porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 225


 
 
24
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
andretemat nr 308-590
visibility czytano 367 razy

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

cytrustemat nr 308-620
visibility czytano 918 razy

Dachy bez okapu w domach


Dzień dobry,
chciałbym zapytać o dach bez okapu, przykładowe zdjęcie z internetu.
1. jak powinno wyglądać zakończenie i izolacja takiego dachu?
2. jak przystosować elewacje do dachu bez okapu?
3. czy są jakieś istotne przeciwwskazania żeby nie stosować takiego typu zakończenia dachu?
pozdrawiam,

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje fizyka budowli dachy rynny i rury spustowe porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-624
visibility czytano 996 razy

Co wiemy o Klubie świadczących usługi wg książki SEKRETY?


Witam,
jak Pan weryfikuje, czy firmy z działu "Klub świadczący usługi.... " świadczą usługi zgodnie z zaleceniami w Pana książce?
Pozdrawiam
Marcin
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli projektowanie projekty budowlane wykonawstwo

jpyttemat nr 308-628
visibility czytano 5122 razy

Hydroizolacja fundamentu w gruncie piaszczystym


Witam, czy dla gruntów bardzo suchych o podłożu 4-5 metrów czystego piasku istnieje jakaś lżejsza forma hydroizolacji fundamentu na ławach lub płycie fundamentowej?
Czy tego typu podłoża pozwalają na jakąś oszczędność?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
W załączeniu zdjęcie z rozpoczętej inwestycji u mojego sąsiada za płotem.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-649
visibility czytano 132 razy

Zagrożenie wysadzinami posadowienia domu na płycie


W poradniku "Sekrety tworzenia murowanych domów bez błędów", w pkt.1.5.3, omówił Pan posadowienie domu na płycie. Mam pytania:

1. Przy posadowieniu budynku niepodpiwniczonego na płycie fundamentowej, w gruncie piaszczystym, przy wysokim poziomie wody gruntowej (vide: rys.1), czy może dojść do wysadzin spowodowanych zamarzaniem wody w nawodnionych gruntach niespoistych?

2. Przy posadowieniu budynku niepodpiwniczonego na płycie fundamentowej w gruntach spoistych, w obrębie budynku oraz pod nim, glinę wymienia się na żwir. Stworzone zostanie w ten sposób zagłębienie w gruncie rodzimym spoistym, wypełnione gruntem niespoistym (mówiąc obrazowo, powstanie tzw. "wanna" z gliny wypełniona zagęszczonym żwirem, vide: rys.2). Gdy niniejsza niecka wypełni się wodą opadową i zamarznie, czy może to spowodować wysadziny mrozowe?
Jeśli tak to jak temu przeciwdziałać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom porady inżynierom porady architektom posadowienia na płycie

kemal111temat nr 308-650
visibility czytano 328 razy

Drewno impregnowane opalaniem albo ścinane przy Księżycu


Witam
Co Pan myśli o sposobie zabezpieczenia drewna poprzez opalanie jego wierzchniej części "ShouSugiBan" https://www.homebook.pl/artykuly/1715/deska-wypalana-ogniem-poznajcie-nowy-trend-prosto-z-japonii
Czy tak zabezpieczone drewno, bez dodatkowych zabiegów sprawdzi się jako wykończenie elewacji jak podają w artykułach przez 50-60 lat?
Co Pan sądzi o tzw. "drewnie księżycowym" czyli drzewie ścinanym w odpowiedniej fazie księżyca, dzięki czemu nabiera niesamowitych właściwościowi potwierdzonych badaniami http://domdrewno100.pl/nagrody-i-certyfikaty.html ,To że drzewa należy ścinać w okresie zimowym gdy nie ma krążenia soków jest rzeczą oczywistą ale czy fazy księżyca mają też wpływ na właściwości drewna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom porady architektom

lukasz89k1temat nr 308-668
visibility czytano 251 razy

Hydroizolacja typu KMB a zagęszczenie zasypki


Co maja zrobić ludzie jeśli fundamenty zasypali piaskiem? Czy na betonie podkładowym masa kmb ich uratuje wraz z taśmami wokół zatopionej w masie kmb? Zapewne nic pod betonem podkładowym tez nie było dawane. Czy to już są przypadki nie do uratowania?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli hydroizolacje porady inwestorom

