porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 146


 
 
16
   ...  
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
RK-PROJEKTtemat nr 308-1793
visibility czytano 285 razy

Kostka brukowa na betonowej płycie


Proszę doradzić: czy można ułożyć kostkę brukową na gotowej wylewce betonowej? Po rozbiórce budynku garażowo-gospodaczego, w którym parkowały maszyny rolnicze pozostała posadzka betonowa o dużej nośności. Chciałbym tam wykonać kilka miejsc parkingowych, jednak zastanawiam się jakie warstwy zastosować i jak zabezpieczyć istniejący beton przed wodą opadową (która może się tam dostać między spoinami w kostce) i ewentualnymi wysadzinami mrozowymi.
Z góry dziękuję za poradę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty podjazy i wjazdy porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

iztemat nr 308-1799
visibility czytano 230 razy

Przebudowa ścianki kolankowej a przebudowa dachu


Dzień dobry.
Chcę wyburzyć kawałek stropu i ściankę kolankową przy kominie (oznaczone na różowo), aby była równa ściana komina od piętra do poddasza.
Docieplenie dachu między krokwiami będzie uzupełnione.

Czy powinnam docieplić ścianę komina aby ciepło nie uciekało przez ścianę komina? Czy komin sam w sobie stanowi bufor?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z pozdrowieniami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy remonty porady inwestorom porady wykonawcom

INNOtemat nr 308-1837
visibility czytano 344 razy

Drewniana izba z bali otoczona konstrukcją żelbetową


Panie Jerzy.
W projekcie przebudowy mojego domu jest takie jedno nietypowe rozwiązanie, a mianowicie postanowiłem pozostawić jedną izbę drewnianą z bali i obudować ją wokoło nową konstrukcją murowaną z wylaniem nad nią stropu żelbetowego.
Założyłem że dla kompensacji naprężeń z uginającej się płyty żelbetowej położę min. 5cm styropianu eps 50. W praktyce okazało się, że styropianu trzeba było dać 10cm bo takie wychodziły w rzeczywistości różnice poziomów. Warstwy wykonano jak na załączniku nr 7.
Podejrzewam teraz, że popełniłem błąd nie dając foli PE bezpośrednio na drewnianą podsufitkę odcinając tym samym możliwość wnikania wilgoci w pierwszą warstwę styropianu (zgodnie z zasadą, że paroizolację najlepiej dać bezpośrednio pod pierwszą warstwę wykończeniową od wewnątrz).
Ponadto podczas wykonywania zbrojenia niestety mieliśmy dwa dni deszczowe i te dwie warstwy foli nie okazały się w 100% skuteczne. Tzn. pojawiły się zacieki na podsufitce od wewnątrz. Niewielkie, ale jednak jakaś ilość wody przedostała się przez obie warstwy foli.
Natomiast pomiędzy pierwszą, a drugą warstwę foli tej wody dostało się już sporo. Po opadach ewidentnie styropian pod drugą warstwą foli pływał (podczas wylewania betonu sporo tej wody wyparł beton). Zbrojenie było już wykonane i nie zdecydowałem się na jego demontaż i wymianę namokniętego styropianu. Na ów moment założyłem że po wykonaniu dachu jak będzie taka potrzeba to wykonam jakieś nawierty w stropie żeby wilgoć odparowała. Ale jest to chyba pobożne życzenie i nie będzie to takie łatwe.

Reasumując na razie oprócz w/w zacieków powstałych jeszcze przed wylaniem płyty nie zauważyłem jakichś widocznych oznak korozji biologicznej podsufitki, ani płazów.
Zastanawiam się jednak nad wykonaniem jakichś zabiegów, które zminimalizowały by ryzyko powstania korozji. Żałuję, że:
1. nie położyłem foli bezpośrednio na podsufitkę,
2. nie zabezpieczyłem przed robotami podsufitki i ścian środkiem biobójczym dla bezpieczeństwa .
3. nie dałem na drugą warstwę foli PE jeszcze membrany kubełkowej która pewnie uchroniła by folię przed uszkodzeniem podczas zbrojenia
4. nie zdemontowałem zbrojenia i nie wymieniłem foli i mokrego styropianu.

