porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 681


 
 
70
   ...  
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
Artur Soltitemat nr 308-2045
visibility czytano 311 razy

Pęknięcia stropu monolitycznego podczas budowy domu


Dzień dobry,

Nie tak dawno został mi wylany strop między parterem a pierwszym piętrem. Niestety ze względu na niedostateczną pielęgnację i wysokie temperatury pojawiły się na nim pęknięcia od góry. Niektóre mają długość kilku metrów inne kilkanaście, kilkadziesiąt centymetrów. Szerokość większości nie przekracza 1 mm, kilka rys ma natomiast trochę większe rozwarcie. Czy można je tak zostawić czy lepiej byłoby je czymś wypełnić ze względu na możliwą korozję/karbonatyzację betonu w czasie? Co Pan o tym sądzi? W załączniku kilka zdjęć.

Pozdrawiam,
Artur Sołtysiak

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane stropy monolityczne betonowe porady inwestorom

Marcin323temat nr 308-2047
visibility czytano 400 razy

Wykonanie kotwienia zbrojenia w płycie żelbetowej


Witam
Wykonawca przez błąd przesunął zbrojenie słupa oraz jednego rdzenia o 30cm w domu posadowionym na płycie. Słup ma zbrojenie 4x fi 20, rdzeń 6x12. Dom na szkodach górniczych. Płyta fundamentowa 28cm zbrojona siatką 15x15 fi12. Proszę o poradę jak bezpiecznie naprawić ten problem?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia na płycie słupy żelbetowe rdzenie żelbetowe

Beata W-ckatemat nr 308-2049
visibility czytano 272 razy

Gdy woda zalewa piwnice, a ściany parteru mokre


Dzień dobry.

 

Mam ogromny problem z domem w którym mieszkamy już 30 lat. Zgłaszaliśmy zapytania do różnych firm i inżynierów budowlanych, ale mamy wątpliwości. Kilku fachowców stwierdziło, że to fundamenty są już nieszczelne i należy je naprawić. Poczekać rok i być może posadzki także trzeba będzie izolować.


Okoliczni sąsiedzi też izolują fundamenty i robią drenaże bo im też woda zalewa domy. Może to wina przerwania poniemieckiego drenażu przy wykonywaniu remontu kanalizacji ogólnospławnej w naszej ulicy przez gminę, a może powodzi 1997? Wrocław leży na podmokłym terenie. Taki "kaczy dół" . Tato zbudował ten dom na poniemieckich fundamentach. Na całym parterze mamy mokre ściany od kilku lat.


Poza tym mamy garaż w piwnicy, a w nim kanał rewizyjny, który mój pracowity tato wykopał samodzielnie. Teraz stoi w nim woda, jakieś 20cm poniżej posadzki. Fundamenty można odkopać tylko ręcznie bo ogród zagospodarowany i ziemię transportować na taczkach. Czy warto mieć jednak projekt na wykonanie tych prac? Dom ma wymiary 13m x 12m.


Jedna firma chce odkopać na 1,5m głębokości, otynkować ściany,dać izolację bitumiczną, folię kubełkową, 3 studzienki, rurę drenarską, geowłókninę i zasypać żwirem. Całość prac za około 50.000 zł.

 

Pozdrawiam.

Beata.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy murowane zawilgocenia zagrzybienia remonty porady inwestorom

MKKOtemat nr 308-2051
visibility czytano 398 razy

Osiadanie podłogi i spękania ścian - czy to po deszczach?


