porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2628


 
 
264
   ...  
73
 
72
 
71
 
70
 
69
   ...  
1
 
 
Bociek1313temat nr 308-2151
visibility czytano 430 razy

Przygotowanie budynku w stanie SSZ na zimę


Witam, Panie Jerzy,
budynek na zimę pozostanie w stanie surowym zamkniętym, wykonane zostały tynki cementowo-wapienne, hydroizolacja podłogi na gruncie (pozostanie na zimę, ze względu na nie wykonanie instalacji przez ekipę, która opuściła plac budowy bez wieści), nie została wykonana termoizolacja dachu, nie została wykonana termoizolacja ścian.

1. czy tynki przed zimą muszą być zagruntowane?
2. czy hydroizolacja, polimerowo-bitumiczna, musi być zabezpieczona np. folią PE i ew. styrodurem, przed wpływem UV lub innymi czynnikami, np. zmianami temp. i ruchami termicznymi?
3. czy taśmy użyte do montażu okien (Soudal SWS) mają być zabezpieczone np. przez pokrycie zaprawą mineralną? Jeśli tak to jaką?
4. czy mur z ceramiki może pozostać bez zabezpieczenia (to będzie już druga zima)?
5. czy przed zimą mogę wykonać izolację strefy cokołowej i "zaciągnąć" klejem i siatką styropian, czy jest to zbędny zabieg i lepiej poczekać do wiosny?
6. czy są jeszcze inne rzeczy, których nie wymieniłem, a o które muszę zadbać?


Pozdrawiam i dziękuję za porady
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

Sylwia.La.temat nr 308-2152
visibility czytano 695 razy

Fatalne błędy już na początku ocieplania domu


PILNE
Proszę o pilną poradę, jutro rano muszę porozmawiać z ekipą na temat dalszych prac.

Ekipa od elewacji zaczęła wykonywać ocieplenie. Czy to jest dobrze rozpoczęte?
Wydaje mi się, że styropian powinien nachodzić kilka cm na ramy okienne? Jaki jest minimalny zakład styropianu na ramy okna?
Jak naprawić to, co widać na zdjęciach? Tutaj styropian nie zakrywa nawet taśm osłaniających piankę... Delikatnie zdemontować styropian i nakleić od razu jeden kawałek zachodzący na ramę? Czy ewentualnie można później dokleić pasek styropianu, żeby zasłonić taśmy?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Marcinotemat nr 308-2153
visibility czytano 589 razy

Mokre drewno na więźbę dachową


Co zrobić gdy nie mogę dostać wysuszonego drewna na więźbę dachową?
Tak obecnie wygląda rynek drewna... :( przynajmniej w Małopolsce okolice Krakowa.
W projekcie mam wilgotność 18% a sprzedawcy maja TYLKO świeżo ścięte.
Obdzwoniłem 20 tartaków i nic.

Co można zrobić zakładając że dom musi zostać dokończony?
Jakieś wskazówki lub pomysły jak móc zastosować świeże drewno na dach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa drewno konstrukcyjne porady inwestorom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-2154
visibility czytano 719 razy

Wypełnienie szczeliny między nadprożami i w murze z betonu komórkowego


Dzień dobry,
chciałbym zapytać czym wypełnić lukę między dwoma nadprożami? Kierownik budowy poradził piankę wysokoprężną i w sumie nie wiem czy mam jakąś inną opcję bo wszelkie masy będą po prostu spadać.

Drugie zdjęcie obrazuje jak murarze spartaczyli robotę. Zostawili mi w niektórych miejscach dosłownie dziury na wylot! Rozumiem, że skoro ściana z betonu komórkowego 500 to muszę to załatać masą PCC rozrobioną z piaskiem kwarcowym w odpowiedniej proporcji? Mam masę CX20 a zatem stosunek masa piasek to 1:3, prawda?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego nadproża mury porady inwestorom porady wykonawcom panele PCV porady inżynierom

Grzegorz Btemat nr 308-2155
visibility czytano 383 razy

Warstwy termiczne na fundamentach


Dzień dobry,
Chciałbym zapytać w temacie ograniczenia liniowych mostków termicznych wzdłuż fundamentów, a dokładniej rozwiązania opisującego zastosowanie bloczków z betonu komórkowego proponowanego w książce „Sekrety …. „ na rysunkach 1.5.-12 i 1.5.-35.

