porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 65


 
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
T.T.temat nr 308-183
visibility czytano 48 razy

Renowacja gzymsu z dachówek


1. Jak poprawnie wykończyć gzyms na ścianie szczytowej pokryty dachówką ceramiczną?
2. Czy dachówki należy układać na kleju (jakim)?
3. Jak poprawnie wykonać połączenie dachówki ze ścianą szczytową? Czy dachówkę należy wpuścić pod tynk? Czy należy wykonać obróbkę blacharską?
4. Czy należy ułożyć dachówkę pojedynczo czy podwójnie?
5. Jaki należy dachówce nadać spadek?
6. Jaki powinien być wysięg dachówki poza lico gzymsu?
7. Czy przed ułożeniem dachówki należy wykonać warstwę hydroizolacyjną (np. folia w płynie)?


Odpowiedź płatna 246,00 zł
patrz także: elewacje renowacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

T.T.temat nr 308-201
visibility czytano 88 razy

Fundament z kamienia zbyt płytko posadowiony


Mam dom posadowiony 50 cm poniżej poziomu terenu. Teren to glina; zwierciadło wody gruntowej poniżej poziomu posadowienia; fundamenty i ściana z kamienia. Widoczne są zarysowania ścian związane z wysadzinami fundamentu.
1. Czy przy zbyt płytkim posadowieniu (poniżej granicy przemarzania) można fundament obsypać keramzytem od zewnątrz i wewnątrz?
2. Czy są inne środki zapobiegawcze (oprócz podbijania fundamentu)?

Odpowiedź płatna 123,00 zł
patrz także: podbicia fundamentów fundamenty renowacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

T.T.temat nr 308-224
visibility czytano 370 razy

Renowacja muru pruskiego


Przesyłam zdjęcia - jest to konstrukcja szachulcowa (mur pruski). Część elementów drewnianych była kiedyś zabezpieczona olejem silnikowym, a część ksylamitem (nie wiadomo kiedy).

1. W jaki sposób i czym zabezpieczyć elementy drewniane?
2. O czym należy pamiętać przy wypełnianiu betonem komórkowym wolnych przestrzeni drewnianej konstrukcji szachulcowej?

3. Czy styk elementów drewnianych i betonu komórkowego należy dylatować?


Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: mury pruskie - szachulcowe renowacje docieplenie porady architektom porady wykonawcom

T.T.temat nr 308-225
visibility czytano 45 razy

Naprawa stropodachu niewentylowanego nad silosami zboża


Na załączonych zdjęciach widoczny jest stropodach pełny, którego elementami składowymi są: płyty panwiowe oparte na ryglach betonowych, styropian gr. 5 cm, płyty pilśniowe gr. 1 cm, trzy warstwy papy na lepiku. Ponadto górna powierzchnia gzymsu szerokości 40 cm, jest położona wyżej w stosunku do górnej powierzchni płyt panwiowych o około 6 cm. Płyty pilśniowe mocno przywierają do styropianu (rozbiórka płyt pilśniowych prowadzi do naruszenia górnej struktury styropianu). Budynek jest nieogrzewany, przeznaczony na magazynowanie zboża. Dach przecieka. Jaki zakres robót budowlanych należy przewidzieć przy remoncie tego stropodachu?

Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: stropodachy remonty renowacje budownictwo przemysłowe porady architektom

GGtemat nr 308-227
visibility czytano 616 razy

Elementarz ocieplania metodą BSO (ETICS)


Chodzi o metodę ocieplania BSO/ETICS i kilka szczegółów projektowych.
1) Jak projektant powinien dobierać ilość kołków. Zalecenia są 4/6/8 a nawet i 12 kołków / m2. W strefie narożnej więcej, ale czy można to policzyć? Czy są jakieś tabele na nośność kołka w zależności od głębokości i rodzaju muru? Czy ilość kołków zależy od materiału którym pokrywamy elewację?
2) Wiemy, że płyty styropianu bądź wełny należy kłaść na tak zwaną mijankę z przesunięciem 1/3-1/2 długości kolejnych rzędów płyt. A jak to robić np. na filarku okiennym lub słupie żelbetowym? Jak wtedy kołkować? Czy dopuszczalne jest na tak wąskich elementach płyty kłaść dłuższym bokiem w pionie?
3) Czy lepszym rozwiązaniem jest prawidłowe zatopienie talerzyka w materiale ociepleniowym tzn.: wierzch talerzyka na równie z krawędzią elewacji, czy może zatapianie go w ociepleniu na 2-3 cm i stosowanie zaślepek ze styropianu?
4) Czy mogłyby Pan gdzieś omówić naprawę lub wymianę części ocieplenia np. po zniszczeniu fizycznym (dziura w elewacji) lub wymianie i dociepleniu ościeży wokół okien i drzwi. W jakiej odległości należy wycinać styropian od tego uszkodzenia i jak sobie poradzić z istniejącą już wyprawą elewacyjną na siatce. Przecież tutaj musi być ciągłość lub zakład. Czy takie miejsca też należy kołkować?
5) Przyklejanie: wiem, że prawidłowe to klejenie metodą obwodowo-punktową. Czy to się tyczy zarówno styropianu jak i wełny? Czy na wąskich fragmentach takich jak ościeża czy filarki, słupy też należy stosować metodę obwodowo-punktową? Ile placków na środku płyty 2,4 czy więcej?
6) Kołkowanie: czy kołkujemy w miejscach zbiegania się spoin poszczególnych płyt czy może 2-3 kołki po środku płyty? Jeśli mamy kołkować po środku płyt to w miejscu występowania placków kleju czy wręcz przeciwnie obok?

