porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 146


 
 
16
   ...  
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
Beata W-ckatemat nr 308-2049
visibility czytano 272 razy

Gdy woda zalewa piwnice, a ściany parteru mokre


Dzień dobry.

 

Mam ogromny problem z domem w którym mieszkamy już 30 lat. Zgłaszaliśmy zapytania do różnych firm i inżynierów budowlanych, ale mamy wątpliwości. Kilku fachowców stwierdziło, że to fundamenty są już nieszczelne i należy je naprawić. Poczekać rok i być może posadzki także trzeba będzie izolować.


Okoliczni sąsiedzi też izolują fundamenty i robią drenaże bo im też woda zalewa domy. Może to wina przerwania poniemieckiego drenażu przy wykonywaniu remontu kanalizacji ogólnospławnej w naszej ulicy przez gminę, a może powodzi 1997? Wrocław leży na podmokłym terenie. Taki "kaczy dół" . Tato zbudował ten dom na poniemieckich fundamentach. Na całym parterze mamy mokre ściany od kilku lat.


Poza tym mamy garaż w piwnicy, a w nim kanał rewizyjny, który mój pracowity tato wykopał samodzielnie. Teraz stoi w nim woda, jakieś 20cm poniżej posadzki. Fundamenty można odkopać tylko ręcznie bo ogród zagospodarowany i ziemię transportować na taczkach. Czy warto mieć jednak projekt na wykonanie tych prac? Dom ma wymiary 13m x 12m.


Jedna firma chce odkopać na 1,5m głębokości, otynkować ściany,dać izolację bitumiczną, folię kubełkową, 3 studzienki, rurę drenarską, geowłókninę i zasypać żwirem. Całość prac za około 50.000 zł.

 

Pozdrawiam.

Beata.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy murowane zawilgocenia zagrzybienia remonty porady inwestorom

Maratontemat nr 308-2052
visibility czytano 369 razy

Ocieplenie termorenowacyjne ściany domu istniejacego


Dobór izolacji termicznej dla grubego muru o nieznanej budowie. Dom budowany w latach 80-tych o grubości muru 45 cm. Przy okazji wymiany stolarki okiennej udało się nieco poznać jego budowę. Jak dobrać grubość i materiał dla ocieplenia takiego muru? Wiem,że można zamówić analizę cw, ale obawiam się ,że będzie zrobiona na sztukę.
Pozwolę sobie w tym samym wątku zapytać o miejsce montażu nowych okien. Zamierzam zamontować je w licu ściany. Będą więc głębokie wnęki wewnątrz pomieszczeń. To wariant w przypadku zastosowania ocieplenia. Czy poprawny?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty termorenowacja porady inwestorom

Jacek Ltemat nr 308-2053
visibility czytano 295 razy

Zalewane wodą piwnice domu jednorodzinnego, mimo akcji fachowców


Witam,

Wracam do Pana po pomoc. Może Pan pamięta, kilka lat temu zwracałem się po pomoc z zalewaniem piwnic wodą, ale podane wtedy przez Pana rozwiązania wydały mi się zbyt drogie na tle propozycji kilku firm budowlanych z doświadczeniem w tych sprawach. Niestety zawierzyłem im, wydałem prawie 50 tysięcy złotych i jak było źle tak jest nadal i się nic nie poprawiło.


Przypomnę więc jak się sprawy mają. Mam kłopot bo piwnica w domu od 2010r. jest zalewana przez wody gruntowe. Dom budowałem 28 lat temu i wtedy nie było mowy o żadnych wodach gruntowych. Najbliższa woda była położona 23 m poniżej terenu a w wykopach był czysty i suchy piasek. Sytuacja zmieniła się w 2010 i podczas nawalnych deszczy w piwnicy pojawiła się woda stopniowo osiągając wysokość do 60 cm od posadzki. Jedynie rok 2012 był dla piwnicy suchy ale potem woda pojawiała się na nowo.


