porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 146


 
 
16
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
monika.btemat nr 308-866
visibility czytano 586 razy

Ocieplanie domu szkieletowego zimą i usuwanie błędów


W domu o konstrukcji szkieletowej, dla którego wykonał Pan analizy c-w dla przegród chcielibyśmy jeszcze tej zimy rozpocząć prace związane z wykonaniem hydroizolacji i termoizolacji podłogi wraz z naprawą betonu i wykonaniem jastrychu cementowego. Dom ma zamknięte ściany zewnętrzne i dach, ale brakuje docieplenia wełną w ścianach oraz w stropie. Wiem, że do wykonania ww. prac potrzebujemy temp. w domu min. +5 C. Żeby to uzyskać przy niskich temperaturach zewnętrznych chcemy dogrzać dom nagrzewnicami.

1 Czy zanim zaczniemy prace można docieplić najpierw strop aby ciepło nam tak szybko nie uciekło przez dach? Na ścianach zewnętrznych mamy 5cm nieszczęsnego styropianu. Czy na tym etapie powinniśmy już wykonać otwory w płycie OSB, które Pan zalecił czy należy z nimi poczekać do momentu układania wełny w ścianach?

2. Czy do wykonania napraw betonu pokazanych na załączonym zdjęciu właściwa będzie mineralna zaprawa naprawcza Sperrmortel?

3. Potrzebuję dobrać hydroizolację, którą będę mogła połączyć z pasami plastiku pod ścianami. Założyłam, że porady w temacie nr 102 można wykorzystać w naszym domu. Pod podwalinami ścian znajdują się 3 różne rodzaje pasów (na zdjęciu gładki pas plastiku i pas z kratką - nie wiem czy ta różnica ma wpływ na dobór hydroizolacji). Pod jedną ze ścian wewnętrznych znajduje się podkład z fragmentów dachówki bitumicznej (zdj.).

4. Podwaliny ścian wewnętrznych w miejscu gdzie są drzwi mają wysokość 14cm, przy warstwie styropianu 10cm i jastrychu betonowym 7cm. Zatem część belki podwaliny będzie w warstwie jastrychu. Czy tę belkę od wierzchu należy czymś oddzielić od jastrychu?

5. Poprzedni właściciel domu wykonał instalacje mocno ingerujące w konstrukcję belek stropowych czy słupków ścian wewnętrznych. Jeden z wykonawców, z którymi rozmawialiśmy powiedział nam, ze takie problematyczne miejsca naprawia się poprzez założenie blaszek łączących obie strony wykonanego wrębu. Czy takie naruszenia konstrukcji nie powinny zostać naprawione poprzez dodanie np. bo bokach desek dług. np. 50cm, które by wzmacniały osłabioną część konstrukcji? (zdjęcie wrębów w zał.). Czy belki stropowe z za dużymi wrębami nie powinny zostać wymienione (instalacje oraz bojler zostaną usunięte)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane naprawy remonty porady inwestorom

Michał Zielińskitemat nr 308-888
visibility czytano 364 razy

Jaka hydroizolacja na fundamenty?


Powoli przygotowujemy się do 1 etapu. To jest fundamenty, ławy itp. więc na razie robimy rozeznanie i zakupujemy co trzeba. Chciałem spytać jak wygląda porównanie cenowo mas KMB?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom hydroizolacje

Tomasztemat nr 308-953
visibility czytano 208 razy

Przyklejanie styropianu na powierzchnię malowaną farbą olejną


Jak przygotować podłoże z cegły klinkierowej malowanej farbą olejną pod klejenie płyt z polistyrenu ekspandowanego?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom ocieplenia

SBtemat nr 308-973
visibility czytano 79 razy

Usuwanie plam z oleju opałowego na betonie przed klejeniem płytek


Jak poradzić sobie z plamami oleju opałowego na wylewkach? Będą tam układane płytki.
Odpowiedź płatna
patrz także: budowa domu jednorodzinnego remonty porady inwestorom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-1001
visibility czytano 486 razy

Modyfikacja starego stropu drewnianego


Sytuacja dotyczy starej willi poniemieckiej (piwnica, parter, piętro poddasze), która będzie poddana generalnemu remontowi z rozbudową, przebudową, wymianą fundamentów, dachu i wszystkich instalacji. W budynku 80 proc. stropów opartych jest na belkach drewnianych. Drewno jest zdrowe i pod kątem wytrzymałościowym nie potrzeba wzmacniania, jednak właściwości tego typu stropu, jeżeli chodzi o izolację akustyczną są niewystarczające.

Rozważane są dwie koncepcje:
1. Modyfikacja polegająca na wzmocnieniu stropu poprzez wylanie płyty żelbetowej nad belkami, po wcześniejszym wkręceniu dedykowanych łączników systemowych. W efekcie końcowym uzyskujemy hybrydę, w której żelbet przenosi siły ściskające, a drewno rozciągające (dodatkowo istnieje możliwość zespolenia ścian zewnętrznych z płytą żelbetową poprzez kotwienie chemiczne prętów płyty do przedmiotowych ścian - w budynku nie ma typowych wieńców stropowych i w ten sposób można by uzyskać ich zamiennik). Rozwiązanie rzadko spotykane, jednak nie wydaje się specjalnie skomplikowane. Miałem okazję wizytować dom, gdzie rozwiązanie takie zastosowano i faktycznie, po stropie takim chodzi się, jak po stopach żelbetowych (nie czuć drgań podczas skakania, a dźwięki są zdecydowanie lepiej tłumione - zarówno te rozchodzące się w powietrzu, jak i od uderzeń w podłogę).

