porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 239


 
 
25
 
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
Mateusztemat nr 308-230
visibility czytano 7820 razy

Pielęgnacja tynków wewnętrznych cem-wapiennych i jastrychu anhydrytowego


1. Proszę o poradę dotyczącą zasad pielęgnacji tynku cementowo-wapiennego, aby uniknąć defektów typu pęknięć. Termin wykonania prac to czerwiec. Podłoże to bloczki silikatowe, dom będzie ocieplony we wrześniu. Kiedy i jak wietrzyć? Czy zasłaniać okna przed przegrzaniem? Posiadam osuszacz powietrza.
2. Zaraz po tynkach będę wykonywał warstwy podłogi z ogrzewaniem podłogowym. Zastosowana będzie wylewka anhydrytowa. Dylatacje z pianki lub EPS 10 mm planuję lokalizować wzdłuż ścian nośnych i działowych oraz drzwi do pomieszczeń. Największa przestrzeń prostokątna 3,8x8,2=31m2 to salon. Czy powinienem ją przedzielić dylatacją w połowie? Tutaj także proszę o wskazówki dotyczące pielęgnacji anhydrytu.
3. Na jastrych anhydrytowy planuję przykleić płytki ceramiczne 15x90 cm na całym parterze. Po jakim czasie od wylania anhydrytu mogę przystąpić do robót? Jak przygotować podłoże (grunt)? Jaki klej powinienem użyć i jak nakładać? Jakie szerokie fugi zastosować?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: podłogi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi porady inwestorom porady wykonawcom błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne jastrychy anhydrytowe

Sz. Żaktemat nr 308-246
visibility czytano 1182 razy

Tynk cem-wapienny czy gipsowy? Mur zamiast mebli w kuchni


Po przeczytaniu Pana książki jestem mądrzejszy od moich wykonawców. Sami to stwierdzili i prosili o namiary gdzie kupić Pana książkę. Podałem oczywiście. Mam pytania:
1. Jakie lepiej stosować tynki, bo opinie są bardzo podzielone: cementowo-wapienne czy gipsowe? Ściany mam z betonu komórkowego 500.
2. Wylewając posadzkę na poddaszu (strop Terriva) trzeba dać najpierw styropian grubości 2 cm (tak mam w projekcie) ale zastanawiam się po co?

3. Czy posadzki powinny być zbrojone siatką stalową czy wystarczy dodać włókna do betonu?
4. Czy po wylaniu posadzki na parterze można będzie postawić male ścianki z betonu komórkowego grub. 6 czy 8,5 cm do wykonania potem betonowego blatu w kuchni? Zamiast kupować meble z blatem, chciałbym wymurować ścianki i zabudować tylko drzwiczkami a blat pokryć kafelkami lub kamieniem. Coś podobnego chciałbym zrobić z umywalką i blatem w łazience.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne tynki wewnętrzne posadzki mieszkaniowe porady inwestorom tarasy tynki cem-wapienne tynki gipsowe

Bogumiła B.temat nr 308-248
visibility czytano 353 razy

Renowacja kamienicy, tynki, parapety, opaska kamienna


1. Jak poprawnie wykończyć parapet okienny podczas remontu kamienicy, gdy stolarka okienna drewniana nie będzie wymieniana?
2. Czy można pozostawić widoczną na zdjęciu nadlaną warstwę betonu? 
3. Jak wówczas zabezpieczyć odsłonięty profil progowy ramy okiennej?
4. Czy można stosować parapety z blachy stalowej powlekanej, gdy stolarka okienna nie będzie wymieniana?
5. Czy styk ramy okiennej z opaską kamienną należy dodatkowo uszczelniać? Jaki materiał należy stosować?
6. W jaki sposób należy przeprowadzić renowacje opasek kamiennych, na których ułożono wyprawy tynkarskie?
7. W jaki sposób należy wykonać styk tynku renowacyjnego z opaską kamienną?
8. Jak wyrównać podłoże pod tynk renowacyjny jeżeli odchylenie od płaszczyzny pionowej może dochodzić do 20 cm na długości 5,0 m?
9. Czy tynk renowacyjny może być stosowany jako tynk podkładowy WTA?
10. Czy gładź renowacyjną należy gruntować przed malowaniem farbą elewacyjną? Jaki materiał stosować?
11. W jaki sposób wykonać boniowanie tynku renowacyjnego?
12. Czy tynk renowacyjny można nakładać w dwóch warstwach? Jakie warunki muszą zostać zachowane?


Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: okna renowacje piaskowiec elewacje porady architektom porady wykonawcom

Bogumiła B.temat nr 308-249
visibility czytano 269 razy

Renowacja tynku cokołowego w starej kamienicy


1. W jaki sposób wykończyć naroże wewnętrzne cokołu wypuszczonego, ograniczone przez poziomą płaszczyznę ściany piwnicznej i pionową płaszczyznę ściany parteru kamienicy, które zostaną pokryte tynkiem renowacyjnym?
2. Czy można zastosować zaprawę do wykonywania faset?
3. Czy w takim miejscu może dojść do pęknięcia warstwy tynku?
4. Czy należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi przejście tynku renowacyjnego ze ściany parteru na ścianę piwnicy?

5. Czy można obejść się bez wykonywania obróbki blacharskiej?


Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: tynki zewnętrzne renowacje cokoły obiekty zabytkowe porady wykonawcom porady architektom

Cezary Wielowskitemat nr 308-255
visibility czytano 335 razy

Tynk cem-wapienny, czy płyty gipsowo-kartonowe?


Tynk cementowo-wapienny kontra płyty G/K na ścianach z pustaków ceramicznych. Nawet bym nie pytał ale naglący czas zmusza mnie do przygotowania się też do alternatywnych rozwiązań. Jakie są minusy rozwiązania G/K? Czy może da się je wykonać tak aby nie ustępowały tynkom tradycyjnym?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: suche tynki tynki wewnętrzne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom tarasy tynki cem-wapienne suche tynki

tomaszmumottemat nr 308-266
visibility czytano 268 razy

Jaki tynk na ceramikę poryzowaną?


Jakie tynki będą lepszą opcją na pustaki ceramiczne - porotherm? Wykonawca poleca mi droższe tynki cementowo-wapienne zewnętrzno-wewnętrzne (dość duży piasek). Przedstawił mi ogromną ilość informacji, dlaczego są lepsze (uznałem to za "marketing" i się nie wsłuchiwałem zbytnio). Ogólnie są zdrowsze, twardsze itd. Twierdził, że jego pracownicy wolą kłaść tynki gipsowe (tańsze), bo łatwiej idzie itd., ale poleca c-w. Niestety nie wiem co będzie lepsze? Chciałbym takie tynki pomalować bez gładzenia (no chyba, że tak nie można?). Z gipsowymi chyba nie byłoby problemu, ale co w przypadku cementowo wapiennych? Jak uzupełniać ewentualne ubytki (szpachlowanie gładzią, szpachlą będzie się rzucać w oczy)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne tarasy tynki tynki wewnętrzne porady inwestorom tynki cem-wapienne tynki gipsowe

Marek B.temat nr 308-270
visibility czytano 18 razy

Renowacja zabytkowego ogrodzenia pałacu


Dziękujemy za odpowiedź, z której jesteśmy bardzo zadowoleni. Wreszcie mamy możliwość konsultowania naszych rozwiązań a szczerze mówiąc do tej pory tego nam brakowało. Gratulacje od całej naszej pracowni za super książkę i super serwis!