Problem 1.
W projekcie jaki zakupiłem (załączony rys.), poziom posadzki garażu i pomieszczenia gospodarczego jest poniżej poziomu ściany fundamentowej (wieńca). Powoduje to, że zastosowanie ogranicznika mostka termicznego (bloczka gazobetonowego) posadowionego na szczycie ściany fundamentowej nie spełni do końca swojej funkcji, gdyż posadzka garażu oraz powierzchnia wieńca od środka będą skutecznie odbierać ciepło z garażu i odprowadzać poprzez fundamenty do gruntu. 
Oryginalny projekt posiadał ogrzewanie na piec gazowy, a w garażu i pomieszczeniu gospodarczym w projekcie zastosowane są grzejniki. W ramach adaptacji źródło ogrzewania zmienione jest na pompę ciepła i chciałem również wszędzie, gdzie jest to możliwe przerobić na ogrzewanie podłogowe. W przypadku garażu i pomieszczenia gospodarczego oczywiście ilość rurek ogrzewania podłogowego dużo mniejsza na m2 (wynikające z ograniczonego zapotrzebowania na ciepło). Jednak przy takim usadowieniu podłogi względem ścian fundamentowych zastosowanie podłogówki w garażu wydaje mi się wątpliwym pomysłem, gdyż będą znakomicie grzane fundamenty i grunt.
Ja myślę, że obniżenie ław fundamentowych pod garażem lub ewentualnie podniesienie poziomu posadzki w garażu rozwiązałoby ten problem. A może pomysł podłogówki w garażu przy zasilaniu z pompy ciepła nie jest dobrym rozwiązaniem?
Chciałem zapytać, jakie rozwiązanie Pan by polecił, aby zaradzić opisanemu problemowi i ciepło nie szło w grunt oraz aby uniknąć ewentualnych wychłodzeń (skraplania się pary wodnej) w pachwinie na styku posadzki i ściany garażu?

Problem 2.
Dobór grubości bloczków z gazobetonu.
Na rysunku 1.5.-12 są widoczne dwa bloczki, które zajmują przestrzeń od poziomu posadzki do poziomu gruntu (ok. 48 cm), natomiast na rysunku 1.5.-35 widoczny jest jeden bloczek, który zajmuje przestrzeń od poziomu posadzki do dolnej powierzchni izolacji na podłodze (ok. 30 cm).
Jaka jest optymalna (wystarczająca/spełniająca swoją rolę) grubość bloczków? Czy wystarczy wysokość równa grubości izolacji na podłodze plus grubość wylewki. W przypadku mojego garażu jest to 22 cm, czyli bloczek 24 cm byłby odpowiedni?

Problem 3.
Bloczki z betonu komórkowego mają dobre właściwości termiczne pod warunkiem, że są suche. Bloczki wstawione u podstawy ścian szczególnie narażone są na działanie wody (opad, spływanie wody ze ścian, proces budowy, itd.). Czy bloczki gazobetonowe użyte jako ograniczniki mostków termicznych można jeszcze przed ich użyciem jakoś zabezpieczyć (zaimpregnować), tak aby nie chłonęły wody/wilgoci? Czy coś takiego się stosuje? Jeśli nie, to czy po wmurowaniu ich można je jakoś specjalnie zabezpieczyć przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych?

