porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2516


 
 
253
   ...  
152
 
151
 
150
 
149
 
148
   ...  
1
 
 
TomiLeetemat nr 308-1266
visibility czytano 779 razy

Naprawa pustych spoin i ubytków w murze z betonu komórkowego


Bloczek komórkowy Ytong PP4/0,6
1. Zauważyłem w spoinach dziury (fot.1) spowodowane - tak myślę - złym nałożeniem kleju. Klej powinien być rozprowadzony wzdłużnie, a tu miejscami jest w poprzek i stąd te dziury. Takich obrazków nie ma dużo, ale zakładam że pod większością pustaków klej był tak rozprowadzany. Być może też jest zbyt cienka jego warstwa. Czym wypełnić te ubytki i czy z obu stron? Może nie trzeba ich wypełniać? Czy takie ubytki mogą powodować mostki termiczne nawet jeśli dojdzie 20 cm styropianu?
2. Czym wypełniać otwory (fot.2) na wylot po drutach? Pianka niskoprężna?
3. Czy podczas murowania ścian otwory powinny zostać wypełnione klejem? Jeśli nie zostały (czego nie jestem pewien) to czy to poważny błąd?
4. W narożach budynku powinno się wypełniać czymś te boki bloczka?
5. W glifach w otworach okiennych i drzwiowych widoczne są pióro-wpusty pustaków. Panowie z DMD uświadomili mnie, że w "przypadku klejenia taśm jako dodatkowe uszczelnienie glify muszą być wyrównane." Czym to wyrównać?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego beton komórkowy mury porady inwestorom porady wykonawcom

Rafał Ptemat nr 308-1267
visibility czytano 215 razy

Pękająca ściana w budynku jednorodzinnym


Witam Panie Jerzy
Znajomy mieszkający w Bydgoszczy w domku jednorodzinnym ma problem z pękającą i osiadającą jedną ścianą budynku. Budynek jest z lat 70-tych i ma około 160m2 powierzchni z piętrem użytkowym. Koledze najpierw stare drzwi do garażu opadły 3-4 lata temu (jeden róg budynku osiadł). Później wymienił drzwi na bramę i ściana zaczęła pękać. Z tego co kolega odkrył to przyczyną mogła być rura od deszczówki która pod ziemią rozszczelniła się i podmywa fundament.
Porada jakiej kolega oczekuje to znalezienie przyczyny, plan i sposób naprawy. Oczywiście odpłatnie lub wskazanie najlepiej konkretnej osoby z tej części Polski która fachowo podejdzie do sprawy aby w sposób właściwy usunąć usterkę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady inwestorom remonty naprawy posadowienia farby fundamenty

TomiLeetemat nr 308-1268
visibility czytano 258 razy

Wykonanie czapki komina spalinowego


Dwa kominy z prefabrykatów. Okazało się, że w jednym komplecie brak jest podstawy stożka - to co zalewa się w daszku (może to nasada nazywa się). Niestety nie zostałem o tym poinformowany (bo przecież kupiłbym to) przez wykonawcę i zrobił jak na drugim zdjęciu. Co zrobić i jak zrobić żeby zacinający deszcz nie wdzierał się pod wełnę? Czy fachowcy od dachu mogą to w jakiś inny sposób zabezpieczyć? Jaki rodzaj daszku powinienem zastosować? Obrotowy, stały czy inny? Kominy stoją w ciągu wiatrów zachodnich i są wyciągnięte ponad kalenicę. W promieniu 50 m z trzech stron świata nie ma żadnych naturalnych i sztucznych przeszkód, tylko od wschodu jest kilka drzew. Komin jest już ocieplony i nie będzie na nim struktury. Jaką farbą go malować i czy gruntować przed malowaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom porady wykonawcom

beatamitemat nr 308-1269
visibility czytano 207 razy

Posadowienie ścianek działowych w domu z bala


Dzień dobry
Nie mogłam znaleźć odpowiedzi na pytanie jak zaizolować p/wilgociowo wieniec, który jest zaprojektowany na fundamentach pod ściankami działowymi. Ławy i ściany fundamentowe są zaprojektowane po obwodzie budynku i pośrodku wzdłuż dłuższej osi. Budynek jest z bali drewnianych i wieniec jest zaprojektowany dodatkowo pod ściankami działowymi.
PYTANIE: Jak go poprawnie zaizolować żeby zachować ciągłość izolacji? Czy pod wieńcem wymagana będzie poduszka z betonu i papa która potem połączy się z masą kmb? Po jakim okresie można nakładać masy kmb aby nie zamknąć wilgoci wewnątrz?

Odpowiedź płatna
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy z bala fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

tszymalatemat nr 308-1270
visibility czytano 529 razy

Faseta na styku ławy i ściany fundamentowej


Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie produktu Bornit Elastikschlämme. W jaki sposób wykonać fasetę na ławie z betonu na ścianie trójwarstwowej? Według rysunku 1.9-22 ze strony 172. Chciałbym to zrobić w najbardziej odpowiedni sposób lecz nie mam pomysłu czy faseta ma być tylko z Bornit Elastikschlämme czy tak jak w przypadku masy kmb która jest zmieszana z piaskiem kwarcowym?
Pozdrawiam,
Tomasz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Michał D.temat nr 308-1272
visibility czytano 338 razy

Z czego deska czołowa okapowa?


