porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 518


 
 
53
   ...  
35
 
34
 
33
 
32
 
31
   ...  
1
 
 
Michaltemat nr 308-1224
visibility czytano 225 razy

Warstwa szpachlowa bezpośrednio na betonie komórkowym


Witam,
ostatnio natknąłem się na pewny sposób wykonywania "tynków", a mianowicie: pustak beton komórkowy na to siatka i klej. Jak to można traktować, czy taka opcja jest w ogóle brana do analiz? Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

PZR Budownictwotemat nr 308-1234
visibility czytano 502 razy

Wykonanie szczeliny wentylacyjnej w dachu z deskowaniem pełnym


Witam,
Mam na swojej budowie do ocieplenia dwuspadowy dach z pełnym deskowaniem. Mam pytanie dotyczące wykształtowania szczeliny wentylacyjnej pod pełnym deskowaniem, celem wentylacji termoizolacji z wełny mineralnej. W Pana książce, na rysunkach DA-1617 oraz DA-1618 szczelinę te kształtuje napięta(?) folia wiatroizolacyjna. Natomiast w jednej z porad (nr 075) zaproponował Pan wykształtowanie szczeliny za pomocą siatki szklanej, będącej kontynuacją warstwy zbrojącej wyprawy elewacyjnej. Siatka jest przybita zszywkami do listew mocowanych do krokwi. Chciałem zatem zapytać, czy obydwa te warianty można stosować zamiennie? Czy z jakiegoś powodu wariant z samą siatką lub nawet tylko z rozpiętym sznurkiem lub drutem między krokwiami jest gorszy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia wentylacja więźba dachowa porady wykonawcom

Magdaatemat nr 308-1238
visibility czytano 224 razy

Taras nie użytkowany


Witam, pytanie o tarasy. W książce mamy omówione tarasy z ostatnią warstwą - płytkami. Co w momencie kiedy nie ma potrzeby układania niczego na tarasie (taras nie użytkowy). Mogę zakończyć na samej hydroizolacji? Wystarczy? Czy położyć na to papę?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego tarasy porady inwestorom panele PCV porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

pistachtemat nr 308-1239
visibility czytano 232 razy

Balustrada balkonu francuskiego w ościeżu


Proszę o naświetlenie problemów jakie mogą wystąpić po montażu balustrady tak jak na załączonym zdjęciu oraz o wskazanie drogi prawidłowego montażu. Ocieplenie styropianem 20 cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego balkony francuskie porady inwestorom porady wykonawcom panele PCV porady architektom

Marcin W.temat nr 308-1242
visibility czytano 261 razy

Czy warto zwiększyć grubość ocieplenia?


Witam,
bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie co do grubości ocieplenia na
ścianach zewnętrznych i na podłodze na gruncie. Widzę, że w analizach podaje Pan małe grubości ociepleń. W związku z ogólnie panującą opinią że straty ciepła przez podłogę stanowią około 5%, a straty przez ściany około 30% to dlaczego w proponowanych rozwiązaniach w podłogę dajemy 16 cm styropianu i w ściany też tylko 16 cm?
Jak by się zachowała ściana jeśli ta grubość izolacji na ścianach została by zwiększona o np. 10 cm lub stosując piankę o współczynniku przewodzenia ciepła np. 0,032 W/mK? Czy zwiększenie grubości ocieplenia negatywnie wpłynie na zawilgocenie przegrody?
Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom

rydzyktemat nr 308-1247
visibility czytano 266 razy

Przedwojenna kamienica wymagająca remontu


Dzień dobry,
Po konsultacji z architektem postanowiłem wykonać odkrywkę fundamentu kamienicy z 1920 roku w której zamieszkuje podpiwniczenie. 3 piętra, fundament z "betonu" i strop betonowy. Powyżej cegła i stropy drewniane. Na ścianie w piwnicy wykwity soli, całość wilgotna.
Ściana fundamentowa od zew. wygląda w porównaniu do reszty dość solidnie. Odkrywkę zrobiłem w miejscu gdzie była największa wilgotność. Znalazłem dziurę a tam kamień który po prostu wyciągnąłem i dzięki temu odkryłem budowę części lub całości fundamentów.
Mur ma 60 cm i 1,5 m pod ziemią. Warstwy od strony zewnętrznej:
- 2-5 cm jest coś co przypomina beton pokryty zapewne smołą która teraz jest jak sadza - dość solidna warstwa "betonu" - możliwe że później wylewana - tego nie wiem.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami - dłońmi lub miotłą mogę dokopać się na drugą stronę ściany
- 10-20 cm luźno ułożonych na sobie kawałków granitu i otoczaków. Pomiędzy nimi widoczne są przerwy więc tak jak by niczym nie było to połączone i są tam puste przestrzenie. Wiec jak woda się wlała to równomiernie rozlała się po całej ścianie.
- 10-20 cm piacho-beton z małymi i dużymi otoczakami
- 2-5 cm tyku wewnętrznego, farba wew.