2. Zamiana na strop żelbetowy - powszechna technologia, mniejsza grubość (większa wysokość pomieszczeń lub więcej miejsca na instalacje w przestrzeni sufitu podwieszanego), rozwiązanie raczej droższe, ale chyba trwalsze.

Który kierunek byłby lepszym rozwiązaniem (mowa o stropie między I piętrem a poddaszem - którego konstrukcja będzie całkowicie wymieniana)? Jak strop hybrydowy zachowuje się po dłuższym czasie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty stropy drewniane porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-1068
visibility czytano 80 razy

Naprawa sufitu po przecieku łazienki z kondygnacji wyższej


3 lata temu Robiłem remont ze względu na zalanie przez sąsiada z góry. Zalanie było kropelkowe trwało długo w czasie przeciekał jakiś zawór, pojawił się u mnie żółty zaciek na suficie po około 4 miesiącach od zaprzestania wycieku Przystąpiłem do remontu zostało zagruntowana ściana położona nowa farba. Dziś ta farba odchodzi od podłoża mimo założenia wentylacji mechanicznej zależnej od włączenia światła, wcześniej przed remontem nie było takiej wentylacji i nie było również odpadania farby. W jaki sposób naprawić ten sufit?

Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze remonty naprawy porady inwestorom porady wykonawcom łazienki pomieszczenia mokre

PiotrekZettemat nr 308-1138
visibility czytano 238 razy

Partyzanckie pomysły ekipy remontującej klatkę schodową


Witam.
Panie Jerzy. Na pierwszych dwóch zdjęciach widać jak na wysokość lamperii na klatce schodowej bloku ekipa malarzy zaciągnęła klej elewacyjny i siatkę, aby wzmocnić powierzchnię pod lamperie. Natomiast górna część po oczyszczeniu jest pokryta gładzią gipsową. Następnie całość jest pokryta gładzią tak aby wyrównać powierzchnię. Moje pytania:
1.Czy takie rozwiązanie jest dopuszczalne?
2.Czy aby to funkcjonowało należy wykonać dylatacje w miejscu zakończenia warstwy (klej+siatka) i wypełnić ja akrylem? Czy zapobiegnie to pękaniu w tym miejscu? Czy jest jakieś inne rozwiązanie?
Dwa ostatnie zdjęcia pokazują pęknięcie w narożu otworu drzwiowego nad drzwiami na klatce schodowej. Mamy tam nadproże typu L na to tynk gipsowy i gładź. Czy w narożach otworów drzwiowych należy także wklejać siatkę jak przy ociepleniach? Czym jest wywołane to pęknięcie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli remonty błędy wykonawcze

klockitemat nr 308-1157
visibility czytano 308 razy

Plamy na tynku w miejscu przewodów elektrycznych


Kolejny raz widzę ten efekt w całkiem innym miejscu i zaczyna mnie on niepokoić dlatego muszę zapytać. Oba mieszkania w których występuje były remontowane przez ich właścicieli po kilku latach eksploatacji. W obu "dosztukowano" punkt świetlny do którego pociągnięto zasilanie pod tynkiem, z pobliskiego gniazdka. I właśnie o ten kabel chodzi - w obu przypadkach, po 3-5 latach po remoncie, farba nad nim wygląda jakby była tłusta (mokra). W efekcie na obu ścianach widać "tłusty" pasek. Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom

INNOtemat nr 308-1158
visibility czytano 136 razy

Ocieplenie istniejących ścian od wewnątrz


Panie Jerzy.
Czy istniejące ściany piwnic [wykonane w latach 70-tych z kamienia granitowego (otoczak) na zaprawie cementowej gr.42cm i ścianką z pustaka betonowego szczelinowego od wewnątrz na zaprawie cementowo-wapiennej gr.8cm] da się ocieplić od wewnątrz? Zakładając że:
1.Dopuszczam docieplenie izolacją ok. 10cm. Grubsza zabierze zbyt dużo miejsca w pomieszczeniu.
2.Dopuszczam też ewentualnie skucie ścianki z bloczka betonowego od wewnątrz i zastąpienie jej izolacją o gr.ok. 18cm co zabierze tyle samo miejsca wewnątrz co wersja z punktu 1
2.Czy trzeba się przekuwać przez ściany wewnętrzne stykające się z murem zewnętrznym tak żeby
zachować ciągłość izolacji?
3.Czy trzeba też docieplać strop nad pomieszczeniem żeby zlikwidować mostek na wieńcu żelbetowym?

Wiem , że to naiwne pytanie i odpowiedź wymaga wykonania analiz cieplno-wilgotnościowych, ale przeszło mi przez myśl, że być może z uwagi na duże doświadczenie jest Pan w stanie szybko ocenić i wykluczyć wyjątkowo trudne przypadki do których być może mój należy? Dodam że jest to kondygnacja z podłogą zagłębioną poniżej terenu średnio ok 1,5m (którą planuję docieplić od zewnątrz przy okazji podbijania fundamentu), a część nadziemna jest od 1 do 2m nad terenem.
Powodem dla którego rozważam ocieplenie od wewnątrz jest chęć wyeksponowania od zewnątrz istniejącej kamieniarki.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty porady architektom

Bogdan Wośtemat nr 308-1171
visibility czytano 220 razy

Mocny tynk na ścianach 3-warstwowych - czy warto?


Witam,
Mam do remontu dom ze ścianami 3-warstwowymi z ociepleniem wełną w środku. Inwestor remontuje dom, bo z połowy ścian odpadł tynk i namawia mnie na wykonanie super mocnego tynku cementowego, by ten nie odpadł. Czy to ma sens?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze remonty porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
16
   ...  
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.