porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 219


 
 
23
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Sergiotemat nr 308-2466
visibility czytano 276 razy

Ściana zewnętrzna domu szkieletowego z poszyciem płytą OSB


Dzień dobry,
Buduję dom w technologii szkieletu drewnianego. Na zewnątrz ściany zostało zamontowane OSB-3 pióro-wpust.
1. Czy na połączenie płyt trzeba nakleić jakąś taśmę chroniącą od przenikania wody?
2. Czym zabezpieczyć boki płyty OSB w narożnikach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Kamil Sawickitemat nr 308-2495
visibility czytano 257 razy

Błędne rozwiązania więźby dachowej drewniano-stalowo-żelbetowej


Projekt budynku jednorodzinnego przewidywał więźbę dachu z wiązarów drewnianych, stalowych krokwi oraz dwóch ram żelbetowych. Projektant nie przewidział docieplenia zarówno krokwi stalowych, jak i ram żelbetowych od zewnętrznej strony. Po zwróceniu mu uwagi na błąd, zaproponował zastosowanie "aerożelu"...
Ostatecznie, na krokwiach drewnianych i stalowych została wykonana nadbitka z kontrłat wysokości 5 cm, a na ramach żelbetowych ułożono 2-5 cm stryroduru od strony zewnętrznej (pod deskowaniem).
Załączam wycinek z projektu z opisem warstw dachu (w rzeczywistości doszło pełne deskowanie), projekt konstrukcji dachu oraz zdjęcia więźby. Profile stalowe mają wymiary 200 x 100 x 4 mm.

Proszę o Pana opinię w temacie możliwości naprawy popełnionych błędów związanych z mostkami cieplnymi na ramach żelbetowych i krokwiach stalowych bez konieczności przerabiania już wykonanych prac. Jeśli nie będzie Pan w stanie udzielić odpowiedzi bez obliczeń cieplno-wilgotnościowych, proszę o wycenę ich wykonania.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

kusiitemat nr 308-2528
visibility czytano 222 razy

Zastrzeżenia w zakresie fizyki budowli do domu szkieletowego


Dzień dobry,

Firma dostarczyła mi i zamontowała gotowy budynek w technologii prefabrykowanej szkieletowej. Poszczególne elementy wyprodukowano w fabryce i składano na budowie w 1 dzień roboczy.
Moim zadaniem było wykonanie wymiany gruntu, zagęszczenie i wypoziomowanie z dokładnością do 5mm. Problem jaki dostrzegłem w czasie montażu to "izolacja przeciwwilgociowa" pod budynkiem, który firma wykonała z folii budowlanej na suchy zakład. Zmierzyłem grubość tej folii i ma zaledwie 0,1mm, rozrywam ją z łatwością w palcach, a stanowi ona jedyną barierę od gruntu w moim nowym domu.

Zwróciłem się do firmy o usunięcie wady, bo moim zdaniem folia osłonowa nie nadaje się do takiego zastosowania, ale czekam na odpowiedź. Obawiam się, że taka "hydroizolacja" za kilka lat ulegnie rozkładowi i rozpocznie się przyśpieszona destrukcja mojego domu. Poza tym jestem pewien, że skoro rozdzieram ją w rękach, przy montażu również została uszkodzona.

Proszę o poradę, czy właściwie rozumiem problem i czy jest jego rozwiązanie? Jakie kroki powinienem teraz podjąć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2553
visibility czytano 596 razy

"Typowe" błędy projektowe podłogi na gruncie


Panie Jerzy
chciałbym skonsultować poprawność zaprojektowanego następującego układu warstw posadzki parteru budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Dokumentacja projektowa przewiduje:
– terakota / deska podłogowa
– beton podkładowy zbrojony 6cm
– warstwa rozdzielająca folia PE gr. 0,3mm 2x
- EPS 200-036 gr. 5cm
- EPS 200-036 gr. 20cm
– pozioma izolacja z folii PE gr. 0,3mm
– podkład z chudego betonu gr. 8cm
– podsypka z piasku zagęszczonego do Is=0,97 gr.30cm

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne błędy projektowe domy jednorodzinne hydroizolacje jastrychy betonowe izolacje przeciwwilgotnościowe porady architektom posadzki betonowe podłogi

Uzotemat nr 308-2556
visibility czytano 776 razy

Dachowy kominek wentylacyjny do pionów kanalizacyjnych


Panie Jerzy
czy kominek systemowy wentylacyjny służący do wentylacji pomieszczeń różni się czymś od kominka służącego do odpowietrzania kanalizacji? Stojęprzed zakupem kominka służącego do odpowietrzania kanalizacji jednak producenci wydaja się nie rozróżniać kominków według tych zastosowań.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze kanalizacja instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Janusz Jtemat nr 308-2606
visibility czytano 2705 razy

Ocieplenie dachu skośnego wełną, celulozą czy pianką?


