porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 55


 
 
7
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
RoBortemat nr 308-2256
visibility czytano 450 razy

Osiadanie podłogi parteru i pękanie ścian po zamieszkaniu


Dzień dobry

Zbudowałem dom i mieszkam 2 lata. Parametry budynku - dom jednorodzinny, niepodpiwniczony, parterowy, bez użytkowego poddasza, pow. całk. 196m2. Ściany nośne z Porothermu 25P+W, działowe Porotherm 12. Konstrukcja dachu z wiązarów kratowych, dach pokryty dachówką ceramiczną. Posadzka na gruncie. Prace murarskie wykonane w lipcu 2018, budynek zamieszkany w październiku 2019.

 

Osiadają posadzki znajdujące się w części sypialnej: łazienka, 3 sypialnie. Przed budową wykonałem badanie geotechniczne, które wykazało, że woda znajduje się na poziomie 1m, a 20 cm poniżej posadowienia fundamentów. Głębokość pod ławy została zwiększona o 40 cm za namową KB. Pod fundament została wylana warstwa betonu B10 (nie pamiętam jak gruba) a na to przyszła zbrojona ława, na której wymurowany został mur z bloczków betonowych (zgodnie z projektem).

 

Piasek z wykopów pod fundament został wrzucony do środka budynku. Wyższe warstwy podsypki pod posadzkę zostały wykonane z piasku (zakupionego ze żwirowni). Podsypka została zagęszczona wodą, nie było zagęszczenia mechanicznego.  Na moje pytanie do wykonawcy, później do kierownika, czy to wystarczy usłyszałem od tego ostatniego, że takie zagęszczanie jest najlepsze. Nie przypominam sobie, żeby zagęszczali warstwowo. Podejrzewam teraz też, że został wykorzystany materiał pochodzący z korytowania pod budynkiem i bardzo drobny piasek pochodzący z warstwy pod humusem (w zasadzie z tego piasku robił się pył jak tylko się osuszy). I ten piasek również został gdzieś wrzucony, ale w które miejsce pod budynkiem, to teraz nie wiem.

 

Na podsypce wykonana została płyta z betonu B15, zgodnie z projektem, następnie zostały wymurowane ściany nośne i działowe. Na tym położona została folia, na to 2 warstwy styropianu EPS 100 (15 i 3 cm), dalej zbrojenie i posadzka właściwa.

W łazience, holu i kuchni położone jest ogrzewanie podłogowe. Posadzka wylewana była z zachowaniem dylatacji pomiędzy większymi płytami, ale pamiętam, że pojawiły się pęknięcia, chociaż nie tam, gdzie nastąpiło osadzenie posadzki. Prace murarskie wykonywane były w lipcu 2018 a posadzkarskie w maju 2019.

 

W trakcie murowania, prac posadzkarskich nie było widać żadnych oznak osiadania, pękania murów, itd. Chociaż przy pracach wykończeniowych, malarskich pojawiło się jedno pękniecie, które obecnie nadal jest widoczne (nadproże nad łazienką). Efekty osiadania zauważyłem ok. listopada 2020, chociaż szczelina pomiędzy podłogą a listwami przypodłogowymi pojawiła się wcześniej, latem 2020.

Osiadanie objawia się szczeliną pomiędzy listwą przypodłogową lub płytkami (przymocowanymi do ściany) a podłogą. Obecnie szczelina ma rozmiar ok 1 cm na "prawej" stronie płyty, na stronie "lewej" płyty szczelina jest mniejsza. Trudno w tej chwili określić o ile posadzka osiadła ponieważ zastosowana była dylatacja pomiędzy płytką a podłogą wypełniona kitem bądź silikonem, ja określam ją na ok. 1cm, przyrost jest ok. 1 mm/miesiąc.

Oprócz szczeliny pojawiają się pęknięcia na ścianie korytarza. Pęknięcia na ścianie działowej ostatniej sypialni.  Zauważalne są też pęknięcia pionowe na styku ściany działowej z murem zewnętrznym. Widać również pęknięcia na styku sufitu i ścian działowych.

Pytania mam następujące:

1. czy na podstawie powyższego opisu można stwierdzić jednoznacznie, że osiadanie jest wynikiem błędów w wykonaniu (np. brak zagęszczania mechanicznego)?
2. czy osiadanie jest skutkiem podwyższenia poziomu wód gruntowych i wypłukiwania drobnych frakcji?
3. czy przyczyną osiadanie może być słaby materiał pod posadzką?
4. czy można przeprowadzić teraz jakieś badania, które mogłyby odpowiedzieć na pytania o przyczynę osiadania?
5. czy znane są jakieś metody stabilizacji podsypki pod posadzką na obecnym etapie tak, żeby zapobiec dalszemu osiadaniu?
6. czy drenaż opaskowy ochroniłby budynek przed dalszym osiadaniem? na jakiej głębokości musiałby być wykonany?
7. czy usprawnienie odpływu wód gruntowych przez pogłębienie rowu (jest obok działki) zahamuje efekt osiadania, czy może przyśpieszy?
8. czy przerwanie izolacji poziomej spowoduje nasiąkanie wilgoci z gruntu na ściany budynku?

