porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 27


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
RoBortemat nr 308-2256
visibility czytano 450 razy

Osiadanie podłogi parteru i pękanie ścian po zamieszkaniu


Dzień dobry

Zbudowałem dom i mieszkam 2 lata. Parametry budynku - dom jednorodzinny, niepodpiwniczony, parterowy, bez użytkowego poddasza, pow. całk. 196m2. Ściany nośne z Porothermu 25P+W, działowe Porotherm 12. Konstrukcja dachu z wiązarów kratowych, dach pokryty dachówką ceramiczną. Posadzka na gruncie. Prace murarskie wykonane w lipcu 2018, budynek zamieszkany w październiku 2019.

 

Osiadają posadzki znajdujące się w części sypialnej: łazienka, 3 sypialnie. Przed budową wykonałem badanie geotechniczne, które wykazało, że woda znajduje się na poziomie 1m, a 20 cm poniżej posadowienia fundamentów. Głębokość pod ławy została zwiększona o 40 cm za namową KB. Pod fundament została wylana warstwa betonu B10 (nie pamiętam jak gruba) a na to przyszła zbrojona ława, na której wymurowany został mur z bloczków betonowych (zgodnie z projektem).

 

Piasek z wykopów pod fundament został wrzucony do środka budynku. Wyższe warstwy podsypki pod posadzkę zostały wykonane z piasku (zakupionego ze żwirowni). Podsypka została zagęszczona wodą, nie było zagęszczenia mechanicznego.  Na moje pytanie do wykonawcy, później do kierownika, czy to wystarczy usłyszałem od tego ostatniego, że takie zagęszczanie jest najlepsze. Nie przypominam sobie, żeby zagęszczali warstwowo. Podejrzewam teraz też, że został wykorzystany materiał pochodzący z korytowania pod budynkiem i bardzo drobny piasek pochodzący z warstwy pod humusem (w zasadzie z tego piasku robił się pył jak tylko się osuszy). I ten piasek również został gdzieś wrzucony, ale w które miejsce pod budynkiem, to teraz nie wiem.

 

Na podsypce wykonana została płyta z betonu B15, zgodnie z projektem, następnie zostały wymurowane ściany nośne i działowe. Na tym położona została folia, na to 2 warstwy styropianu EPS 100 (15 i 3 cm), dalej zbrojenie i posadzka właściwa.

W łazience, holu i kuchni położone jest ogrzewanie podłogowe. Posadzka wylewana była z zachowaniem dylatacji pomiędzy większymi płytami, ale pamiętam, że pojawiły się pęknięcia, chociaż nie tam, gdzie nastąpiło osadzenie posadzki. Prace murarskie wykonywane były w lipcu 2018 a posadzkarskie w maju 2019.

 

W trakcie murowania, prac posadzkarskich nie było widać żadnych oznak osiadania, pękania murów, itd. Chociaż przy pracach wykończeniowych, malarskich pojawiło się jedno pękniecie, które obecnie nadal jest widoczne (nadproże nad łazienką). Efekty osiadania zauważyłem ok. listopada 2020, chociaż szczelina pomiędzy podłogą a listwami przypodłogowymi pojawiła się wcześniej, latem 2020.

Osiadanie objawia się szczeliną pomiędzy listwą przypodłogową lub płytkami (przymocowanymi do ściany) a podłogą. Obecnie szczelina ma rozmiar ok 1 cm na "prawej" stronie płyty, na stronie "lewej" płyty szczelina jest mniejsza. Trudno w tej chwili określić o ile posadzka osiadła ponieważ zastosowana była dylatacja pomiędzy płytką a podłogą wypełniona kitem bądź silikonem, ja określam ją na ok. 1cm, przyrost jest ok. 1 mm/miesiąc.

Oprócz szczeliny pojawiają się pęknięcia na ścianie korytarza. Pęknięcia na ścianie działowej ostatniej sypialni.  Zauważalne są też pęknięcia pionowe na styku ściany działowej z murem zewnętrznym. Widać również pęknięcia na styku sufitu i ścian działowych.

