porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 225


 
 
24
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Jantemat nr 308-2419
visibility czytano 356 razy

Rzeczywisty współczynnik przewodzenia ciepła wełny mineralnej


Panie Jerzy,
przy okazji omawiania współczynników styropianów stwierdził Pan (a może precyzyjniej - ja tak zrozumiałem z Pana treści), że współczynniki tych szarych czy w ciapki albo i tęczowych nie mają znaczenia w życiu a tylko w marketingu, bo po zamontowaniu dla każdego rodzaju styropianu lambda rzeczywista jest niemal taka sama. Wniosek jest taki, że lambda deklarowana może i w warunkach laboratoryjnych jest korzystniejsza w takim np. grafitowym ale lambda rzeczywista już nie. A jak to jest z wełnami mineralnymi (mi chodzi konkretnie o te do ocieplania skosów dachu) - wełny o tym znacznie lepszym współczynniku lambda są sporo droższe, a to dodatkowo powoduje, że inwestorzy samodzielnie zmieniają grubość ocieplenia na mniejszą (współczynnik U przegrody będzie taki sam przy cieńszej warstwie wełny) albo zostawiają taką samą grubość ale płacąc znacznie więcej za wełnę (myśląc, że przy tej samej grubości osiągną lepszy współczynnik U przegrody). Nie chciałbym się znaleźć w żadnej z tych grup - proszę o Pana radę. Dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-2463
visibility czytano 636 razy

Zamiana pustaka silikatowego na beton komórkowy 500, a fizyka budowli


Witam,

Panie Jerzy, za 2 tygodnie biorę się za ocieplanie domu styropianem. Z wykonanych przez pana analiz wynika iż powinienem mieć następujące warstwy:

· mur z bloczka silikatowego grubości 24 cm
· styropian EPS-80 grub. 24 cm
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 56)
· wyprawa mineralna „kornik” lub „baranek” grub. 1 mm (μ < 15)
· farba silikonowa 2-krotnie (μ < 115)

Mam teraz 2 pytania:
1. Na etapie budowy postanowiłem zmienić materiał budowlany z bloczka silikatowego (nigdzie nie moglem dostać) na beton komórkowy, gęstości 500. Czy to znacząco zmieni podane przez Pana w nawiasach wartości współczynnika oporu dyfuzyjnego μ wobec pary wodnej?

2. Przeglądam karty techniczne farb czy wypraw i w zasadzie nikt nie podaje współczynnika μ. Bardzo zależy mi aby uniknąć wykwitów na elewacji i myślę, że ten współczynnik to kluczowa sprawa. Jak mam zatem wybrać odpowiedni produkt skoro nie mogę do tego współczynnika dotrzeć? Niektórzy podają wartość Sd. Jak przeliczyć podane przez Pana μ na Sd?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy jednorodzinne ocieplenia elewacje porady inwestorom porady architektom

Janusz Jtemat nr 308-2606
visibility czytano 2696 razy

Ocieplenie dachu skośnego wełną, celulozą czy pianką?


