porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 77


 
 
9
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
MARADAWOJtemat nr 308-1562
visibility czytano 452 razy

Z czego ściany na terenach szkód górniczych


Dzień dobry,
czy istnieją jakieś badania bądź wiarygodne informacje określające przydatność zastosowania określonych materiałów murowych na terenach objętych oddziaływaniami geologiczno-górniczymi (szkody górnicze). Chodzi o wiarygodne materiały określające możliwość zastosowania m.in. pustaków ceramicznych (typu MAX, Porotherm) bądź elementów murowych silikatowych.
Widzę, że zazwyczaj używa się pustaków ceramicznych co jest niezgodne z zaleceniami instrukcji ITB, która zaleca stosowanie elementów murowych grupy I.
Jakie jest Pana zdanie na ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli konstrukcje stalowe konstrukcje żelbetowe porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom posadowienia szkody górnicze

Jantemat nr 308-1567
visibility czytano 543 razy

Ława bez hydroizolacji, a fundament wylewany izolowany


Panie Jerzy,
poniekąd znalazłem odpowiedzi w innych wątkach w tym dziale ale chciałbym zebrać to w całość bo chyba takiego przypadku jako łącznego nie ma opisanego.
Ława fundamentowa bez hydroizolacji, beton zwykły (nie z mieszanki napowietrzonej) i do tego słupy żelbetowe (to jest rozwiązanie błędne ale już jest). Podbicia nie będą robione by to naprawić.
Na ławie będzie fundament monolityczny (w projekcie jest z bloczków ale z kierownikiem budowy, który jest także konstruktorem, została dokonana zmiana na zbrojoną ścianę fundamentową podwójnie siatką fi 6 15x15 - z obu krawędzi ścian, bez prętów wystających z ławy). I tutaj 3 pytania (albo grupy pytań) odnośnie tych rozwiązań:

1) Czy przy takim zbrojeniu ściany fundamentowej (przy obu krawędziach ściany będą siatki fi6 oczko 15 cm) potrzebny będzie wieniec? Pytam bo właśnie znalazłem w innej Pana odpowiedzi, że przy fundamencie monolitycznym nie trzeba robić wieńca na szczycie ściany fundamentowej (wieńca nie ma w projekcie).

2) W innym wątku odpisał mi Pan, że na ścinę fundamentową monolityczną (jeśli nie ma ubytków lub zostały właściwe uzupełnione) można zastosować Bornit UNIBIT ale w 4 warstwach. Oczywiście tylko przy sprzyjających warunkach gruntowych (brak stale napierającej wody). Czy tutaj można więc zastosować UNIBIT? Jeśli tak, to czy na cokole trzeba stosować jak w innych przypadkach izolację polimerowo-cementową flex z zakładem (UNIBIT powinien najechać ok. 20 cm na flex)? I rozumiem, że w takim przypadku też można zatopić później taśmę która elastycznie połączy izolację ściany fundamentowej z izolacją chudziaka? Czy ta izolacja chudziaka też może być z UNIBIT?

3) Rozumiem, że na tej niezaizolowanej ławie na miejscu pod słupami dać hydroizolację polimerowo-cementową sztywną jak w innych poradach (2-3 cm poza obrys i papa G200 SB na całej ścianie z wyjątkiem słupów)? Papa rozumiem ma wystawać po 10 cm z każdej strony, ma być zrobiona faseta, tylko czy z masy KMB czy z UNIBITU z dodatkiem odpowiedniego piasku kwarcowego?

