porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 279


 
 
29
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
stanl12temat nr 308-1369
visibility czytano 458 razy

Hydroizolacja płyty fundamentowej z błędami


W mojej płycie brak jest podkładu betonowego a na nim hydroizolacji. Ratuję się hydroizolacją na płycie. Grunt miałem dobrze zagęszczony do Is = ok 0,98. Pod bloczkami niestety były folie PCV. Na folię naklejam papę samoprzylepną która wychodzi poza folię i będzie wtopiona w KMB. Całość podłogi oczywiście też KMB.

Moje pytanie to jak wykonać na zewnątrz prace. Tam też folia wystaje poza bloczki. Też kleić papę? Na dwóch warstwach bloczków planuję szlam mineralny mam już kupiony materiał. Ocieplenie
murów niestety w tym roku nie będzie wykonane.

W poście na Facebooku wspominał Pan o wielkich błędach instalatorów. Czy chodzi o rury, który przebijają folię i wchodzą wręcz w mur?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-1370
visibility czytano 802 razy

Problemy z izolacją KMB na betonie podkładowym


Z uwagi na dużą ilość zdjęć pytanie zamieściłem w formie PDF.
Będę wdzięczny za poradę.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Tomekktemat nr 308-1401
visibility czytano 2941 razy

Zasady wykonywania analiz cieplno-wilgotnościowych


Dzień dobry,
Pierwsza norma odnośnie analizy cieplno-wilgotnościowej z prawdy i mity nr 18 jest dla metody uproszczonej o której wspomina Pan na wykładzie. Czy pozostałe dwie normy to są normy, które Pan używa w pozostałej części wykładu dla zrobienia dokładnych analiz i na ich podstawie robi Pan analizy dla klientów?
pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom porady architektom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

FFDtemat nr 308-1428
visibility czytano 890 razy

Piwniczka betonowa prefabrykowana w ogrodzie


Witam Serdecznie
W ramach swojej inwestycji budowy domu (kronika nr 27) postanowiliśmy postawić gotową piwniczkę betonową. Znalazła się ona w rogu działki i nie będzie związana z domem.
Miejsce w którym stanęła to wykop w rudzie żelaza (70cm-20cm) pod którą znajduje się piękny piach rzeczny. Ciekawe stanowisko, jak wyczytałem w Internecie to tzw. łąka żelazna z której pozyskuje sie tzw rudę darniową.
Na wypoziomowana warstwę piachu rodzimego dałem 3x folie PE 0,2mm.
Piwniczka składa się z trzech części dolna, górna i sklepienie, wszystkie sklejone ze sobą zaprawą murarską i pomalowane Izolbetem.
Planuje;
- odcięcie folii po zawinięciu na ściany.
- zaciągnięcie ścian i dachu masą Profidicht 1K Express (zostało trochę na budowie)
- boki i tył styrodur (będą zasypane)
- przód z folia aluminiową (do dopracowania)
- membrana kubełkowa na ściany i dach
-zasypywanie boków i trochę poniżej posadowienia tłuczniem a następnie tym co z wykopów (rudy piach;)
Proszę o opinie i pomoc w zaopiekowaniu się piwniczką.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe porady inwestorom piwnice naturalne

PaSmatemat nr 308-1436
visibility czytano 431 razy

Obłożenie cokołu łamanym kamieniem polnym


Dzień dobry

Chciałbym ścianę fundamentową z pustaka szalunkowego 40cm obłożyć bitym kamieniem polnym. Ściana będzie budowana z bloczka ytong 48cm. 40cm ściany będzie wystawało ponad grunt i ją chciałbym obłożyć kamieniem być może delikatnie wyżej. Moje pytanie brzmi na czym można ten kamień postawić bo ma swoją wagę. Czy puścić drugi rząd cieńszego pustaka zalewowego na pozostałe 20cm ławy w górę i jakoś go spiąć ze ścianą? Czy może inaczej? Co między kamień a ścianę fundamentową? Hydroizolacja i cienki styrodur?

Następne pytanie czy jest sens docieplania ściany od zew. jeżeli bloczek ma 0,17 lambda a w podłodze 20cm styropianu, zimno teoretycznie jest odcięte całym poziomem. Czy może dać styropian na ścianie fundamentowej od wew. żeby zszedł się z posadzkowym?

Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły fundamenty porady inwestorom

PaSmatemat nr 308-1464
visibility czytano 502 razy

Cofnięcie pierwszej warstwy bloczków muru na fundamencie


Dzień dobry
Co pan sądzi o ociepleniu fundamentu od wew przy ścianie 1-warstwowej? Słyszałem o takich rozwiązaniach, gdzie styropian spotyka się z posadzkowym. Na załączonych zdjęciach widać że pierwszy rząd bloczka jest węższy, jakie ma to zastosowanie? Nie spotkałem się z tym a załączone zdjęcie jest z niemieckich stron ytonga i większość domów jest robiona w ten sposób. Niestety nie mogę znaleźć zdjęć co robią dalej.
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty ocieplenia cokoły analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Da-Muntemat nr 308-1468
visibility czytano 351 razy