Jako projektant mam obowiązek w sposób świadomy dobrać możliwie najlepsze rozwiązanie projektowe, a w przypadku dachów skośnych wybór materiałów termoizolacyjnych jest spory, zmiennych które należy uwzględnić jeszcze więcej, a marketing robi pranie mózgu nie tylko inwestorom, ale mi również. Jestem też kierownikiem budowy.
Uważam, że ma Pan rację, że konieczna jest dokładna analiza aby dobrać prawidłowe rozwiązanie, ale na podstawie doświadczenia można stwierdzić, że pewne rozwiązania sprawdzają się lepiej inne gorzej i w analizie dobrać grubości czy opory sd dla założonego rozwiązania.
Odrzucam izolację dachu skośnego celulozą (materiał organiczny, impregnowany solami boru), które w małych stężeniach nie są szkodliwe, ale informacji dotyczących szkodliwości dla długotrwałego przebywania w małym stężeniu nie otrzymałem.
Odrzucam też obiecująco wyglądającą wełnę drzewną w płytach (materiał o dobrej gęstości, ale organiczny a o zabezpieczeniu przed korozją biologiczną handlowiec nie wiedział nic, więc nie wiem czy w ogóle jest zabezpieczany).
Zastanawia mnie też skuteczność impregnacji celulozy w czasie - czy po 20 latach impregnacja jest tak skuteczna jak w momencie instalacji?
Została mi wełna mineralna i piana PUR
Teoretycznie najlepszym wyborem jest wełna mineralna, bo zastosowana w setkach tysięcy m2 dachów na całym świecie - tylko w większości przypadków z którymi się zetknąłem zastosowana całkowicie źle. Czy jako projektant mogę brać pod uwagę materiał, który jak wynika z mojego doświadczenia jest montowany przez pracowników bez wyobraźni? A czy jako kierownik budowy mam polecić inwestorowi materiał, który albo będzie zastosowany z poważnymi błędami, albo będę musiał najpierw wyedukować inwestora a potem wykonawcę jak prawidłowo mają to zrobić, a na końcu i tak wykonawca zrobi po swojemu - bo wszędzie tak robi i jest dobrze. Doskonale Pan wie, jak trudno przekonać wykonawców do prawidłowych (pracochłonnych) rozwiązań.
Na naszym rynku mamy jeszcze pianę PUR stosowana natryskowo na budowie. Porównałem na tyle na ile potrafię pianę PUR otwarto komórkową z wełną mineralną i wygląda to mnie obiecująco dla piany. Nie znalazłem żadnego potwierdzenia mitów krążących wśród wykonawców dotyczących np. gnicia dachu z pianą PUR. Moim zdaniem pod względem np. gnicia dachu piana jest tak samo niebezpieczna jak wełna - tzn. odpowiedzialne jest błędne wykonawstwo a nie materiał sam w sobie.
Porównując wełna vs piana mamy szereg parametrów, ale do inwestora przemawia lambda
i tak dla wełny deklarowane wartości zaczynają się od 0,032 ale i tak należy brać pod uwagę wsp. obliczeniowy. Dla piany PUR jest na rynku produkt gdzie lambda deklarowana wynosi 0,033-0,036 (tak podaje producent w karcie technicznej, sprzedawcy podają wartość niższą co budzi moje duże wątpliwości) ale generalnie deklarowane wartości dla piany PUR są w granicach 0,038 - 0,039 w zależności od produktu (ze względu na strukturę komórkową podobną do styropianu lambdę obliczeniową przyjmuję jak dla styropianu - możliwe, że błędnie). Drugi parametr to mi, dla wełny mi=1,3 dla piany PUR mi= od 2 do 5 (w zależności od producenta). Wartości mi i lambda dla wełny i piany mamy porównywalne z tym, że mi piany jest korzystniejsze? Marketing wełny podkreśla jej wysoką paro przepuszczalność - zastanawiam się czy to nie jest przypadkiem wada? Przegrody projektujemy tak, aby obniżyć ciśnienie pary wodnej w miejscu gdzie może nastąpić jej skroplenie (im mniejsze ciśnienie pary tym mniejsze ryzyko skroplenia). I tak mam do wyboru wełnę mineralną gdzie lambda obliczeniowa jest gorsza niż piany PUR i gdzie mi jest mniej korzystne niż piany (tak myślę ale pewności nie mam). Wydaje się, że piana jako tako jest materiałem lepszym (pomijając na ten moment montaż).
Wełna vs Piana w dachu:
Staram się, przekonać inwestora, że pełne deskowanie dachu jest zbędne, a wręcz szkodliwe (potem przychodzi dekarz i ani się obejrzę deski i papa lądują na dachu - bo projektant i kierownik budowy książek się naczytał i się mądrzy a dekarz przecież setki dachów zbudował to wie. Ale o ile inwestor mnie posłucha i wstępne krycie wykonane będzie membraną wysoko paroprzepuszczalną to nie widzę większych problemów wykonawczych związanych z izolacją wełną (wymagana jest jedynie staranność z którą niestety bywa różnie), w przypadku izolacji pianą wszystko zależy od aplikatora (można tak ułożyć pianę aby nie nastąpiło wybrzuszenie membrany w górę, ale jest to dość duże utrudnienie dla aplikatora, a dyletant nawet nie pomyśli, że trzeba tak zrobić aby nie wypchnąć membrany w górę). W tym wypadku projektuję kontrłaty wysokości 4cm (dla dachów 35-45 stopni), ale ten wymóg często na budowach nie jest spełniony (bo dekarz wie lepiej a kierownik budowy to jakiś kosmita co wymyśla dziwne teorie).
W przypadku wstępnego krycia deską + papa wymogi wykonawcze są takie same dla wełny i piany (konieczna szczelina wentylacyjna wykonana membraną montowaną pod deskowaniem z odpowiednimi wlotami i wylotem powietrza). Jestem zdecydowanym wrogiem tego rozwiązania ponieważ jest ono wykonawczo trudne, a wymogi są często lekceważone przez wykonawców (w praktyce wentylacja po prostu nie działa wcale lub nie działa prawidłowo). W przypadku gdy inwestor chce np. ze względów akustycznych wykonać pełne deskowanie wymagam, aby zamiast papy na deskach pojawiła się membrana sd<3. (nawet jeżeli chce tymczasowo przykryć dach papą, to przed montażem dachówki wymagam demontażu papy i montażu membrany. Wtedy nawet jeśli wentylacja pod deskami nie działa prawidłowo część wilgoci wydostanie się przez deskowanie i membranę (taki zawór bezpieczeństwa) Dodatkowa korzyść z membrany na deskowaniu pojawia się w przypadku awarii wstępnego krycia lub niedokładnego wykonania (jeżeli wstępne krycie nie będzie 100% szczelne i wilgoć dostanie się pod papę mamy poważne kłopoty, jeżeli nieszczelność nie jest duża to przez membranę wilgoć odparuje. W przypadku pełnego deskowania wykonawcy piany nakładają izolację bezpośrednio na deski przykryte papą co jest błędem, ale wnoszą, że nic z takim dachem się nie dzieje, wg. mnie jest to podejście niebezpieczne i niedopuszczalne (jest producent który uznaje to rozwiązanie za prawidłowe przy zastosowaniu paroizolacji sd>150 czyli na granicy paroszczelności. W wytycznych montażowych producentów piany jest rozwiązanie z natryskiem izolacji na deski - ale przykryte membraną sd<3 co wydaje się prawidłowe i takie rozwiązanie trafia do moich projektów.