Jeszcze jedno dodatkowe pytanie. Wielokrotnie wspominał Pan, że folia nie może być hydroizolacją ponieważ ulega postrzępieniu, m.in. przez oddziaływanie bakterii w gruncie, ale także z uwagi na fakt, że jest łatwo ją przedziurawić zbrojeniem oraz na brak możliwości szczelnego połączenia folii na zakładach. A czy jeśli przyjmiemy, że da radę dopilnować, by nie była przedziurawiona, zrobi się podwójne zakłady z zawinięciem, to czy taka folia nie będzie przez jakiś czas poprawnie hydroizolować - oczywiście krótki czas w porównaniu do hydroizolacji KMB? Chodzi mi o to, czy nie będzie to stanowiło opóźnienia niszczenia całej ławy fundamentowej (jeśli ta nie będzie miała poprawnej hydroizolacji).
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

swiatlowtemat nr 308-1581
visibility czytano 1781 razy

Redukcja mostków cieplnych w domu jednorodzinnym


Dzień dobry,
Panie Jerzy, kilka pytań w sprawie ograniczania mostków termicznych na podstawie rozwiązań z książki, a jakich brakuje w moim projekcie.

1) Książka str. 83 rys. 1.5.-35 prezentuje redukcję liniowych strat ciepła ściany na fundamencie wewnętrznym przez zamianę bloczka w strefie podłogi. Co w przypadku ścian działowych, które nie są nośne, posadowionych na betonie podkładowym (ściany z bloczków silikatowych 12 cm, 3.3 m wysokości od poziomu betonu). Czy takie działanie jest również zasadne? Jaki typ bloczka można w takim przypadku zastosować?

2) Książka str. 71 rys. 1.5.-12 analogiczna sytuacja, ale trudniejsza - ściany zewnętrzne. Mój projekt zakłada ściany z bloczków silikatowych 24 cm 15 MPa na ławach fundamentowych (bloczki szalunkowe), dom parterowy z wiązarami jako konstrukcja dachu (brak ław wewnętrznych). Jaki typ bloczka można zastosować na styku ław w strefie podłogi dla tego przypadku, aby ograniczyć mostek termiczny, biorąc pod uwagę nośność ścian?

3) Projekt zakłada słupy żelbetowe w narożnikach budynku - 3 z nich wynikają z obliczeń konstrukcyjnych (okolice salonu i tarasu - duże przeszklenia), natomiast kolejne 3 zostały dodane w pozostałych narożnikach w projekcie wykonawczym konstrukcji - po konsultacji z projektantem, nie wynikają one wprost z obliczeń ale z wytycznych producentów bloczków do wznoszenia ścian budynków, którzy zalecają stosowanie trzpieni w narożnikach budynków. Czy taki zabieg jest faktycznie konieczny / zalecany? Czy można zrezygnować z takich słupów, murując narożniki z bloczków silikatowych, upraszczając samo ich wykonanie i ograniczając kolejne mostki termiczne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady inżynierom projektowanie

RK-PROJEKTtemat nr 308-1629
visibility czytano 1088 razy

Wentylacja pomieszczenia pod schodami w piwnicy


Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie wentylacji piwnicy. W jaki sposób wymusić przepływ powietrza pod schodami w piwnicy jak na rysunku?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

januk87temat nr 308-1667
visibility czytano 852 razy

Budowa fundamentu domu przed półtoraroczną przerwą w robotach


Witam.
Mam kilka pytań odnośnie fundamentów i prac ziemnych. Budowę planuję zacząć za miesiąc, jestem zmuszony podzielić ją na kilka etapów tak więc po wykonaniu fundamentu będzie on stał nie obciążony około półtora roku. Dopiero później zostaną wykonane mury, strop, dach i rynny.

1. Teren
Posiadamy działkę z lekkim spadem. Jak to ugryźć - czy lepiej kopać pod ławy czy może usunąć całą ziemię spod budynku? Dodam że strona położona niżej będzie podniesiona tak by była wyżej około 50 cm niż poziom drogi. Ponieważ przód działki będę podnosił to ściana fundamentowa na przodzie będzie miała około 1,2 m a z tyłu budynku od północy jakieś 30 - 40cm. Powyżej mnie mam jednego sąsiada. Pomimo iż podczas obecnej pogody nigdzie woda na działce nie stała to trochę obawiam się zalewania od góry i muszę pomyśleć jak odebrać ewentualną nadwyżkę wody? Z odwiertów wynika że teren jest skalisty, z resztą było to dobrze widać przy kopaniu studni. Wydaje mi się że lepiej zebrać całą górę i trochę z dołu bo obniży to ryzyko zasypywania się fundamentów podczas prac i po prostu chyba generalnie będzie wygodniej.

