porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 760


 
 
77
   ...  
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
DoRaDatemat nr 308-2089
visibility czytano 303 razy

Sprawność rekuperatora w wentylacji mechanicznej


Szanowny Panie Jerzy
Czy to prawda co podają producenci i monterzy że rekuperatory uzyskują sprawność 95% i większą? I czy każdy typ taką ma sprawność?
Pytam bo w moim projekcie projektant tyle właśnie wstawił i tyle użył do charakterystyki energetycznej w projekcie. Jeśli jest inna to jaki to ma wpływ na eksploatację potem w domu?
Z góry dziękuję za wyjasnienie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala rekuperacja rekuperatory ciepła wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Magdalentemat nr 308-2091
visibility czytano 380 razy

Problematyczny wspornik balkonowy żelbetowy w domu


Dzień dobry,
w analizach numer 2084/2020 nie znalazłam informacji na temat ocieplenia opaski wokół ogrodu zimowego, która jest rodzajem balkonu (przedłużenie stropu parteru). Opaska ma 85 cm szerokości (nie odliczając 20 cm styropianu na ścianie).

1. Czy trzeba zastosować na opasce jako ocieplenie 20 cm styropianu tak jak na elewacji, czy wystarczy 10 cm tak jak mamy w projekcie? Czy trzeba ocieplać też od czoła, czy wystarczy deska 25 mm (jak w poradzie numer 020)?

2. Czy dobrze rozumiem (rysunki na stronach 230-233 książki), że styropian kładzie się bezpośrednio na płycie balkonowej bez żadnych warstw pośrednich? Czy folia PE ma leżeć luźno na styropianie, czy trzeba ją przymocować?

3. Jaka powinna być kolejność prac wykończenia opaski i ocieplenia elewacji? Czy można najpierw wykonać ocieplenie ściany począwszy od listwy startowej (strona 232, punkt 2), a potem ułożyć ocieplenie i wylewkę na opasce? Nie możemy znaleźć wykonawcy do opaski, a ekipa ociepleniowa wchodzi niebawem.

4. Ponieważ opaska będzie wykorzystywana tylko po to, żeby umyć okna od zewnątrz (tak, teraz już wiemy, że to był kosztowny i nierozsądny pomysł, nie nasz zresztą; pomijam koszty montażu barierki, której architekt w ogóle nie przewidział!!!), więc będzie się po niej chodzić tylko kilka razy w roku. Dlatego pomyśleliśmy o wykończeniu jej gontem. Czy można na warstwę dociskową przykleić papę podkładową i na to gonty, czy trzeba podejść do tematu inaczej? Czy przyklejenie gontów w ogóle wchodzi w grę? Prosimy o podpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony balustrady budowa domu jednorodzinnego domy murowane porady inwestorom porady wykonawcom

Artur Soltitemat nr 308-2092
visibility czytano 293 razy

Ocieplenie opaski ze szkła piankowego


Dzień dobry.
Tak się składa że mam wykonaną płytę na szkle piankowym i zastanawia mnie jedna rzecz.
Powierzchnia szkła pod płytą z wiadomych względów nie jest idealnie równa i z tego powodu obawiam się że styropian cokołu nie będzie do niej idealnie przylegał. Jak wypełnić przerwy pomiędzy cokołem a powierzchnią szkła by nie było tam mostków termicznych? Myślałem o jakiejś specjalnej piance do ziemi i/lub zabiciu w przerwy klinów ze styropianu lub xps. Co Pan o tym sądzi? Jakie rozwiązanie mógłby Pan zaproponować?
Pozdrawiam serdecznie,
Artur Sołtysiak

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Zbizagtemat nr 308-2096
visibility czytano 505 razy

Ratowanie hydroizolacji fundamentu


Szanowny Panie Jerzy

Zanim przejdę do istoty mojego problemu, chciałbym Panu podziękować za Pański wysiłek włożony w propagowanie i tłumaczenie zagadnień związanych z szeroko rozumianym budownictwem. Potrafi Pan w sposób rzetelny, jasny i prosty przedstawić zjawiska fizykochemiczne oraz ich konsekwencje.

