porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 219


 
 
23
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Gre-Jastemat nr 308-2387
visibility czytano 412 razy

Zawilgocenia w domu z roku 1959


Dzień dobry,
Śledzę z mężem z wielkim zainteresowaniem Pana porady i komentarze na bdb.pl
Jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego o pow. 400m2. Jest to gruntownie wyremontowana i przebudowana w 2006 roku kostka z roku 1959. Niestety, nie mieliśmy szczęścia do fachowców i zaczynamy mieć kłopoty z tarasami i garażem, a także odczuwamy wyraźnie wilgoć w niektórych pomieszczeniach w piwnicy o pow. 150 m2, która jest na tyle duża, że zrobiliśmy tam część rekreacyjno-gospodarczą domu.

W związku z pojawiającymi się usterkami i czekającym nas kosztownym ponownym remontem, potrzebujemy opinii wiarygodnego rzeczoznawcy z zakresu fizyki budowli, a w szczególności specjalisty od hydroizolacji. Zwracamy się do Pana z zapytaniem, czy wybiera się Pan w strony Gdyni przed 29 lipca? Jeśli nie to czy może Pan ewentualnie polecić kompetentnego kolegę po fachu, który mógłby nam znalazł przyczyny zawilgocenia murów i sporządził instrukcję dla wykonawcy, tak żebyśmy po kilku latach znowu nie musieli szukać pomocy?

Będziemy wdzięczni za szybką odpowiedź.
Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne zasolenia zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom

kpmtemat nr 308-2400
visibility czytano 478 razy

Projekt domu pełen karygodnych błędów


Dzień dobry,
dom składa się części parterowej i piętrowej. Cześć parterowa to pokój, przedpokój, kotłowania, pralnio-suszarnia. Poddasze nad parterem nie będzie użytkowe, w praktyce nie będzie tam również dostępu z wagi na bardzo małą przestrzeń.
Ocieplenie stropu pkt 2 przekroju to wełna mineralna 30 cm. Bardzo proszę o poradę:
1. Jak należy prawidłowo wykonać ocieplenie stropu parteru?
2. Czy zamiast wełny można zastosować styropian (tu są jednak obawy co do ewentualnej ingerencji gryzoni) lub pianę PUR?
3. Czy w dachu powinny być zastosowane kominki wentylacyjne?

z góry dziękuje za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady inwestorom

GrzegorzM temat nr 308-2402
visibility czytano 395 razy

Drewniany strop w prterowym domu murowanym


Dzień dobry,
Proszę o podpowiedź, jak prawidłowo wykonać izolację termiczną drewnianych belek stropowych przechodzących przez ścianę. Poddasze nieocieplone.
Dom w fazie budowy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa stropy drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

WMCtemat nr 308-2410
visibility czytano 246 razy

Nieskuteczna naprawa ocieplenia domu przez dewelopera


Szanowny Panie Jerzy,
Zwracam się do Pana ponownie o pomoc, ponieważ już raz, w 2016 roku bardzo Pan nam pomógł w dochodzeniu u developera naprawy gwarancyjnej kupionego domu.
Mimo, że developer wykonał usuwanie usterek na podstawie umowy gwarancyjnej, niestety ponownie się pojawiają w tych samych miejscach co uprzednio. Na zewnątrz szczególnie teraz jest to widoczne. I tak na elewacji od strony północnej ponownie pojawiła się korozja biologiczna w postaci ciemno zielonych nalotów. Ponadto na tej ścianie od strony zewnętrznej w glifie drzwi tarasowych spękał i wykruszył się tynk. A nad drzwiami tarasowymi odparzył się tynk zewnętrzny – powstały purchle. (jeśli zajdzie konieczność prześlę niezbędne zdjęcia). Nie wspominam już o środku, gdzie w tych samych miejscach powstały spękania.
W związku z powyższym mam pytanie. Jak powinna zostać przeprowadzona naprawa elewacji zewnętrznej. Czy cały tynk powinien zostać „zerwany” i położony na nowo, po wcześniejszym zabezpieczeniu przed porostami, algami, korozją biologiczną. Czy może można naprawić go miejscowo?
A może, mimo, że od zakończenia gwarancji mija 5 lat, można zwrócić się do developera z roszczeniem o przeprowadzenie ponownej naprawy z uwagi na nieskuteczną naprawę gwarancyjną, która pomimo podjętych napraw i tak doprowadziła do degeneracji wyprawy tynkarskiej?
Z góry dziękuję za pomoc