Mikołaj B.temat nr 308-714
visibility czytano 179 razy

Przenoszenie hałasów od sąsiada w szeregówce


Szanowny Panie,
prawdę mówiąc piszę do Pana pod wpływem emocji i traktuję tego maila jako swoistego rodzaju deskę ostatniego ratunku.
Oto rys sytuacji:
odebrałem w maju mieszkanie w szeregówce od dewelopera. Od samego początku rzuciło mi się w oczy (USZY) to, że przez ściany docierają do mnie bardzo uciążliwe odgłosy od sąsiadów (od gotującej się wody w czajniku elektrycznym a kończąc na wkładaniu naczyń do szafek). W mieszkaniu nie można odpoczywać, z sypialni nie korzystam bo graniczy ona z aneksem kuchennym sąsiadów i nie ma możliwości aby zasnąć z powodu hałasów. Ustaliłem, że zastosowano w ścianach mieszkania cegłę Porotherm Profi 25, która nie spełnia norm akustycznych (jej właściwość to 44 dB podczas gdy według polskich norm wartość ta powinna wynosić 50 dB). Dysponuję także zdjęciami z okresu kiedy mieszkanie było budowane, widać na nim ścianę z tej właśnie cegły. Poza tym deweloper także mi potwierdził, że to ta cegła.

Zasygnalizowałem problem deweloperowi, a ten stwierdził, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z projektem, JEDNOCZEŚNIE nieoficjalnie powiedział mi, że "ściana faktycznie nie jest taka jak powinna być" i zaproponował wygłuszenie jej (wełną mineralną). Czy powinienem i czy mam szansę na efektywne wymuszenie na deweloperze wygłuszenie wszystkich ścian niezależnie od kosztów (w pokoju będzie konieczne przesunięcie okna), czy mogę żądać zwrotu pieniędzy za utracony metraż (w sumie około 1 m2), czy mogę żądać obniżenia ceny mieszkania (niektórych ścian nie można wygłuszyć bo już są tam płytki i instalacje np. w łazience)? Na ile deweloper może uciekać od odpowiedzialności twierdząc, że "budował zgodnie z projektem"? Czy mam jakieś szanse i jak rozegrać ten temat z deweloperem?
Będę wdzięczny za odpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: akustyka błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane fizyka budowli porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-716
visibility czytano 202 razy

Posadzka z paneli w sali tanecznej


Jak wykonać dylatację w posadzce z paneli podłogowych w sali tanecznej o wymiarach 8,72 x 13,77 m? Jakiekolwiek wystające listwy ponad powierzchnię posadzki nie wchodzą w grę. Panele podłogowe zostaną ułożone na podłożu z klepek. Do montażu zostanie wykorzystana pianka.
Pomieszczenie znajduje się na piętrze. Poniżej są pomieszczenia nie ogrzewane.
Strop rozdzielający piętra jest betonowy. Budynek użytkowany jest od ponad 50 lat.
Obecna posadzka jest na tyle zniszczona, że nie można jej już szlifować. W obecnej posadzce nie ma wyodrębnionych dylatacji. Klepki zostały ułożone na pióro-wpust.
Pomieszczenie sali tanecznej jest ogrzewane do temp. około 20 st. C.
Czy można zastosować sznur dylatacyjny i masę elastyczną? Jaką?
Jaka powinna być szerokość dylatacji? Jak podzielić pomieszczenie dylatacjami?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli podłogi porady architektom

nygastemat nr 308-721
visibility czytano 390 razy

Czy pod progiem drzwi tarasowych potrzebna jest hydroizolacja?


Witam. Przede mną montaż okien tarasowych na klinarycie. Czy pod klinaryt należy dać papę lub folię pvc żeby odciąć kapilarne podciąganie? co prawda mam pape pod ławami, ale montażysta twierdzi,iż klinaryt może być na "gołym" betonie.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi fizyka budowli porady inwestorom


 
 
24
   ...  
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.