Niestety, za późno dostałem Pana książkę i dostęp do wiedzy na portalu, ale cóż zrobić? Przynajmniej wiem, co do tej pory zrobiłem źle. Mogę, patrząc w projekt budynku wyłapać błędy projektowe (takie jak zlewozmywak w kuchni pod oknem). O perypetiach z hurtownikami, wykonawcami nie będę wspominać. Czytając wiele porad budowlanych na portalu, nie znalazłem podobnego problemu do mojego. Z tego powodu proszę Pana o pomoc.

Na początku przedstawiam stan budowy na dziś:
W terenie gliniastym został zrobiony szeroki wykop pod ławę fundamentową z odejściem do studzienki odwadniającej, w związku z możliwością zalania deszczem. Z jednej strony wykop jest dość głęboki, ponieważ teren jest pochylony (nachylenie 4%). Sama głębokość posadowienia fundamentów została określona po badaniach geologicznych na jednorodnej warstwie. Oczywiście został spełniony warunek usadowienia ławy poniżej poziomu przemarzania. Ława ma wysokość 35 cm i szerokość 65 cm. Poza tym planowane jest wymurowanie 9 warstw bloczków o wysokości 14 cm. Wokół budynku planuję zrobić drenaż.

Na dno wykopu dzięki poradzie KB wylałem beton chudziak. Na tę warstwę (niestety bez izolacji) wylałem ławę fundamentową (c20/25 w8). Po ok. 10 dniach została nałożona tylko na wierzchu warstwa Izohandysperbitu. Malowałem to 3 razy dzień po dniu, wyszło ok 55kg na 35m2. Co daje 1,57kg/m2.

Schemat ideowy fundamentów mojego domu przedstawia rysunek 1.9.-10 ze strony 162 pana książki. Poza kilkoma szczegółami. W moim projekcie nie ma wieńca. Na to miejsce mamy „pustak cokołowy izolacyjny”. Ściana powyżej tego pustaka jest jednorodna. U Pana, jak mi się wydaje, pierwszy pustak nad wieńcem powinien mieć lepsze parametry cieplne. Logika zabezpieczenia termicznego budynku podobna. Przekrój w kolejności od zewnątrz to folia kubełkowa, polistyren 10cm, dysperbit x3, bloczek, dysperbit x3. Pod bloczkami na ławie papa termozgrzewalna. Ja jednak zrobię ścianę fundamentową zgodnie z pana propozycją z rysunku umieszczonego w książce (masa polimerowo-bitumiczna, wewnętrzna termoizolacja ściany, itd.).

Nasuwają się następujące pytania:

1. W tym momencie wierzch ławy fundamentowej jest pomalowany dysperbitem. (Jak rozumiem, dysperbit jest emulsją bitumiczną?) Czy powinienem w jakiś sposób zabezpieczyć boczne ściany ławy? Skoro nie ma hydroizolacji od dołu na chudziaku. Prawdopodobnie nie ma to sensu?

2. Czy mogę na taką ilość dysperbitu ok. 1,57kg/m2 położyć papę termozgrzewalną?
Jeśli tak to jaką? Niestety nie doszukałem się konkretniejszych informacji. Czy chodzi o papę modyfikowaną SBS? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

3. Czy papa powinna pokrywać cały wierzch ławy? Czy może lepiej będzie podłożyć tylko pod bloczki plus kilka cm, aby zmieścić fasetę?

4. Na papę powinienem nałożyć folię hdpe gładką. Jaką grubość?

5. Na rysunku hydroizolacja pionowa oznaczona jest jako 7. Czyli masa polimerowo-bitumiczna po zagruntowaniu emulsją bitumiczną. Owa emulsja to dysperbit?