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne porady inwestorom

Paweł Wawrzyniaktemat nr 308-2411
visibility czytano 476 razy

Bezmyślne ocieplenie poddasza nieużytkowego


Dzień dobry,
Chciałbym prosić o poradę dotyczącą wentylacji poddasza nieużytkowego (używane jako składzik/magazynek). Dom dwukondygnacyjny (parter piętro). Nad piętrem znajduje się poddasze nieużytkowe z dachem skośnym, wielospadowym ocieplonym wełną (pomiędzy krokwiami 20 cm plus dodatkowa warstwa 10cm na krokwiach). Sam dach ma wentylację pomiędzy deskowaniem i dachówką oraz pomiędzy deskowaniem a warstwą ocieplenia (warstwa wiatroizolacyjna + wełna). Od strony poddasza jest założona na wełnę tylko folia paroizolacyjna. Na stropie (teriva) nie ma żadnego ocieplenia. Na poddasze można się dostać za pomocą schodów strychowych (o dobrej izolacyjności) a w dachu mamy jedno okno/wyłaz dachowy.

Poddasze nie jest w ogóle wentylowane (jedyna opcja to otwarcie okna/wyłazu). Mam obawę, że takie stojące powietrze plus przechodząca od dołu wilgoć może niekorzystnie wpłynąć na cały klimat poddasza oraz elementy konstrukcji (będzie duszno i wilgotno).

Czy moje obawy są uzasadnione? Czy takie nieużytkowe poddasze powinno być wentylowane? Może dobrze byłoby zrobić dwa kominki wentylacyjne po dwóch stronach, aby zapewnić tam przewiew? Zastanawiam się jak to może wpłynąć na zużycie ciepła w budynku i czy przy takich kominkach w zimie nie będzie się skraplała woda ze względu na różnicę temperatury.

Z poważaniem,
Paweł Wawrzyniak

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Budremtemat nr 308-2425
visibility czytano 387 razy

Minimalny spadek pokrycia tarasu


Szanowny Panie Bogdanie,

mam konflikt z deweloperem, dotyczący minimalnego spadku na tarasie (nad garażem). Projekt dewelopera przewidział spadek 0,1%. W wyniku czego na tarasie ciągle są zastoiny wody.
WT mówią wprost o konieczności wykonania spadków umożliwiających odpływ wód opadowych, ale czy jest jakiś zapis mówiący o minimalnym spadku np 1%. Choć takie minimum wydaje się być wręcz intuicyjne.

Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe tarasy porady inwestorom

Pastatemat nr 308-2427
visibility czytano 387 razy

Skomplikowane detale w dachu, a analizy cieplno-wilgotnościowe


Witam,
Panie Jerzy, mam parę pytań odnośnie przekroju mojego domu.
1. W październiku ubiegłego roku została wykonana więźba, dach jest deskowany pokryty papą podkładową gr. 3,2 mm, w kalenicy zostawiono przestrzeń wentylacyjną. W celu zabezpieczenia budynku przed opadami płaski dach został zabezpieczony papą termozgrzewalną. Odległość spodu krokwi do płyt betonowej wynosi 13 cm. Dach płaski będzie dwuspadowy , spadek ok. 4.5%. Czy można zastosować tutaj izolację ze styropianu albo pianki PIR, czy ten rodzaj izolacji może wpłynąć na procesy gnilne drewna w tym wypadku. Czy lepiej zastosować wełnę?
2. Czy na odcinku gdzie jest płaski dach wymagana jest wentylacja, tak jak zaprojektowano w pozostałych miejscach okapu budynku.
3. W części zabudowanej okapu została zaprojektowana wełna poniżej jest styropian. Czy można zarówno cześć zabudowaną jak i cześć elewacyjną odsłoniętą wykonać ze styropianu? podkonstrukcja przewidziana jest z łat drewnianych-sezonowanych. W domu będzie rekuperacja.
4. Wysokość zabudowy okapu wynosi ok. 100 cm. Mając na uwadze działanie wiatru, muszę zakotwić dół okapu w ścianie. czy jest jakiś sposób aby uniknąć tutaj miejscowych mostków termicznych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy murowane porady inwestorom porady architektom projekty budowlane projekty wykonawcze błędy projektowe

Wojtek Wtemat nr 308-2437
visibility czytano 354 razy

Błędnie zaprojektowany stropodach wentylowany z attyką


Dzień dobry,
chciałem zapytać o kwestie związane z dachem i attyką (konkretnie jej ociepleniem).

Mam w projekcie dach płaski wentylowany, z attyką dookoła budynku o wysokości 78 cm. Dach jest o konstrukcji drewnianej, ocieplony wełną, która znajduje się na stelażu sufitu podwieszanego z płyt G-K, konstrukcja sufitu zamocowana do krokwi na wieszakach. Ściany zewnętrzne z pustaków ceramicznych, ocieplonych 20 cm styropianem.

