porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 46


 
 
6
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
budo23temat nr 308-1480
visibility czytano 393 razy

Piwnica częściowo ogrzewana


Witam serdecznie,
Jak poprawnie wykonać ocieplenie częściowo ogrzewanej piwnicy?
Budynek całkowicie podpiwniczony, piwnica częściowo podziemna a częściowo nadziemna, jedno pomieszczenie - pralnia będzie ogrzewane, w pozostałych pomieszczeniach (kotłownia, spiżarnia, pom. gospodarcze) nie przewiduje się ogrzewania.
1. Ocieplenie stropu nad piwnicą (podłogi parteru z ogrzewaniem podłogowym): planowałem styropian na stropie nad piwnicą, jednak zgodnie z zasadami fizyki budowli, lepiej warstwę termoizolacyjną zastosować od strony zimnej - czyli pod stropem?
2. Skoro piwnica w 70% nieogrzewana to jak rozwiązać ocieplenie ścian piwnic i płyty fundamentowej? Sensownie wydawałoby się podzielić piwnicę na strefy i w strefie ogrzewanej wykonać ocieplenie a w strefie bez ogrzewania zrezygnować z termoizolacji, tylko wydaje mi się że technicznie to będzie problematyczne.
3. Nasuwa się pytanie czy taka sytuacja że piwnica jest częściowo ogrzewana a częściowo nie jest w ogóle poprawna, czy nie lepiej coś zmienić i np. włączyć całą piwnicę do ogrzewania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego piwnice porady inwestorom

klockitemat nr 308-1598
visibility czytano 353 razy

Piwnica-ziemianka w ogrodzie


Od dłuższego czasu zastanawiam się nad budową ziemianki/piwnicy w ogrodzie. Oczywiście projekt, pozwolenie - sprawa oczywista, ale sen z powiek spędza mi problem wyboru "technologii" budowy. Ziemianka musi utrzymywać w miarę stabilną temperaturę i wilgotność.
Czy gotowe piwnice betonowe są w stanie to zapewnić?
Może gotowa betonowa ale ocieplona styropianem lub obsypana grubą warstwą kamienia w celu imitacji ściany dwuwarstwowej?
Może całkiem darować sobie gotowce i murować ceramiczną - ale czy to ma sens ekonomiczny?
Czy betonowa podłoga w takiej piwnicy jest w stanie zastąpić tradycyjną kamienną w kwestii regulacji wilgotności?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli ziemianki i piwnice naturalne porady inwestorom

Pluto G.temat nr 308-1724
visibility czytano 290 razy

Krople wody na płytkach w piwnicy


Witam
Piszę ponieważ mam taki dziwny problem z piwnicą. Teren kiepski bo gliniasty, dom posadowiony na lawach fundamentowych, wokół zrobiony drenaż z odprowadzeniem, deszczówka ma swoją osobną instalację i nie podcieka pod dom, dom obsypany ziemią ze skosem od domu, ściany w piwnicy budowane 2 warstwowo na zewnątrz bloczek betonowy od wewnątrz pustak żużlowy 10cm, mur od zewnątrz jest zaizolowany Izohanem, na to położona została folia kubełkowa, izolacja pozioma podłogi zapewne mogla być lepsza niemniej jednak jest jaka jest i teraz niewiele mogę zrobić. Wygląda ona następująco
- glina
- kilka cm piasku
- na to chudy beton, po ok 16 miesiącach został zagruntowany i przyklejono papę
termozgrzewalną która została połączona z papą na ławie fundamentowej (jest kilka cm zakładki), na to folia, styropian i wylewka betonowa.
Problem polega na tym że woda gromadzi się nisko na ścianach ale tylko na płytkach jest widoczna oraz na podłodze tez tylko na płytkach). Rzecz w tym że woda gromadzi się  gdy jest najbardziej gorąco na zewnątrz. Ściany wtedy pocą się i krople spływają ze ścian na posadzkę. W piwnicy postawiłem również bojler (bo jeszcze budynek nie jest zamieszkany) i co ciekawe podczas dużych upałów na nim również są skropliny i woda spływa na posadzkę.

