porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 160


 
 
17
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
M.B.temat nr 308-297
visibility czytano 397 razy

Błędy wykonawcy podczas wykonywania hydroizolacji


Zatrudniam ponoć jednego z lepszych wykonawców w województwie, ale już nie mam z nim sił walczyć i spać nie mogę jak pomyślę o ich partactwie. Proszę o skomentowanie zamieszczonych zdjęć.

1. Jak zabezpieczyć hydroizolację wewnątrz fundamentów przed uszkodzeniem w trakcie ubijania żwiru?

2. Czy wystarczy 12 cm styropianu XPS na ścianie fundamentowej i cokole, a jeśli należy tą grubość zwiększyć to o ile i czy przyklejać wtedy płyty całopowierzchniowo w dwóch warstwach i czym?

3. Czy belkę podwalinową (pod taras) która jest kontynuacją wieńca, wystarczy zaizolować szlamem mineralnym i jak zabezpieczyć podbudowę pod płytę tarasu na czas ubijania (zdjęcie 11)?

4. Ponieważ fundamenty wyszły płytko, wiem, że trzeba będzie dosypać ziemi nawet więcej, niż jest w projekcie. Wykop był zrobiony na ok. 113 cm od poziomu terenu, w tym zdjęto 30 cm humusu. Pozostałe ok. 83 cm miało wypełnić 10 cm chudego betonu i 40 cm ławy , ale wyszło, jak twierdzi wykonawca, 15-20 cm chudego betonu i 50 cm ławy.

5. W związku z rozpoczętymi robotami pod izolacje ścian fundamentowych chciałam prosić o polecenie produktów do regeneracji papy na ławach i do wypełniania ubytków których wspomniał Pan w książce.


Zdjęcie 8 – pokazuje stan obecny, przy garażu na występie muru gdzie zrobiono zbyt wąską i krzywą ławę i ściana fundamentowa stoi na krawędzi ławy (zdjęcie 9 z wcześniejszego etapu budowy). Jak należy w takiej sytuacji zaizolować to miejsce?
Miejscami beton został niedowibrowany i widać kruszywo, a ława została uszkodzona w trakcie kolejnych prac. Co Pan doradzi jak robić dalej?

Czy w świetle widocznego stanu uważa Pan, żeby pozostawić fasetę na papie, czy ją skuć? Jeśli jednak pozostawić, to jak naprawiać i czym?Na zdjęciach niektóre bloczki betonowe są czerwone - to farba do cementu, bo odkupiłam bloczki z wystawy targowej.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje błędy wykonawcze porady inwestorom

J.O.temat nr 308-298
visibility czytano 28 razy

Ogrodzenie jak mur oporowy, ale bez hydroizolacji


Wykonano ogrodzenie z cokołem o konstrukcji murowo-żelbetowej grub. 25 cm (słupki żelbetowe i bloczki betonowe). Wysokość cokołu wynosi 1-1,5 m ponad przyległy teren. Z drugiej strony cokołu teren jest ok. 30 cm poniżej góry cokołu. Nie wykonano tam żadnej hydroizolacji pionowej i poziomej. Od strony gdzie grunt jest 1-1,5 m poniżej od góry cokołu wykonano częściowe wykończenie metodą BSO (styropian 5 cm + warstwa kleju na siatce). Są oczywiście widoczne ślady przenikania wilgoci na warstwie klejowej i mokre plamy. Góra murka jest zakończona płytą kamienną.

Cokół wykonano 2 lata temu, a inwestor chce go teraz elegancko wykończyć tynkiem cienkowarstwowym od strony terenu położonego niżej. Jak poprawić istniejącą sytuację? Odkopanie cokołu ze strony wyższego terenu będzie bardzo kosztowne - teren jest zagospodarowany.


Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: ogrodzenia betonowe błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr A.temat nr 308-314
visibility czytano 42 razy

Zagrzybienie domu z roku 1937


Proszę o radę jak najskuteczniej i najekonomiczniej pozbyć się grzyba pleśniowego z mojego mieszkania? Proszę o wsparcie i podanie możliwie szczegółowo opis czynności do wykonania, gdyż chcę to zrobić jedno lub dwuosobowo. Czy jako środek zaradczy zastąpić w pokoju z grzybem podłogę na legarach na gruncie na jakąś podłogę wg nowych technologii?

Budynek z roku 1937, piętrowy o kształcie kwadratu (10x10m) przykryty dachem kopertowym. Ściany zewnętrzne gr. 48 cm mur z cegły na zaprawie piasek+wapno. Fundament cegła betonowa na zaprawie cementowej. Brak izolacji pionowej i poziomej, ale izolacja pozioma wykonana jest ze smoły pod ziemią 25cm (z uwagi na zniszczenia wojenne teren po 45r podniósł się o warstwę rozrzuconego gruzu). Budynek częściowo podpiwniczony. W 1998 r. skuto stary tynk i ponownie wytynkowano nowym cem.-wapiennym zatartym na gładko.

