porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
GiePotemat nr 308-1706
visibility czytano 349 razy

Osiadanie podłogi parteru - efekt fuszerki


Witam  Pana.
Wszystko zaczęło się po tej zimie. W domku mieszkamy od 6 lat i do tej pory prawie nic się nie działo ale tej wiosny zaczęło się dziać czyli podłoga na parterze na gruncie obniżyła się o 2-3 cm. Pękają ściany działowe i mam wrażenie, że to katastrofa budowlana!

Domek jest parterowy, bez poddasza użytkowego o powierzchni ok 130 m. Strop drewniany. Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego 30 cm, ściana nośna, wewnątrz budynku, dzielące dom na dwie części o gr. 24 cm, ścianki działowe z bet. komórkowego gr 12 cm. Wewnątrz na ścianach płyty karton-gips, na zewnątrz ocieplenie.
 
Fundament był wylewany w postaci ław, a potem murowany z bloczków, wybrany humus położona kanalizacja i zasypany podsypem, zagęszczonym zagęszczarką płytową, ale nie warstwowo tylko na koniec zasypania. Na tym wylana płyta ok 10 cm z "gruszki" betonu B15. W takiej postaci fundament "odstał" kilka miesięcy.
 
Po kilku miesiącach wykonawca przystąpił do wznoszenia ścian zewnętrznych, wewnętrznych, działowych, wykonania wieńca, kominów, aż po więźbę dachową.
Następnie wykonane zostały instalacje wewnętrzne: elektryczna, gazowa, co. Część pomieszczeń tj. kuchnia, łazienki, hol, ogrzewane są także podłogówką (poza grzejnikami). Po wykonaniu instalacji, została ułożona izolacja przeciwwilgociowa - folia, następnie styropian 10 cm (klasy EPS-80), znowu folia, a następnie "szlichta" z miksokreta grubości 6-8 cm zbrojona siatką 10x10cm. Szlichta była dylatowana od ścian i w przejściach między pomieszczeniami.

Rozumiem, że trudno postawić diagnozę po samym opisie i trzeba zobaczyć jak to wygląda, ale mam jedno tylko pytanie: Jeśli jest to kwestia złego zagęszczenia podsypu pod chudziakiem, czy jedynym rozwiązaniem jest rozebranie podłóg, prawidłowe zagęszczenie i ułożenie podłóg od nowa? Czy są jakieś inne rozwiązania?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: antywłamaniowe systemy błędy wykonawcze podłogi porady inwestorom

Joanna_Hotloś temat nr 308-1708
visibility czytano 561 razy

Bezmyślność układaczy rur kanalizacyjnych


Rury kanalizacyjne przechodzące przez beton podkładowy podłogi nie mają rury osłonowej, ani żadnej dylatacji, większość rur jest zlicowana z powierzchnią betonu podkładowego, tak że nie ma możliwości wykonania na nich fasetki ochronnej z KMB. Są również rury "wychodzące" na ścianę fundamentową i "wchodzą" w ścianę z betonu komórkowego oraz jedna w komin (nie ma dostępu w celu zabezpieczenia hydroizolacją). proszę o podanie technologii napraw.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Andrzej A.temat nr 308-1715
visibility czytano 525 razy

Jak obliczać współczynnik przenikania ciepła przez podłogę na gruncie


Szanowny Panie Jerzy
Jestem architektem. Przeczytałem Pana książkę niemal od dechy do dechy. Potem obejrzałem Pana e-wykład. Jestem pod wrażeniem, ale też wstyd mi za środowisko architektów. Wstyd też mnie za moje podejście do projektowania. Dotąd traktowałem fizykę budowli jako coś co niby istnieje ale coś co nie ma istotnego wpływu na budynki a w nich mikroklimat to kwestia projektu ogrzewania i wentylacji. Teraz wiem czego wymagać od instalatorów.
No właśnie. W ostatnim projekcie jaki opracowuję instalator policzył współczynnik przenikania ciepła przez podłogę parteru (dom bez podpiwniczenia) i widzę że policzył go jak przez ścianę czyli ujął opór ciepła przez warstwy w podłodze. Z tego co Pan podaje w książce to tak liczyć nie można. Czy mam rację?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze fundamenty podłogi

Sylwia.La.temat nr 308-1717
visibility czytano 402 razy

Hydroizolacja w strefie cokołu, gdy ściany przesunięte względem fundamentu


Dzień dobry,
proszę o podpowiedź odnośnie dalszych etapów prac. Mamy wykonany fundament monolityczny- z obu stron jako hydroizolacja zostały nałożone 2 warstwy masy KMB, od środka membrana kubełkowa, z zewnątrz termoizolacja i membrana kubełkowa.
Została wymurowana jedna warstwa ścian nośnych (Solbet, gęstość 600, grubość 24 cm).
Miejsca słupów zostały zaizolowane szlamem mineralnym sztywnym.

Na jaką wysokość należy wybetonować słupy a następnie zagruntować słupy i ściany nośne? Czy 10-15 cm wystarczy, aby poprawnie połączyć hydroizolację poziomą i pionową? Poziom betonu podkładowego będzie na równo z górną krawędzią ścian fundamentowych.