6. Kwestia wieńca. Jeszcze tego nie konsultowałem z KB. Myślę, że przy takiej wysokości ściany fundamentowej (ok. 135 cm) a co za tym idzie ilości warstw bloczków, powinniśmy zrobić wieniec. Mam rację? Przy okazji równomierne obsypywanie ścian od wewnątrz i zewnątrz.

7. Ściany domu planuję zrobić z silikatu. Z informacji uzyskanych z Pana portalu, w miejscu łączenia podłogi i ścian może pojawić się problem za niskiej temperatury i skraplania się wody. Pan doradza, aby nie kombinować z powiększaniem grubości termoizolacji w strefie cokołowej. Lepiej jest użyć odpowiednich materiałów na pierwsze warstwy ściany. Co Pan poleca w tej sytuacji?

8. Ostatnie pytanie dotyczy fasety i papy. Czy pod fasetę na papę i warstwę istniejącego już dysperbitu powinienem nałożyć masę polimerowo-bitumiczną? Po czym wszystko jeszcze raz zabezpieczyć masą? To znaczy pomalować masą polimerowo-bitumiczną ścianę z bloczków, fasetę oraz papę pokrytą wcześniejszą warstwą?

Mam nadzieję, że pomoże mi Pan wyjaśnić powyższe kwestie. Z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2101
visibility czytano 430 razy

Ratowanie hydroizolacji płyty, podmurowania pod drzwiami i bramą garażu


Szanowny Panie Jerzy
Potrzebuję Pana porady, sprawa dotyczy hydroizolacji. Mianowicie beton podkładowy został najpierw zagruntowany gruntem Bornit fundament grunt a następnie hydroizolacją polimerowo bitumiczną Bornit fundament flex 2K. Hydroizolacja ta została nałożona uczciwie zgodnie z Pana zaleceniami. Sprawa polega na tym, iż beton podkładowy został zlicowany z płytą fundamentową. Hydroizolacja jest widoczna po całym obwodzie.

1. Proszę o poradę jak zespolić hydroizolację wychodzącą z pomiędzy warstw by tworzyła szczelną jedność. Proszę o poradę jak się do tego zabrać by spać spokojnie. Oczywistością jest, iż należy zastosować grunt oraz dwie warstwy hydroizolacji, natomiast czy dodatkowo powinienem zastosować siatki wzmacniające na połączeniu betonu podkładowego i płyty fundamentowej oraz płyty fundamentowej i bloczków betonu komórkowego? Jeśli tak to jak ten proces powinien wyglądać?

2. Dodam, iż z racji braku okien oraz dachu na tamtą chwilę (2 tygodnie temu) wewnątrz domu utworzyły się zastoiny wodne od których pojawiły się wysolenia na pierwszym rzędzie bloczków ceramicznych. Zastoiny szybko odparowały nie mniej jednak fakt ten również powinien być wzięty pod uwagę by beton nie był zbyt wilgotny przy nakładaniu hydroizolacji. Obecnie jest już dach więc deszcz nie powoduje już zastoin wodnych. Czy te wysolenia wymagają jakiegoś dodatkowego traktowania przed tynkami, czy po prostu je zmywać?

3. Z racji, iż stolarka okienna oraz brama garażowa zostanie zamontowana przed wylewkami, chciałbym zapytać Pana o podpowiedź czy pod oknami na górnej kondygnacji (przed ich zamontowaniem) podmurować na wysokość wylewki bloczkiem z betonu komórkowego, czy proponuje Pan inne rozwiązanie? Generalnie będzie 5cm styropianu oraz 7 cm wylewki. To samo pytanie jeśli chodzi o bramę garażową. Czy mogę zlicować bloczek o odpowiedniej wysokości (12cm eps 200 plus 7cm wylewka) z płytą fundamentową tuż przy krawędzi wjazdu do garażu by móc nałożyć hydroizolację pionową fundamentu, czy proponuje Pan inne rozwiązanie?