Czy jest za to odpowiedzialna izolacja pozioma? Czy też jest to sprawa kiepskiej wentylacji w piwnicy? Mieszkam na Śląsku i mieliśmy tu obfite deszcze i co ważne - wtedy tych kropli nie było.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fizyka budowli fundamenty piwnice porady inwestorom

Magdalentemat nr 308-1738
visibility czytano 382 razy

Błędy w hydroizolacjach posadowienia domu na zboczu


Po wykopie na podłożu gliniastym wykonawca wylał podkład betonowy (chudziak 10 cm), na którym ułożył szalunki i zalał ławy. Zabezpieczył je od wewnątrz Dysperbitem a następnie zasypał piaskiem (tak, już odnalazłam informacje o tym, że to niewskazane) i zalał ponownie tzw. chudziakiem. Potem na ławach zbudował ściany piwnicy.

Dom niestety oczekiwał kilka miesięcy na montaż dachu i w międzyczasie do piwnicy nalało się kilka razy wody po kostki. Dach jest już od stycznia zamontowany i piwnica wygląda na suchą ale podczas prac hydraulicznych odkuty został fragment betonu w jednym z pomieszczeń piwnicznych i okazało się, że piasek, który znajduje się pod spodem jest zupełnie mokry! Ponieważ piasek ten jest umieszczony między dwiema warstwami betonu, nie wiadomo w jaki sposób miałby wyschnąć.

Nie zrobiliśmy jeszcze w piwnicy hydroizolacji (też już wiem, że powinna być zrobiona przed instalacjami ale niestety już na to za późno) i nie wiemy jak w tym przypadku postąpić: robić hydroizolację i zignorować wilgoć, poczekać aż samo wyschnie. Czy to możliwe? Jak długo to może potrwać? Skuć cały beton i wysuszyć piasek lub wymienić na coś innego? Czy istnieje jakieś inne rozwiązanie? Załączam zdjęcia poszczególnych etapów prac.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia piwnice fundamenty porady inwestorom

Bohdan Ptoszek temat nr 308-1787
visibility czytano 463 razy

Mokre latem ściany w nowej piwnicy


Witam
Piszę ponieważ mam taki dziwny problem z piwnicami. Hydroizolacje wykonałem wiosną tego roku wszystko zgodnie z Pana książką. Może zacznę od początku; teren kiepski bo gliniasty, dom posadowiony na lawach fundamentowych, deszczówka ma swoją osobną instalację z odprowadzeniem poza dom. Ściany w piwnicy budowane 2 warstwowo: na zewnątrz bloczek betonowy 12 cm w środku styropian a od wewnątrz bloczek 24 cm, mur od zewnątrz jest zaizolowany masą Bornitu i na to położona folia kubełkowa. Beton podkładowy w piwnicy zaizolowany masą bitumiczną i została połączona z papą pod ławą fundamentową (jest kilka cm zakładki).
No i problem polega na tym że gromadzi się w piwnicy woda. Gromadzi się ona nisko na ścianach ale tylko na najniższych płytkach na ścianie oraz na podłodze też tylko na
pierwszym rzędzie płytek. Rzecz w tym że nie gromadzi się ona w każdym dniu, a tylko gdy na zewnątrz jest najbardziej gorąco nawet gdy nie ma deszczu. Odnoszę wrażenie że ściany wtedy pocą się i krople spływają na posadzkę. W piwnicy postawiłem również bojler (budynek nie jest jeszcze zamieszkany) i co ciekawe podczas dużych upałów on również cały potrafił się zrosić.

Moje pytanie brzmi - czy jest za to odpowiedzialna hydroizolacja i gdzieś ma dziury? Generalnie to wszystko jest dość dziwne - bo im więcej wody na zewnatrz czyli padają deszcze tym mniej u mnie w piwnicy. Mieszkam na Śląsku i w tym roku mieliśmy obfite deszcze i co ważne - wszystko wtedy mocno przesychało w piwnicy.