Pytania:
1. Czy słyszał Pan o takiej "technologii" budowy i jak to jeszcze wszystko stoi i nie pęka?
2. Wykonanie hydroizolacji pionowej powinno być wykonalne ale poziomej sobie nie wyobrażam. Mieliśmy z architektem pomysł na iniekcje preparatem krzemionkowym ale przy takiej budowie ściany mam wątpliwości. Czy jest Pan w stanie coś doradzić?
3. Na ścianie zew. jest stara hydroizolacja która się utleniła - było to coś smolistego co teraz jest zwietrzałe - domyślam się że usunąć i zagruntować?

Dziura ze zdjęć ma 30 x 30 x 30 cm i umiejscowiona jest jakieś 70 cm pod ziemią w połowie wysokości ściany fundamentowej. Styropian i folia na zdjęciu to pomysł teścia na hydroizolację wykonany 20 lat temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne renowacje remonty kamienice porady architektom porady inwestorom

sebico_sptemat nr 308-1256
visibility czytano 501 razy

Jak żyć budując sobie dom?


W moim projekcie architekt nie robił analiz c-w, ale na jakiejś podstawie sobie tylko wiadomej umieścił w projekcie bloczki silikatowe 24 i wełnie 22 oraz tynk silikatowy, bez szczegółów, jakichkolwiek detalów. Czy mam prawo wymagać od niego zrobienia tych analiz i konkretnych szczegółów np. jak powinno wyglądać kołkowanie tej wełny, jeśli tynk silikatowy to o jakich parametrach żeby nie dochodziło do kondensacji pary wodnej? Czy takie zagadnienia powinny być zawarte w projekcie? I czy architekt powinien się na tym znać? Bo z tego co wiem z książki i serwisu BDB wynika, że nawet jeśli bloczki i wełna byłyby prawidłowo dobrane to tynkiem silikatowym w większości teraz używanym i tak można to wszystko zepsuć.
Ja nie wierzę, że mój architekt potrafi ogarnąć wszystkie przegrody, dobrać izolacje i uniknąć dyfuzji pary wodnej. W żadnym projekcie, a sporo ich widziałem u np. znajomych, nigdy nie spotkałem się z obliczeniami tego rodzaju, mało tego, mając pięknie poprzeliczany i opisany projekt nie znajdę wykonawców którzy mi to zrobią zgodnie ze sztuką, tacy nie istnieją. Półtora roku obcuję z wykonawcami, architektami, konstruktorami itd. - nie ma ani jednej osoby która robi to tak jak w serwisie czy książce. Żadnej, wszystkie podstawowe, kardynalne błędy są popełniane załamka
Gdyby nie ta książka to możliwe że już byśmy mieszkali, ale teraz, kiedy człowiek ma większą świadomość, wie o co zapytać, wie jak co powinno wyglądać, stoimy w martwym punkcie z projektem. Jak żyć Panie Zembrowski?
P.S. w serwisie BDB nie ma architektów, wykonawców, kb, budujących z książką w moim województwie
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne architektura budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Pawel Michalskitemat nr 308-1259
visibility czytano 172 razy

Pytania o optymalny montaż okien


Jaki sposób montażu okien jest najbardziej optymalny? Kiedyś już padło podobne pytanie - chyba o to, jak głęboko powinien wchodzić styropian na ramę okna - i obiecał Pan wrócić do tej kwestii w pełniejszym wymiarze, gdy czas pozwoli.
Obecnie w temacie okien jest dużo szumu informacyjnego: zwykła pianka, taśmy, MOWO, ciepłe parapety itd czy właśnie owe wchodzenie ociepleniem na ramę okna. Które z tych rozwiązań zapewniają odpowiednią jakość i szczelność (przy założeniu posiadania wentylacji mechanicznej z rekuperacją) a zarazem dążą do bycia optymalnymi kosztowo?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna opinie techniczne optymalizacja porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marek Wozowczyktemat nr 308-1261
visibility czytano 475 razy

Czego wymagać od wykonującego adaptację projektu typowego?


Witam zakupiłem gotowy projekt domu 120m. Czy mógł by pan opisać czego wymagać od architekta który będzie robić adaptację? Oczywiście projekt nie posiada analiz ani rysunków szczegółowych wymaganych w rozporządzeniu z 2012 r.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne projekty budowlane porady inwestorom

Rafał Ptemat nr 308-1267
visibility czytano 214 razy

Pękająca ściana w budynku jednorodzinnym


Witam Panie Jerzy
Znajomy mieszkający w Bydgoszczy w domku jednorodzinnym ma problem z pękającą i osiadającą jedną ścianą budynku. Budynek jest z lat 70-tych i ma około 160m2 powierzchni z piętrem użytkowym. Koledze najpierw stare drzwi do garażu opadły 3-4 lata temu (jeden róg budynku osiadł). Później wymienił drzwi na bramę i ściana zaczęła pękać. Z tego co kolega odkrył to przyczyną mogła być rura od deszczówki która pod ziemią rozszczelniła się i podmywa fundament.
Porada jakiej kolega oczekuje to znalezienie przyczyny, plan i sposób naprawy. Oczywiście odpłatnie lub wskazanie najlepiej konkretnej osoby z tej części Polski która fachowo podejdzie do sprawy aby w sposób właściwy usunąć usterkę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady inwestorom remonty naprawy posadowienia farby fundamenty


 
 
53
   ...  
35
 
34
 
33
 
32
 
31
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.