W kilku miejscach ściany nośne wystają poza obrys ścian fundamentowych (np. z jednej strony ściana nośna wystaje nad ścianę fundamentową 1 cm, z drugiej ściana nośna jest cofnięta względem fundamentowej o centymetr) - widoczne na zdjęciu. W jaki sposób wykonać w takim miejscu hydroizolację?

Rozumiem, że prawidłowa kolejność prac to:
-zagruntowanie na wysokość 10-15 cm(?) ścian nośnych oraz słupów,
-nałożenie dwóch warstw masy KMB z zakładem 10 cm na starą część hydroizolacji na ścianach fundamentowych,
-przyklejenie dylatacji ze styropianu EPS grubości 1 cm,
-ułożenie membrany kubełkowej kubełkami do góry, z zakładem 20 cm,
-beton podkładowy (zawibrowanie, zatarcie na ostro, pielęgnacja- zakrycie folią na 7 dni)

Czy nałożenie hydroizolacji na beton podkładowy można wykonać po zakończeniu murowania ścian nośnych i wykonaniu stropu, żeby uniknąć uszkodzenia hydroizolacji podczas prac?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje mury porady inwestorom

FelixFtemat nr 308-1720
visibility czytano 462 razy

Perturbacje z wytwórnią tworzącą beton napowietrzony


PROBLEM, PILNE!
Mam problem po zalaniu ław na płycie fundamentowej.

1) Z obliczeń wynikało że potrzebuję 4,7m3 betonu + domieszki napowietrzające, liczone w programie, na podstawie modelu fizycznego (opomiarowanie różnic co 1,5m liczone na szalunku pośrodku ławy, wzdłuż). Zamówiłem w dużej firmie operującej we Wrocławiu, robiącej beton, 5,1m3 betonu (C30/37 + domieszki napowietrzające o przedłużonym czasie mieszania, receptura ta była zastosowana na płycie fundamentowej w listopadzie 2019).

Moje ławy mają też elementy wewnętrzne, których już nie musiałbym zalewać betonem tej klasy. Suma elementów wewnętrznych dawała mi zabezpieczenie w postaci 0,4m3 jakby co, które mógłbym "ukręcić" w betoniarce ze zwykłego betonu więc gdyby zabrakło 1 czy 2 takie szalunki byłyby nie zalane ale zamówiłem 0,4m3 więcej niż wymagania (które były zaokrąglone o ok 0,1 w górę).
Efekt końcowy - zabrakło mi 1,5m3 betonu! Czy to w ogóle możliwe? Czy beton napowietrzony zmienia swoją konsystencję i może go ubywać? Z Pana artykułów wynika że wręcz odwrotnie! Oczywiście to totalnie zniszczyło mi późniejsze prace.
Dodam, że policzyłem wszystko po fakcie, w domu, ponownie "z palca" przyjmując najwyższą wysokość ławy (największe zagłębienie) i różnica wynosi 0,1m3 między tym co jest fizycznie a tym co by było gdybym nadlał wszędzie 5cm więcej.

2) Receptura ma płynność S3, beton 1 przyjechał taki "suchy" (kojarzył mi się z "miksokretem") ale po użyciu buławy się faktycznie rozpływał. Jednak mam wrażenie że był za gęsty. Czy przypadkiem nie przyjechał za szybko i nie był wystarczająco domieszany?

3) Musiałem domówić dolewkę więc która z kolei przyjechała jak "śmietana" to było S5 "na oko" na pewno nie S3. Teraz albo dolano za dużo wody albo jest możliwe, że dodano jakieś dodatki upłynniające (jedyne rozwiązania jakie przychodzą mi na myśl), może jest w takich sytuacjach taka konieczność? Jak podejrzewam z "parametrów napowietrzania" nici.

4) Pompiarz oczywiście nie zrozumiał mojej prośby i wlał mi w jeden z szalunków 0,1m3 betonu gdzie miał go wylać do wykopanego w tym celu dołu, by szalunek ten zalać już w całości. Teraz ostatecznie mam tak, że w 1/5 będzie beton z 1 lania a w 4/5 nowy (śmietana), z drugiego lania. Tamten był zawibrowany i rozprowadził się na dole, dzięki czemu był w cieniu ale po 1h30min już był słabo plastyczny a właśnie wtedy został zalany "śmietaną". Odnoszę wrażenie, że buława jednak dochodziła do spodu więc może jeszcze się mieszał ale nie wiem. Może mieć to poważne konsekwencje?
Pozdrawiam i prosiłbym o szybką odpowiedź.