Panie Jerzy, gdybym był tylko projektantem w moich projektach byłaby wełna mineralna, ale jako kierownik budowy sugeruję pianę na deskowaniu pokrytym membraną sd<3 (oczywiście paroizolacja i grubość piany jest dobierana z marginesem bezpieczeństwa). Wydaje mi się, że w tym układzie warstw lepiej wybrać pianę o wsp. mi bliżej 5 niż mi=2 i tak dobrać paroizolację i grubość piany aby uniknąć kondensacji pary.
Z projektowaniem wełny mam problem - bo w obliczeniach uznajemy materiał za jednorodny doskonale przylegający do elementów dachu (krokwi). Wykonawczo wygląda to całkowicie inaczej, a założenia projektowe mają być możliwie jak najbliższe temu co w praktyce wykonujemy czyli powinienem uwzględnić szczeliny powstałe w skutek cięcia i szczeliny powstałe na styku krokwi z wełną bo one powszechnie występują na budowie. Przesuwają nam punk rosy głęboko w izolację co jest bardzo niebezpieczne a uwzględnić tego w obliczeniach nie potrafię.
Proszę o odniesienie się do moich przemyśleń i wskazanie ewentualnych błędów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom

kemal111temat nr 308-2608
visibility czytano 446 razy

Planowana przez UE zeroemisyjność budynków


Witam. Panie Jerzy
jestem ciekawy Pana zdania na temat procedowanych unijnych przepisów dotyczących emisyjności budynków tzn. od 2028 r. ma być obowiązek montowania instalacji fotowoltaicznych na dachach nowych budynków. Od 2026 r. wszystkie nowe budynki publiczne, a od 2028 wszystkie pozostałe nowe budynki mają być zeroemisyjne.
Najpóźniej do 2035 (lub do 2040, zależnie od decyzji Komisji Europejskiej) powinno się zaprzestać używania paliw kopalnych do ogrzewania budynków nowych i modernizowanych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2632
visibility czytano 238 razy