Szanowny Panie,
chciałbym przedstawić swój problem. Mieszkamy w nowym domu od 4 lat. Jest wybudowany z ytonga odm. 400 gr 36,5 cm, ścianki działowe też z ytonga odm. 600, gr. 11.5 cm (nie ma nośnych wewnętrznych). Fundament i konstrukcja dostosowane do kategorii szkód  górniczych (m. in.odpowiednie stężenia, wieńce, grubość ścian fundamentu 30 cm, beton B15).
Pod fundament usunięto humus, wybrano także ziemię na głębokość ok. 80 cm
(po zbudowaniu fundamentu nadsypywano wokół 20-30 cm ziemi). Podłoga na gruncie, fundament wypełniony piaskiem (przywiozłem go ok. 130 m3), zagęszczonym zagęszczarką. Na tym chudy beton (10 cm), XPS (15 cm), w nim instalacje c.w.u. i c.o. w peszlu (rury pex-al-pex) i zbrojona siatką wylewka, 5 cm grubości, po czym mozaika parkietowa.

W tym roku, po intensywnych, kilkudniowych opadach grunt wokół budynku wręcz przestał
przyjmować wody opadowe i przez 1 dzień przed domem utrzymywała się duża
kałuża, co nigdy przedtem nie miało miejsca. Ostatnio zauważyliśmy pękanie ścian działowych w części domu oraz osiadanie podłogi. W tej chwili pęknięcia i szczeliny
ściany i podłogi mają max. po 1-1,5 cm.

Znajomy inżynier poradził by wykonać badania stanu gruntu wokół budynku oraz pod podłogami. Zleciłem wykonanie badań georadarowych w tych strefach. Badania wykazały, że:
"1). Wokół budynku występuje układ warstw gruntu typowy dla zasypanych po robotach wykopów i pewnym samo- lub mechanicznym zagęszczeniu. Na głębokości ok. 4,0 m p.p.t. występuje zwierciadło wody gruntowej. Miejsc i przestrzeni zawieszonych w gruncie nie stwierdzono.
2). Pod podłogami na gruncie stwierdzono występowanie ugięć warstw gruntu pod pomieszczeniami gdzie występują zapadnięcia podłogi i pękaniu ścian działowych. Na pozostałej powierzchni parteru nie występują ugięcia warstw gruntu".

Pojawił się też nowy element: wykonaliśmy inspekcję kanalizacji kamerą, która wykazała, że woda z wanny w łazience nie schodzi w ogóle do głównej kanalizacji. W całości spływa do podsypki piaskowej. Rura podejściowa do tej wanny jest prawdopodobnie rozłączona. Na głębokości ok. 0,8 metra widać zatkanie tej rury piaskiem.

Co mamy robić w tej sytuacji? Skąd takie objawy i jak zaradzić?
Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Jacek Ltemat nr 308-2053
visibility czytano 295 razy

Zalewane wodą piwnice domu jednorodzinnego, mimo akcji fachowców


Witam,

Wracam do Pana po pomoc. Może Pan pamięta, kilka lat temu zwracałem się po pomoc z zalewaniem piwnic wodą, ale podane wtedy przez Pana rozwiązania wydały mi się zbyt drogie na tle propozycji kilku firm budowlanych z doświadczeniem w tych sprawach. Niestety zawierzyłem im, wydałem prawie 50 tysięcy złotych i jak było źle tak jest nadal i się nic nie poprawiło.


Przypomnę więc jak się sprawy mają. Mam kłopot bo piwnica w domu od 2010r. jest zalewana przez wody gruntowe. Dom budowałem 28 lat temu i wtedy nie było mowy o żadnych wodach gruntowych. Najbliższa woda była położona 23 m poniżej terenu a w wykopach był czysty i suchy piasek. Sytuacja zmieniła się w 2010 i podczas nawalnych deszczy w piwnicy pojawiła się woda stopniowo osiągając wysokość do 60 cm od posadzki. Jedynie rok 2012 był dla piwnicy suchy ale potem woda pojawiała się na nowo.


Ławy były wylane z betonu prosto w grunt. Przykryte 2 razy papą celem izolacji fundamentu odscian. Z zewnątrz dano lepik zgodnie z projektem. Podłoga w piwnicy to warstwa keramzytu. Na keramzyt wylewka betonowa.Następnie styropian dla instalacji mat grzewczych (obecnie nie działa). Na to położona wylewka i następnie płytka gresowa. Cały dom jest podpiwniczony. Wysokość piwnicy 2,20 m.