Jako projektant mam obowiązek w sposób świadomy dobrać możliwie najlepsze rozwiązanie projektowe, a w przypadku dachów skośnych wybór materiałów termoizolacyjnych jest spory, zmiennych które należy uwzględnić jeszcze więcej, a marketing robi pranie mózgu nie tylko inwestorom, ale mi również. Jestem też kierownikiem budowy.
Uważam, że ma Pan rację, że konieczna jest dokładna analiza aby dobrać prawidłowe rozwiązanie, ale na podstawie doświadczenia można stwierdzić, że pewne rozwiązania sprawdzają się lepiej inne gorzej i w analizie dobrać grubości czy opory sd dla założonego rozwiązania.
Odrzucam izolację dachu skośnego celulozą (materiał organiczny, impregnowany solami boru), które w małych stężeniach nie są szkodliwe, ale informacji dotyczących szkodliwości dla długotrwałego przebywania w małym stężeniu nie otrzymałem.
Odrzucam też obiecująco wyglądającą wełnę drzewną w płytach (materiał o dobrej gęstości, ale organiczny a o zabezpieczeniu przed korozją biologiczną handlowiec nie wiedział nic, więc nie wiem czy w ogóle jest zabezpieczany).
Zastanawia mnie też skuteczność impregnacji celulozy w czasie - czy po 20 latach impregnacja jest tak skuteczna jak w momencie instalacji?
Została mi wełna mineralna i piana PUR
Teoretycznie najlepszym wyborem jest wełna mineralna, bo zastosowana w setkach tysięcy m2 dachów na całym świecie - tylko w większości przypadków z którymi się zetknąłem zastosowana całkowicie źle. Czy jako projektant mogę brać pod uwagę materiał, który jak wynika z mojego doświadczenia jest montowany przez pracowników bez wyobraźni? A czy jako kierownik budowy mam polecić inwestorowi materiał, który albo będzie zastosowany z poważnymi błędami, albo będę musiał najpierw wyedukować inwestora a potem wykonawcę jak prawidłowo mają to zrobić, a na końcu i tak wykonawca zrobi po swojemu - bo wszędzie tak robi i jest dobrze. Doskonale Pan wie, jak trudno przekonać wykonawców do prawidłowych (pracochłonnych) rozwiązań.
Na naszym rynku mamy jeszcze pianę PUR stosowana natryskowo na budowie. Porównałem na tyle na ile potrafię pianę PUR otwarto komórkową z wełną mineralną i wygląda to mnie obiecująco dla piany. Nie znalazłem żadnego potwierdzenia mitów krążących wśród wykonawców dotyczących np. gnicia dachu z pianą PUR. Moim zdaniem pod względem np. gnicia dachu piana jest tak samo niebezpieczna jak wełna - tzn. odpowiedzialne jest błędne wykonawstwo a nie materiał sam w sobie.
Porównując wełna vs piana mamy szereg parametrów, ale do inwestora przemawia lambda
i tak dla wełny deklarowane wartości zaczynają się od 0,032 ale i tak należy brać pod uwagę wsp. obliczeniowy. Dla piany PUR jest na rynku produkt gdzie lambda deklarowana wynosi 0,033-0,036 (tak podaje producent w karcie technicznej, sprzedawcy podają wartość niższą co budzi moje duże wątpliwości) ale generalnie deklarowane wartości dla piany PUR są w granicach 0,038 - 0,039 w zależności od produktu (ze względu na strukturę komórkową podobną do styropianu lambdę obliczeniową przyjmuję jak dla styropianu - możliwe, że błędnie). Drugi parametr to mi, dla wełny mi=1,3 dla piany PUR mi= od 2 do 5 (w zależności od producenta). Wartości mi i lambda dla wełny i piany mamy porównywalne z tym, że mi piany jest korzystniejsze? Marketing wełny podkreśla jej wysoką paro przepuszczalność - zastanawiam się czy to nie jest przypadkiem wada? Przegrody projektujemy tak, aby obniżyć ciśnienie pary wodnej w miejscu gdzie może nastąpić jej skroplenie (im mniejsze ciśnienie pary tym mniejsze ryzyko skroplenia). I tak mam do wyboru wełnę mineralną gdzie lambda obliczeniowa jest gorsza niż piany PUR i gdzie mi jest mniej korzystne niż piany (tak myślę ale pewności nie mam). Wydaje się, że piana jako tako jest materiałem lepszym (pomijając na ten moment montaż).
Wełna vs Piana w dachu:
Staram się, przekonać inwestora, że pełne deskowanie dachu jest zbędne, a wręcz szkodliwe (potem przychodzi dekarz i ani się obejrzę deski i papa lądują na dachu - bo projektant i kierownik budowy książek się naczytał i się mądrzy a dekarz przecież setki dachów zbudował to wie. Ale o ile inwestor mnie posłucha i wstępne krycie wykonane będzie membraną wysoko paroprzepuszczalną to nie widzę większych problemów wykonawczych związanych z izolacją wełną (wymagana jest jedynie staranność z którą niestety bywa różnie), w przypadku izolacji pianą wszystko zależy od aplikatora (można tak ułożyć pianę aby nie nastąpiło wybrzuszenie membrany w górę, ale jest to dość duże utrudnienie dla aplikatora, a dyletant nawet nie pomyśli, że trzeba tak zrobić aby nie wypchnąć membrany w górę). W tym wypadku projektuję kontrłaty wysokości 4cm (dla dachów 35-45 stopni), ale ten wymóg często na budowach nie jest spełniony (bo dekarz wie lepiej a kierownik budowy to jakiś kosmita co wymyśla dziwne teorie).
W przypadku wstępnego krycia deską + papa wymogi wykonawcze są takie same dla wełny i piany (konieczna szczelina wentylacyjna wykonana membraną montowaną pod deskowaniem z odpowiednimi wlotami i wylotem powietrza). Jestem zdecydowanym wrogiem tego rozwiązania ponieważ jest ono wykonawczo trudne, a wymogi są często lekceważone przez wykonawców (w praktyce wentylacja po prostu nie działa wcale lub nie działa prawidłowo). W przypadku gdy inwestor chce np. ze względów akustycznych wykonać pełne deskowanie wymagam, aby zamiast papy na deskach pojawiła się membrana sd<3. (nawet jeżeli chce tymczasowo przykryć dach papą, to przed montażem dachówki wymagam demontażu papy i montażu membrany. Wtedy nawet jeśli wentylacja pod deskami nie działa prawidłowo część wilgoci wydostanie się przez deskowanie i membranę (taki zawór bezpieczeństwa) Dodatkowa korzyść z membrany na deskowaniu pojawia się w przypadku awarii wstępnego krycia lub niedokładnego wykonania (jeżeli wstępne krycie nie będzie 100% szczelne i wilgoć dostanie się pod papę mamy poważne kłopoty, jeżeli nieszczelność nie jest duża to przez membranę wilgoć odparuje. W przypadku pełnego deskowania wykonawcy piany nakładają izolację bezpośrednio na deski przykryte papą co jest błędem, ale wnoszą, że nic z takim dachem się nie dzieje, wg. mnie jest to podejście niebezpieczne i niedopuszczalne (jest producent który uznaje to rozwiązanie za prawidłowe przy zastosowaniu paroizolacji sd>150 czyli na granicy paroszczelności. W wytycznych montażowych producentów piany jest rozwiązanie z natryskiem izolacji na deski - ale przykryte membraną sd<3 co wydaje się prawidłowe i takie rozwiązanie trafia do moich projektów.