Białe wykwity na krawężnikach betonowych


Panie Jerzy
proszę o analizę dokumentacji fotograficznej i ocenę krawężników betonowych, które zgodne z deklaracją producenta spełniają wymagania zawarte w normie PN-EN 1340:2004 Krawężniki betonowe. Wymagania i metody badań.
Czym w Pana ocenie są widoczne „białe zacieki” widoczne na kostce?
Czy struktura krawężników nie powoduje wątpliwości, co do prawidłowości ich wykonania i możliwości ich destrukcji pod wpływem agresji mrozowej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze betony zwykłe

Mikolaj127temat nr 308-2652
visibility czytano 281 razy

Strefy wiatrowe w Polsce i ich wpływ na projektowanie budynków


Panie Jerzy,
mam pytanie, z czego wynikają różnice w przyjętych w Polsce strefach wiatrowych, których rozróżniamy I, II oraz III strefę) wg normy PN-77/B-02011) oraz w rysunku 2.4-21 w Pana książce?

Podaje Pan średnie statyczne prędkości wiatru, gdzie w górach są one dość niskie, natomiast nad morzem najwyższe, podział strefowy z kolei przyjmuje nad morzem II strefę wiatrową, zaś w obu pasmach górskich III, czyli najwyższą.

Pytam, ponieważ dom buduję w Gorlicach niedaleko Nowego Sącza, gdzie wg normy jest III strefa wiatrowa, przez co niektórzy producenci odmawiają wykonania np. drzwi tarasowych w konkretnym rozmiarze, natomiast z rysunku wynika, że średnie statystyczne prędkości wiatru są najmniejsze w Polsce.

Oczywiście rozumiem pojęcie statystyczne, jednak którą metodologię powinniśmy przyjmować? Jeśli budynek lub dany jego element powinien być odporny na wiatr, nie powinno się chyba przyjmować wartości statystycznych, a maksymalne? Czy w tym przypadku te maksymalne wartości określa właśnie wspomniana norma?

Czy jednak się mocno mylę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje wentylowane energia wiatru fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie

Rzodkiewkatemat nr 308-2671
visibility czytano 311 razy

Rozwiązanie ocieplenia strefy najazdu do garażu


Jak optymalnie zabezpieczyć strefę progu bramy garażowej i obszar wjazdu do garażu przed pracami z kostką brukową? Jakim materiałem powinno to być zabezpieczone "od góry" włączając widoczny z góry "beton" i XPS?

Namówiono mnie na "ciepły próg" w garażu i dostałem wskazówki dotyczące zabezpieczenia powierzchni EPDM-em (załączyłem również), ale obawiam się że zanim zrealizuję hydroizolację samego "progu" to jeszcze muszę poprawić braki w hydroizolacji części przed progiem - widoczne warstwy z góry - włącznie ze strefą XPS-a.

Proszę o wskazówki aby jakoś z tego wybrnąć optymalnie i połączyć hydroizolacje progu, budynku. Jakim materiałem powinienem to zrealizować?

ps. Stosując się do poprzednich porad chcę również odkopać od czoła i uzupełnić membranę kubełkową od czoła XPS-a i tą membraną mogę osłonić XPS-a od frontu i góry, ale może coś jeszcze w tym miejscu powinienem przewidzieć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły garaże podjazy i wjazdy porady inwestorom porady wykonawcom domy jednorodzinne

Rafał Szajwajtemat nr 308-2683
visibility czytano 191 razy

Naprawa wadliwego balkonu


W moim rodzinnym domu pojawił się problem na elewacji, odchodzi tynk pod balkonem. Obawiam się, że to cieknący balkon. Niestety nie wiem jak był wykonany i nie mam jak się dowiedzieć, jedyna osoba, która wiedziała niestety już nie żyje.