Serdecznie dziękuję za porady
Marcin D.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Grzechutemat nr 308-2108
visibility czytano 239 razy

Błędny układ warstw w posadowieniu na płycie


Panie Jerzy,
Jaka jest maksymalna dopuszczalna wilgotność płyty fundamentowej przed położeniem na to styropianu i wylaniu jastrychu.
Rozważania dotyczą płyty z układem:
- XPS
-papa izolacyjna
-beton płyty
-folia pod styropianem
-styropian eps
-jastrych
Czy przy obecnej deszczowej aurze ewentualna wilgoć zamknięta w płycie nie narobi w przyszłości szkód?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe domy jednorodzinne posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom

Sylwia.La.temat nr 308-2109
visibility czytano 890 razy

Zamurowanie otworu drzwiowego w ścianie z betonu komórkowego


W jaki sposób prawidłowo zamurować otwór w ścianie nośnej?
Otwór przygotowany pod drzwi, o wymiarach 104x216 cm. Ściana nośna wykonana w bloczków betonu komórkowego gęstości 600, grubość 24 cm.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane mury porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz Btemat nr 308-2114
visibility czytano 373 razy

Warstwa termiczna na fundamencie i jego ocieplenie


Dzień dobry,
Chciałbym zapytać w temacie izolowania ław i ścian fundamentowych. W książce „Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów” w rozdziale 1.5 ”Dobór termoizolacji fundamentów i podłóg” między innymi analizuje Pan izolowanie ław i ścian fundamentowych. Jako element „domykający” liniowy mostek termiczny na ścianach fundamentowych rozważane jest zastosowanie bloczków z betonu komórkowego (rys. 1.5.-12, rys. 1.5.-35), jest to zalecane rozwiązanie optymalne (technicznie i kosztowo). W analizie fundamentu wewnętrznego jako alternatywne rozwiązanie przeliczał Pan izolowanie ścian fundamentowych (rys. 1.5.-33), które to jak zrozumiałem nie wypadło najkorzystniej.
W moim projekcie domu mam zastosowane podobne rozwiązanie z elementem „domykającym” liniowy mostek termiczny, lecz jest to realizowane poprzez bloczki ISOMUR, ale tylko po obwodzie fundamentów zewnętrznych domu. Ściany wewnętrzne stojące na fundamentach jak również ściany zewnętrzne garażu posiadają nadal mostki liniowe. Bloczki ISOMUR są rozwiązaniem dość drogim. Koszt to ok. 50 PLN (60 cm długości) co daje ok 85 PLN/mb i jak wspominałem nie eliminują wszystkich mostków na projekcie. Chciałem więc zapytać, czy rozwiązanie proponowane w „Książce …..” z bloczkami z betonu komórkowego jest możliwe przy zastosowaniu ciężkich ścian wykonanych z bloczków silikatowych (ewentualnie z ceramiki). Czy ze względów na niewielką wytrzymałość na ściskanie bloczki z betonu komórkowego mogą być użyte jako pierwsza warstwa przy takich murach, nie popękają?

Drugą alternatywą usunięcia mostków termicznych o której myślę i jak mi się wydaje z wielu powodów korzystną jest szalunek tracony z izolacji XPS na ławy i ściany fundamentowe. Dodam może, że fundamenty chcemy robić własnymi siłami (rodzina, przyjaciele) i szukam rozwiązań najprostszych wykonawczo i najmniej czasochłonnych z zachowaniem rozsądku ekonomicznego. Jest kilka firm, które oferują modułowe systemy szalunku traconego, jak również są firmy, które wykonują je z płyt XPS ogólnie dostępnych, przykład zamieszczam.

Niestety nie znalazłem na ten temat niezależnych materiałów. Dlatego chciałem poznać Pana opinie na temat tego rozwiązania. Z mojego punktu widzenia widzę same zalety zarówno pod względem wykonawczym jak i termicznym:
- brak szalunku drewnianego
- dużo łatwiejszy i szybszy montaż
- brak konieczności demontażu szalunku
- brak konieczności wykonania podkładu z chudego betonu
- brak konieczności wykonywania hydroizolacji
- wylewanie ścian fundamentowych (brak murowania bloczków fundamentowych)
- ograniczenie (likwidacja) liniowego mostka termicznego na wszystkich fundamentach.
Czy wszystkie powyższe zalety są prawdą?