Potem przyszła firma która miała problem rozwiązać i wykonała drenaż ale zrobiono źle gdyż do spodu fundamentu pozostał jeszcze 1m. No i nie ma w okolicy kanału melioracyjnego do którego można byłoby przesłać wodę, więc woda stoi w drenażu. Fachowcy skuli sporo tynków w piwnicy ponoć żeby ściany szybciej wysychały.

Potem zleciłem wykonanie badań geologicznych i te wykazały że wokół ław fundamentów i 2 m niżej jest piasek, ale pod nim leży twarda glina która wody opadowej nie przepuszcza. Po ulewnych deszczach poziom wody w gruncie się podnosi do 1,2 m poniżej terenu - tak opisał geolog.

Teraz wiem że jednak musi być cały program technologii robót do wykonania, a nie pomysły firm i innych fachowców. Bardzo Pana proszę o przedstawienie możliwych do zastosowania metod poradzenia z zalewaniem piwnicy wodą i podania orientacyjnych kosztów każdej z nich.

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom błędy wykonawcze zawilgocenia wycieki wady budynku

Monika i Zbigniew K.temat nr 308-2056
visibility czytano 634 razy

Fuszerka ponoć renomowanego dekarza z tradycjami


Witamy
Zgłaszamy następujący problem. Dom ukończony w ub. roku. Dach jest czterospadowy i był kładziony w lutym przez renomowaną firmę z tradycjami. Dachówka Roben Plus, na krokwiach membrana wysokoparoprzepuszczalna, pod nią 25 cm wełny mineralnej, folia paroizolacyjna Rockwool i płyta g/kna stelażu. Na początku maja zostały położone tynki a pod koniec czerwca wylane posadzki. Od września działa rekuperacja a od początku października centralne ogrzewanie. Temperatura w domu utrzymywana jest na poziomie 22 st.C. Wprowadziliśmy się do domu przed Bożym Narodzeniem.

Jednak już w 1 dzień świąt podczas odwilży 0 - 1 st.C w garażu (między krokwiami jest tylko wełna mineralna) po krokwiach spływały małe stróżki wody. W części mieszkalnej na sufitach na poddaszu na płytach g/k pojawiło się wiele zacieków. Po nocy przy temp. ok 2 st.C z sufitu w salonie (mamy antresolę) zaczęła kapać woda, a w pokojach na poddaszu ponownie pojawiły się zacieki. Zacieki są również na ścianach zewnętrznych - woda zacieka spod podbitki.

Wykonawca po wizycie przy pierwszej odwilży w święta stwierdził, że są to skropliny pary tzw. technologicznej, która po zetknięciu się z mroźną membraną zamarza pod nią, przy dodatniej temp. spływa pod nią i po krokwiach i nie trzeba się przejmować.

Pragniemy nadmienić, że we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu jest założona folia paroizolacyjna łączona na zakładkę taśmą dwustronnie klejącą, więc zbyt wiele pary nie powinno się przedostać do wełny. Jednak membrana jest mokra prawie na całej powierzchni spodniej, co widać na załączonych zdjęciach. Co jest przyczyną? Podejrzewamy, że woda przecieka przez podziurawione miejsca, które zostały zrobione przez gwoździe i buty chodzących po dachu dekarzy (w trakcie nabijania łat wiele gwoździ nie zostało wbitych w krokwie, tylko obok, dziurawiąc membranę.Takich miejsc jest wiele.
Zacieki się powiększają a krokwie są coraz bardziej mokre!

Chcemy zapytać Pana czy jest dopuszczalne aby dekarz docinał dachówkę szlifierką kątową na dachu (producenci dachówek zdecydowanie nie zalecają bo gorące iskry wtapiają się w powłokę dachówek - utrata gwarancji) na którym jest już ułożona membrana paroprzepuszczalna i pozostawił na niej taki bałagan oraz warstwę pyłu, kurzu i trocin że prawie nie widać napisów na membranie.