P.s. Trochę dużo tego, ale to pokazuje ile jest miejsc do popełnienia błędów. I niech mi ktoś teraz powie, że ocieplenie to prosta robota. Dopiero teraz kiedy musiałem przemyśleć temat, żeby zadać Panu sensowne pytania widzę, że od lat powtarzane przez Pana postulaty “konieczny projekt ocieplenia” to nie zbędny wymóg a konieczność. Już nie wspomnę o analizach cieplno-wilgotnościowych, które są skomplikowane i nie do przebrnięcia przeze mnie ...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropobłędy wykonawcze BSO bezspoinowe systemy ociepleń budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom ocieplenia

M.Kruczkotemat nr 308-234
visibility czytano 347 razy

Co zrobić z otworami montażowymi wieńca?


Mój wykonawca robiąc szalunki pod wieniec wzmacniali je w dość osobliwy sposób, bo dla swej wygody posiłkowali się plastikowymi rurkami (do prowadzenia instalacji elektrycznych). Przez te rurki przechodziły pręty gwintowane. Dzięki temu szalunek dobrze się trzymał, ale po jego usunięciu mam teraz kilkadziesiąt otworów w wieńcu i wykonawca już poszedł na inna budowę. Czy wystarczy wypełnić je zwykłą pianką montażową, czy coś innego zrobić?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: żelbet-naprawy budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

klewtemat nr 308-253
visibility czytano 312 razy

Cienkowarstwowa niwelacja stropu betonowego


Mam wykonany strop żelbetowy, którego wysokość waha się +- 0,5 cm na całej powierzchni. Pod jednym dużym oknem (witryna) o szerokości prawie 2 m jest 1 cm różnicy między jedną krawędzią a drugą. Okna będą montowane na specjalnych podwalinach. Ekipa od okien zaleciła, aby strop w miejscu oparcia podwaliny wyrównać.W sumie trzeba więc podnieść z jednej strony o 1 cm a z drugiej o 2 cm. Jakim produktem najlepiej wyrównać posadzkę? Czy zwykły beton nie będzie się kruszył, jeśli będzie miał z jednej strony grubość tylko 1 cm?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

Grzegorz W.temat nr 308-256
visibility czytano 352 razy

Szczeliny między ociepleniem wełną, a ramą drzwi


Mam pilne pytania jak dokończyć ocieplenie elewacji. Zdjęcia "drzwi" przedstawiają szpary pomiędzy ościeżnicą drzwi tarasowych a założoną wełną 20 cm. Jak je uszczelnić?

Zdjęcie „posadzka” przedstawia wełnę, która dotyka do betonu na tarasie ogrodowym. Jak poprawnie odizolować wełnę by nie ciągnęła wody?

Zdjęcie „garaż” przedstawia ocieplenie ściany fundamentowej i wjazd do garażu, styropian  grubości 14 cm. Jak poprawnie zakończyć ocieplenie biorąc pod uwagę późniejsze obciążenia na wjeździe do garażu?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne drzwi i bramy garażowe posadzki betonowe garaże fundamenty domy energooszczędne tarasy naziemne ocieplenia porady inwestorom

A.R.temat nr 308-265
visibility czytano 31 razy

Remont i ocieplenie dachu szedowego nad halą produkcyjną


Obecnie nasza pracownia projektowa opracowuje projekt budowlany remontu dachu szedowego nad halą przemysłową ogrzewaną. Przesyłam do konsultacji nasze rozwiązanie problemu (dwa szkice).

STAN ISTNIEJĄCY

Konstrukcja szedów:

  • belki główne konstrukcji żelbetowe wylewane na budowie w kształcie umożliwiającym mocowanie żeber konstrukcji szedów
  • żebra żelbetowe prefabrykowane
  • płyta przykrycia szedów żelbetowa wylewana na budowie
  • izolacja termiczna: płyty suprema i czasami dodatkowo lub jako jedyne płyty paździerzowe miękkie
  • szlichta cementowa grubości 20-30 mm (obecnie podłej jakości)
  • kilka warstw papy asfaltowej w stanie technicznym złym.