Na zewnętrznych powierzchniach ścian fundamentowych w projekcie mam płytę XPS o grubości 15 cm. Pozostaje kwestia grubości płyt XPS na pozostałych powierzchniach. Przy grubości płyty XPS 5 cm przeliczyłem, że na metr bieżący fundamentu zewnętrznego będę potrzebował 0.1125 m3 XPS, a na fundamenty wewnętrzne 0.1475 m3. Co przy cenie 600 PLN/m3 dałoby koszt odpowiednio 68 PLN/mb i 89 PLN/mb. Jest to koszt porównywalny z bloczkami ISOMUR. Przy wyżej wspomnianych zaletach, gdzie odchodzą np. koszty szalunku tradycyjnego, braku podkładu z chudziaka, braku dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej, wydaje się, że takie rozwiązanie może być również ekonomicznie uzasadnione?

Mam natomiast cały czas wątpliwość czy 5 cm XPS jest wystarczającą grubością pod względem termicznym, a przede wszystkim mechanicznym (w trakcie zalewania betonu). Oczywiście zakładam, że na czas zalewania betonu płyty XPS byłyby już obsypane piaskiem i zastosowane byłyby rozpórki/blokady.

Mam również dodatkowe pytanie wykonawcze. Czy przy takich szalunkach (pomimo klejenia krawędzi boków pianką) nie trzeba dodatkowo zastosować foli, która zagwarantuje szczelność, tak aby przez łączenia płyt nie dostawała się żadna wilgoć?

Co do kwestii termicznych, to załączam termogram przedstawiający właśnie taki przypadek dla fundamentów zewnętrznych i wewnętrznych, gdzie dodana jest izolacja XPS na fundamentach w postaci szalunku traconego o grubości 5 cm. Izolacja zewnętrznej ściany fundamentowej ma 15 cm grubości, a izolacja na podłodze i ścianie 20 cm. W pomieszczeniu jest temperatura 20 oC, na zewnątrz jest temperatura – 10 oC.

Wydaje się, że grubość izolacji szalunkowej na zewnętrznych fundamentach powinna być grubsza niż 5 cm, szczególnie to dotyczy zewnętrznej powierzchni ławy fundamentowej?
Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Pozdrawiam
Grzegorz Bajerski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom posadowienia

Marcinotemat nr 308-2116
visibility czytano 322 razy

Betonowe pergole przy elewacji - i co dalej?


W jaki sposób można ograniczyć mostek cieplny w miejscach zaznaczonych na czerwono?
Betonowa "opaska" równoległa do budynku jest posadowiona na stopach fundamentowych i pewnie te belki łączące ją z budynkiem nie muszą być super solidne?
Czy można wstawić jakiś element izolujący miedzy budynek a część każdej z belek (XPS) i
jak to rozwiązać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane elewacje mostki cieplne porady inwestorom porady architektom

damiankordas temat nr 308-2119
visibility czytano 421 razy

Taras wykonany z koszmarnymi błędami projektowymi i wykonawczymi


Witam,
Zwracam się z zapytaniem odnośnie tarasu. Deweloper wykonał taras zgodnie z przekrojem z załącznika. Podczas mojej wizyty w mieszkaniu okazało się że w środku jest woda, po rozebraniu płytek okazało się że na papie stoi woda jak na zdjęciach. Tłumaczenie dewelopera to "WODA POWSTAŁA W WYNIKU MYCIA OKNA, ZAGŁĘBIENIE W IZOLACJI Z PAPY POWSTAŁE NA SKUTEK POPRAWNEGO WYKONANIA ZAKŁADÓW KOLEJNYCH PASÓW Z PAPY.". Nie wierzę w takie tłumaczenie dlatego proszę Pana o opinię

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne tarasy porady inwestorom


 
 
77
   ...  
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.