Podłoga w pokojach: klepka bukowa na deskach drewnianych na legarach ułożonych na gruzie 30 cm, który wysypany jest na piasku. Tynk wew. cementowo-wapienny, miejscowo wyszpachlowany gipsem i pomalowany farbą. Zagrzybienie pleśniowe sięga wys. 60 cm.

Odpowiedź płatna 984,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty renowacje zawilgocenia zasolenia podbicia fundamentów iniekcje przeciw wilgoci remonty porady inwestorom

gwtajtemat nr 308-354
visibility czytano 6177 razy

Zastosowanie w praktyce wyników analizy cieplno-wilgotnościowej


Prosiłbym o wyjaśnienie kolejnych warstw elewacyjnych, które wyszły z obliczeń cieplno-wilgotnościowych, a mianowicie:
· farba wewnętrzna Sd > 0,174 m (mi > 580)
· tynk cem-wapienny, grub. 1,5 cm
· SOLBET „600” grub. 24 cm
· styropian EPS-80 grub. 20 cm
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (mi < 40)
· wyprawa mineralna grub. 1 mm (mi < 11)
· farba silikonowa jednokrotnego krycia (mi < 110)

1. Czy jedyne wymaganie dla styropianu to EPS-80, czy ważny jest tutaj współczynnik przewodzenia ciepła? Czy może być jedna grubość 20 cm, czy 2x10cm z przekładką? (Jeżeli był gdzieś temat poruszany, jak prawidłowo nanosić tynk elewacyjny będę wdzięczny za podanie odnośnika).

2. Z wykonawcami, z którymi rozmawiałem, pytają się jaki rodzaj tynku będzie położony (mineralny, silikonowy, akrylowy, hybrydowy, nanosilikonowy, biohydrofobowy? Tymczasem w analizach są warstwy “Warstwa szpachlowa”, “Wyprawa mineralna”, następnie “Farba silikonowa”. Która warstwa z Pana analiz odpowiada im warstwom? Czy mogę wybrać dowolny tynk z ich oferty?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne elewacje ocieplenia błędy wykonawcze porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-400
visibility czytano 362 razy

Siatki i farby chroniące przed elektrosmogiem


Ostatnio przeglądałem produkty firmy sto reklamowanej tutaj i pojawił się produkt: Sto-Abschirmgewebe AES - siatka zbrojąca z ochroną przed elektrosmogiem, choć z pojęciem elektrosmogu już się spotkałem, poczytałem trochę więcej badań i naukowcy niejednoznacznie wskazują na szkodliwe działanie (wiele badań dopiero startuje, także robimy za króliki doświadczalne). Czasem fale elektromagnetyczne mogą być groźne, czasem nie (mówimy o zastosowaniach w urządzeniach domowych, a nie wojskowych gdzie odpowiednia częstotliwość zabija). Naukowcy zgadzają się prawie wszyscy, że dzieci zamieszkujące przy liniach wysokiego napięcia mają dwukrotnie większą szansę zachorować na białaczkę (potwierdzono naukowo). Są nawet dyrektywy unijne, wskazania WHO, że elektrosmog jest uważany za potencjalnie czynnik rakotwórczy, czyli temat zauważony na świecie i choć wiele osób pewnie puka się w czoło, że znowu ktoś bredzi, ale z drugiej strony, kiedyś lekarze uważali, że lekarz rąk nie myje bo dżentelmen ma zawsze czyste ręce, a dokonywali operacji, jak wiemy nie było to najlepsze dla pacjenta, namawiali też do palenia papierosów, także znowu czas pokazał, że byli w błędzie. Podaję te dwa przykłady nie jako, negatywny przykład wiedzy lekarzy, ale dlatego, że człowiek wykształcony, może tak diametralnie się mylić. Nauka się zmienia i to co uważane za bezpieczne może okazać się z biegiem czasu nie aż tak bezpieczne. Wiele też mówi się o odpowiednim dobraniu roślin do domu, które w jakimś stopniu neutralizują wpływ elektrosmogu w naszym domu - jako najtańsza i wskazana opcja. I teraz pytania:

