porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 146


 
 
16
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
Monika Czajkowskatemat nr 308-663
visibility czytano 2460 razy

Problem z przeciekającym tarasem


Witam, swój dom będę budować w przyszłym roku, ale w obecnym gdzie mieszkam z rodzicami problemem jest dosyć duży taras, który niestety przemaka i pod nim przecieka mi sufit. Kilka lat tato z tego powodu przykrył dachem jednak gdy pada deszcz czy śnieg pod kątem to na tarasie znajduje się woda i nadal przecieka. Taras wyłożony jest płytkami, które już niestety odpadaj. Wyczytałam gdzieś że taki taras można pokryć żywicą zamiast płytek jednak nie wiem czy tak można? Dodam iż pod tarasem znajduje się ogrzewany garaż oraz pomieszczenie, które jest ogrzewane.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty naprawy tarasy porady inwestorom błędy projektowe błędy wykonawcze

sailahtemat nr 308-683
visibility czytano 212 razy

Usuwanie farby emulsyjnej z muru ceglanego


Czy jest jakiś skuteczny sposób pozbycia się farby (prawdopodobnie emulsyjna) ze ściany z cegły i też oczywiście z zaprawy. Ściana wewnętrzna pomiędzy pomieszczeniami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady inwestorom remonty renowacje

Ozimtemat nr 308-722
visibility czytano 370 razy

Podłoga ogrzewana na stropie drewnianym w starej kamienicy


Panie Jerzy, bardzo proszę o poradę.
W mieszkaniu w przedwojennej kamienicy został odkryty strop nad parterem do ślepego pułapu i wybrana polepa (taki stan zastany). Pierwotnie było wykonane lastriko na jakiś płytach betonowych? żużlobetonowych? Teraz trzeba jakoś te warstwy odtworzyć. Docelowo ma być wylewka anhydrytowa (ogrzewanie podłogowe) i płytki.
1. Czego użyć do wypełnienia przestrzeni między legarami?
2. Co powyżej legarów?
Szukając jakiś rozwiązań wpadłem na keramzyt (jeden z czołowych producentów oferuje cały system) oraz perlit gdzie wierzchnia warstwa mieszana jest z gipsem lub cementem i stanowi podłoże pod wylewkę anhydrytową. Nigdy wcześniej nie miałem styczności z tymi materiałami. Czy któryś z tych materiałów jest odpowiedni w tej sytuacji? Czy tak jak w stropach betonowych standardowo układać styropian?
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty podłogi kamienice porady inwestorom jastrychy suche

Pa Notemat nr 308-764
visibility czytano 101 razy

Problem w wyniku samodzielnej poważnej zmiany w konstrukcji budynku


Witam Pana. Mam problem odnośnie prac przeprowadzanych w części piwnicznej murowanej na której to stoi dom z bala zamieszkiwany całoroczny. A więc postanowiliśmy wyburzyć kilka ścian działowych aby zwiększyć przestrzeń bo ma to być otwarty 35 m2 salon. Po wykuciu otworów w ścianach zewnętrznych przeciwległych 45cm wstawiliśmy dwa dwuteowniki 16 cm długości 730 cm w odstępach 170 cm. Belki leżą w poprzek belek stropu teriva na wylewkach betonowych.
Frontowa ściana została odcięta od stropu i słabo wcześniej podparta stemplami na skutek czego pękły pośrodku sufity stropu teriva między belkami. Martwi to mnie najbardziej. Później sufit podparliśmy bardziej. Następnie na betonowe wylewki ściany frontowej położono dwie stalowe belki również 16 cm. od zewnętrznej i wewmętrznej strony ściany co obłożono siatką, zaszalowano i ile się dało wypełniono betonem. Teraz wszystko schnie już 3 tydzień czekając na okno 550 cm. x 230 cm, które to ma być wstawione we frontową ścianę która to już właściwie jest od stropu odcięta. Obawiamy się tylko czy po wyjęciu stempli nie nastąpią jakieś kolejne pęknięcia ....
Z góry bardzo dziękuję za spojrzenie na powyższe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy z bala porady inwestorom remonty

PiotrekZettemat nr 308-825
visibility czytano 237 razy

Wilgoć i pleśń w łazience w wieżowcu


Witam.
Kupiliśmy mieszkanie w starym wieżowcu z wielkiej płyty. Dobra lokalizacja, cena na którą w danej chwili było nas stać. Gruntowny remont zaplanowany na okres za ok. 4-5 lat. Mieszkanie nie jest w bardzo złym stanie, tzn. da się mieszkać. Jest tylko jeden główny problem z którym musimy się uporać już teraz. Mianowicie. Pleśń w łazience. Przyczyną jest ogromna wilgoć, słaba wentylacja w mieszkaniu, a właściwie jej brak. Aby spróbować temu zaradzić zlecę wykonanie nawietrzaków w oknach PVC. Ciąg w wentylacji grawitacyjnej jest przy uchylonym oknie więc gdy zapewnię napływ powietrza wentylacja powinna choć trochę funkcjonować. Żadne wentylatory nie wchodzą w grę bo mamy kanały zbiorcze. Podejrzewam, że może to nie zlikwidować całkowicie przyczyny. Jest także masa innych błędów budowlanych, które przy wspomnianym remoncie planuje zlikwidować.
Moje pytania:
1. Jak pozbyć się tej ogromnej wilgoci w łazience już teraz?
2. Jak pozbyć się pleśni, na tyle skutecznie by nie zagrażała zdrowiu oraz nie pojawiła się znowu? Poglądowo zamieszczam zdjęcia z łazienki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty wentylacja grawitacyjna porady inwestorom