5) Beton 1 po 30min już się słabo dał zacierać pacą i ewidentnie wiązał.Kruszywo nie opadało ani trochę, stąd na wierzchu powstawały podczas zacierki wżery. Sam nie wiem, czy to normalne czy też jednak był za gęsty. Dodam po raz kolejny, że wibrowany dokładnie buławą.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty betony specjalne porady inwestorom

Tomis8891temat nr 308-1721
visibility czytano 350 razy

Kanapkowe warstwy w dachu - ocena pomysłu


Dzień Dobry
Piszę z tym zapytaniem ponieważ nie znalazłem odpowiedniego tematu poruszającego tę sprawę. A mianowicie chodzi o ocieplenie poddasza przekrój krokwi wynosi 8x21 membrana o wysokiej paroprzepuszczalności (3000g/m2/24h) gramatura 230g/m2 dach kryty dachówką kąt 35 stopni. Zastanawiam się nad następującym modelem ocieplenia między krokwie oraz jętki styropian 17cm o podwyższonej odporności na wilgoć tak jak na fundamenty minimum 200kPa następnie paroizolacja wieszaki typ es kręcone do czoła krokwi i wełna grubość 15 cm pod rusztem na koniec zabudowa GK.
Zastanawiam się w którym miejscu w takim typie przegrody wystąpi kondensacja pary wodnej i czy taki model jest w ogóle do przyjęcia i rozważenia?

Dziękuje i pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Pluto G.temat nr 308-1724
visibility czytano 289 razy

Krople wody na płytkach w piwnicy


Witam
Piszę ponieważ mam taki dziwny problem z piwnicą. Teren kiepski bo gliniasty, dom posadowiony na lawach fundamentowych, wokół zrobiony drenaż z odprowadzeniem, deszczówka ma swoją osobną instalację i nie podcieka pod dom, dom obsypany ziemią ze skosem od domu, ściany w piwnicy budowane 2 warstwowo na zewnątrz bloczek betonowy od wewnątrz pustak żużlowy 10cm, mur od zewnątrz jest zaizolowany Izohanem, na to położona została folia kubełkowa, izolacja pozioma podłogi zapewne mogla być lepsza niemniej jednak jest jaka jest i teraz niewiele mogę zrobić. Wygląda ona następująco
- glina
- kilka cm piasku
- na to chudy beton, po ok 16 miesiącach został zagruntowany i przyklejono papę
termozgrzewalną która została połączona z papą na ławie fundamentowej (jest kilka cm zakładki), na to folia, styropian i wylewka betonowa.
Problem polega na tym że woda gromadzi się nisko na ścianach ale tylko na płytkach jest widoczna oraz na podłodze tez tylko na płytkach). Rzecz w tym że woda gromadzi się  gdy jest najbardziej gorąco na zewnątrz. Ściany wtedy pocą się i krople spływają ze ścian na posadzkę. W piwnicy postawiłem również bojler (bo jeszcze budynek nie jest zamieszkany) i co ciekawe podczas dużych upałów na nim również są skropliny i woda spływa na posadzkę.

Czy jest za to odpowiedzialna izolacja pozioma? Czy też jest to sprawa kiepskiej wentylacji w piwnicy? Mieszkam na Śląsku i mieliśmy tu obfite deszcze i co ważne - wtedy tych kropli nie było.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty piwnice porady inwestorom

Piotr K.temat nr 308-1728
visibility czytano 316 razy

Tymczasowy wjazd na działkę w czasie budowy


Witam Panie Jerzy,
Wjazd na moją działkę jest bardzo grząski i łatwo się zakopać. W czerwcu w okresie burz rozjeździły go ciężkie transporty z materiałami budowlanymi i w powstałych koleinach długo stała woda, która spływała z mojego budynku i z działki sąsiada.

Moje pytanie brzmi, jak tymczasowo utwardzić wjazd żeby transporty dachówek i okien nie ugrzęzły. Dodam, że docelowy wjazd jest w innym miejscu więc szukam tymczasowego rozwiązania. Czy można użyć hummusu który został wybrany przy budowie fundamentów do podsypania wjazdu czy lepiej zamówić piasek?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podjazy i wjazdy porady inwestorom

mkoztemat nr 308-1730
visibility czytano 304 razy

Warstwa termicznaze ze szkła piankowego na fundamencie


Czy warto zastosować szkło piankowe zamiast bloczka z betonu komórkowego jako pierwsza warstwa?
Jak przeprowadzać hydroizolację na wieńcu, czy najlepiej będzie zastosować izolację polimerowo-cementową, w budynku będzie dużo rdzeni
Czy właściwie rozumuję że pomimo że szkło piankowe jest nie nasiąkliwe i "odcina" podciąganie wilgoci to warstwa bloczków i tak powinna być ułożona na hydroizolacji?
Czy zastosowanie warstwy 10 - 11,5 cm szkła piankowego wpłynie na grubość izolacji termicznej ściany fundamentowej - szkic poniżej


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie

mkoztemat nr 308-1732
visibility czytano 283 razy

Stosowanie pianki PUR i PIR do ocieplenia fundamentów w gruncie


Czy można w strefie podziemnej izolacji fundamentu stosować piany PIR w płytach? Na stronach producentów nie występuje takie zastosowanie. Co stoi na przeszkodzie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia


 
 
50
   ...  
18
 
17
 
16
 
15
 
14
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.