Ławy były wylane z betonu prosto w grunt. Przykryte 2 razy papą celem izolacji fundamentu odscian. Z zewnątrz dano lepik zgodnie z projektem. Podłoga w piwnicy to warstwa keramzytu. Na keramzyt wylewka betonowa.Następnie styropian dla instalacji mat grzewczych (obecnie nie działa). Na to położona wylewka i następnie płytka gresowa. Cały dom jest podpiwniczony. Wysokość piwnicy 2,20 m.

Potem przyszła firma która miała problem rozwiązać i wykonała drenaż ale zrobiono źle gdyż do spodu fundamentu pozostał jeszcze 1m. No i nie ma w okolicy kanału melioracyjnego do którego można byłoby przesłać wodę, więc woda stoi w drenażu. Fachowcy skuli sporo tynków w piwnicy ponoć żeby ściany szybciej wysychały.

Potem zleciłem wykonanie badań geologicznych i te wykazały że wokół ław fundamentów i 2 m niżej jest piasek, ale pod nim leży twarda glina która wody opadowej nie przepuszcza. Po ulewnych deszczach poziom wody w gruncie się podnosi do 1,2 m poniżej terenu - tak opisał geolog.

Teraz wiem że jednak musi być cały program technologii robót do wykonania, a nie pomysły firm i innych fachowców. Bardzo Pana proszę o przedstawienie możliwych do zastosowania metod poradzenia z zalewaniem piwnicy wodą i podania orientacyjnych kosztów każdej z nich.

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom błędy wykonawcze zawilgocenia wycieki wady budynku

jahoo76temat nr 308-2069
visibility czytano 276 razy

Remont domu zbudowanego z pustaków żużlowych


Dzień dobry,

Mamy z żoną dom budowany około 1960 roku. Dom został zbudowany z bitego żużla/szlaki. Ściany zewnętrzne mają grubość 50 cm. Chcielibyśmy dom przebudować i delikatnie rozbudować. Z uwagi na to, że dom nie był praktycznie wcześniej gruntownie remontowany obecnie wymaga wymiany wszystkich instalacji, wykonania posadzek (obecnie są na legarach), ocieplenia. W zasadzie zostają tylko ściany. Zastanawiamy się czy z uwagi na bardzo duży zakres prac nie byłoby lepiej zburzyć ścian z żużla i wykorzystać istniejące fundamenty, które są dość solidne. Chciałbym zapytać czy mieszkanie w domu zbudowanego z żużla/szlaki jest bezpieczne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne remonty projekty budowlane porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2071
visibility czytano 249 razy

Termorenowacja stropodachów, a silne wiatry


W telewizji widziałem tragiczne skutki silnych wiatrów i trąb powietrznych przechodzących przez Polskę w ostatnich dniach, tygodniach. Zaciekawił mnie szczególnie jeden rodzaj awarii. Oczywiście bardzo współczuję właścicielom lecz rozważam z zawodowego, budowlanego punktu widzenia. Chodzi o zerwaną styropapę ze stropodachachów na różnych blokach czy szkołach. Na zdjęciach widoczne były styropiany klejone na kilka placków do konstrukcji dachowej. Kiedyś bardzo popularna technologia termomodernizacji stropodachów. Pomijając obliczenia grubości docieplenia, jak powinna wyglądać technologia wykonania takiej termomodernizacji stropodachu styropapą? Czy powinna być warstwa dociskowa? A może kołkować styropian? Przyklejać cało-powierzchniowo? Czy może w ogóle nie stosować takich technologi? Proszę o Pańskie zdanie na ten temat.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne termorenowacja renowacje remonty porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Maratontemat nr 308-2074
visibility czytano 203 razy

Remont błędnie zbudowanego domu


Podczas remontu pojawił się następujący problem. Poziom tarasu znajduje się 27 cm powyżej ściany fundamentowej. To oznacza, że tyle samo mam zasypanej ściany domu. Teren domu jest ze spadkiem i widać, że były właściciel chciał w ten sposób wyrównać poziomy tarasu i posadzki. Mam już zamówioną stolarkę okienną łącznie z drzwiami tarasowymi z niskim progiem. Czy można uratować sytuację? W przyszłości do tej ściany będzie dostawiony ogród zimowy nieogrzewany, ale nie na całej szerokości.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze hydroizolacje fundamenty mury porady wykonawcom porady inwestorom remonty

