porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 518


 
 
53
   ...  
27
 
26
 
25
 
24
 
23
   ...  
1
 
 
rjazwiectemat nr 308-1605
visibility czytano 308 razy

Mostki cieplne daszku na wspornikach kotwionych


Dzień dobry.
W projekcie mam daszek na wspornikach ze stali nierdzewnej przytwierdzonych do wieńca jak na załączonym rysunku. Zastanawia mnie w jakim stopniu takie rozwiązanie będzie mostkiem termicznym i jak ewentualnie można to rozwiązanie poprawić? Myślałem o zastosowaniu kilkucentymetrowej (4-5 cm) grubości przekładki z twardego XPSu 500 pomiędzy wspornikiem i wieńcem. Czy to dobry pomysł?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane mostki cieplne

Ewelinatemat nr 308-1607
visibility czytano 282 razy

Odnawianie elewacji - proces wcale nie łatwy


Szanowny Panie Jerzy

W związku z odnawianiem elewacji budynku, proszę o poradę dotyczącą tynku lub farby. Chodzi mi przede wszystkim o zastosowanie tynku lub farby bardzo dobrej jakości. Dom usytuowany jest blisko lasu i dostępność światła słonecznego jest ograniczona, wybrany kolor-biały. Musimy wykonać odnowienie, bo na elewacji z ociepleniem styropianem w roku 2010 mamy miliony szarych i czarnych cętek i smug. Mój wstępny wybór padł na tynk silikonowy ale wykonawca zaleca akrylowy. Jak mam wybrać?


Z poważaniem Ewa. W.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie elewacje porady inwestorom renowacje

Jantemat nr 308-1617
visibility czytano 387 razy

Ściany jednowarstwowe - czy zasadne do zastosowania?


Panie Jerzy, chcę zadać generalne pytanie o ściany jednowarstwowe z betonu komórkowego (grubości 48 cm, klasa 300 lub 350 kg/m3). Jak się Pan odnosi do tego rozwiązania - czy ma ono jakieś ogólne wady albo zalety? Czy robił Pan analizy takiej przegrody? Czy może w niej zachodzić kondensacja pary wodnej, czy nigdy nie wychodziło z obliczeń takie prawdopodobieństwo? Wiem, że pytanie jest bardzo ogólne ale myślę, że wiele mi wyjaśni Pana doświadczenie w tym temacie.
Pytam ponieważ kiedy kilka lat temu liczyłem koszty, to ściana trójwarstwowa (bk + wełna drzewna + deska modrzewiowa elewacyjna) wychodziła znacznie taniej niż jednowarstwowa. Na dzień dzisiejszy różnica jest dużo mniejsza a mi dodatkowo coraz bardziej zależy na łatwiejszej i szybszej realizacji prac z uwagi na samodzielne wykonawstwo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy murowane domy energooszczędne ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Daniel Deptułatemat nr 308-1632
visibility czytano 463 razy

Wentylacja dachu kopertowego z nieużytkowym poddaszem


Proszę o podpowiedź czy są wymagane i jak powinny być rozmieszczone dachówki wentylacyjne na załączonych połaciach. Na dachu głównym chyba nie są wymagane (wystarczą gąsiory wentylacyjne). Jak z tym mniejszym dachem - nad garażem?
Oba poddasza będą nieużytkowe, nieogrzewane. Dachy nieocieplone, jedynie ocieplenie na stropach. Krycie dachówką ceramiczną, brak deskowania jedynie membrana.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne domy energooszczędne wentylacja grawitacyjna

Nielukasztemat nr 308-1633
visibility czytano 291 razy

Termorenowacja i remont fundamentu domu istniejącego


Szanowny Panie,
jestem w trakcie remontu domu z lat 90. Budynek będzie poddany termomodernizacji i wymianie stolarki Wykonawca prac zasugerował, że należy odkopać fundament, skuć wystające poza elewację elementy. Następnie wytynkować na równo z elewacją powstałe ubytki tynkiem cementowym, zabezpieczyć całość masą 2K, położyć na to styrodur 5 cm a na niego folie kubełkową wszystkie pracę do wysokości izolacji poziomej. Następnie wykonać drenaż opaskowy. Pracę będą wykonywane tylko na zewnątrz budynku. Fundament w budynku składa się z dwóch warstw 40 cm stopy to kamień wapienny łączony zaprawą cementową, 60cm beton. Poziom wód gruntowych na wysokości stopy wykonanej z kamienia, grunt przepuszczalny. Wewnątrz podłoga na gruncie, docelowo ogrzewanie podłogowe. Moje pytanie brzmi, czy podany zakres prac jest zasadny i czy technologia jest odpowiednia a jeśli nie to proszę wskazać błędy.
Z poważaniem Łukasz Niegolewski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne remonty renowacje naprawy porady inwestorom