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku uszkodzenia posadowienia posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady inwestorom

Uzotemat nr 308-2267
visibility czytano 387 razy

Naprawa podziurawionej wiatroizolacji


Panie Jerzy
chciałbym zapytać czy zastosowanie typowej taśmy do membran dachowych o wysokiej paroprzepuszczalności będzie najlepsze do naprawy wiatroizolacji od wewnątrz? - małe uszkodzenia od 5mm x 5mm od gwoździa lub zszywki. Zastosowana blachodachówka więc niestety nie mam już dojścia od zewnątrz.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiatroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2274
visibility czytano 523 razy

Pleśń na fugach silikonowych i akrylowych


Panie Jerzy
proszę o wskazanie orientacyjnego czasookresu pojawienia się pleśni na silikonowej fudze w pomieszczeniach mokrych (np. pomiędzy glazurą a terakota, glazurą i umywalką, itp.). Oczywiste jest to, że ciemne plamy pleśni są wynikiem albo nieodpowiedniego materiału, albo wadliwego ułożenia silikonu, albo obu jednocześnie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: glony i porosty pleśń porady inwestorom sauny łazienki uszkodzenia

Mruktemat nr 308-2297
visibility czytano 374 razy

Obsadzenie drzwi wejściowych zewnętrznych


Witam,
mam pytanie odnośnie przygotowania do montażu drzwi zewnętrznych. Obecnie budowany dom jest na etapie rozprowadzania instalacji. Na podłodze będzie 11cm XPS + 6-7cm wylewki anhydrytowej. Drzwi zewnętrzne planuję wstawić po tynkach i wylewkach (wielokrotnie widziałem sytuacje, gdzie w trakcie wnoszenia sprzętu/materiałów drzwi zostawały obijane lub porysowane) a przed ociepleniem. Jak powinienem przygotować otwór drzwiowy przed wylewkami i przed montażem drzwi? Dokleić 18cm XPS od dołu w otworze?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi porady inwestorom porady wykonawcom

Przemysław Jankowskitemat nr 308-2364
visibility czytano 502 razy

Szkło piankowe jako termoizolacja brzegowa posadowienia na płycie


Dzień dobry,
W analizach 2141/2020, które Pan dla mnie wykonał, przewidział Pan termoizolację obwodową wokół płyty fundamentowej na szerokości 1 m z XPS o grubości 16 cm, ułożona pod kątem 30 stopni wraz betonem podkładowym. Czy w moim przypadku jest możliwe i zasadne aby wykonać termoizolację obwodową ze szkła piankowego czarnego zagęszczonego na szerokość 1 m i warstwie o grubości 30 – 35 cm? Korzyść w tej zamianie na szkło piankowe upatruję w możliwości uniknięcia uszkodzenia termoizolacji brzegowej przy dalszych pracach budowlanych, które może mieć miejsce przy przewidzianej izolacji z XPS. Dodam, że przy jednej ze ścian przewidziany będzie taras oraz wiata samochodowa. Jeżeli można byłoby taką zamianę zastosować to proszę o informacji jak prawidłowo wykonać izolację obwodową płyty fundamentowej ze szkła piankowego?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie termoizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Mike.Prtemat nr 308-2414
visibility czytano 522 razy

Popękana i z uszkodzeniami ława z betonu napowietrzonego


Dzień dobry,
Panie Jerzy mam problem z ławami fundamentowymi. Ławy były wykopane w środę, w czwartek obszalowane deską. Ze względu na twardy grunt umocowane na szpilkach z prętów zbrojeniowych. Wykop wyłożony grubą folią budowlaną. Ławy zostały zalane w piątek betonem napowietrzonym XF3 klasy C30/37 napowietrzonym min. 6,5%. Delikatnie zawibrowane, wykonawca konsultował się z laboratorium i powiedzieli mu aby lekko zawibrować tylko. Po wylaniu ławy od razu przykryte folią budowlaną.

W wykopie folia budowlana zatrzymała beton, pojawiły się jak by to nazwać bułki/wybrzuszenia pomiędzy deskami/prętami. Na drugi dzień pojechałem obejrzeć ławy i niestety ławy były suche, od soboty zacząłem podlewać i przykrywać folią budowlaną ponownie. Niestety na ławach pojawiły się pęknięcia oraz "dołki". Dołki występują głównie przy desce obszalunkowej, w niektórych miejscach pośrodku ławy.

Wykop, foliowanie, zbrojenie oczywiście odbierał kierownik budowy.