AD-Ctemat nr 308-826
visibility czytano 237 razy

Hydroizolacje kamiennych fundamentów budynku zabytkowego


Witam,
Chodzi mi o poradę jak izolować ścianę fundamentową z muru kamiennego budynku z początku XX wieku. Na murze kamiennym stoi ściana ceglana w której wykonuję iniekcje powyżej posadzki na gruncie. Izolację poziomą robię też w płycie na gruncie, która będzie nowa. Mam natomiast problem z izolacją samego muru kamiennego. Mogę go wytynkować w celu wyrównania i izolować mineralnie od strony zewn. i wnętrza obiektu lub nie izolować wcale. Nie wiem czy izolacja w takim wypadku jest potrzebna oraz czy wykonanie jej w opisany sposób będzie prawidłowe. Czy tynk na ścianie fundamentowej nie popęka? Ściana kamienna nie będzie od frontu izolowana termicznie natomiast z boku budynku będzie izolowana 5 cm pianką pir ponieważ frontowa ściana budynku ma pozostać bez izolacji - wytyczne konserwatorskie - a boczne będą ocieplane styropianem i tynkowane.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe hydroizolacje fundamenty porady wykonawcom porady inżynierom remonty budynki zabytkowe

KatKutemat nr 308-827
visibility czytano 218 razy

Remont poniemieckiego popękanego domu


Dzień dobry

Proszę o konsultacje i wytyczne odnośnie remontu domu poniemieckiego. Jestem wykonawcą i mam tam wykonać remont domu. Problemy:

- pęknięcia fundamentu kamiennego i ścian pod oknami,

- docieplenie,

- wentylacja,

- osuszanie?

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady wykonawcom

Aleksander O.temat nr 308-828
visibility czytano 259 razy

Czy bloczki keramzytobetonowe podciągają kapilarnie wilgoć


Witam serdecznie.
Jestem architektem i opracowuję obecnie projekt renowacji zawilgoconego budynku.
Mam zapytanie odnośnie bloczków keramzytowych. Interesuje mnie czy materiał taki posiada strukturę kapilarną, a w związku z tym czy zachodzi zjawisko podciągania kapilarnego w ścianach z bloczków keramzytowych i keramzytobetonowych o bezpośrednim kontakcie z gruntem i braku izolacji poziomej. 
Chcąc uzyskać informacje na ten temat dzwoniłem do producentów tych wyrobów, jednak nie otrzymałem jasnej i klarownej odpowiedzi. Proszę w miarę możliwości o opinię czy bloczki keramzytu podciągają wilgoć? Informacja taka jest dla mnie istotna ze względu na dobranie odpowiednich rozwiązań projektowych.
Pozdrawiam i dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty zawilgocenia porady architektom

Małgorzata W.temat nr 308-833
visibility czytano 2103 razy

Problemy z ksylamitem w starym mieszkaniu


Kupiłam mieszkanie w maju po tzw. remoncie. Nie miałam pojęcia co jest pod podłogą, bo były ułożone panele. Dopiero jak zamieszkałam czułam nieznośny zapach szczególnie jak wracałam do mieszkania po paru dniach nieobecności. Z czasem zaczęłam chorować, kłopoty ze wzrokiem, bezsenność, rozdrażnienie, kłopoty z żołądkiem, omdlenia, zmęczenie, szczypanie oczu itd. Po otwarciu podłogi wezwałam Sanepid i pobrano próbki do badania z podłogi. Okazało się że to ksylamit! Rozważam wniesienie sprawy do sądu do poprzedniej właścicielki mieszkania.

Mieszkanie jest na kredyt, wiec nie bardzo wiem co robić dalej. Podłogę mogę wyremontować jedyne w pokoju bo nie stać mnie finansowo na remont całego mieszkania. W przedpokoju, łazience i wnęce kuchennej są płytki i tam zapach mniejszy. Jedynie w szafie wnękowej odczuwam silny zapach.

Co mam zrobić i czy mogę w jakiś sposób zabezpieczyć płytki w szafie wnękowej w przedpokoju? A może sprzedać ze stratą to mieszkanie? Niestety nikt mi nie chce pomóc. Zarządca nieruchomości nawet nie przyszedł jak zgłaszałam telefonicznie. Czy wie Pan może kto powinien usunąć tę truciznę z podłogi? Sanepid mi powiedział że ja ponieważ kupiłam od poprzedniej właścicielki.

Przesyłam zdjęcia zerwanej podłogi i tego co skuli. Wszystko śmierdziało i nadal śmierdzi. Ta ekipa remontowa co robi u mnie remont podłogi  boi się skuć beton za rurami (zdjęcie w załączeniu) bo twierdzą że mogą się do sąsiada przebić i rury są słabe. Czy należy to jakoś zostawić?


Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze porady inwestorom remonty naprawy podłogi

mkoztemat nr 308-856
visibility czytano 204 razy

Jak poradzić ze starym pionem instalacji c.o.?


Na istniejącej instalacji ogrzewania centralnego w budynku wielorodzinnym są złącza takie jak na załączonych zdjęciach. Remont dotyczy tylko jednego lokalu, nie jest przewidywana wymiana całej instalacji. Z estetycznego punktu widzenia najlepiej byłoby zabudować piony, nawet jeżeli w przyszłości miałoby się to wiązać z częściową koniecznością otwarcia zabudów gk. Co zrobić z takimi łączeniami na instalacji? Czy można je jakoś dodatkowo zabezpieczyć, czy istnieje coś w rodzaju muf naprawczych na instalacje grzewcze? Czy też konieczne jest wycinanie i spawanie tych fragmentów? A może nie należy ich ruszać wcale?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ekspertyzy instalacje c.o. remonty porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
16
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.