Maratontemat nr 308-2086
visibility czytano 663 razy

Naprawa ubytków w murze przed montażem stolarki


Po demontażu starej stolarki okiennej mur wymaga naprawy. Montaż nowych okien z zastosowaniem taśmy rozprężnej wymaga bardzo równej powierzchni. Podejmie się tego firma montująca okna. Zgodziłem się na wyrównanie tynkiem cementowo -wapiennym. Głównie z powodu doświadczenia fachowców! Niektóre ubytki mają nawet po 10 cm głębokości. Czy tynk nie będzie pękał?
Pomyślałem o takim rozwiązaniu: sam wypełnię duże ubytki masą PCC , a monterzy okien przy pomocy tynku wyrównają całość pod konkretny wymiar.
Jak podejść do tego problemu?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze remonty renowacje stolarka PCV okna porady inwestorom porady wykonawcom

Maratontemat nr 308-2102
visibility czytano 496 razy

Samodzielne wykonanie jastrychu cementowego w remontowanym domu


Dzień dobry.
Mam kilka pytań dotyczących przygotowania termoizolacji i jastrychu cementowego na podłodze ogrzewanej.
1.Czy wolno uzupełniać ubytki między płytami styropianu pianką niskoprężną ?
2.Jakie są proporcje cementu expert 42,5 w stosunku do żwiru ? Ile kg tego cementu na 1m2 dla grubości 1cm jastrychu?
3.Czy z miksokreta nie można zrobić dobrego jastrychu pod ogrzewanie podłogowe? Jeśli tak, to czego pilnować? Czy to karygodny błąd korzystać z miksokreta przy ogrzewaniu podłogowym?
Na tym pytaniu bardzo mi zależy. Mam wstępnie zamówiony cement, plastyfikator i upłynniacz i ekipę.Czytałem opinie na grupie i wiem,że jest to odradzany sposób.Przy moim domu remontowanym muszę jednak zawierać kompromisy. Nie wiem tylko czy iść aż tak daleko.
4. Czy jastrych cementowy też się wygrzewa?
5.Ile cm zostawić na posadzkę z płytek podłogowych ,łącznie z klejem ?Będzie niski próg, więc muszę potwierdzić, czy 1,5 cm będzie ok.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane remonty porady inwestorom porady wykonawcom

rydzyktemat nr 308-2111
visibility czytano 380 razy

Malowanie płytek ceramicznych


Dzień dobry,
Czym najlepiej pomalować kafelki ceramiczne? Z tego co sprawdziłem polecana jest albo farba "okrętowa" poliuretanowa z utwardzaczem lub epoksydowa farba do kafelków. Są też lateksowe farby akrylowo-kompozytowe, emalie akrylowe ale z wcześniejszym podkładem.


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje porady wykonawcom porady inwestorom malowanie

Paweł-Jartemat nr 308-2156
visibility czytano 322 razy

Renowacja po 6 latach posadzki w garażu podziemnym


Witam,
Pozwoliłem sobie napisać do Pana gdyż ma Pan ogromną wiedzę. Jestem wykonawcą.
Chodzi o pomalowanie powierzchni 2300m2 w garażu znajdującym się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, w  którym  mieszkańcy mają wykupione miejsca parkingowe. Budynek ma 6 lat więc poprzednia warstwa farby na betonowej posadzce uległa już w dużym stopniu wytarciu i miejscowym odparzeniom. Myślę, że trzeba ją będzie mechanicznie zeszlifować (zmatowić) lub też zastosować preparat do usuwania farby. Bardzo proszę o to aby doradził mi Pan jaki grunt zastosować, czy malować farbą chlorokauczukową czy też farbą epoksydową? Czy różnica między nimi jest bardzo duża czy może chodzi o ich zastosowanie do wewnątrz lub na zewnątrz? 
 
Z góry dziękuję za poświęcony czas

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty renowacje posadzki przemysłowe garaże porady wykonawcom


 
 
16
   ...  
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.