porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 146


 
 
16
 
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
rydzyktemat nr 308-300
visibility czytano 3503 razy

Dom sprzed wojny - brak hydroizolacji i ocieplenia


Ze względu na brak hydroizolacji i ocieplenia, w tym roku zamierzam odkopać jedną ze ścian znajdującą się ok 1,5 m pod ziemią. Kamienica jest sprzed wojny, mury 80 cm z lanego "betonu z otoczakami". Od wewnątrz nad podłogą pojawiają się wykwity soli. Mury są po prostu wylane w ziemi i od wykwitu do gruntu jest ok. 20-30 cm.

1. czy warto stosować iniekcje - jeśli tak to jakie? Niestety wywiercenie w ścianie otworów jest problematyczne ze względu na wspomniane otoczaki - kilka wierciłem i dałem sobie spokój bo głębokość w zależności od szczęścia to 10-20cm i wszystko się sypie.

2. jak wykonać hydroizolację + ocieplenie - czy na coś zwrócić uwagę w stosunku do przekrojów z książki?

Odpowiedź płatna 61,50 zł
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne fundamenty remonty renowacje zagrzybienia błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom

Piotr A.temat nr 308-314
visibility czytano 42 razy

Zagrzybienie domu z roku 1937


Proszę o radę jak najskuteczniej i najekonomiczniej pozbyć się grzyba pleśniowego z mojego mieszkania? Proszę o wsparcie i podanie możliwie szczegółowo opis czynności do wykonania, gdyż chcę to zrobić jedno lub dwuosobowo. Czy jako środek zaradczy zastąpić w pokoju z grzybem podłogę na legarach na gruncie na jakąś podłogę wg nowych technologii?

Budynek z roku 1937, piętrowy o kształcie kwadratu (10x10m) przykryty dachem kopertowym. Ściany zewnętrzne gr. 48 cm mur z cegły na zaprawie piasek+wapno. Fundament cegła betonowa na zaprawie cementowej. Brak izolacji pionowej i poziomej, ale izolacja pozioma wykonana jest ze smoły pod ziemią 25cm (z uwagi na zniszczenia wojenne teren po 45r podniósł się o warstwę rozrzuconego gruzu). Budynek częściowo podpiwniczony. W 1998 r. skuto stary tynk i ponownie wytynkowano nowym cem.-wapiennym zatartym na gładko.

Podłoga w pokojach: klepka bukowa na deskach drewnianych na legarach ułożonych na gruzie 30 cm, który wysypany jest na piasku. Tynk wew. cementowo-wapienny, miejscowo wyszpachlowany gipsem i pomalowany farbą. Zagrzybienie pleśniowe sięga wys. 60 cm.

Odpowiedź płatna 984,00 zł
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty renowacje zawilgocenia zasolenia podbicia fundamentów iniekcje przeciw wilgoci remonty porady inwestorom

Zenon F.temat nr 308-336
visibility czytano 100 razy

Stary kombinowany dom do remontu czy ...?


Od dawna szukam dla siebie niedużego domu, ale ceny są nie na moją kieszeń, trafia się teraz dom o konstrukcji drewniano-murowanej, tzn. dwie ściany (pn i pd) są z bali grubych na 18 cm, a dwie (wsch - zach) są z cegły pełnej. Dom z zewnątrz jest cały otynkowany, w środku zwykłe tynki wapienne, strop jest drewniany z polepą, więźba drewniana ze starą dachówką cementową. Dom ogólnie wygląda nieźle, był stawiany 50 lat temu, niedawno właściciele ocieplili drewnianą ścianę północną styropianem (tylko tą jedną) i wymienili okno w tej ścianie na PCV. Teraz zastanawiamy się z żoną, czy to było dlatego zrobione, że coś tam się działo z tymi balami (właściciele twierdzą, że po prostu okno już było do wymiany i zrobili jedno przy drugim), od północy zwykle jest większa wilgoć i coś przygniło a oni przykryli to styropianem i za chwilę będzie wyłazić od środka? Czy może korniki zjadły okno skrzynkowe i potrzebna była wymiana, a chcieli mieć cieplej i położyli cienki styropian i na siatkę cienki tynk? Zastanawiamy się czy można by w perspektywie dłuższego zamieszkania wymienić te ściany z bali na ceglane albo obmurować je? Czy to miałoby sens? Ja wiem, że Pan tego domu nie widzi, a od tego wszystko zależy, ale jednak bardzo bym był wdzięczny za opinię. Niestety nie mam komu innemu zaufać, bo poprzednim razem, jak się zastanawiałem nad domem, też do dużego remontu wziąłem dwóch fachowców i wydali dwie różne opinie więc odpuściłem widząc te różnice w zdaniach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ocieplenia docieplenie remonty porady inwestorom