1. W takim wypadku jak i czy w ogóle chronić nasz dom, mieszkanie, produkt wyżej wymieniony nie należy do firmy krzak, a ma ona już jakąś renomę więc czy warto takie rzeczy stosować.
2. Czytając natrafiłem na farbę NoEM (w załączeniu karty i certyfikaty), co Pan o niej sądzi, warto myśleć o czymś takim?
3. A jak z kuchnią indukcyjną coraz bardziej popularną, która wytwarza najsilniejsze pole elektromagnetyczne z urządzeń w domu - z punktu fizyki jest się nad czym zastanawiać jeśli chodzi o wpływ na nasze zdrowie, czy lepsza jest ceramiczna, gdzie prąd też wytwarza fale. Czy gaz mimo wszystko jest optymalny?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mikroklimat smog

gabrielka115temat nr 308-402
visibility czytano 570 razy

Dobór materiałów z bazy BDB


Dzień dobry,
pisałam kiedyś do Pana z prośbą o podanie polecanych materiałów. Mówił Pan, że poda dla konkretnych przypadków. Spisałam więc produkty które by mnie interesowały i uprzejmie proszę o przekazanie polecanych przez Pana materiałów ze średniej półki cenowej (jeśli jest możliwość proszę o przekazanie kilku wariantów cenowych). Będę bardzo wdzięczna. Poniżej spis:
1. ŚCIANA ZEWNĘTRZNA
-farba o u=150
- tynk gipsowy 1,5mm
- bloczek komórkowy 400 24cm
- styropian EPS100/EPS80
- warstwa szpachlowa zbrojona mineralna u=50
- wyprawa elewacyjna silikonowa hydrofobizowana u=12, u=37
Dodatkowo: folia w płynie

2. PODŁOGA NA GRUNCIE
- styropian EPS200, XPS,

3. DACH SKOŚNY 45 st
- folia PE paroizolacyjna Sd=4, Sd=70
- wiatroizolacja
- wełna mineralna
- w jaki sposób wykonać wentylację połaci dachu przy zastosowaniu blacho dachówką?

4. COKOŁY, FUNDAMENTY
- szlam elastyczny
- bloczki betonowe fundamentowe
- masa polimerowo-bitumiczna
- emulsja bitumiczna do gruntowania
- membrana kubełkowa
- geowłóknina min 68g/m2
- taśma z kauczuku synetycznego

5. POM. MOKRE
- folia PE
- hydroizolacja w płynie
- klej mineralny typu flex
- uszczelniacz silikonowy

6. WENTYLACJA
- polecane wentylatorki wywiewne higrosterowalne i wentylatory dachowe (turbowenty?)

Dodatkowo proszę o opinię, czy bloczki wentylacyjne można wymurować od poddasza, a w stropie na parter zrobić otwór i zabudować kratkę wraz z wentylatorkiem, obudować g-k?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Agnieszkatemat nr 308-413
visibility czytano 128 razy

Zamiana wyprawy mineralnej i farby silikonowej na wyprawę silikonową


Panie Jerzy, nasz potencjalny wykonawca pyta się czy:
1) koniecznie musimy mieć wyprawę mineralną + farbę silikonową - czy nie mogą tego zastąpić tynkiem silikonowym w dowolnym kolorze?
1a) przy danych dotyczących ściany zewnętrznej w pokoju i w łazience są podane inne zakresy współczynników [mi] dla wyprawy i farby - rozumiem, że wybieram jeden produkt, który spełnia ten bardziej zawężony zakres? np. jest mi
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

tomaszmumottemat nr 308-508
visibility czytano 184 razy

Powłoka epoksydowa na posadzce garażu i kotłowni


Jak przycinać wystającą taśmę dylatacyjną przy ścianach? Na równo z jastrychem czy trochę zostawiać ponad? Jeśli chcę pomalować podłogę w garażu i kotłowni farbą epoksydową, to czym wypełnić dylatację? Sylikon epoksydowy da radę? Mam również w kilku miejscach niedbale wylany jastrych, dylatacja w narożnikach nie dochodzi idealnie do ściany, jest pustka. Czym mogę ją uzupełnić? Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom powłoki chemoodporne

MateuszS.temat nr 308-528
visibility czytano 1473 razy

Dylatacja między ścianą działową a stropem


Mam pytanie dotyczące wypełniania szczelin dylatacyjnych pomiędzy ścianką działową murowaną z ceramiki 11,5 P+W a płytą stropową żelbetową. Czy 1 - 1,5cm szczelinę należy wypełnić pianką poliuretanową niskoprężną czy wysokoprężną? Czy szczelinę wypełniamy na całej szerokości 11,5cm czy tylko przy krawędziach?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dylatacje ściany działowe porady inwestorom porady wykonawcom

nygastemat nr 308-543
visibility czytano 326 razy

Rama żelbetowa - czy żart?


Po zdjęciu szalunków w lukarnie o szer. 25 cm okazało się że zbrojenie (fi 12 z 4 prętów) uległo przesunięciu do zewnętrznej, w ten sposób jak na zdjęciach. Tu moje pytanie czy wystarczy uzupełnić to masą pcc czy lepiej to wyburzyć i zrobić jak należy?

pyt 2. Czy miedzy murłatę a wieniec należy dać papę? czy można ją zastąpić czymś innym np. grubą folią PVC?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom


 
 
17
   ...  
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.