porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 219


 
 
23
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
PioChtemat nr 308-2300
visibility czytano 221 razy

Stropodach nad pokojami, basenem i sauną


Dzień dobry.
Proszę o poradę. Jestem na etapiebudowy domu jednorodzinnego,
parterowego z płaskim dachem. Proszę o poradę w jaki sposób ukształtować
warstwy dachu aby uzyskać współczynnik U zbliżony do 0,1 a jednocześnie nie
mieć problemów z takim dachem (zwłaszcza w kontekście kondensacji pary
wodnej).
Myślałem o następującym rozwiązaniu: 1. płyta żelbetowa, 2.warstwa paroizolacyjna z papy z wkładką aluminiową, 3. izolacja termiczna wraz z ukształtowaniem spadków, 4. membrana epdm, 5. izolacja termiczna, 6.geowłóknina, 7. warstwa dociskowa ze żwiru. Proszę o informację czy jest to właściwe rozwiązanie, a także poradę jakich grubości i z jakiego materiału przyjąć izolacje termiczne (styropian, styrodur, pianki pur, pir, itp.,
itd.). Myślałem też o rozwiązaniu tradycyjnym, tj. 1. papa j.w., 2. izolacja termiczna, 3. warstwa dociskowa - szlichta betonowa, 4. membrana epdm.
Stropodach będzie się znajdował nad wszystkim pomieszczeniami jak w
standardowym domu a także nad pomieszczeniem basenowym i sauną.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego baseny kąpielowe sauny porady inwestorom stropodachy ocieplenia hydroizolacje

Mattteuszzztemat nr 308-2303
visibility czytano 215 razy

Fundament na ławach malowany emulcją bitumiczną


Witam,
dom parterowy posadowiony na działce o nachyleniu podłużnym wynoszącym 5%, pola znajdujące się nad działką mają większą w.n.p.m. Fundamenty (ława + ściana fundamentowa wyk. z bloczków fundamentowych) obsmarowane tylko dysperbitem (więc można przyjąć że niezaizolowane od wilgoci) obsypane piaskiem, na działce grunt rodzimy glina i margiel.

Odwodnienie z dachu i podjazdu przed budynkiem, rurami przekierowane do zbiornika na wodę, dodatkowo dookoła budynku planuję wykonać opaskę z kostki o szerokości 70cm.

Pytanie:
Czy dobrym rozwiązaniem chroniącym ściany fundamentowe przed wodą gruntową będzie wykonanie drenażu francuskiego dookoła budynku i odprowadzenie nim wody do rowu? Jeżeli tak to na jaką głębokość wykonać wykop pod dren i w jakiej odległości zlokalizować go od budynku?

Ława fundamentowa frontowa posadowiona 1.6m poniżej istniejącego terenu, z drugiej strony budynku 0.6m poniżej istniejącego terenu - później wszystko zostało obsypane i utworzyła się skarpa więc spód całej ławy będzie znajdował się 1.8m poniżej nowego terenu.

Boję się że woda np. po roztopach spływająca z pól będzie zatrzymywała się przy frontowej ścianie fundamentowej i tam zalegała.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

mefjiutemat nr 308-2331
visibility czytano 349 razy

Jastrych ogrzewany w garażu


Jak wykonać ogrzewanie podłogowe ze spadkiem w garażu. Zaplanowany jest spadek 1% na metr, wykonawca zasugerował 2 pętle na garaż a styropian układać na dwie warstwy.
Spadek wysokość na całym garażu wynosi 8cm. Wymiary garażu 616 szerokości i 601 długości.

Wspólny pomysł hydraulika i kierownika:
Pierwsza połowa garażu 3 metry styropian XPS 150 grafitowy 15cm na tym jedna linia ogrzewania podłogowego. Kolejne 3 metry podnieść styropianem o 6cm czyli łącznie 21 i wykonać 2 linię. W tak wykonanym rozwiązaniu wylewka będzie grubsza o 6cm na początku ale co gorsze osoba od wylewek powiedziała że taka płyta może w miejscu różnic wysokości.

Pomysł kierownika był taki aby wykonać schodkowo styropian ale hydraulik się na to nie godzi ze względu na to że rurki muszą leżeć na płaskim a nie uskokach.

Proszę o poradę co można z tym zrobić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego garaże jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Marcinotemat nr 308-2348
visibility czytano 357 razy

Ocieplać czoło balkonu żelbetowego, czy nie?


Czy miejsce na przodzie balkonu, oznaczone strzałką na projekcie, musi zostać ocieplone styropianem?
Czy brak takiego ocieplenia będzie powodować znaczne straty cieplne (mostek termiczny) czy raczej niewielkie i można to zostawić nieocieplone. Balkon na ponad 3m od budynku.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony błędy projektowe porady inwestorom porady wykonawcom

MJkbtemat nr 308-2352
visibility czytano 502 razy

Wykwity na elewacji


Dzień dobry,
wg informacji od właściciela: dom z 1996r, ściana trójwarstwowa (Silka+10 cm wełny+cegła), na stropodachu wełna i papa. Projektu brak.
1. Czy jest Pan w stanie określić skąd te zabrudzenia na elewacji?
2. Czy jest ryzyko, że na stropodachu występuje tzw. szlaka (mimo innych informacji od właściciela)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne elewacje porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2361
visibility czytano 467 razy

