porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 32


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Mavericktemat nr 308-1925
visibility czytano 760 razy

Błędy: wiazdu do garażu, drzwi tarasu naziemnego, murłaty, odwodnienia garażu


Panie Jerzy, architekt przygotował dla mnie detale wjazdu do garażu, wejścia na taras i ocieplenie murłaty. Czy mógłby Pan zerknąć czy to jest poprawne?
Jeszcze dodaje rysunek odwodnienia garażu. Czy odwodnienie liniowe przed garażem też jest konieczne?

Odpowiedź płatna 1.230,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe bramy garażowe budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane drzwi i bramy garażowe dylatacje fizyka budowli garaże fundamenty dachy murłaty tarasy tarasy naziemne jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane ocieplenia odpływy liniowe wewnętrzne odwodnienia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty wykonawcze

WMG12temat nr 308-1962
visibility czytano 276 razy

Przeciekające ściany fundamentowe i posadzka garażu podziemnego budynku wielorodzinnego


Panie Jerzy,
Reprezentujemy Wspólnotę Mieszkaniową w Piasecznie, którą miał Pan okazję odwiedzić i opiniować. Pomyśleliśmy, że nasz problem warto poruszyć na tym forum.
Jesienią ub. r. po intensywnych ulewach w garażu podziemnym naszego bloku pojawiły się przecieki na ścianach fundamentowych. Poniżej link do filmu na YT przedstawiającego przecieki:
https://youtu.be/OvooCdP33Fg (przepraszamy za orientację filmu).
Po opadnięciu wód opadowych zaprosiliśmy firmy specjalizujące się w uszczelnieniach do oględzin i złożenia oferty. I tutaj pojawiły się nasze wątpliwości, ponieważ każda firma oszacowała inną łączną długość pęknięć i inną stawkę za uszczelnienie 1mb pęknięcia, co znacznie zróżnicowało przesłane oferty (tutaj link do zestawienia ofert: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yXIF11D3HjHofIzm08neTnhcEF7Q9DaBy69yhqc8lwM/edit?usp=sharing)
Wszystkie firmy zaproponowały technologię uszczelnienia za pomocą iniekcji....
Od tamtego czasu przecieki nie wystąpiły. W poprzednich latach mieliśmy przypadki przecieków i wykonaliśmy uszczelnienia.
Nasze pytania:
1. Czy wg Pana powinniśmy uszczelniać takie pęknięcia i jeżeli tak to jaką technologią najlepiej?
2. Jak prawidłowo oszacować/sprawdzić długość pęknięć?
3. Jeżeli ma Pan jakiekolwiek sugestie lub pomysły to prosimy o wskazanie.
4. Jeżeli może Pan polecić zaufaną firmę do takich prac to prosimy o kontakt.

Zarząd Grochowskiego 12 Piaseczno
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe garaże fundamenty płytowe fundamenty naprawy projekty wykonawcze porady inwestorom przecieki zawilgocenia

Krystian K.temat nr 308-2276
visibility czytano 391 razy

Rury kanalizacyjne i rury spustowe w warstwie ocieplenia ścian


Witam
Czy schowanie rury spustowej w elewacji w postaci rury kanalizacyjnej o średnicy 110mm to dobry pomysł? Pytam ze względów technicznych oraz termicznych (czy mostek termiczny wystąpi w tym miejscu). Dociepleniu styropianem grubości 25cm, budynek murowany z cegły silki 24cm. Rury będą przechodzić pionowo w części użytkowej budynku.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze rynny i rury spustowe porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin323temat nr 308-2288
visibility czytano 370 razy

Poziom terenu wokół budynku na płycie na zboczu


Witam serdecznie.
Chciałbym się dowiedzieć do jakiej wysokości powinien sięgać cokół budynku w domu posadowionym na płycie fundamentowej. Ocieplenie na płycie. Czy do wysokości posadzki a może do wysokości wewnętrznej termoizolacji pod posadzką?
A także interesuje mnie do jakiej wysokości można wykonać poziom terenu w stosunku do poziomu posadzki w domu.
Niestety zdecydowałem się na płytę na pochyłej działce i na ścianie frontowej poziom terenu jest na ten moment na równo z posadzkami w domu (jeszcze nie zrobione) z drugiej zaś strony budynku teren jest na wysokości spodu płyty (w trakcie podnoszenia terenu) także różnica na obu stronach budynku to 50 cm. Jak wybrnąć? Tej sytuacji już po fakcie bo zdaje sobie sprawę że budynek powinien być o dobre 25 cm wyżej niż jest.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