Jeśli znajdzie Pan chwilkę czasu będę Panu bardzo wdzięczny za wyrażenie opinii o tej dziwnej sprawie.
Pozdrawiam, Bohdan Ptoszek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli piwnice porady inwestorom porady inżynierom wilgoć

Krzysztof Daniszewskitemat nr 308-1920
visibility czytano 513 razy

Kiedy gładź gipsowa, a kiedy gładź wapienna?


Panie Jerzy. 
Czy mógłby pan pokrótce podać wady i zalety gładzi szpachlowej gipsowej i wapiennej?
Czy można je zamiennie stosować na tynki cementowo-wapienne, które do tradycyjnych się bardziej nadają i czy wymagają szczególnego traktowania przed malowaniem, ewentualnie czy można malować dowolnymi farbami (lateksowymi, ceramicznymi, akrylowymi itp.)?
Czy na łączenia płyt gips-karton można używać gładzi/szpachli wapiennej, czy tylko gipsowej, a właściwie teraz to polimerowo-gipsowej?


Odpowiedź płatna 492,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe stalowe domy szkieletowe drewniane domy murowane gładzie tynki wewnętrzne wykończenia porady inżynierom porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom

Marcinotemat nr 308-2026
visibility czytano 262 razy

Wilgotne piwnice w budynku przedwojennym


Mieszkam w zabytkowym IV piętrowym, wolnostojącym, przedwojennym budynku (budowa ok. 1930 r.) wybudowanym prawdopodobnie w technologii przedwojennej opisanej w Pana książce – bez izolacji poziomej. Przed remontem w 2016 roku posadzki piwnic znajdowały się w poziomie otaczającego terenu – w trakcie remontu założono izolację pionową z drenażem opaskowym oraz obsypano piwnice ziemią do wysokości ok. 1m od poziomu posadzek. Piwnice nadal posiadają okna, brak kanałów wentylacyjnych.
Problem: podwyższona wilgotność powietrza i ścian w piwnicach, stosowana przez mieszkańców metoda wietrzenia – otwieranie okien nie daje rezultatów.
Proszę o radę jak obniżyć wilgotność. Firma zajmująca się poprawianiem wentylacji zaproponowała zamknięcie okien z postawieniem osuszaczy powietrza (ciepłe i wilgotne powietrze wpływające do piwnic skrapla się – wietrzenie tylko pogarsza sytuację).
Dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zawilgocenia wady budynku suszenie ruch wilgoci renowacje remonty fundamenty piwnice porady inwestorom błędy projektowe błędy wykonawcze

Beata W-ckatemat nr 308-2049
visibility czytano 272 razy

Gdy woda zalewa piwnice, a ściany parteru mokre


Dzień dobry.

 

Mam ogromny problem z domem w którym mieszkamy już 30 lat. Zgłaszaliśmy zapytania do różnych firm i inżynierów budowlanych, ale mamy wątpliwości. Kilku fachowców stwierdziło, że to fundamenty są już nieszczelne i należy je naprawić. Poczekać rok i być może posadzki także trzeba będzie izolować.


Okoliczni sąsiedzi też izolują fundamenty i robią drenaże bo im też woda zalewa domy. Może to wina przerwania poniemieckiego drenażu przy wykonywaniu remontu kanalizacji ogólnospławnej w naszej ulicy przez gminę, a może powodzi 1997? Wrocław leży na podmokłym terenie. Taki "kaczy dół" . Tato zbudował ten dom na poniemieckich fundamentach. Na całym parterze mamy mokre ściany od kilku lat.


Poza tym mamy garaż w piwnicy, a w nim kanał rewizyjny, który mój pracowity tato wykopał samodzielnie. Teraz stoi w nim woda, jakieś 20cm poniżej posadzki. Fundamenty można odkopać tylko ręcznie bo ogród zagospodarowany i ziemię transportować na taczkach. Czy warto mieć jednak projekt na wykonanie tych prac? Dom ma wymiary 13m x 12m.