Pytania mam następujące:

1. czy na podstawie powyższego opisu można stwierdzić jednoznacznie, że osiadanie jest wynikiem błędów w wykonaniu (np. brak zagęszczania mechanicznego)?
2. czy osiadanie jest skutkiem podwyższenia poziomu wód gruntowych i wypłukiwania drobnych frakcji?
3. czy przyczyną osiadanie może być słaby materiał pod posadzką?
4. czy można przeprowadzić teraz jakieś badania, które mogłyby odpowiedzieć na pytania o przyczynę osiadania?
5. czy znane są jakieś metody stabilizacji podsypki pod posadzką na obecnym etapie tak, żeby zapobiec dalszemu osiadaniu?
6. czy drenaż opaskowy ochroniłby budynek przed dalszym osiadaniem? na jakiej głębokości musiałby być wykonany?
7. czy usprawnienie odpływu wód gruntowych przez pogłębienie rowu (jest obok działki) zahamuje efekt osiadania, czy może przyśpieszy?
8. czy przerwanie izolacji poziomej spowoduje nasiąkanie wilgoci z gruntu na ściany budynku?

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku uszkodzenia posadowienia posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2280
visibility czytano 253 razy

Odspajanie się wyprawy elewacyjnej


Panie Jerzy
proszę o wskazanie prawdopodobnej przyczyny odspajania się wyprawy tynkarskiej od sztukaterii elewacyjnej. Budynek zrealizowany 10 lat temu. Wady widoczne na zdjęciach dotyczą elewacji południowej i zachodniej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze elewacje ekspertyzy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Barbara G.temat nr 308-2392
visibility czytano 426 razy

Grzyb na ścianie od klatki schodowej po ociepleniu bloku


Witam,
Z góry przepraszam, że męczę Pana pytaniem, ale jak do tej pory nie spotkałam nikogo z taką ogromną wiedzą i doświadczeniem, kto mógłby mi pomóc. Rozmawiałam z Panem w piątek odnośnie grzyba na ścianie od klatki schodowej w bloku na 3 piętrze. Po tej rozmowie nasunęło mi się jeszcze kilka pytań:
1. Powiedział Pan, że źle że ruszyłam grzyba na ścianie. W takim razie jeśli znowu wyjdzie na ścianie w okresie grzewczym to w jaki sposób mamy z nim postąpić?
2. Zakładając że spółdzielnia wypnie się jak do tej pory, więc może lepiej odpuścić sobie walkę z nią bo przecież bardziej chodzi mi o to by moje dziecko tego nie wdychało. Tak więc co mam zrobić by skutecznie pozbyć się grzyba? Jakie są metody postępowania w takich przypadkach?.
 
Tak jak Pan zasugerował pytałam sąsiadów i mówią że oni nic takiego nie mają na ścianach. Dowiedziałam się jednak, że kiedyś w sąsiednim mieszkaniu w kuchni był duży grzyb. Ale po ociepleniu budynku, to zniknął.
 
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze ocieplenia docieplenie degradacja zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom ekspertyzy

Ba-Watemat nr 308-2459
visibility czytano 242 razy

Skropliny pod dachem chłodni


Witam Panie Jerzy
Jesteśmy najemcą powierzchni magazynowej. Dwa lata temu nasza firma zaadoptowała część hali magazynowej na chłodnię. Chłodnia ma utrzymywaną stałą
temperaturę +6 stopni. W okresie czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień) wykrapla się para wodna w okolicach świetlików, klap dymowych w dachu i na styku ściany z budynkiem sąsiada (płyta warstwowa grubość 5 cm). Skropliny kapią na materiały i zalewają posadzkę.

Proszę o informację czy jest Pan zainteresowany skutecznym rozwiązaniem problemu (porada, projekt, ekspertyza) i jakie byłyby orientacyjne koszty takiej usługi. Chcielibyśmy uzgodnić najbardziej optymalne rozwiązanie które pozwoli nam najtaniej wyeliminować w/w problem.