PioChtemat nr 308-2300
visibility czytano 222 razy

Stropodach nad pokojami, basenem i sauną


Dzień dobry.
Proszę o poradę. Jestem na etapiebudowy domu jednorodzinnego,
parterowego z płaskim dachem. Proszę o poradę w jaki sposób ukształtować
warstwy dachu aby uzyskać współczynnik U zbliżony do 0,1 a jednocześnie nie
mieć problemów z takim dachem (zwłaszcza w kontekście kondensacji pary
wodnej).
Myślałem o następującym rozwiązaniu: 1. płyta żelbetowa, 2.warstwa paroizolacyjna z papy z wkładką aluminiową, 3. izolacja termiczna wraz z ukształtowaniem spadków, 4. membrana epdm, 5. izolacja termiczna, 6.geowłóknina, 7. warstwa dociskowa ze żwiru. Proszę o informację czy jest to właściwe rozwiązanie, a także poradę jakich grubości i z jakiego materiału przyjąć izolacje termiczne (styropian, styrodur, pianki pur, pir, itp.,
itd.). Myślałem też o rozwiązaniu tradycyjnym, tj. 1. papa j.w., 2. izolacja termiczna, 3. warstwa dociskowa - szlichta betonowa, 4. membrana epdm.
Stropodach będzie się znajdował nad wszystkim pomieszczeniami jak w
standardowym domu a także nad pomieszczeniem basenowym i sauną.
Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego baseny kąpielowe sauny porady inwestorom stropodachy ocieplenia hydroizolacje

kisaladawidtemat nr 308-2349
visibility czytano 330 razy

Zbiornik na wodę deszczową przy domu


Panie Jerzy,
Teren mojej działki to głównie gliny pylaste zwięzłe. Chciałbym wykonać sensowny zbiornik na deszczówkę, który muszę wykonać ze względu na brak możliwości podłączenia się do kanalizacji gminnej oraz chęć wykorzystania tej wody do podlewania.

Ogólny koncept przedstawia się następująco:
- Rury spustowe 110mm – 5 szt. z zamontowanymi osadnikami z rewizją
- Rury kanalizacyjne 110mm prowadzone ze spadkiem 1,5cm/1,0m. Gdy to będzie możliwe połączenie rur wraz ze zwiększeniem średnicy rury zbiorczej. Ze względu na projekt domu, układ będzie się składał z dwóch ‘nitek’ z zamontowanymi dwoma filtrami na liście/piasek po 2 i 3 rury (łącznie 5).
Ostatecznie do zbiornika powinna być podpięta jedna rura (zbiorniki najczęściej mają przygotowane otwory pod rurę 160 mm – wydaje się to dość mało na 5 rur spustowych po 110 mm każda)
- Zbiornik z przelewem, kominkiem rewizyjnym/wentylacyjnym zabezpieczonym włazem żeliwnym, klamry, aby była możliwość zejścia do zbiornika (przy założeniu, że będzie żelbetowy). Posadowiony na 10 cm betonu C16/20, zasypany gruntem rodzimym, w tym 50 cm ponad płytę górną
- Do przelewu zbiornika podpięty system/tunele rozsączające osadzone na żwirze i przykryte geowłókniną i obsypane piaskiem
- W zbiorniku zanurzona pompa „do oczek wodnych” z pływakiem i wysokością podnoszenia > 10 m
- Dodatkowo chciałbym zamontować skrzynkę ogrodową z podwójnym szybkozłączem do węży ogrodowych, zawór zwrotny na przelewie i możliwe, że też zawór odcinający na dopływie do zbiornika (jedno z pytań poniżej)