2. Wykonanie
Projekt przewiduje beton podkładowy C8/10 o grubości 10 cm. Czy taki beton też w jakiś sposób trzeba szalować czy jeśli wykop będzie w miarę ok to można to zrobić bez szalunku? Kolejna warstwa według projektu to 2 razy papa termozgrzewalna na to szalunek zbrojenie i beton. Trzeci etap to ponowne szalowanie i wylanie ściany fundamentowej. Lepiej zrobić jak projekt nakazuje czy może izolację poziomą dać między ławą a ścianą fundamentową zamiast między betonem podkładowym a ławą?

3. Uziom
Gdzie najlepiej umieścić bednarkę? Czy zatapia się ją w ławie czy może w betonie podkładowym? Jest to raczej praca dla elektryka czy poziom trudności nie jest zbyt duży i poradzi sobie z tym ekipa od fundamentu?

4. Hydroizolacja
Jeśli wszystko będzie robione w szalunkach to chciałbym na całości zrobić hydroizolację pionową używając masy kmb. Czy to poprawne wykonanie?

5. Izolacja termiczna pionowa
Planuję zastosować płyty xps. Teraz pytanie skoro fundament będzie miał miejscami do 1,3m to odkąd zaczynać izolację termiczną? Czy wystarczy metr wysokości? Izolację termiczną planuję zamontować na kleju punktowo czy to dobry pomysł czy może lepiej dokładnie przykleić ją do fundamentu tak jak np robi się to przy kładzeniu płytek gdzie klej powinien być rozprowadzony na całej powierzchni?

6. Czas
Skoro fundament będzie stał przez ponad rok to czy warto już teraz robić chudy beton czy lepiej się wstrzymać i zrobić później? Czy warto zabezpieczyć ścianę fundamentową od góry na ten okres?

7. Beton podkładowy
Od dawna się zastanawiam jak to jest z tym chudym betonem. W przypadku kiedy ma on 10 cm grubości jak przewiduje to projekt to przecież pod ciężarem fundamentu i reszty domu taki beton na pewno pęknie co za tym idzie może zostać uszkodzona izolacja pozioma z papy.

8. Słupy i zbrojenie
Zastanawiam się jak rozwiązać ten problem z racji iż mam kilka słupów których zbrojenie będzie wystawać z fundamentów dosyć wysoko a nie chcę tego tak zostawić na rok. Czy można wypuścić krótsze zbrojenie i się dowiązać w kolejnych etapach? Czy może to nie najlepszy pomysł? Chodzi mi tu o 3 sprawy bezpieczeństwo, ewentualną korozję i ostatnia opcja którą również biorę pod uwagę to obcięcie i kradzież.

Zapewne niektóre sprawy poruszone są w książce ale niestety nie mam do niej teraz dostępu.
pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

Sylwia.La.temat nr 308-1714
visibility czytano 302 razy

Konieczność zbrojenia muru pod oknami


Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące zbrojenia strefy podokiennej. Mam wykonany fundament monolityczny. Na fundamencie została wymurowana jedna warstwa ścian nośnych z Solbetu, grubość 24 cm, gęstość 600. Na tej warstwie (jeden bloczek) będą zamontowane okna o wymiarach 200/220 cm oraz 180/220 cm. Czy w takim przypadku należy wykonać zbrojenie pod oknami? Np. poprzez umieszczenie prętów zbrojeniowych w wyżłobieniach w bloczkach betonu komórkowego? Czy ze względu na niską wysokość ściany (tylko jeden bloczek) w tym miejscu będzie to zbędne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany nośne porady inwestorom

Sylwia.La.temat nr 308-1717
visibility czytano 402 razy

Hydroizolacja w strefie cokołu, gdy ściany przesunięte względem fundamentu


Dzień dobry,
proszę o podpowiedź odnośnie dalszych etapów prac. Mamy wykonany fundament monolityczny- z obu stron jako hydroizolacja zostały nałożone 2 warstwy masy KMB, od środka membrana kubełkowa, z zewnątrz termoizolacja i membrana kubełkowa.
Została wymurowana jedna warstwa ścian nośnych (Solbet, gęstość 600, grubość 24 cm).
Miejsca słupów zostały zaizolowane szlamem mineralnym sztywnym.