Proszę o poradę w jaki sposób można pomóc osuszyć warstwy nad podsufitką i zabezpieczyć dodatkowo drewnianą konstrukcję. Na tym etapie jest wylana płyta nad ową izbą i nad poddaszem (już ostatnia). Do świąt powinienem mieć zadeskowaną więźbę i położoną wiatroizolację pod blachę aluminiową na rąbek stojący. Jak będzie folia na dachu to będzie pewność że opady atmosferyczne nie zaszkodzą i można by coś próbować zaradzić na zaistniałą sytuację. I jeszcze być może istotna kwestia. Dwie belki żelbetowe przylegają do ścian izby praktycznie na styk, kolejne dwie są od niej oddalone na 12 i 20cm więc jakiś dostęp do przestrzeni mamy. Widzę też dużą szansę na wycięcie od spodu podwalin na wysokości 15cm celem wymiany na zdrowszy materiał, co umożliwi nam obniżenie poziomu podsufitki o 15cm na czas robót ratujących podsufitkę.
Dodam na koniec, że izba jest z 1926r i warto by było nie dopuścić do jej degradacji. Cała koncepcja funkcji parteru opiera się na tej izbie wokół której ma toczyć się życie w strefie dziennej.


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe remonty stropy drewniane stropy porady architektom porady inwestorom

GGtemat nr 308-1867
visibility czytano 231 razy

Przepona hydroizolacyjna w murze metodą iniekcji, czy podbicia?


Czy mógłby Pan przybliżyć temat odtwarzania izolacji poziomej na ławie fundamentowej?
Wiem, że najlepszą metodą jest pobicie fundamentów i wówczas można uzyskać skuteczność 100%. Jednakże ta metoda jest stosunkowo droga ze względu na zakres prac przygotowujących (szerokie wykopy wokół budynku, zerwanie wszystkich podłóg w piwnicy lub parterze, demontaż instalacji w podłodze itd…). Do tego dochodzi szalowanie i podbijanie odcinkami ław fundamentowych co znacznie wydłuża czas tych prac i wiąże się z kosztami. Jednak nie to jest w tej metodzie najgorsze choć nie bez znaczenia. Najgorsze jest ryzyko niepowodzenia całej operacji, bo firm godnych zaufania jest jak na lekarstwo. Tutaj nie wystarczy dobry projekt. Wykonawstwo musi być wręcz aptekarskie, a ekipa zdyscyplinowana, aby przestrzegać wszelki zaleceń projektu planu podbijania, stosowania przerw technologicznych, a także dbałości o czystość prac.
Obecnie na rynku wszystkie liczące się koncerny produkujące chemię budowlaną wysokiej jakości oferują metody odtwarzania hydroizolacji poziomej za pomocą kremów iniekcyjnych na bazie silanów do indywidualnego wykonania wg zasady „zrób to sam”. Przykładowe produkty: Injektioncreme Plus (Bornit), SikaMur® InjectoCream-100 (Sika), WEBER.TEC 946 (Weber), ATLAS KI (Atlas), KIESOL C (Remmers). Wg KT produktów stosowanie w/w kremów można stosować w murach nawet o wilgotności 95%. Metoda nie wymaga specjalistycznego sprzętu, a niektórzy w zestawach oferują nawet dedykowane wyciskacze tubowe do tychże kremów.
Oczywiście zabezpieczenie istniejącej ściany fundamentowej czy piwnicznej zagłębionej w gruncie wymaga również odtworzenia hydroizolacji pionowej, ale o tym już sporo wiem z Pana wielu porad.