Panie Jerzy, gdybym był tylko projektantem w moich projektach byłaby wełna mineralna, ale jako kierownik budowy sugeruję pianę na deskowaniu pokrytym membraną sd<3 (oczywiście paroizolacja i grubość piany jest dobierana z marginesem bezpieczeństwa). Wydaje mi się, że w tym układzie warstw lepiej wybrać pianę o wsp. mi bliżej 5 niż mi=2 i tak dobrać paroizolację i grubość piany aby uniknąć kondensacji pary.
Z projektowaniem wełny mam problem - bo w obliczeniach uznajemy materiał za jednorodny doskonale przylegający do elementów dachu (krokwi). Wykonawczo wygląda to całkowicie inaczej, a założenia projektowe mają być możliwie jak najbliższe temu co w praktyce wykonujemy czyli powinienem uwzględnić szczeliny powstałe w skutek cięcia i szczeliny powstałe na styku krokwi z wełną bo one powszechnie występują na budowie. Przesuwają nam punk rosy głęboko w izolację co jest bardzo niebezpieczne a uwzględnić tego w obliczeniach nie potrafię.
Proszę o odniesienie się do moich przemyśleń i wskazanie ewentualnych błędów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom

Damian Karasiński temat nr 308-2612
visibility czytano 450 razy

Brak hydroizolacji poziomej pod schodami betonowymi


Brak hydroizolacji poziomej pod schodami. Na załączonych zdjęciach widać, że nie ma hydroizolacji pod stopniem. Co zrobić w takim przypadku?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego schody wewnętrzne betonowe porady inwestorom porady wykonawcom

MartaPotemat nr 308-2613
visibility czytano 273 razy

Pleśń i wykwity na ścianie nad podłogą


Witam

 

Proszę mi odpowiedzieć:co mamy zrobić?

