten sposób czy powinno wałkiem/pędzlem?
3. Montaż listew startowych (ustalono, że dylatacja miedzy listwami ok. 5mm).
5. Przyklejanie styropianu pianka po obwodzie płyty + zygzak wewnątrz.
6. Min. po 24h kołkowanie, otwór pod kolek frezowany i zaślepiany.
7. Położenie kleju, wtopienie siatki i ponownie klej.
8. Gruntowanie również opryskiwacz lub agregat.
9. Nałożenie tynku według wyboru.
Zona chce część elewacji zrobić w płytce/kamieniu - czy w tych obszarach gdzie będzie zamiast tynku warstwa płytek można również użyć pianki do mocowania płyt styropianu czy kleju? Wykonawca chce użyć pianki (dla niego łatwiej i szybciej, dla mnie drożej) ale mam obawy, że pianka jest za słaba.
Czy taka kolejność prac jest poprawna?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje ocieplenia porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1095
visibility czytano 226 razy

Wymagany opór dyfuzji wobec pary wodnej pod glazurą w łazience


Według analiz powinienem użyć folii w płynie w pomieszczeniach mokrych. Na rynku jest teraz brak produktu firmy Remmers flussig folie. Proszę o podanie zamiennego preparatu może być na priv załączam zdjęcie z analiz.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe hydroizolacje łazienki porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
53
   ...  
38
 
37
 
36
 
35
 
34
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.