sebico_sptemat nr 308-1637
visibility czytano 322 razy

Ocieplenie ścian wełną skalną metodą BSO


witam,
z racji tego ze pracuję w firmie produkującej wełnę skalną, chciałbym zaizolować dom całkowicie wełną skalną (dach oraz ściany). materiał ścian w moim projekcie to silka xella E24 kl.15. W projekcie mam założoną grubość izolacji Rockwool Frontrock Super 22cm (dlaczego 22cm, a nie 20cm albo 25cm architekt raczej nie jest w stanie tego sprecyzować). Warstwa docelowa 22cm, wiąże się z ułożeniem dwóch warstw 12cm oraz 10cm, co podwoi prace/czas oraz materiały, a co gorsza z robi ze ściany sito chodzi mi o kołki. dlatego chciałbym tą grubość z 22cm zamienić na 20cm i stworzyć jedną warstwę.
Na stronie producenta jest kalkulator, który tworzy analizę C/W i otrzymałem wynik, że warstwa 20cm spełnia WT2021 U=0,177. kondensacja w warstwie wełny równa 0, ale chciałbym zapytać. jak do tego podejść albo odnieść się do podręcznika. stąd mam dwa pytania:
1. jak określić czy warstwa izolacji 20cm będzie lepsza niż warstwa 22cm? niby 2cm?
2. jaki tynk zastosować na tego typu izolację z wełny skalnej (silikon, silikat, wapienny, mineralny, struktura, siatka, baranek?), żeby to rozwiązanie było optymalne.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Sergiotemat nr 308-1643
visibility czytano 345 razy

Oparcie drzwi tarasowych i wejściowych w domu szkieletowym na płycie żelbetowej


Jak opierać drzwi tarasowe oraz wejściowe w domu szkieletowym na płycie z podmurówką?
Układ warstw podłogi wg załączonego rysunku.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne drzwi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-1646
visibility czytano 354 razy

Rezygnacja z wentylacji poddasza okapami i kalenicą na rzecz otworów w ścianach szczytowych


Mam pytanie do analiz 2083/2020. Na stronie 19 jest następująca informacja:
"... rozwiązanie jest poprawne dla stropu nad parterem, ale pod warunkiem zastosowania wentylacji w przestrzeni poddasza w dachu kontrłatami grubości 40 mm i otworami wlotowymi w okapach o powierzchni nie mniejszej niż 257 cm2/m okapu (zabezpieczonych siatką przeciw owadom o oczkach 3x3 mm) i wylotem alternatywnie:
- w kalenicy o powierzchni nie mniejszej niż 514 cm2/m kalenicy
- w ścianach szczytowych o powierzchni otworów nie mniejszej niż 3450 cm2 każdy. Otwory powinny być zabezpieczone żaluzjami przeciw deszczom oraz siatką przeciw owadom o oczkach 3x3 mm".

Mam pytanie odnośnie otworów w ścianie szczytowej. Z tekstu powyżej wynika, że mogę ich użyć tylko do wylotu powietrza. Jaka musiałaby być wielkość tych otworów gdybym chciał ich używać również jako wlot powietrza? Ponadto, jeżeli między krokwiami nie będzie ocieplenia, to czy można łaty mocować bezpośrednio do krokwi bez użycia kontrłat a wentylację zapewniać wspomnianymi szczelinami w ścianach szczytowych? Z tego co się orientuję rolą kontrłaty jest właśnie zapewnienia wlotu powietrza.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe wentylacja porady inwestorom

Karol92temat nr 308-1649
visibility czytano 339 razy

Zabezpieczenie pianki PU podczas montażu okien i drzwi


Panie Jerzy, temat zabezpieczania pianki montażowej przy oknach kilkukrotnie się pojawił. Zalecenie taśma wiatroizolacyjna i hydroizolacja flex. Jednak nic o poniższej metodzie nie znalazłem na stronie BDB. Jestem właśnie po montażu okien i poszukując szybszych rozwiązań znalazłem produkt o nazwie PU Safe. Farba, która jak deklaruje producent spełni zadanie ochrony przed wilgocią i UV pianki. Wydaje się to o wiele szybsze rozwiązanie-dwukrotne pomalowanie pianki. Czy może spotkał się Pan z tym rozwiązaniem, czy jest skuteczne?
pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego okna drzwi porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom

Paweł Kapuścińskitemat nr 308-1653
visibility czytano 331 razy

Uwagi o systemie budowy domów IZODOM


Dzień dobry,
chciałbym Pana zapytać o ogólną ocenę systemu/technologii IZODOM (w naszym klimacie) w kontekście fizyki budowli. Niepokoi mnie kwestia wysychania ścian z wilgoci technologicznej, z racji tego, iż rdzeń betonowy jest od razu "uwięziony" w otulinie termoizolacji. Biorąc pod uwagę duży opór dyfuzyjny styropianu, obawiam się, że może dochodzić w takiej ścianie do kondensacji pary wodnej.
Drugą kwestią jest izolacja od wewnątrz. Poza brakiem akumulacji ciepła w przegrodach, czy widzi Pan jakieś inne wady tego typu rozwiązania? Z pewnością problemem może być instalacja gniazd elektrycznych.
Z góry serdecznie dziękuje za odpowiedź.
Paweł Kapuściński

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom porady architektom


 
 
53
   ...  
27
 
26
 
25
 
24
 
23
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.