Mieszkanie /na parterze/ było zimą ogrzewane max do 22st, a w tym czasie skraplała się bardzo woda na wszystkich szybach ... tak że tworzyły się na podłodze kałuże... /masakra/!

Jesteśmy od listopada właścicielami mieszkania w bloku ... i wczoraj odkryłam /nie wiem co dokładnie/ ciemne plamy i białe naloty w najbardziej skrajnym rogu nad podłogą w pokoju. Martwię się bo mamy 2-letnie dziecko.

Co mogę zrobić na dzień dzisiejszy? Osuszyć to miejsce? Zmyć pleśń i czym?

Proszę o małe wskazówki.

W załączniku zdjęcie.

Dodam, że budynek jest 7-letni i jest w Warszawie. Żeby kupić to mieszkanie wydaliśmy krocie i wzięliśmy kredyt. Dlatego jesteśmy z mężem podłamani.

 

Pozdrawiam i proszę o krótką odpowiedź.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze zasolenia zawilgocenia pleśń porady inwestorom

cytrustemat nr 308-2629
visibility czytano 289 razy

Błędy w ociepleniu dachu i poddasza nieużytkowego z prowadzonymi przewodami wentylacji mechanicznej


Chciałbym prosić o pomoc w potencjalnym problemie z wilgocią na poddaszu nieużytkowym, nieogrzewanym. Zgodnie z projektem dach jest ocieplony wełną mineralną - 30 cm. Podczas montażu wentylacji mechanicznej z rekuperacją, kanały dolotowe do pokoi na piętrze zostały poprowadzone poddaszem i zostało doradzone przez instalatora ocieplenie poddasza styropianem (20cm nad przewody więc w sumie 30cm). W efekcie powstaje trójkąt (dach dwuspadowy), który jest termoizolowany z każdej strony, nieogrzewany oraz niewentylowany - nie liczę wentylacji dachu poprzez dachówki wentylacyjne. Powierzchnia dachu około 130m^2, powierzchnia po podłodze poddasza około 70m^2. Czy w takim wypadku należy zastosować kratki wentylacyjne po przeciwległych stronach ścian szczytowych czy możnaby np podłączyć dodatkowy wyciąg powierza z wentylacji?

Byłbym wdzięczny za poradę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe ocieplenia porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-2634
visibility czytano 252 razy

Bubel mieszkania od dewelopera


Panie Jerzy,
odebrałem mieszkanie od developera.

Ścianki działowe zostały wymurowane z bloczków gipsowych, ale powierzchnia tych ścian nie została otynkowana (zgodne z projektem). Na ściance działowej widoczne są pęknięcia spoin. W jaki sposób prawidłowo zabezpieczyć pęknięcia przed malowaniem? Czy taką ściankę wystarczy zaimpregnować i pomalować, czy konieczne są dodatkowe zabiegi?

Na balkonie hydroizolacja została wykonana z papy z posypką (zdjęcie w załączniku). Papa została wyklejona na warstwie izolacji (XPS), pod którą jest (wg projektu) membrana EPDM na warstwie spadkowej z betonu. Jak widać na załączonych zdjęciach papa jest wyklejana w kawałkach, po deszczach stoi woda. Czy taka technologia jest poprawna? Czy mogę na papę wysypać warstwę kamienia płukanego, aby zabezpieczyć papę, a balkon wyłożyć deską tarasową na konstrukcji na legarach na podkładkach z tworzywa, bez ingerencji w papę?

Obróbka blacharska murku (attyki) klatki schodowej. Wg mnie, daszek (opierzenie) jest za blisko muru, przez co woda zacieka na betonowy mur. Zdjęcie w załączniku.

Klatka schodowa jest prefabrykowna, zewnętrzna. W instrukcji użytkowania od dewelopera jest informacja, schody powinny być impregnowane impregnatem Nisiwa SN, nie rzadziej niż przewiduje instrukcja impregnatu. Czy to poprawne rozwiązanie?

Bardzo proszę o komentarz.


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe balkony porady inwestorom


 
 
23
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.