Problem 4.
Chciałbym zapytać o rodzaj bloczków z betonu komórkowego użytego, jako ogranicznik mostków termicznych. W książce poleca Pan bloczki klasy „400” – λ=0,11 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 2 MPa – ze względu na najlepsze parametry termiczne.
Ja myślałem raczej o bloczkach klasy „700” – λ=0,19 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 5 MPa lub „600” – λ=0,17 W/mK – wytrzymałość na ściskanie 4 MPa. Moje „preferencje” wynikają z niewielkiej wytrzymałości bloczków klasy „400” i obaw dotyczących nośności całego muru. Zgodnie z projektem ściany nośne mają być wykonana z pustaków ceramicznych o klasie wytrzymałości na ściskanie 15 MPa (rozważam też zastąpienie ich bloczkami silikatowymi). Nawet zastosowanie bloczków z betonu komórkowego klasy „600” lub „700” powoduje nadal „nieciągłość” w doborze materiałów konstrukcyjnych na ściany (ze względu na parametry wytrzymałościowe). Czy moje obawy są nieuzasadnione?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady architektom porady inwestorom projekty budowlane ocieplenia

Paweł-Jartemat nr 308-2156
visibility czytano 322 razy

Renowacja po 6 latach posadzki w garażu podziemnym


Witam,
Pozwoliłem sobie napisać do Pana gdyż ma Pan ogromną wiedzę. Jestem wykonawcą.
Chodzi o pomalowanie powierzchni 2300m2 w garażu znajdującym się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, w  którym  mieszkańcy mają wykupione miejsca parkingowe. Budynek ma 6 lat więc poprzednia warstwa farby na betonowej posadzce uległa już w dużym stopniu wytarciu i miejscowym odparzeniom. Myślę, że trzeba ją będzie mechanicznie zeszlifować (zmatowić) lub też zastosować preparat do usuwania farby. Bardzo proszę o to aby doradził mi Pan jaki grunt zastosować, czy malować farbą chlorokauczukową czy też farbą epoksydową? Czy różnica między nimi jest bardzo duża czy może chodzi o ich zastosowanie do wewnątrz lub na zewnątrz? 
 
Z góry dziękuję za poświęcony czas

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje posadzki przemysłowe garaże porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2157
visibility czytano 1114 razy

Fundament i ławy monolityczne z betonu napowietrzonego zamiast hydroizolacji


Proszę o komentarz dotyczący możliwości zastosowania betonu napowietrzonego na zwykłym kruszywie C30/37 F150 o współczynniku w/c = 0,5 o zawartości powietrza 4,5% i klasie ekspozycji XF3, XC4, XD2 na wykonanie ław i ścian fundamentowych (budynek niepodpiwniczony), przy jednoczesnej możliwości niestosowania izolacji przeciwwilgociowej poziomej i pionowej ław i ścian fundamentowych żelbetowych.
Czy w Pana ocenie zastosowany beton napowietrzony (nie analizujemy prawidłowości dobranej klasy betonu) stanowić będzie skuteczną ochronę stali zbrojeniowej i betonu przed wnikaniem wody (wsiąkaniem i podciąganiem kapilarnym)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty betony specjalne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Piotr Marektemat nr 308-2158
visibility czytano 471 razy

Beton napowietrzony na mur oporowy licowy


Dobry wieczór,
Bardzo proszę o informację czy mogę zastosować beton z domieszką napowietrzającą na mur oporowy i nie wpłynie to niekorzystnie na efekt wizualny? Zależy mi na surowym betonie, nie planuję żadnej okładziny. Mam wątpliwości czy taka specyfikacja mieszanki umożliwi uzyskać jednolity i gładki efekt?
Z góry dziękuję za odpowiedź.


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne mury oporowe porady wykonawcom porady inżynierom porady architektom porady inwestorom

krzysiekSTWtemat nr 308-2159
visibility czytano 266 razy

Balustrada szklana samonośna na balkonie


Przeszukałem portal jak tylko potrafiłem, ale nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: Jak zamontować balustradę samonośną w sposób pewny, trwały i bez błędów na balkonie.

Oczywiście rysunki ze stron 220-230 są mi znane i wydawać by się mogło, że zgodnie z rys. BA-047 dałoby się zakotwić profil w płycie żelbetowej, jednak zgodnie z informacjami od producenta, wewnątrz takiego profilu "w ciągu roku może się spokojnie szklanka wody uzbierać", która w tym wypadku może przenikać w wewnętrzne warstwy balkonu.