Po opadach śniegu pod dachówką przez długi czas na membranie zalega gruba warstwa śniegu. Podobno to normalne że może być tam nawiewany jednak czy w takich ilościach? Jak to może wpłynąć na samą membranę i jej paroprzepuszczalność?

Co do samej jakości położenia membrany: jest położona z pofalowaniem. Dekarz twierdzi, że jest zgodne z wytycznymi producenta membrany.  Czy na zakładach powinna być ona klejona taśmą dwustronnie klejącą?

Czy dopuszcza się docinanie dachówek w kalenicy. Ostatni rząd dachówek jest przycięty z długości i trzyma się tylko dzięki taśmie uszczelniająco-wentylacyjnej, a może to brak wiedzy dekarza?

I ostatnia sprawa to niewyprowadzenie membrany w okapie nad pas nadrynnowy (nie ma też pasa podrynnowego) - skutki zaciekanie wody w podbitkę dachową i po ścianach.
Wykonawca tłumaczy to tak: "Brak pasa podrynnowego wymuszony był obniżeniem kosztów wykonania pokrycia dachowego. W normalnych warunkach powietrzno-wilgotnościowych pas podrynnowy nie jest potrzebny".

Co Pan o tym myśli i jak ocenia? Czy opinia techniczna wystawiona przez Pana będzie wiążąca w sądzie, bo przypuszczamy, że sprawa skończy się w tej instytucji, ponieważ wykonawca odmawia jakichkolwiek napraw.

Z poważaniem,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki ceramiczne domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

Poz-Maktemat nr 308-2057
visibility czytano 383 razy

Fuszerka dewelopera wobec nabywcy mieszkania z tarasem


Dzień dobry,
z wielkim niepokojem obserwuję remont mojego tarasu przeprowadzany przez dewelopera. Nawet jako laik a po zapoznaniu się z Pana książką - szczególnie - dostrzegam ewidentne wady tych prac. W związku z tym chciałbym uzyskać jakieś wsparcie merytoryczne od Pana przy odbiorze prac kiedy je zakończą, za co z góry dziękuję.

Opis problemu.
W ub. roku zakupiłem od dewelopera mieszkanie w Poznaniu w domu bliźniaku jako ekskluzywne, bo z garażem na 2 auta i tarasem nad nim. Właśnie chodzi o ten taras. Pierwsza moja negatywna obserwacja dotyczyła jakości spoinowania - wykańczający moje mieszkanie inni fachowcy stwierdzili, że nie widzą fugi, a między płytkami dano tylko sam klej. Spoiny te zaczęły pękać i wykruszać się pomiędzy płytkami. Cokoły zaczynały odpadać od ścian wokół tarasu tworząc nawet 1 cm szpary. Do garażu poniżej tarasu kapie woda i następuje ogólne zagrzybienie na suficie (TO STAŁO SIĘ GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ MOJEJ REKLAMACJI U DEWELOPERA). Woda ściekała po ścianach z tarasu w związku z brakiem odpływu wód z blachy, która przykrywa ścianki tarasu. Są zacieki kleju widoczne przy odpływie wody w kierunku rynny. Przy opukiwaniu niektóre płytki wydają pusty dźwięk. Zalega woda na tarasie w 3 miejscach po ustaniu opadów. Dodam, że taras wykonywano w porze zimowej (luty - marzec) korzystając z namiotu i nagrzewnicy.

Po reklamacji deweloper nawet nie próbował dyskutować tylko zapowiedział naprawę polegającą na zerwaniu płytek, oczyszczeniu powierzchni i położeniu nowych płytek korzystając z kleju Sikabond T-8.