PLANOWANE ROBOTY ROZBIÓRKOWE

  • usunięcie pokrycia z papy, szlichty cementowej i izolacji termicznej
  • usunięcie odspojonych warstw na płycie żelbetowej
  • usunięcie murowanych ścianek na szczytach szedów do uzyskania równej powierzchni dachu
  • oczyszczenie powierzchni płyty żelbetowej.

PLANOWANE ROBOTY NOWE

  • naprawa ubytków w płycie żelbetowej i wyrównanie powierzchni
  • wykonanie spadku w korycie odpływowym za pomocą kawałków bloczków gazobetonowych z zalaniem powierzchni betonem C16/20 gr. 50 mm. Czy można wykonać koryto ze styropianu w całości i wykonać warstwę wierzchnią z betonu?
  • Wykonanie paroizolacji. Jak i z czego?
  • Przyklejenie pierwszej warstwy płyt styropianowych. Podłoże nie zostanie oczyszczone do czystego betonu i będzie miało warstewkę bitumu. Jaki zastosować klej?
  • Przyklejenie drugiej warstwy płyt styropianowych. Jaki zastosować klej?
  • Mocowanie pierwszej warstwy papy + kołkowanie. Kołki z rdzeniem stalowym. Czy papę przyklejać do styropianu czy ułożyć na sucho i kołkować? Jaki rodzaj papy? Po jakim czasie od mocowania płyt można kołkować? Ile kołków na powierzchni zależnie od strefy połaci dachowej?
  • Na dostawianej części do szeda będzie wykonana konstrukcja stalowa do zamocowania płyt warstwowych układanych w poziomie i blachy trapezowej od góry.
  • Na połączeniu blachy i muru zostanie wykonana paroizolacja z papy z wkładką aluminiową w formie pasa klejonego do blachy i do płyty żelbetowej – połączenie z paroizolacją nad szedem.
  • Płyty styropianowe będą mocowane do blachy trapezowej. Czym mocować styropian do płyt?
  • Jak rozwiązać koryto oraz w nim dylatacje?.
  • Obróbki blacharskie koryta i krawędzi dachu.
Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: dachy docieplenie renowacje budownictwo przemysłowe porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

PiotrekZettemat nr 308-273
visibility czytano 202 razy

Rozterki o balkonach, attykach i naprawach podłoża


Panie Jerzy, stopniowo staram się chłonąc wiedzę zawartą w Pana książce. Stopniowo pojawiają się też różne pytania i wątpliwości, dlatego zwracam się z prośbą o wytłumaczenie.
1. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku kotwa rozporowa nr 45 przebija hydroizolację ściany fundamentowej.Jak rozwiązujemy taką sytuację? Taką i ogólnie kiedy montaż jakiegoś elementu powoduje przebicie termoizolacji? Jak to zabezpieczyć?
2. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku, pomiędzy nadprożem i wieńcem jest oznaczona numerem 30 papa. W jakim celu ona się tam znajduje? I jak rozwiązać ten problem w murze, gdy występują żelbetowe trzpienie?
3. W opisie technologii ocieplenia ścian na str. 246 pisze Pan o proszkowej masie cementowo-polimerowej szybkoschnącej do wyrównania ścian pod ocieplenie. Czy ww. masa to np. MULTI-MORTEL w sklepie na stronie? Czy można opisaną masę stosować do wyrównania każdego podłoża? Czy można nią także wyrównać podłoże pod tynki wewnętrzne? Czy jest to uzasadnione, czy lepiej drobne różnice wyrównać grubością tynku? Czy można nią także zabezpieczyć zbrojenie gdyby w elemencie żelbetowym pojawiły się “raki”?
4. Jak należy rozwiązać obróbkę termiczną i hydroizolacyjną attyki na stropodachu? W książce znalazłem rys. DZ-0339, str. 238. Jest to co prawda attyka dachu zielonego, ale wydaje mi się,że metodyka działania jest podobna? Jeśli chodzi o ten rysunek mam następujące pytania. Czy nie powstanie mostek termiczny jeśli od góry wieniec nie przykryjemy styropianem, tylko pianą i obróbką blacharską? Czy odprowadzając wodę z obróbki na attyce na zewnątrz budynku nie spowodujemy zacieków na elewacji? Czy obróbka attyki na rysunku jest poprawna? Czym zabezpieczyć miejsce przebicia hydroizolacji?
5. Kolejne pytanie dotyczy hydroizolacji balkonu. W książce znalazłem rozwiązanie na rys. 1.9.-46. Chciałbym zapytać o hydroizolacje w przypadku braku muru licowego. Czy hydroizolacje można zrobić na styropianie + klej + siatka? Jak zaizolować poprawnie balkon jeżeli oddajemy go kończąc na wylewce? Czy izolacja jak na rysunku jest poprawna? Jak powinna wyglądać obróbka blacharska w zaznaczonym na rysunku miejscu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: attyki balkony naprawa żelbetu naprawy hydroizolacje doświetlacze porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.