Co w tej chwili można zrobić w tej sytuacji?
W załączniku przesyłam zdjęcia. Czy można to jakoś naprawić?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ławy fundamentowe betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-2422
visibility czytano 515 razy

Ocieplenie zaatakowane przez gryzonie


Witam,
Panie Jerzy, gryzonie weszły mi do środka na samej górzę na belce z zewnątrz, przegryzły tynk klej siatke i słyszę je z zewnątrz i od wewnątrz ale nic nie widzę nie wiem co to za gryzonie. Widzę tylko odchody w środku na wacie na zewnątrz na ścianie i parapecie i dziurę którędy się dostały, zrobiłem zdjęcie na wędce montując telefon. Wiem że musze odkręcić blachodachówkę. I ten styropian zakleić ale pewnie i wyciąć go i wstawić nowy bo może jest pożarty w środku. Jakie prace w jakiej kolejności zachować jak już będę musiał styropian nowy kleić. Chodź nie wiem jeszcze jak tam wejść tak wysoko...
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne uszkodzenia wady budynku porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2479
visibility czytano 337 razy

Korodowanie obróbek blacharskich na balkonach i tarasach


Panie Jerzy
proszę o komentarz dotyczący stosowania powlekanej blachy stalowej, jako materiał na obróbki blacharskie balkonów. Gięta cynkowana i malowana proszkowo blacha stalowa świetnie sprawdza się w miejscach takich jak np. dachy, gdzie wilgoć relatywnie szybko wysycha. Natomiast narażona na ciągły kontakt z wilgocią pod posadzką balkonów koroduje w szybkim tempie.
Czy podziela Pan pogląd, iż takie obróbki blacharskie nigdy nie były i nie są wytwarzane z myślą o montażu na balkonach, celem odprowadzania wody poza obrys budynku?
Czy jako obróbki blacharskie należało zastosować systemowe rozwiązania okapowe wykonane z profili aluminiowych lub alternatywnie zastosowanie blach które były cynkowanych ogniowo, a nie galwanicznie?
Warstwa cynku galwanicznego jest dużo cieńsza niż powłoka uzyskana poprzez cynkowanie ogniowe, przez co uzyskane zabezpieczenie antykorozyjne jest mniej trwałe na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony tarasy obróbki blacharskie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom remonty

GGtemat nr 308-2527
visibility czytano 315 razy

Jakie wkłady do kanałów spalinowych


Mógłby Pan porównać systemy wkładów kominowych: alufol, szlamowanie, rury kwasoodporne, wkłady ceramiczne, a może jeszcze coś jest na rynku?
1. Który z systemów do przewodów wentylacyjnych, spalinowych, dymowych?
2. Który z systemów najtrwalszy?
3. Który najmniej inwazyjny w trakcie montażu w istniejącym przewodzie kominowym?
4. Który najpewniejszy w czasie montażu w istniejącym przewodzie kominowym tzn. nad którym z nich mamy pełną kontrolę nad montażem i szczelnością?
5. Czy w przewodach wentylacyjnych potrzebny jest jakikolwiek wkład kominowy?
6. Jak radzić sobie z koniecznością montażu rurki od skraplacza. Czy jest możliwość jej nie montować? Czy jeśli przewód kominowy schodzi do piwnicy i tam jest wyczystka to czy można tam montować zbiornik od skraplacza? Często w kamienicach kominy są wpinane dopiero na poszczególnych kondygnacjach i wówczas rurka od skraplacza wychodzi centralnie na środku ściany np. kuchni. Wówczas trzeba jakoś to ukryć i dodatkowo montować zbiorniczek na skropliny. Jest to problematyczne, a przede wszystkim szpetnie wygląda.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kanały spalinowe kominki kominy kotły gazowe kotły na biomasę kotły na koks kotły na pellety kotły na węgiel kotły olejowe kotły zgazowujące drewno degradacja porady inwestorom porady wykonawcom

nygastemat nr 308-2563
visibility czytano 324 razy

Naprawa błędnie wykonanego uszczelnienia stolarki od strony elewacji


Witam.
Mój problem dotyczy błędu podczas wykonania elewacji 1,5 roku temu. Na styku okien PVC i tynku (fot.1) zamiast listew dystansowych dedykowanych do tego typu prac wykonawca użył akryl i do tego koloru białego (kolor okien i elewacji wokół okien to antracyt) Pod wpływem temperatury okna PVC "pracują" i akryl zaczął pękać i wykruszać się co widać na załączonym zdjęciu. Okna nie otwierane tzw fixy więc nie sądzę, aby był to błąd w złym montażu okien.
Skontaktowałem się z wykonawcą, który nie chce naprawić szkody tłumacząc się tym, iż w okolicznych składach budowlanych nie było ani antracytowych listew dystansowych, ani akrylu więc zastosował ww. biały akryl nie konsultując tego ze mną. Winę próbuje zrzucić na mnie tłumacząc się tym iż za późno dowiedział się o kolorze elewacji i nie zdążył zamówić ww kolorów na czas co jest kłamstwem bo wszystkie szczegóły były omawiane przed przystąpieniem do prac. Drugim kłamstwem jest to, że ja jako inwestor poleciłem zastosowanie białego akrylu, a że nikt mu tego nie udowodni to taką linie obrony przyjmuje w razie kierowania sprawy do sądu.
Moje pytanie jest takie czy jest jakiś sposób mało inwazyjny do naprawy tego bubla czy trzeba z tym żyć i po prostu mieć pretensje do siebie o nie dopilnowanie tych partaczy i dyletantów.

Dziękuję Panie Jerzy za odpowiedź.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne domy murowane elewacje uszkodzenia porady inwestorom


 
 
7
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.