W sprawie naszego projektu renowacji ogrodu zabytkowego pałacu, mamy jeszcze pytanie dotyczące ogrodzenia tej posesji. Ogrodzenie wykonane jest z kutych krat stalowych na cokole betonowym okładanym płytami z piaskowca. Cokół jest przerwany w miejscu gdzie rosną drzewa. Na obu końcach są bramy wjazdowe dwuskrzydłowe - wykonane na wzór przęseł z dolną częścią z blachy stalowej. Konstrukcja nie jest mocno skorodowana, elementy mechaniczne bram i blacha w dolnej partii jest mocniej skorodowana, powłoka malarska jest nierówna, odspojona, z ubytkami jej stan jest zły, cokół z piaskowca jest stabilny, jednakże płyty są nieestetyczne z powodu bardzo silnego zabrudzenia i pokrycia glonami, ich stan jest zły,

 

Ze względu na zły stan okładziny i reprezentacyjny charakter tego elementu zalecamy oczyszczenie piaskowca, naprawienie uszkodzeń i impregnowanie powierzchni, kraty malować antykorozyjnie i farbą nawierzchniową w kolorze grafitowym. Wykończenie cokołu lastrikiem płukanym jest niewłaściwe dla historycznego i reprezentacyjnego charakteru obiektu, oraz jest w złym stanie technicznym, dlatego planujemy skucie go i obłożenie cokołu płytami piaskowca o wymiarach 30x50 cm i grubości 3 cm. Prosimy o skomentowanie i uszczegółowienie naszej technologii oraz podanie detali rozwiązania.

Odpowiedź płatna 984,00 zł
patrz także: cokoły ogrodzenia betonowe ogrodzenia murowane obiekty zabytkowe renowacje porady architektom

PiotrekZettemat nr 308-273
visibility czytano 200 razy

Rozterki o balkonach, attykach i naprawach podłoża


Panie Jerzy, stopniowo staram się chłonąc wiedzę zawartą w Pana książce. Stopniowo pojawiają się też różne pytania i wątpliwości, dlatego zwracam się z prośbą o wytłumaczenie.
1. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku kotwa rozporowa nr 45 przebija hydroizolację ściany fundamentowej.Jak rozwiązujemy taką sytuację? Taką i ogólnie kiedy montaż jakiegoś elementu powoduje przebicie termoizolacji? Jak to zabezpieczyć?
2. Rys.FU-078, str. 207. Na rysunku, pomiędzy nadprożem i wieńcem jest oznaczona numerem 30 papa. W jakim celu ona się tam znajduje? I jak rozwiązać ten problem w murze, gdy występują żelbetowe trzpienie?
3. W opisie technologii ocieplenia ścian na str. 246 pisze Pan o proszkowej masie cementowo-polimerowej szybkoschnącej do wyrównania ścian pod ocieplenie. Czy ww. masa to np. MULTI-MORTEL w sklepie na stronie? Czy można opisaną masę stosować do wyrównania każdego podłoża? Czy można nią także wyrównać podłoże pod tynki wewnętrzne? Czy jest to uzasadnione, czy lepiej drobne różnice wyrównać grubością tynku? Czy można nią także zabezpieczyć zbrojenie gdyby w elemencie żelbetowym pojawiły się “raki”?
4. Jak należy rozwiązać obróbkę termiczną i hydroizolacyjną attyki na stropodachu? W książce znalazłem rys. DZ-0339, str. 238. Jest to co prawda attyka dachu zielonego, ale wydaje mi się,że metodyka działania jest podobna? Jeśli chodzi o ten rysunek mam następujące pytania. Czy nie powstanie mostek termiczny jeśli od góry wieniec nie przykryjemy styropianem, tylko pianą i obróbką blacharską? Czy odprowadzając wodę z obróbki na attyce na zewnątrz budynku nie spowodujemy zacieków na elewacji? Czy obróbka attyki na rysunku jest poprawna? Czym zabezpieczyć miejsce przebicia hydroizolacji?
5. Kolejne pytanie dotyczy hydroizolacji balkonu. W książce znalazłem rozwiązanie na rys. 1.9.-46. Chciałbym zapytać o hydroizolacje w przypadku braku muru licowego. Czy hydroizolacje można zrobić na styropianie + klej + siatka? Jak zaizolować poprawnie balkon jeżeli oddajemy go kończąc na wylewce? Czy izolacja jak na rysunku jest poprawna? Jak powinna wyglądać obróbka blacharska w zaznaczonym na rysunku miejscu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: attyki balkony naprawa żelbetu naprawy hydroizolacje doświetlacze porady inwestorom porady wykonawcom