Podczas zgłębiania tematu pojawiło mi się wiele pytań:
1. Na stronach producentów zalecany przelicznik to 1m3 zbiornika na 25m2 powierzchni dachu/tarasu. Zgodnie z tym założeniem powinienem zamontować zbiornik 10m3, ponieważ powierzchnia z której zbieram wodę to ~250m2. Czy ma to sens?
2. Czy zbiornik z tworzywa ma jakieś duże zalety nad zbiornikiem żelbetowym? Lub na odwrót? Biorąc również pod uwagę rozmiary, przy założeniu zbiornika 10m3.
3. Czy w przypadku zbiornika na deszczówkę zależy nam na szczelności? Pytam w kontekście wykonania hydroizolacji, ponieważ to co zapewnia producent to raczej ‘klasyczny dysperbit lub jakieś inne mazidło nieznanego pochodzenia’, a ze względu na usługę transportu i montażu, co oczywiście odbywa się w jeden dzień, ciężko sobie wyobrazić wykonanie poprawnej hydroizolacji we własnym zakresie w szczególności na dolnej powierzchni zbiornika (chyba, że należałoby wykonać je z papy, ale czy to już nie jest przesada dla zbiornika na deszczówkę?)
4. Przed zbiornikiem planuje zamontować filtr/osadnik na liście i piasek z dodatkowym zabezpieczeniem przelewowym, niektórzy producenci przy takiej powierzchni zalecają dwa takie filtry – czy ma to uzasadnienie?
5. Czy na każdej rurze spustowej/rynnie należy zamontować osadnik z rewizją?
6. Zbiornik mimo dużej kubatury może się zapełnić, rozumiem, że warto byłoby wykonać w nim przelew przy górnej krawędzi i skierować nadmiar wody poza zbiornik. Czy rozsądnym rozwiązaniem są gotowe systemy/tunele rozsączające? Jak dobrać ich wielkość? A może wystarczy tylko pompa? Czy należy zamontować zawór zwrotny na przelewie?
7. W przypadku wykonania systemurozsączania jako zabezpieczenie, w jakiej odległości od zbiornika można bezpiecznie taki system montować?
8. Czy lepsza jest pompa zanurzeniowa montowana w zbiorniku czy też rozwiązanie z pompą poza zbiornikiem?
9. Czy jest sens montować zawór odcinający na dopływie do zbiornika?
10. W jednej Pana odpowiedzi zauważyłem zalecenie wykorzystania folii kubełkowej nad górną płytą zbiornika – po co?
11. Jedna z rynien umieszczona jest w takim miejscu, że będę musiał kanalizację prowadzić pod podjazdem do garażu. Czy w takim wypadku należy wykorzystać jakąś mocniejszą rurę kanalizacyjną?
12. Czy jeśli mam 5 rur spustowych o średnicy 110 mm, to czy minimalna średnica rury ‘zbiorczej’ do której będę je wpinał to 250 mm? Tak wychodzi z przeliczenia powierzchni, jednak z tego co widzę większość zbiorników ma przygotowane wpięcie do zbiornika o średnicy 160 mm. Jak rozwiązać ten problem?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zbiorniki wody deszczowej porady inwestorom porady wykonawcom

Przemektemat nr 308-2376
visibility czytano 440 razy

Garaż w piwnicy w domu jednorodzinnym: wady i zalety


Przejrzałem 19 stron wyszukiwania hasła "garaż", ale nie znalazłem tematu dotyczącego garażu w piwnicy. Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, w celu maksymalnego wykorzystania powierzchni działki pod ogród. Jakie są wady i zalety takiego garażu? Nieprzekraczalna linia zabudowy wynosi u nas 6m - czy na takiej długości da się sensownie zaprojektować podjazd to tego typu garażu? I nie mniej ważne pytanie - czy na naszej działce wykonanie takiego garażu jest w ogóle możliwe i opłacalne? Załączam skan opinii geotechnicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne piwnice garaże posadowienia na płycie posadowienia porady inwestorom