MAXIMtemat nr 308-338
visibility czytano 90 razy

Czy kupić dom nie ukończony od 30 lat?


Trafia się mi dom w cenie do przyjęcia. Dom od 30 lat jako surowy otwarty. Starsi państwo mieszkali w przyziemiu wys. 2,20 m a resztę - ciągnięcie w górę piętra i stropodachu - robił sposobem gospodarczym przez kilka lat ich syn. Na stropodachu jest papa - już miejscami przeciekająca, dom ma wymiary 7 x 8 m. Nie bardzo wiadomo skąd się wzięły otwory w stropach 25 x 25 cm na środku pomieszczenia. Pod stropami stoją stemple jakby ktoś o nich zapomniał. Pręty wyglądają na 8mm, kładzione co 12-14 cm. Czy w Pana opinii te dziury to może być dowód na to, że jakiś potencjalny kupujący to zrobił i wycofał się ze wstępnej umowy? Czy warto ten dom kupić


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty opinie techniczne ekspertyzy

Hojaktemat nr 308-343
visibility czytano 63 razy

Układanie paneli na skrzypiącą podłogę z desek


Mieszkam  na poddaszu w poniemieckiej kamienicy, mam pokój o wymiarach 460 x 212 cm. Moim problemem jest podłoga na której chcę przeprowadzić remont. Na podłodze wyłożone są deski, które na skutek upływu czasu powyginały się i skrzypią na całej długości pokoju. Chciałabym położyć panele ale nie wiem czy nie będzie konieczności zrywania desek i układania jej jeszcze raz? A może wystarczy wymienić tylko kilka desek w miejscu gdzie skrzypią?

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: podłogi drewniane remonty porady inwestorom porady wykonawcom

Harlleytemat nr 308-428
visibility czytano 61 razy

Remont starej posadzki betonowej i podparcia schodów


Dom wybudowany w 1984r. Posadzka betonowa zerwana przeze mnie w celu położenia izolacji. Pytanie co zrobić pod schodami. Schody drewniane spierają się na posadzce. Na razie zostawiłem odcinek 70cm na 100 cm pod schodami. Czy pod schody wcisnąć również xpsa czy jak to rozwiązać żeby było dobrze. Mógłbym również użyć bloczków keramzytowych albo isomuru.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty hydroizolacje podłogi schody porady inwestorom

J. O.temat nr 308-435
visibility czytano 114 razy

Do uratowania ponad 100-letni dom


Mieszkamy w domu ponad stuletnim, bez żadnej izolacji, posadowionym na kamiennym fundamencie. Zewnętrzne mury mają ok. 40 cm grubości. Najbardziej uciążliwa wilgoć występuje w pokojach na ścianie zachodniej i północnej oraz spiżarni. W okresie letnim (przy wysokich temperaturach na zewnątrz) w całym domu „nic nie schnie” tzn. umyte podłogi potrzebują nawet 2-3 godzin aby wyschły. Wilgoć czuje się w każdym pomieszczeniu. W szafach ubrania są stale lekko wilgotne. Dom jest na lekkiej górce. Podłoże, na którym stoi dom jest gliniane. Przesyłam kilka zdjęć.