Dzień dobry,
mam pytanie o deskę czołową, okapową. Obdzwoniłem wiele miejsc, tartaków itp. i mam problem z uzyskaniem deski czołowej, która będzie suszona komorowo, zaimpregnowana, czterostronnie strugana. A ponieważ wiązary i deskowanie dachu będzie z drewna o odpowiedniej wilgotności i innych parametrach chciałem takie samo drewno na deskę okapową. Ale wszędzie jest albo surowa, albo nie ma, a moi dostawcy nie mają takich desek.
Czy czymś można zastąpić deskę okapową - płytą OSB? Sklejką? Ja potrzebuję wymiar ok. 3cm grubości na 20 cm szerokości. Oczywiście jest możliwość sprowadzenia z południa Polski, gdzie oni sprowadzają ze Szwecji, paranoja, że u nas tartaki zatrzymały się chyba w średniowieczu, ale to pewnie winna częściowo klientów, którzy robią z mokrego drzewa wszystko.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy okapy dachowe porady inwestorom porady wykonawcom

dwoogitemat nr 308-1273
visibility czytano 280 razy

Murowane ścianki działowe pod stropem wylewanym


Dzień dobry,
mam pytanie dotyczące ścianek działowych. Na parterze ścianki te były murowane po zalaniu i rozszalowaniu stropu, co skutkuje tym, że między ścianką, a stropem powstała nieznaczna szpara (ok. 5mm). Wykonawca twierdzi, że "tak się robi", a szczelinę uzupełnia pianką montażową. Ścianki, jak i cały dom, budowany jest z betonu komórkowego H+H (12 cm - szer. ścianek działowych), strop lany monolityczny. Obawiam się, że powyższe rozwiązanie spowoduje, że ścianki będą "dzwonić" i pękać w rogu na połączeniu ze stropem. Czym ew. uzupełnić lukę?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego sadzawki ogrodowe ściany działowe porady wykonawcom porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-1274
visibility czytano 447 razy

Dobór warstw elewacyjnych przy ociepleniu styropianem


Dzień dobry, mam prośbę o zweryfikowanie i odpowiedź na pytania dotyczące produktów firmy Sto.
1). Ściana murowana z ytong, w tym roku będzie ocieplona i zrobiona warstwa zbrojąca, wylewki i tynki będą na wiosnę, a tynk na elewacji na jesieni za rok, by ewentualnie uniknąć wykwitów na elewacji.
2). Do klejenia styropianu - Sto-Baukleber. Do klejenia styropianu do OSB - ściana szczytowa - Sto-Dispersionskleber. Jaka będzie lepsza siatka zbrojąca oczka co 4 mm czy 6 mm?
3). Jako warstwę zbrojącą firma Sto podaje użycie np. StoArmat Classic plus - ale ma to swoją cenę czy można użyć jako warstwy zbrojącej produktu StoLevell Uni? Dlaczego ewentualnie ten pierwszy produkt jest bardziej polecany?
4). Jaki grunt użyć po roku czasu, przed położeniem tynku? Tynk jaki na ten moment rozpatruję to StoLotusan® K/MP lub StoSilco® K/R/MP, chyba że coś źle dobrałem to proszę o informację.
5). Ponieważ zrezygnowałem z boniowania, ale żeby front domu był bardziej wyrazisty chcemy zrobić pasek między oknami wykorzystując farbę StoColor Lotusan® G. Pasek będzie miał szerokość ok. 1 m i długi na 2 +2+1 metr.
6). Dopytam też od razu, z uwagi, że strop jest drewniany by zrobić tynki, chce najpierw położyć wełnę i paroizolację, a co za tym idzie muszę zrobić pasek tynku w strefie sufitu podwieszanego do którego będę mógł przykleić taśmą butylową wspomnianą folię. Tynk byłby położony na odcinku 10-15 cm, ewentualnie do strefy gdzie będzie tynk już widoczny. Ponieważ tynk chce wykonać w tym roku, ale jednocześnie nie czekać aż tak długo z przyklejeniem foli bo też będzie w tym roku, jaki produkt użyć. Myślałem nad produktem firmy Bornit - Baurex Aqua. Ewentualnie inny produkt po którym mógłbym szybko przystąpić do prac odczekując tydzień lub dwa. Realizacja będzie pod koniec września. Przyznam, że nie bardzo wiem jaki produkt dobrać, a ponieważ jest to mały odcinek może być droższy by wykonać szybciej. Czy jakaś warstwa gruntująca będzie konieczna jeśli tak to jaki produkt użyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia tynki wewnętrzne paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

lukmattemat nr 308-1275
visibility czytano 297 razy

Montaż balustrady na balkonie


Panie Jerzy prosiłbym o instrukcję jak prawidłowo zamontować balustradę na balkonie. Z tego co wyczytałem to są dwie możliwości montowania od góry (na płytki) lub z boku balkonu. Który sposób jest lepszy i jak prawidłowo się do tego zabrać? W jakim momencie najlepiej zamontować balustradę balkonu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balustrady balkony porady inwestorom porady wykonawcom

Michał D.temat nr 308-1276
visibility czytano 970 razy

Otwory wentylacyjne poddasza w ścianach szczytowych


Czy otwory wentylacyjne w ścianie szczytowej, które mają mieć wg analizy 2850 cm2, są ujęte razem z siatką zabezpieczającą. Czy starczy kratka wentylacyjna 30x50 która ma 3000 cm2 (wraz lamelami i siatką), czy lepiej zastosować wymiar 20x40 tylko dwie takie z każdej ściany szczytowej. Wtedy jest 3200 cm2.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom porady inżynierom


 
 
253
   ...  
152
 
151
 
150
 
149
 
148
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.