Jedna firma chce odkopać na 1,5m głębokości, otynkować ściany,dać izolację bitumiczną, folię kubełkową, 3 studzienki, rurę drenarską, geowłókninę i zasypać żwirem. Całość prac za około 50.000 zł.

 

Pozdrawiam.

Beata.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy murowane zawilgocenia zagrzybienia remonty porady inwestorom

Jacek Ltemat nr 308-2053
visibility czytano 295 razy

Zalewane wodą piwnice domu jednorodzinnego, mimo akcji fachowców


Witam,

Wracam do Pana po pomoc. Może Pan pamięta, kilka lat temu zwracałem się po pomoc z zalewaniem piwnic wodą, ale podane wtedy przez Pana rozwiązania wydały mi się zbyt drogie na tle propozycji kilku firm budowlanych z doświadczeniem w tych sprawach. Niestety zawierzyłem im, wydałem prawie 50 tysięcy złotych i jak było źle tak jest nadal i się nic nie poprawiło.


Przypomnę więc jak się sprawy mają. Mam kłopot bo piwnica w domu od 2010r. jest zalewana przez wody gruntowe. Dom budowałem 28 lat temu i wtedy nie było mowy o żadnych wodach gruntowych. Najbliższa woda była położona 23 m poniżej terenu a w wykopach był czysty i suchy piasek. Sytuacja zmieniła się w 2010 i podczas nawalnych deszczy w piwnicy pojawiła się woda stopniowo osiągając wysokość do 60 cm od posadzki. Jedynie rok 2012 był dla piwnicy suchy ale potem woda pojawiała się na nowo.


Ławy były wylane z betonu prosto w grunt. Przykryte 2 razy papą celem izolacji fundamentu odscian. Z zewnątrz dano lepik zgodnie z projektem. Podłoga w piwnicy to warstwa keramzytu. Na keramzyt wylewka betonowa.Następnie styropian dla instalacji mat grzewczych (obecnie nie działa). Na to położona wylewka i następnie płytka gresowa. Cały dom jest podpiwniczony. Wysokość piwnicy 2,20 m.

Potem przyszła firma która miała problem rozwiązać i wykonała drenaż ale zrobiono źle gdyż do spodu fundamentu pozostał jeszcze 1m. No i nie ma w okolicy kanału melioracyjnego do którego można byłoby przesłać wodę, więc woda stoi w drenażu. Fachowcy skuli sporo tynków w piwnicy ponoć żeby ściany szybciej wysychały.

Potem zleciłem wykonanie badań geologicznych i te wykazały że wokół ław fundamentów i 2 m niżej jest piasek, ale pod nim leży twarda glina która wody opadowej nie przepuszcza. Po ulewnych deszczach poziom wody w gruncie się podnosi do 1,2 m poniżej terenu - tak opisał geolog.

Teraz wiem że jednak musi być cały program technologii robót do wykonania, a nie pomysły firm i innych fachowców. Bardzo Pana proszę o przedstawienie możliwych do zastosowania metod poradzenia z zalewaniem piwnicy wodą i podania orientacyjnych kosztów każdej z nich.

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom błędy wykonawcze zawilgocenia wycieki wady budynku

Przemektemat nr 308-2376
visibility czytano 439 razy

Garaż w piwnicy w domu jednorodzinnym: wady i zalety


Przejrzałem 19 stron wyszukiwania hasła "garaż", ale nie znalazłem tematu dotyczącego garażu w piwnicy. Zastanawiamy się nad takim rozwiązaniem, w celu maksymalnego wykorzystania powierzchni działki pod ogród. Jakie są wady i zalety takiego garażu? Nieprzekraczalna linia zabudowy wynosi u nas 6m - czy na takiej długości da się sensownie zaprojektować podjazd to tego typu garażu? I nie mniej ważne pytanie - czy na naszej działce wykonanie takiego garażu jest w ogóle możliwe i opłacalne? Załączam skan opinii geotechnicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne piwnice garaże posadowienia na płycie posadowienia porady inwestorom


 
 
6
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.