G.W.temat nr 308-278
visibility czytano 537 razy

Popękane tynki cem-wapienne na ścianach i sufitach


Przesyłam zdjęcia rys powstałych na ścianach i sufitach w salonie i proszę o poradę jak je naprawić. Rysa na suficie ma długość ok. 3 metrów i jest równoległa do belek teriva. Tynki wykonywano w lipcu, podłogi wykonano w sierpniu a grzanie rozpocząłem 22 grudnia.
Wykonywano tynki maszynowe. Pierwsza warstwa to szpryc Kreisel 550 rozpoczęty o godzinie 10 a skończono o godzinie 16. Przed szprycem nie moczono ścian i sufitów. Druga warstwa to tynk Kreisel 502 L rozpoczęto następnego dnia o godzinie 9 właśnie od salonu - grub. 10-15 mm. Trzecia warstwa tynk biały Kreisel 511L zacierany maszynowo po 5-7 dniach. Podczas zacierania pryskano wodą z pędzla. Na nadproże i słupy między oknami została  naniesiona masa naprawcza w celu uzyskania pionów i poziomów bo ich nie było. Ściany to mur z bloczków silikatowych, słup między oknami to żelbet. Tynkowanie rozpoczęto od salonu.


Spora rysa jest na suficie, równoległa do belki Teriva, w miejscu gdzie na piętrze został ułożony HEB. HEB ma oparcie z jednej strony na ścianie nośnej po środku budynku a z drugiej strony na słupie między dużym a małym oknem - z projektem. Cały sufit jest popękany w rozetkę, pęknięcia są widoczne tylko w dzień, przy świetle żarowym nie są widoczne, są trudne do sfotografowania. Z jednego punktu wychodzą 3-4 rysy w zupełnie różnych kierunkach, jest ich dużo. Są w całym pokoju, a wygląda to okropnie.

Ściany w salonie popękane wzdłuż ułożonych kabli od puszek do gniazdek na dole. Wszystkie połączenia między puszkami i gniazdkami mają rysy praktycznie na całej długości. Co ciekawe, pomieszczenia sąsiadujące z salonem nie wykazują rys. Salon znajduje się od południa, ma wielkie okna, wietrzenie miał zapewne większe od innych pomieszczeń. Pierwsze rysy zauważyłem na suficie a potem na ścianach po kilku dniach od włączenia ogrzewania. Kable elektryczne bez bruzd - kabel płaski ułożono wprost na Silce i zamocowano go przy pomocy plastikowych złączek.


Teza wykonawcy: - budynek osiada i to normalny efekt. Proponuje naprawę przez powiększenie pęknięć ostrym narzędziem np. szpachelką, pomalowanie gruntem i ponowne naniesienie ostatniej warstwy Kreisel 511L.


Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tynki wewnętrzne błędy wykonawcze tynki cem-wapienne porady inwestorom

T.T.temat nr 308-285
visibility czytano 61 razy

Zabezpieczenie i ocieplenie ściany i cokołu kamienicy


W jaki sposób należy zabezpieczyć przed wpływami atmosferycznymi i uszkodzeniem docieplaną ścianę zewnętrzną (wypustkę), która jest odchylona od pionu o kąt około 45 stopni na wysokości 50 cm w starej kamienicy? Szerokość samej wypustki (przed dociepleniem) wynosi 15 cm. Rozbiórka wypustki nie wchodzi w rachubę. Proszę o rozwiązanie, które nie opiera się na obróbce blacharskiej. Ściana zostanie wykończona tynkiem akrylowym. Grubość styropianu na ścianach 15 cm, zaś na wypustce (powierzchnie boczne i powierzchnia czołowa) 7 cm.

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: docieplenie elewacje cokoły porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
25
 
23
 
22
 
21
 
20
 
19
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.