P.s. Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku 2021
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci remonty renowacje porady inwestorom porady architektom

Tomasztemat nr 308-1881
visibility czytano 192 razy

Postępowanie wobec ścian zawilgoconychi i zasolonych


Czy właściwym posunięciem jest zbicie zawilgoconych i zasolonych tynków cementowo-wapiennych z zawilgoconych (brak jakiejkolwiek hydroizolacji) i wysoko zasolonych ścian wewnętrznych i ścian zewnętrznych na poziomie kondygnacji podziemnej (tylko powierzchnie wewnętrzne) i pozostawienie ich na kilka miesięcy do schnięcia (pomieszczenia ogrzewane)?
Czy po zbiciu tynków należy bezzwłocznie przystępować do robót renowacyjnych (również po stronie zewnętrznej ścian zewnętrznych) z uwagi na możliwe zniszczenie lica materiału murowego w wyniku wywierania ciśnienia krystalizacyjnego przez szkodliwe sole budowlane?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli remonty zawilgocenia zasolenia porady inwestorom

Magda Smoleńskatemat nr 308-1894
visibility czytano 248 razy

Hydroizolacje części podziemnej w domu z roku 1944


Zdecydowałam się na remont domu z 1944 r z białej cegły. Jest projekt adaptacji. W 2019 r został wymieniony dach, wylany wieniec, postawiony nowy komin, drenaż opaskowy na 3/4 obwodu. Budynek w połowie podpiwniczony, w piwnicy wilgoć, ściany z cegły z wykwitami solnymi. Brak izolacji poziomej i pionowej fundamentów. Obawiam się wystąpienia wilgoci w pomieszczeniach. Czy mogę wysłać projekt do sprawdzenia? Prośba o poradę jakie ekspertyzy należy zamówić, jakie dodatkowe projekty są niezbędne. W jakiej kolejności kolejne etapy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane fundamenty hydroizolacje naprawy remonty renowacje porady inwestorom domy jednorodzinne

Michaltemat nr 308-1909
visibility czytano 194 razy

Materiały z mikrosferą - jak na to patrzeć?


Witam,
co wiemy na temat ponoć rewelacyjnej masy szpachlowej jako termoizolacja od wewnątrz? Czy ma ona tak wspaniałe właściwości?
Wykonane ze szkła technicznego mikrosfery 3M są wypełnione powietrzem rozrzedzonym w stopniu bliskim próżni... to cytat ze strony producenta, którego nazwy nie piszę.
Proszę o komentarz. Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli farby obiekty zabytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe remonty ocieplenia

W.M.temat nr 308-1931
visibility czytano 196 razy

Mokra i zalana wodą piwnica w segmencie szeregówki


Dzień dobry
Kupiłem Pana książkę, bo myślałem że znajdę w niej rozwiązanie dla mojego przypadku i nie wiem czy tak jest bo sam nie mogę dopasować do mojego przypadku. A mam taki.
Kupiłem środkowy segment w szeregówce budowanej 10 lat temu. Jest ona częściowo podpiwniczona. Poprzedni właściciel nie ma do niej projektu, bo deweloper splajtował i nie ma z kim rozmawiać. Znajomy architekt wykonał więc inwentaryzację tego co jest i ją załączam.
Piwnica ma 16 m2 i jest dziwnie obmurowana od środka cegłą dziurawką - ma ściany jakby dostawione.
Problem jest taki, że w piwnicy coraz więcej jest mokrych ścian a po ostatnich roztopach napływa żywa woda że musiałem wykuć zagłębienie w posadzce i wstawić pompkę bo woda stale napływa.
Liczę na Pana pomoc bo pytałem różnych inżynierów i tego architekta ale nikt nie wie jak poradzić z tym problemem?

Co mam robić? Ratunku!