Standardowo sprzedawcy montują tego typu balustrady bezpośrednio do wierzchniej warstwy balkonu, czyli najczęściej do płytek. Na sugestię, że to generuje potencjalne problemy zasugerowano mi, aby w przypadku, gdy na balkonie jest aktualnie tylko płyta żelbetowa, to w miejscu, gdzie planowana jest balustrada zrezygnować z ocieplenia i wylać grubszą warstwę jastrychu (jeśli nie ma pod spodem pomieszczenia ogrzewanego) lub po prostu użyć jak najmniejszej warstwy jak najlepszego materiału termoizolacyjnego (PIR) (jeśli pod spodem jest pomieszczenie ogrzewane).
Dodatkowo zakotwić to chemicznie, wypełnić uszczelniaczem powierzchnię styku profilu z wylewką i docisnąć to profilem, aby odpowiednio się uszczelniacz rozszedł.

Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu, bo mi osobiście, patrząc na informacje zawarte w książce wydaje, że to tylko tymczasowe rozwiązanie.

Kolejny problem, który się pojawia w przypadku balustrady samonośnej to odwodnienie balkonu. W przypadku kiedy profil przylega idealnie, woda nie może spływać mimo spadku przez brzeg balkonu. Znam 2 rozwiązania, ale żadne z nich nie jest wystarczające.
1) Profil jest podnoszony na dystansach 6-7mm do góry, przez co pod profilem spływa lekko woda. Niestety, w takim wypadku profil musi być zamontowany w warstwie wierzchniej balkonu, bo w każdym innym przypadku jego uniesienie nie jest możliwe.
2) Odwodnienie liniowe balkonu. W teorii najlepsze rozwiązanie, jednak na rynku, nie ma w zasadzie dostępnych rozwiązań, które nie wymagają wykonania przelotu na rurę spustową (co prowadzi do innych problemów, jeśli nie zostało zaplanowane wcześniej) - m.in rozwiązanie ACO Profiline, które proponował Pan w innym temacie.
Inne tego typu rozwiązania są raczej do tarasów naziemnych, gdzie producenci nie przedkładają zbyt wielkiej uwagi do szczelności łączeń czy spadku. Co więcej, zwykle są za wysokie, aby je zamontować na balkonie.
Rozwiązanie, które jeden ze sklepów sprzedaje najczęściej na balkony jest załączone na zdjęciu poniżej, ale z zalet jest tylko odpływ boczny (można go wyprowadzić rurą spustową przez ścianę, a nie przez strop), natomiast łączenia (według sprzedawcy) wykonuje się silikonem, co od razu skreśla to rozwiązanie, jeśli chodzi o szczelność konstrukcji i swobodny przepływ wody w odwodnieniu.

Czy może zna Pan jakieś szczelne i trwałe rozwiązanie, które by się nadawało do zastosowania na balkonie jako odpływ liniowy (jak prysznicowe, lecz o znacznie większej długości i niekoniecznie z syfonem)?

Z góry dziękuję za informację.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony balustrady porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

mkoztemat nr 308-2160
visibility czytano 491 razy

Farba ciepłochronna - prawda czy fałsz?


Dzień dobry
Odezwał się do mnie człowiek z produktem izolacji cienkowarstwowej, która wedle jego zapewnień ma same zalety: paroprzepuszczalna, ciągła, wysoce izolacyjna. Nie słyszałem wcześniej o takim produkcie. Załączam link na stronę
http://atenapm.pl/sferolit-co-to-jest/

Proszę o opinię na jakich polach jest to do zastosowania, czy faktycznie jest to środek mogący załatwić problem ocieplania budynków zabytkowych lub likwidacji mostków termicznych w miejscach gdzie trzeba walczyć o grubość izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: farby fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
264
   ...  
73
 
72
 
71
 
70
 
69
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.