Na jaką wysokość należy wybetonować słupy a następnie zagruntować słupy i ściany nośne? Czy 10-15 cm wystarczy, aby poprawnie połączyć hydroizolację poziomą i pionową? Poziom betonu podkładowego będzie na równo z górną krawędzią ścian fundamentowych.

W kilku miejscach ściany nośne wystają poza obrys ścian fundamentowych (np. z jednej strony ściana nośna wystaje nad ścianę fundamentową 1 cm, z drugiej ściana nośna jest cofnięta względem fundamentowej o centymetr) - widoczne na zdjęciu. W jaki sposób wykonać w takim miejscu hydroizolację?

Rozumiem, że prawidłowa kolejność prac to:
-zagruntowanie na wysokość 10-15 cm(?) ścian nośnych oraz słupów,
-nałożenie dwóch warstw masy KMB z zakładem 10 cm na starą część hydroizolacji na ścianach fundamentowych,
-przyklejenie dylatacji ze styropianu EPS grubości 1 cm,
-ułożenie membrany kubełkowej kubełkami do góry, z zakładem 20 cm,
-beton podkładowy (zawibrowanie, zatarcie na ostro, pielęgnacja- zakrycie folią na 7 dni)

Czy nałożenie hydroizolacji na beton podkładowy można wykonać po zakończeniu murowania ścian nośnych i wykonaniu stropu, żeby uniknąć uszkodzenia hydroizolacji podczas prac?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje mury porady inwestorom

miarustemat nr 308-1727
visibility czytano 590 razy

Problematyczne posadowienie na płycie z pianobetonu


Dzień dobry Panie Jerzy.
na wstępnie zaznaczę, że wiem, iż moja płyta fundamentowa nie została wykonana zgodnie ze sztuką. Ja nie doczytałem w Pańskiej książce prawidłowego rozwiązania, zaufałem projektantowi i wykonawcy, kierownik budowy jest jednocześnie konstruktorem domu, więc błąd na błędzie.
Płyta została zrealizowana jak na dołączonym rysunku ze strony producenta - https://www.pianobeton.pl/zastosowanie/plyta-fundamentowa/
z jedną różnicą - u mnie, ze względu na opadający teren działki, został wykonany zagęszczony nasyp (wskaźnik zagęszczenia 1,01) z pospółki, w nim koryto pod płytę, w którym została rozłożona gruba folia PE w dwóch warstwach na suchy zakład 30-50 cm i w to koryto została wylana płyta z pianobetonu o grubości 35 cm.
Na tej płycie zostały wykonane zbrojone podwaliny pod ściany nośne o grubości 10 cm i szerokości 50 cm. Rzeczone podwaliny zostały następnie od wewnątrz i zewnątrz również zalane pianobetonem.
Pianobeton stanowi u nas podbudowę oraz izolację termiczną (stąd jego grubość).

Pierwotnie w projekcie (dołączony detal cokołu) było założenie, że na 15 cm wyrównującą warstwę pianobetonu przyjdzie membrana EPDM, jednak po dobrym wykonaniu nasypu, wykonawca płyty dogadał z projektantem, że na tak przygotowane podłoże mogą bezpośrednio ułożyć folię PE w dwóch warstwach i to załatwi sprawę wilgoci, i tak też zrobili.
Po wnikliwej analizie Pana książki oraz wątków na forum zakładam, że owa sprawa nie jest załatwiona. Czy mogę jeszcze cokolwiek zrobić, aby wykluczyć podciąganie kapilarne?