Czy na przekrojach nie została źle rozwiązana izolacja termiczna attyki? Wydaje mi się, że przede wszystkim ważna jest ciągłość izolacji. W związku z tym czy styropian nie powinien być również na górnej krawędzi attyki (pod obróbką blacharską) oraz od strony wewnętrznej dachu, pociągnięty aż do izolacji poziomej z wełny (na rysunku zaznaczone żółtym kolorem)?

Wykonawca twierdzi:
a) By nie dawać styropianu pod obróbkę bo jak metal się nagrzeje to styropian i tak się stopi.
b) Wewnętrzny styropian jest niepotrzebny (dach i tak będzie dobrze ocieplony) i podobnie jak wyżej styropian stopi się przy mocowaniu papy. To jak mocuje się taki styropian do attyki, wykonawca chyba chce oszczędzić sobie roboty? Wydaje mi się, że najpierw papa podkładowa mocowana mechanicznie (klejona, kołkowana?), a dopiero później grzejemy na nią papę nawierzchniową? Przecież jakoś wykonuje się stropodachy niewentylowane o układzie klasycznym
🙂

Chciałem jeszcze zapytać jak wykonać paroizolację wełny jeżeli będą przez nią przechodzić podwieszenia z rusztu G-K? Każdy taki wieszak będzie dziurawił izolację. No chyba, że taką paroizolację daje się między płytę G-K a ruszt? Tylko czy wtedy nie mamy podobnego problemu z wkrętami mocującymi płytę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego stropodachy attyki ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Ba-Watemat nr 308-2459
visibility czytano 243 razy

Skropliny pod dachem chłodni


Witam Panie Jerzy
Jesteśmy najemcą powierzchni magazynowej. Dwa lata temu nasza firma zaadoptowała część hali magazynowej na chłodnię. Chłodnia ma utrzymywaną stałą
temperaturę +6 stopni. W okresie czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień) wykrapla się para wodna w okolicach świetlików, klap dymowych w dachu i na styku ściany z budynkiem sąsiada (płyta warstwowa grubość 5 cm). Skropliny kapią na materiały i zalewają posadzkę.

Proszę o informację czy jest Pan zainteresowany skutecznym rozwiązaniem problemu (porada, projekt, ekspertyza) i jakie byłyby orientacyjne koszty takiej usługi. Chcielibyśmy uzgodnić najbardziej optymalne rozwiązanie które pozwoli nam najtaniej wyeliminować w/w problem.

Przesyłam przykładowe zdjęcie dachu z obrazem wyżej opisanego problemu.

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze chłodzenie charakterystyki energetyczne ekspertyzy porady inwestorom

blaugraniaktemat nr 308-2464
visibility czytano 302 razy

Błędy w wykonaniu fundamentowania i błędy w projekcie ściany szkieletowej


Panie Jerzy,
Proszę o opinię:
1) Czy takie wykonanie fundamentów będzie poprawne, co ewentualnie poprawić?
Ława została wykonana niestety nie z betonu napowietrzanego, nie została również wykonana izolacja pomiędzy ławą a betonem podkładowym.
Obecnie zaplanowane jest ułożenie na ławie papy – no i tu zdaje się kolejny zonk. Zakupiona została papa podkładowa G200 S4 (Technonicol primaglas) - czy można taką papę już zastosować czy konieczne będzie wymienienie na talkowaną papę bitumiczną? Rozumiem, że papę wystawiamy poza lico bloczków fundamentowych - po 5cm z każdej strony wystarczy? Dodatkowo pod papę grunt bitumiczny zgodnie z Rys. FU-071 – czy może być dysperbit?
Następnie, po wymurowaniu ściany fundamentowej zaplanowane wykonanie hydroizolacji masą polimerowo-bitumiczną, wstępnie miałby to być Ceresit CP 44. Czy mimo, że spód ławy nie jest odizolowany od betonu podkładowego, izolację wykonać również na całości bocznych ścian ław czy tylko na górze ławy i dalej na ścianę fund.? Dalej ułożenie styropianu – tutaj jest to niestety EPS 100 zamiast EPS200. Czy to duży błąd? Na koniec membrana kubełkowa kubełkami do gruntu.

2) Projektant uległ inwestorowi, który „widział, że tak się robi w Niemczech” i zaprojektował w ten sposób ścianę piętra (załączam przekrój i rzut dachu). Nie bacząc już na dobór grubości termoizolacji, czy takie rozwiązanie w ogóle jest poprawne? Ów inwestor może owszem zna się na wykonywaniu dachów, które robi od lat, ale inne jego pomysły są absurdalne (np. wg niego najważniejsze jest odizolowanie ścian parteru od ścian fundamentu, a ściany fundamentu to właściwie mogłyby być nieizolowane, bo „beton lubi wodę”…), dlatego wolę zapytać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
23
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.