Daniel Deptułatemat nr 308-2453
visibility czytano 360 razy

Montaż szklanej ścianki kabiny prysznicowej


Dzień dobry,
Teoretycznie już końcowy etap budowy, czyli prace wykończeniowe, ale cały czas trzeba być czujnym i myśleć za wykonawców.
Sytuacja wygląda następująco - kabina prysznicowa typu walk-in czyli brodzik wykonany z płytek gresowych ze spadkiem w kierunku odwodnienia liniowego. Przed ułożeniem płytek została wykonana szczelnie hydroizolacja folią w płynie. Brodzik jest oddzielony od reszty łazienki częściowym przeszkleniem. Załączam fragment instrukcji montażu szyby (montaż jest możliwy na brodziku lub jak u nas na podłodze z płytek). Instrukcja jest poprawna, tj. pokazuje, żeby element oznaczony H4 (stabilizujący szybę) jedynie przykleić do podłoża silikonem. Wykonawca jednak musiał być mądrzejszy i wywiercił w podłodze gresowej otwór i użył kołka rozporowego oraz wkręta, żeby ten element przytwierdzić do podłogi. Dodam, że ten sam człowiek kilka dni wcześniej nakładał folię w płynie.

Wiadomo, że po szybie będzie płynęła woda i nie sposób tego kołka uszczelnić, żeby woda nie wnikała w jastrych. Moje pytanie więc brzmi - jak to naprawić? Myślę, że należałoby usunąć kołek, otwór po nim na całej głębokości jastrychu wypełnić jakimś uszczelniaczem (czy wystarczy silikon sanitarny, czy jest coś lepszego na takie zastosowanie?), następnie uzupełnić fugę (otwór został wywiercony w fudze między płytkami) i na koniec z zgodnie z instrukcją przykleić ten element na silikon czy jakiś klej montażowy. Czy to dobre rozwiązanie, czy ma Pan lepsze propozycje?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kabiny natryskowe porady inwestorom porady wykonawcom

architekt DStemat nr 308-2488
visibility czytano 289 razy

Strop nad garażem podziemnym jako tzw. biała wanna


Panie Jerzy,
Mam pytanie. Inwestor na jednym z naszych projektów, na które właśnie otrzymaliśmy PnB, zamierza przeprojektować strop nad garażem (dach zielony, ruch pieszy) na strop żelbetowy jako tzw. biała wanna, bez spadków, bez hydroizolacji.

Nie chcemy się na to zgodzić z konstruktorem, jak również projektant odwodnienia dachu też się nie zgadza, ale inwestor i wykonawca upierają się, że to sprawdzone rozwiązanie.

Czy zna pan jakikolwiek obiekt referencyjny, który działałby poprawnie z takim rozwiązaniem? Co pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom błędy wykonawcze stropodachy

Tomasz2019temat nr 308-2589
visibility czytano 425 razy

Jakie odwodnienie w garażu z posadzką wyłożoną płytkami?


Witam, Panie Jerzy
zwracam się z prośbą o pomoc dot. tematu odwodnienia liniowego w garażu nieogrzewanym dwustanowiskowym. W projekcie architekt na Naszą prośbę wykonał szkic dwóch odwodnień (około 3,5 metra każdy w taki sposób by znajdowały się między kołami samochodów).
Natomiast musieliśmy w czasie wykonywania kanalizacji spusty przesunąć na przód garażu (bo architekt zaprojektował je prawie na tyle garażu ) pomijam fakt samych spadków. Pod wpływem czasu zaczynamy wątpić czy takie rozwiązanie jest lepsze niż jedna kratka na szerokość garażu metr od bramy garażowej. Jest to podyktowane także tym kto tak naprawdę miałby te spadki wykonać? I by miał pojęcie jak je wykonać.

Chcielibyśmy zapytać:
1. Która opcja jest według Pana lepsza od strony funkcjonalnej oraz prostsza od strony budowlanej?
2. Jak wykonać ułożenie kratek (1m dł / 6 cm wys.)?
3. Jakich materiałów użyć i w jakiej kolejności?
4. Od którego momentu kratka / kratki powinny się zaczynać a kiedy kończyć?

Na chwilę obecną mamy chudziaka pokrytego dwa razy masą bitumiczną BORNIT oraz na niej położona folia dla poślizgu układanego styropianu. (6 cm + 6 cm + 10 cm wylewki + 2 cm docelowej podłogi / jeszcze nie wiemy co na tej podłodze miało by być.

Dziękuję Tomasz




Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne garaże odpływy liniowe wewnętrzne odwodnienia posadzki z płytkami ceramicznymi porady wykonawcom porady inwestorom


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.