Jak Pan to ocenia?
Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe błędy wykonawcze tarasy naziemne porady inwestorom naprawy

rjazwiectemat nr 308-2059
visibility czytano 419 razy

Rury spustowe ukryte w ociepleniu ścian


Mam wykonane rynny Siba Modern i teraz przyszedł czas na wykonanie rur spustowych ukrytych w izolacji. Wiem, że to jest kontrowersyjne rozwiązanie, ale zadecydowały względy estetyczne. Mam dwie prośby o poradę.
Załączam rysunek detalu z katalogu.
1. 5 cm ocieplenia (nie zapewniane przez producenta systemu)
2. Kształtka systemowa ze styropianu (widoczna na pozostałych zdjęciach).Warstwa pomiędzy rurą, a ścianą ma 3 cm
3. systemowy dekiel ze styropianu grubości 2 cm.

System jest zaprojektowany na minimum 15 cm ocieplenia. Montaż w grubszym ociepleniu wymaga dodatkowej warstwy izolacji pomiędzy ścianą a kształtkami systemowymi.

Pytanie 1. Producent pisze w instrukcji, żeby pozycję 1 wykonać z tego materiału z jakiego jest ocieplenie (u mnie styropian 20 cm λD = 0,031 Swisspor).
Wydaje mi się, że całość skorzystała by przy wykonaniu tego elementu z płyt termPIR ETX λD = 0,027 ( https://termpir.eu/produkty/plyty-izolacyjne-termpir/termpirreg-etx ). Czy takie rozwiązanie to dobry pomysł?
Czy można ewentualnie jakoś jeszcze poprawić to rozwiązanie? Nie za bardzo mogę się w tym miejscu wkuć głębiej w ścianę bo te kształtki styropianowe minimalnie nachodzą na słupy żelbetowe.

Pytanie 2. Element 3. na rysunku to dekielek systemowy z 2 cm styropianu. Na dotyk bardzo delikatny (EPS 80 prawdopodobnie). Uważam, że to nie jest dobre rozwiązanie. Elewacja byłaby w tym miejscu zbyt słaba moim zdaniem. Chcę zastąpić ten dekielek i mam dwie opcje:
- docięty element z XPS
- płyta włókno- lub wiórocementowa o grubości 2 cm.
Z jednej strony płyta jest zdecydowanie wytrzymalsza, ale boję się różnicy w rozszerzalności cieplnej. O brak izolacji termicznej tutaj chyba nie ma co się przejmować bo i tak za tym jest otwarty gruby kanał powietrzny więc te 2 cm przed rurą raczej nie mają znaczenia - czy się mylę?
XPS jest bezpiecznym wyborem, ale wszystkie płyty o grubości 2 cm które znajduję na składach są z XPS 250. Zawsze to lepiej niż lekki styropian, ale do wytrzymałości płyty daleko. Przyjmę chętnie również inne sugestie wykonawcze.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje rynny i rury spustowe porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Magdalentemat nr 308-2062
visibility czytano 403 razy

Cokolik wzdłuż tarasu z pomostem z desek drewnianych lub kompozytowych


Dla tarasów wykończonych płytkami Pana książka proponuje wykończenie strefy cokołu płytkami (str. 223). Jakie rozwiązanie należy zastosować w strefie cokołu na tarasie wykończonym pomostem z desek kompozytowych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze balkony tarasy cokoły hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Maratontemat nr 308-2064
visibility czytano 357 razy

Przywracanie przerwanej izolacji poziomej.


Podczas przygotowywania otworów drzwiowych (wyjście na taras), stwierdziłem brak izolacji poziomej. Widać, że izolacja z papy była, bo jest widoczna przy końcach otworów w murze. Niestety poprzednia ekipa wymieniająca drzwi tarasowe ją usunęła. Przyszła pianka i się zategowało :(
Otwory są dwa, bo dwa będą wyjścia. Jeden z otworów, po skuciu dawnych schodów z płytek będzie wymagał wyrównania. Proszę o wskazanie materiałów i prac jakie należy wykonać.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawy hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
70
   ...  
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.