Boniowanie po wykonaniu ocieplenia metodą BSO


Na ocieplonej już elewacji z siatką i klejem inwestor wraz z architektem wymyślili (po fakcie) wykonanie dużej ilości boni przy zastosowaniu tynku cienkowarstwowego. Bonie mają iść przez całą wysokość i szerokość elewacji tworząc pewnego rodzaju podziały.
Czy może Pan podpowiedzieć jaką zastosować technologię, aby nie pogorszyć parametrów elewacji oraz aby dało się takie bonie wykonać. Jak rozpoznałem się po technologiach jest kilka metod wykonania: bonie wypalane, rowkowane, bruzdowane, listwy. Ale wszystkie te metody prowadzą do zniszczenia siatki i kleju nie mówić o utworzeniu mostka liniowego. Można też wykonać "pseudobonie" czyli nakleić taśmę przy nanoszeniu warstwy tynkowej i zrobić ją grubszą "np. baranek" ale zmienia to parametry cieplno-wilgotnościowe. Proszę o Pańskie zdanie na ten temat.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje błędy projektowe błędy wykonawcze porady architektom porady inżynierom porady inwestorom porady wykonawcom

Mikolaj127temat nr 308-2365
visibility czytano 497 razy

Poprawa wykonanej, źle zaprojektowanej opaski termoizolacyjnej wokół płyty fundamentowej z izolacją pod nią


Dzień dobry,
Jako że zbyt późno trafiłem na tę stronę i wcześniej dałem się nabrać zapewnieniom dostawcy płyty fundamentowej (projekt i wykonanie) chciałbym zapytać, czy jest szansa na chociaż częściowe poprawienie izolacji termicznej (opaski) wokół płyty.
Projekt samej płyty jest opisywany w mojej kronice budowy nr 52.

Istotne informacje:
Płyta żelbetowa posadowiona na 30 cm XPS, izolacja płyty to szalunek tracony będący połączeniem XPS300 (spód) oraz EPS Hydro (krawędź) o grubości ścianki 25 cm.
Podbudowa to gruba pospółka niepłukana zagęszczona do Is>0,96 (były wykonywane badania). Na dnie wykopu rozłożono geotkaninę (dopiero po moich usilnych prośbach dodano to rozwiązanie).

Problemy dotyczące opaski:
1. Opaskę ułożono z płyt XPS300 grubości 10 cm bezpośrednio na zagęszczonej podbudowie z niezagęszczoną cienką warstwą podsypki piaskowej.
2. Płyty dostawiono do krawędzi pod kątem, powodując znaczne przewężenie w miejscu styku.
3. Płyty opaski mają zaledwie 50 cm długości - czy nie jest to zbyt mało w stosunku do głębokości przemarzania?
4. Płyty nie są zabezpieczone przed zsuwaniem się.
5. Płyty nie są zabezpieczone od góry żadną folią ochronną, przysypane częściowo podbudową, a częściowo ziemią.

Pytania:
1. Jak można poprawić rozwiązanie opaski termoizolacyjnej? Wchodzi w grę jej całkowity demontaż i montaż ponowny. Swoje wyobrażenie zamieściłem na rys. nr 2.
2. Czy można i czy warto zastosować dodatkową opaskę betonową/wieniec wokół elementów brzegowych płyty (np. nad opaską), by chociaż w części ograniczyć ich rozsuwanie się po latach pod wpływem długotrwałego obciążenia ciężarem budynku? Na rys. nr 3 wyjaśniam, co mam na myśli.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe mostki cieplne porady inwestorom posadowienia na płycie błędy projektowe błędy wykonawcze

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2370
visibility czytano 384 razy

Podłoga na gruncie z powielonymi błędami z projektu


Panie Jerzy
proszę o komentarz w opisanej poniżej kwestii. W budynku mieszkalnym wielorodzinnym z pełnym podpiwniczeniem autor projektu przyjął następujący układ warstw: wylewka betonowa 5cm, styropian 5cm, 2 x folia izolacyjna sklejana na zakładach, wylewka betonowa, ubity piasek. Tak zaprojektowany poziom posadzki piwnicy znajduje się 2,7m poniżej poziomu otaczającego terenu. Poziom wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia obiektu. Czy jako izolację przeciwwilgociową można przyjąć ww. folię izolacyjną? Z DB wynika, że roboty wykonano zgodnie z ww. treścią projektu. Efekty wykonanych robót w oparciu o ww. informacje, widoczne są na załączonej dokumentacji fotograficznej…

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki betonowe hydroizolacje jastrychy betonowe

januk87temat nr 308-2381
visibility czytano 539 razy

Hydroizolacja ław pod ścianą fundamentową monolityczną


Witam Panie Jerzy .
Niestety nie miałem u siebie betonu podkładowego pod ławą. Na ławie użyto papy podkładowej pod ścianą fundamentową. W przekroju rdzeni szlam. Na ścianie fundamentowej ponownie papa podkładowa i szlam.
Wywiązała się dyskusja z pewnym kierownikiem który twierdzi iż papy na ławie nie może być ponieważ przerywa to ciągłość i dom będzie „jeździł„. Zgłupiałem.
Czy kierownik niedouczony czy to ja zawaliłem dając papę podkładową na ławę pod ścianę fundamentową monolityczną?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2384
visibility czytano 300 razy

Karygodne błędy w projekcie domu szkieletowego posadowionego na płycie


Panie Jerzy
proszę o komentarz dotyczący zaproponowanego przez autora projektu układu warstw posadzki przyziemia, budynku mieszkalnego jednorodzinnego o konstrukcji drewnianej szkieletowej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane błędy projektowe posadowienia na płycie porady inwestorom


 
 
23
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.