Kolejne pytanie o zabezpieczenie boków fundamentu oraz ściany. Obecnie stan jest taki jak na dołączonym zdjęciu - folia PE wywinięta jest pod podwaliny, które od czoła docieplona są opaską z pianobetonu - od góry przyjdzie na nie styropian.
Czy wykonać izolację zgodnie z rysunkiem "szczegół cokołu" - na opasce z PB i podwalinie 3 lub 4 warstwy masy dysperbitowej zachodzące około 30 cm na ścianę oraz folia kubełkowa zachodząca na XPS?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie keramzytobeton hydroizolacje porady inwestorom

swiatlowtemat nr 308-1751
visibility czytano 480 razy

Więźba dachowa na wiązarach i wentylacja poddasza nieużytkowego


Panie Jerzy - kilka pytań w sprawie konstrukcji dachu z wiązarów prefabrykowanych, nawiązując do odpowiedzi już znalezionych we wcześniejszych poradach:

1) Planowane mocowanie wiązarów do murłaty - zmiana dzięki odnalezionym tutaj odpowiedziom - większość firm preferuje kotwienie bezpośrednio do wieńca. Czy zakładana w projekcie murłata 20x10 cm dla wiązarów krytych dachówką ceramiczną to standardowa (odpowiednia) grubość?

2) Mocowanie przy użyciu złączy kątowych Strong Tie ABR Classic (po obu stronach wiązara) i ocynkowanych wkrętów Simson CSA - również wspomniane w serwisie (zmiana z gwoździ pierścieniowych zalecanych przez firmę). Pytanie dotyczy wpisu w projekcie - "jako podpory wiązarów założono z jednej strony podporę stałą, a z drugiej jako podporę przesuwną". Rozumiem ze chodzi np. o złącze typu Strong Tie ACRL. Nie znalazłem informacji w serwisie na ten temat - czy może Pan w skrócie rozjaśnić konieczność stosowania takich połączeń po jednej stronie wiązarów (zamiast użycia wkrętów czy gwoździ) i stojacych za tym podstaw fizyki?

3) Poddasze nieużytkowe, ocieplenie w pasie dolnym (strop) wełną, krycie dachówką cramiczną - czy zakładane w projekcie dopuszczalne obciążenie poddasza nieużytkowego <150kg/m2 (pas dolny 50 kg/m2) jest wystarczające (standardowe) w takim przypadku?

4) Poddasze nieużytkowe - ściany szczytowe w postaci szkieletowej, obite OSB25 - jaka jest Pańska opinia dla takiego rozwiązania w porównaniu do wersji murowanej wzmacnianej wieńcem skośnym? Pytanie powstaje z natłoku "porad" i informacji (z różnych stron) o zaleceniach dla wersji murowanej ze względu na wiekszą sztywność, siłę wiatru w Polsce i tym podobnych argumentów.

5) Wentylacja poddasza nieużytkowego, nieogrzewanego z ociepleniem na stropie - czy dobrze zrozumiałem wpis (jak dobrze pamiętam w książce), że w takim przypadku wystarczą odpowiednio duże otwory w ścianach szczytowych aby zapewnić poprawną wentylację poddasza i poszycia? Co z szeroko i szczegółówo omawianymi szczelinami w okapie czy podbitce okapu i odpowiadającymi im gąsorami czy dachówkami wentylacyjnymi - zbędne w takim przypadku czy nadal konieczne mimo otworów w ścianach szczytowych?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy poddasza nieużytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

P.S.temat nr 308-1781
visibility czytano 207 razy

Roboty mimo rozmięknienia gliny w fundamentach


Dobry wieczór
Chciałbym zapytać co zrobić bądź czego się spodziewać w sytuacji gdy po ulewach na gliniastej ziemi, woda wewnątrz fundamentu sięgała na 20 cm wysokości ławy i została zasypana piaskiem i zagęszczona?
Czy mogę lać beton na stan zero, czy ciągnąć ściany w górę ze stropem, a później wlać beton na zero rynną?

Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty podłogi porady inwestorom


 
 
9
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.