Nad miejscem gdzie występuję problem fuga miedzy płytkami jest spękana. Jak mogę naprawić taką usterkę?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony błędy wykonawcze zacieki uszkodzenia porady inwestorom porady wykonawcom

Rajleetemat nr 308-2691
visibility czytano 178 razy

Szerokość i lokalizacja parapetu nad grzejnikiem


Dzień dobry Panie Jerzy,

jestem przed decyzją zakupu parapetów wewnętrznych (wybrałam konglomerat kwarcowy) i zastanawiam się jaką dać ich dodatkową szerokość licząc od ściany. Grzejnik zamontowany przez dewelopera w salonie jest 10 cm poniżej parapetu i licząc od ściany ma szerokość 19,2 cm (jest to grzejnik pod dużym, wysokim oknem, stąd jest szeroki, ale niski). Grzejnik w sypialni jest zamocowany z kolei 16,5 cm poniżej parapetu i licząc od ściany ma szerokość 8,2 cm. Wykończeniowiec poleca zrobić parapety na szerokość od ściany + 4 cm, ze względów estetycznych. Na różnych stronach przeczytałam jednak, że jeśli grzejnik jest w odległości większej niż 10 cm od parapetu to parapet powinien w całości lub prawie w całości przykrywać grzejnik. Jeśli zaś w mniejszej, to nie powinien go przykrywać, bo całe ciepło idzie w parapet. W związku z tym mam do Pana pytanie, jaką powinnam dać dodatkową szerokość parapetu wewnętrznego (tj. odległość od ściany) w salonie i sypialni, aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza i prawidłowe ogrzewanie mieszkania?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli parapety wewnętrzne porady inwestorom porady wykonawcom

M-Btemat nr 308-2699
visibility czytano 146 razy

Pytanie o ogrzewanie ścienne w domu jednorodzinnym


Dzień dobry,
na informację o Panu natrafiłem na jednym z for, gdzie jeden z jego użytkowników zacytował Pana w konwersacji z producentem nowego typu ogrzewania. Chodzi o ogrzewanie ścienne. Potem kupiliśmy Pana książkę.

Wraz z żoną byliśmy już niemal przekonani o zainwestowaniu w tego typu ogrzewanie, widzieliśmy je w użytkowanym budynku i sprawiło całkiem pozytywne wrażenie. Chcielibyśmy ruszyć z pracami budowlanymi, a więc zostało nam niewiele czasu na podjęcie ostatecznej decyzji. Naszą wątpliwość wzbudziła Pana wypowiedź:
 
"Wracając do zapytania, powtarzam: Ogrzewania ścienne wymyślono z potrzeby ogrzewania i jednocześnie nie szpecenia grzejnikami w salach wystawowych i niektórych muzeach. Wolny rynek doprowadził do tego, że sprzedaje się wszystko wszystkim, bo celem jest zysk. Stosowanie takiego ogrzewania w domach czy mieszkaniach, to ogólnie ... bezsens - nie wnikając w poważne problemy fizyki budowli do pokonania oraz trudność w utrzymaniu wymaganego mikroklimatu w pomieszczeniach".
 
I w tym momencie zadaliśmy sobie pytanie gdzie ukryty jest haczyk ze strony producenta, lub czym może skutkować długotrwałe użytkowanie tego typu ogrzewania? Prosiłbym Pana o informację dlaczego trudniej jest utrzymać wymagany mikroklimat tego typu systemem w porównaniu do ogrzewania podłogowego? Zdanie kogoś kto zajmuje się budownictwem wiele lat dużo nam rozjaśni w tej przepychance na argumenty. Rozumiemy, że każdy producent promuje swój produkt, dlatego zależy nam na opinii kogoś postronnego. Z góry bardzo serdecznie dziękujemy za Pana odpowiedź.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: komfort cieplny mikroklimat pomieszczeń ogrzewanie ścienne fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
24
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.