 

Jaka jest Pana opinia, jak się pozbyć wilgoci i jak uratować dom?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady inwestorom

Stefftemat nr 308-439
visibility czytano 91 razy

Stary kombinowany dom drewniano-murowany, czy warto?


Już od dawna szukam dla siebie niedużego domu, ale ceny są nie na moją kieszeń. Trafia się teraz dom o konstrukcji drewniano-murowanej, tzn. dwie ściany (pn i pd) są z bali (niezbyt grubych, na oko fi 18 cm), a dwie (wsch - zach) są z cegły pełnej. Dom z zewnątrz jest cały otynkowany, w środku zwykłe tynki wapienne, strop jest drewniany z polepą, więźba drewniana ze starą dachówką cementową, dom ogólnie wygląda nieźle, podobno był stawiany jakieś 50 lat temu, niedawno właściciele ocieplili drewnianą ścianę północną (tylko tą jedną) i wymienili okno w tej ścianie na PCV. Tak się teraz zastanawiamy z żoną, czy to było dlatego zrobione, że coś tam się działo z tymi balami (właściciele twierdzą, że po prostu okno już było do wymiany i zrobili jedno przy drugim). Od północy zwykle jest większa wilgoć i coś przygniło a oni przykryli to styropianem i za chwilę będzie wyłazić od środka? Czy korniki zjadły okno skrzynkowe i potrzebna była wymiana, a chcieli mieć cieplej to położyli cienki styropian i na siatkę cienki tynk? Zastanawiamy się też, czy można by w perspektywie dłuższego tam zamieszkania wymienić te ściany z bali na ceglane albo obmurować je? Czy wymagałoby specjalnych pozwoleń, architekta i w ogóle byłoby do zrobienia? Ja wiem, że Pan tego domu nie widzi, a od tego wszystko zależy, ale jednak bardzo bym był wdzięczny za opinię, niestety nie mam tu komu zaufać, bo poprzednim razem, jak się poważnie zastanawiałem nad domem, też do dużego remontu (bo tylko takie w naszym przypadku wchodzą w grę), wziąłem dwóch fachowców i wydali dwie różne opinie a po rozmowie z nimi wcale nie wiedziałem więcej niż sam wywnioskowałem z oględzin, tyle że odpuściłem widząc te różnice w zdaniach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom remonty

Piotr K.temat nr 308-598
visibility czytano 110 razy

Ratowanie przebarwionego komina na poddaszu


Dzień dobry. Mam do Pana pytanie. Mam na poddaszu użytkowym stary komin otynkowany. Na tynku są ciemne śmierdzące plamy i coś podobnego do zacieków. Aby nie zmniejszać szerokości korytarza chciałbym go czymś odnowić ale nie wiem czym. Jest może jakaś gładź lub coś odpornego na te plamy i nie będzie pękać?

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominy remonty porady inwestorom

tomektemat nr 308-644
visibility czytano 410 razy

Zasolenie ścian wewnętrznych


Budynek gospodarczy został przebudowany na budynek mieszkalny. Na ścianach wewnętrznych pojawiło się zasolenie murów. Ściany z cegły ceramicznej pełnej, budynek zbudowany w latach 60-tych, zmodernizowany w 2012 roku. Jestem przekonany. że nie ma izolacji poziomej pod ścianami.
W jaki sposób dokonać napraw, by jak najdłużej powstrzymać ponowne pojawienie się tych wykwitów? Czy wykonanie hydroizolacji w murze za pomocą iniekcji i wykonanie napraw pozwoli zatrzymać ten proces na stałe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty naprawy porady inwestorom wykwity zasolenia zawilgocenia


 
 
16
 
14
 
13
 
12
 
11
 
10
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.