Przesyłam przykładowe zdjęcie dachu z obrazem wyżej opisanego problemu.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze chłodzenie charakterystyki energetyczne ekspertyzy porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2585
visibility czytano 279 razy

Określenie czasu przesiąknięcia wody przez strop żelbetowy


Panie Jerzy
proszę o komentarz w opisanej poniżej kwestii, dotyczącej przesiąkliwości stropu żelbetowego. Proszę o analizę, jak można dokonać teoretycznych obliczeń czasu potrzebnego na pojawienie się na dolnej powierzchni stropu międzykondygnacyjnego przesiąków wody, która „penetrowała” ww. strop o grubości 20cm wykonany z betonu klasy C20/25. Do rozważań przyjmijmy „standardowy” beton bez żadnych domieszek i dodatków oraz to, że na płytę betonową „sączyła” się woda z rozszczelnionej instalacji wodociągowej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary ekspertyzy porady architektom porady inżynierom

GGtemat nr 308-2590
visibility czytano 260 razy

Mokre plamy na stropie w budynku wielorodzinnym


Mama mieszka w wieżowcu na parterze. Na I piętrze mieszka sąsiad, notabene „doradca-sprzedawca” w jednym z marketów budowlanych, który od blisko 10 lat remontuje mieszkanie – „sorry takich mamy doradców 😊”. W wieżowcu układ mieszkań w pionie jest powtarzalny (łazienka nad łazienką). Około 6 miesięcy temu mama zauważyła plamy na suficie, potem powstały purchle na suficie i przylegającej ścianie, a w dalszej konsekwencji przerodziło się to w brązowe plamy. Nie było to gwałtowne, ale czas zrobił swoje. Na początku mama sama starała się uporać się z problemem. Wizyty u sąsiada nic nie dawały, bo jej nie wpuszczał i twierdził, że u niego sucho. Były pisma i wizyty młodego inspektora. Kilka razy inspektor nie został wpuszczony. W końcu po wizycie u sąsiada udał się do mamy z informacją, że sąsiad ma wszystko zabudowane „kafelkami” i u niego jest sucho. Mama zrobiła mu awanturę, że głupi itp. Po jakimś czasie inspektor przyszedł do mamy z kamerką i poprosił, że chciałby wywiercić małą dziurkę w suficie, żeby poszukać wycieku. Głupota, ale mama się zgodziła. Jakżeby inaczej – nic nie znalazł i nie wiedział, dlaczego ☹!

Na tę chwilę sprawa jest w martwym punkcie. Nie wiemy, czy sąsiad jest ubezpieczony. Spółdzielnia nie potrafi również uzyskać tej informacji. Ubezpieczalnia spółdzielni, chcąc wyciszyć sprawę przelała bez żadnej decyzji 200zł na pokrycie szkód. Mama nie chce odpuścić, bo szkody są dużo wyższe. Do remontu jest cała łazienka. Dodatkowo nie wiemy, czy sąsiad naprawił przeciek czy nie.

Jakie podjąć dalsze kroki? Mama boi się, że proces będzie sporo kosztował, a i wynik niepewny przy takiej wiedzy inspektorów. Jak reagować na stwierdzenia spółdzielni czy inspektorów, że „u sąsiada jest sucho”. Przecież woda nie leci do góry (kapilarne podsiąkanie tutaj nie występuje). Czy są prawne sposoby, aby zmusić sąsiada do rozkucia zabudowy instalacji celem znalezienia przyczyny zalania? Inspektor twierdzi, że nikt nie podejmie tego ryzyka. Jak okaże się, że przyczyny brak to kto ma pokryć koszty przywrócenia stanu pierwotnego łazienki sąsiada. Co w przypadku, kiedy machniemy ręką na odszkodowanie, zrobimy remont i sytuacja się powtórzy i znowu zostaniemy zalani?
Sprawa wydawała się ewidentna i prosta, a okazała się sytuacją bez wyjścia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: awarie budownictwo mieszkaniowe porady inwestorom

7sebol7temat nr 308-2837
visibility czytano 258 razy

Pękające ściany w nowym budynku wielorodzinnym


Dzień dobry. 
W moim mieszkaniu w bloku (nowym) w narożnikach okien wychodzą takie ślady (zdjęcia poniżej). Co może być tego przyczyną? 
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku uszkodzenia porady inwestorom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.