Ściana panelowa z pianką PUR


Witam,

Prosiłbym o pomoc w przeanalizowaniu występowania zjawiska wykraplania pary wodnej w przegrodzie budowlanej. Przegroda budowlana to panel budowlany składający się z dwóch płyt OSB grubość 15 mm stanowiących warstwy zewnętrzne i rdzenia pomiędzy płytami ze sztywnej piany PUR grubości 200 mm. Panel miałby stanowić element ściany zewnętrznej budynku od wewnątrz wykończony płytą KG, ułożoną na specjalnym ruszcie w taki sposób, że pomiędzy panelem a płytą KG powstałaby szczelina o szerokości 25mm. Strona zewnętrzna miałaby być wykończona elewacją analogicznie jak w przypadku domów szkieletowych.

Wiem, że miejsce posadowienia budynku (klimat) w przypadku zjawiska wykraplania się pary wodnej w przegrodzie budowlanej jest bardzo istotne, jednak w tym przypadku nie jestem w stanie tego określić. Czy jest możliwe określenie parametrów brzegowych (od ...do) dla obszaru całej Polski i w zależności od nich określenie konieczności zastosowania odpowiednich folii w odpowiednich miejscach? Inaczej formułując pytanie - czy można określić warunki klimatyczne najgorsze i najlepsze na terenie Polski w kontekście wykraplania się pary w takiej ścianie?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy energooszczędne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady architektom

Krystiantemat nr 308-1471
visibility czytano 474 razy

Zapytania o drenaż i analizy optymalizacyjne


Dzień dobry, proszę o wyjaśnienie poniższego:

1. W dziale 1.10.2 na stronie 197 przedstawia Pan szkic drenażu pod całym budynkiem więc jak rozumiem poniżej poziomu posadowienia fundamentów. Proszę o wyjaśnienie czy takie rozwiązanie jest bezpieczne? Obawiam się wypłukiwania kruszywa nawet w przypadku rur drenarskich w otulinie z geowłókniny.

2. Podobny problem to odwodnienie podbudowy płyty fundamentowej, w przypadku gruntów nie przepuszczalnych oraz wysoko posadowionej płyty. Tworzy się kieszeń zasypana kruszywem na której stoi płyta fundamentowa. W jaki sposób odwadniać takie posadowienie?

3. Na rys. 1.9.-13 str. 165 przedstawia Pan hydroizolację płyty od spodu i boku co jest logiczne i prawidłowo "odcina" dostęp wilgoci gruntowej do płyty. Natomiast na rys. 1.9.-12 str. 164 hydroizolacja jest jedynie na betonie podkładowym. Rozumiem, że taka przepona zabezpieczy przed parciem wody od dołu, ale co z wodą dostającą się do warstwy termoizolacji z boku a następnie podciąganiem kapilarnym do płyty? Czy taka hydroizolacja nie powinna zamykać również boków termoizolacji? Ewentualnym pomysłem jest również hydroizolacja rozsypywana przez sito przed betonowaniem. Produkt wnika w płytę i powoduję krystalizację wewnątrz betonu.

4. Jeśli dobrze zrozumiałem zasadę optymalizacji to algorytm jest następujący. Dobór grubości termoizolacji przegród (na podstawie wybranego sposobu ogrzewania, ze względu na koszt jednostki ciepła), a następnie optymalizacja rozwiązań w tym np. wentylacji i CO. Co może oznaczać że przyjęte ogrzewanie zostanie zmienione (a więc grubość ocieplenia dobrania nieprawidłowo). Jest tu pewien problem logiczny wpływania jednego czynnika na drugi i ciągłego przeliczania założeń.
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne drenaże porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

pepertemat nr 308-1472
visibility czytano 453 razy

Warstwa drenażowa pod płytą posadowienia


Panie Jerzy,
W komentarzu do porady nr 424 odpowiada Pan, że w przypadku zastosowania bezpośrednio pod płytą żwiru płukanego 8/16 mm można zrezygnować z betonu napowietrzonego na rzecz zwykłego. W moim projekcie warstwy fundamentu wyglądają następująco:
0. grunt rodzimy
1. geowłóknina
2. 30 cm: kruszywo łamane
3. geowłóknina
4. 14 cm: pospółka
5. folia PE
6. 15 cm: beton napowietrzony
7. masa KMB
8. 30 cm: płyta żelbetowa
9. styropian
Warstwa 2. wynika z możliwego okresowego występowania wód gruntowych na tym poziomie. Czy mogę zamiast warstw 3 i 4 dać odpowiednio grubszą warstwę kruszywa łamanego (warstwa 2) a beton napowietrzony nastąpić zwykłym?


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Tomasztemat nr 308-1473
visibility czytano 575 razy

Geowłóknina pod płytą fundamentową


W jakich przypadkach należy stosować geowłókninę przy przygotowywaniu podbudowy pod płytę fundamentową z izolacją termiczną na płycie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia na płycie geomembrany


 
 
29
   ...  
16
 
15
 
14
 
13
 
12
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.