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom remonty schody wewnętrzne betonowe

Marcinotemat nr 308-2026
visibility czytano 261 razy

Wilgotne piwnice w budynku przedwojennym


Mieszkam w zabytkowym IV piętrowym, wolnostojącym, przedwojennym budynku (budowa ok. 1930 r.) wybudowanym prawdopodobnie w technologii przedwojennej opisanej w Pana książce – bez izolacji poziomej. Przed remontem w 2016 roku posadzki piwnic znajdowały się w poziomie otaczającego terenu – w trakcie remontu założono izolację pionową z drenażem opaskowym oraz obsypano piwnice ziemią do wysokości ok. 1m od poziomu posadzek. Piwnice nadal posiadają okna, brak kanałów wentylacyjnych.
Problem: podwyższona wilgotność powietrza i ścian w piwnicach, stosowana przez mieszkańców metoda wietrzenia – otwieranie okien nie daje rezultatów.
Proszę o radę jak obniżyć wilgotność. Firma zajmująca się poprawianiem wentylacji zaproponowała zamknięcie okien z postawieniem osuszaczy powietrza (ciepłe i wilgotne powietrze wpływające do piwnic skrapla się – wietrzenie tylko pogarsza sytuację).
Dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zawilgocenia wady budynku suszenie ruch wilgoci renowacje remonty fundamenty piwnice porady inwestorom błędy projektowe błędy wykonawcze

Maciej Wójciuktemat nr 308-2043
visibility czytano 569 razy

Kapitalny remont murowanego domu 30-letniego


Czy w przypadku gdy wymieniamy podłogę na gruncie w piwnicy w 30 letnim domu mając:
1. Hydroizolacja istniejąca pomiędzy ławą, a murowaną ścianą fundamentową z folii budowlanej + papy starego typu (skorodowanej, łamiącej się pod palcami, minimalnie wystającej poza lico muru)
2. Ławy fundamentowe z betonu nie napowietrzonego, o nie równej powierzchni, wylane w wykop w ziemi bez szalunku
3. Podłoże piwnicy gliniaste, po dłuższych ulewach zauważalne zawilgocenie ziemi, a po wykopaniu dołka pojawia się lustro wody (ok 50 cm poniżej poziomej hydroizolacji)
4. W ścianach najbardziej zagłębionych i narażonych na wilgoć wykonano iniekcję krystaliczną grawitacyjną
5. Na obniżony poziom gruntu planuję zastosować: geowłóknina poliestrowa 150g/m2; 20cm grys płukany frakcja 8-16 z drenażem wewnętrznym; folia PE 0,2mm; 10cm beton podkładowy B20 - obniżony względem poziomej hydroizolacji o 13 cm (ze względu na docelową wysokość pomieszczeń piwnicy 210cm)

Czy w podanym przypadku należałoby zastosować połączenie dwóch rodzajów hydroizolacji ?:
1. Wyrównać powierzchnię ław fundamentowych, po zagruntowaniu, masą naprawczą na bazie cementu
2. Szlam uszczelniający np. Bornit DS - na beton podkładowy oraz ściany ławy fundamentowej od poziomu geowłókniny po starą hydroizolację poziomą ławy (ze względu na możliwość stosowania przy napieraniu wody w stronę przeciwną )
3. Pokrycie strefy cokołowej Bornit ES 10cm nad poziomem wykończenia ( ze względu na możliwość późniejszego pokrycia płytką lub tynkiem renowacyjnym
4. Wykonanie hydroizolacji na betonie podkładowym i na ścianie ławy fundamentowej zachodząc kilka centymetrów ponad starą hydroizolację poziomą np. Bornit Fundamentflex 2K po zagruntowaniu Grundbit-em i wtopieniu siatki Bornit GGG w pierwszą warstwę ( ze względu na zablokowanie przenikaniu pary wodnej do warstwy izolacji termicznej wykonanej z EPS 200 3x40mm)
5. Na połączeniu chudego betonu i ławy wklejenie taśmy Bornit FB plus

Proszę o opinię czy zaleca się dublowanie hydroizolacji łącząc ich właściwości jak w opisie powyżej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne domy murowane remonty renowacje porady inwestorom


 
 
16
   ...  
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.