porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 125


 
 
14
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
mrpitertemat nr 308-2266
visibility czytano 309 razy

Zaciek od wewnątrz na ścianie zewnętrznej podczas budowy


Witam,
Mam dom w stanie surowym zamkniętym i niestety jedną ścianę mam mokrą ale wilgoć absolutnie nie idzie od fundamentu (cały fundament zrobiony zgodnie z książką, zaizolowany masami Bornit). Jak widać ściana jest mokra zarówno nad oknem jak i pod oknem. Pod oknem ta wilgoć na początku była jedynie w zaznaczonym na czerwono narożniku a potem schodziła coraz niżej. Dom od zewnątrz nie jest otynkowany/ocieplony. Materiał budowlany to beton komórkowy. Ściana jest ewidentnie mokra od deszczu.
Czy to normalne żeby beton komórkowy aż tak namókł? Jest to ściana szczytowa więc przy dachu dwuspadowym ma ona mniejszą ochronę niż pozostałe ściany co widać na drugim zdjęciu. Martwi mnie to mocno. Chciałem zrobić tak, że najpierw pójdą tynki a dopiero potem ocieplenie, po to żeby ściany mogły oddać wilgoć z tynków też na zewnątrz. Ale teraz obawiam się, że jeśli zostawię tę ścianę bez ocieplenia i wyprawy, która ochroni przed deszczami i zrobię wcześniej tynki to wszystko za chwilę będzie na tej ścianie mokre.
Co robić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2274
visibility czytano 524 razy

Pleśń na fugach silikonowych i akrylowych


Panie Jerzy
proszę o wskazanie orientacyjnego czasookresu pojawienia się pleśni na silikonowej fudze w pomieszczeniach mokrych (np. pomiędzy glazurą a terakota, glazurą i umywalką, itp.). Oczywiste jest to, że ciemne plamy pleśni są wynikiem albo nieodpowiedniego materiału, albo wadliwego ułożenia silikonu, albo obu jednocześnie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: glony i porosty pleśń porady inwestorom sauny łazienki uszkodzenia

Daniel Deptułatemat nr 308-2283
visibility czytano 384 razy

Jastrychy anhydrytowe, a wilgoć


Pytanie trochę pasujące do działu "Prawdy i mity". W wielu tematach była mowa o jastrychach anhydrytowych i o tym, że w pomieszczeniach wilgotnych wymagają izolacji przeciwwodnej, jednak nigdzie nie zostało wyjaśnione, co się dzieje z takim jastrychem pod wpływem wody, jakie dokładnie warunki muszą być spełnione, aby problem wystąpił oraz jakie to może mieć skutki.
Rozmawiałem z różnymi osobami z branży posadzkarskiej i słyszałem trochę sprzeczne ze sobą opinie, tj. niektórzy uważają, że problemem jest tylko długotrwałe działanie wody nawet w małych ilościach, a inni, że także nagłe zalanie wskutek powodzi lub awarii instalacji. Jedni uważają, że anhydryt da się dobrze osuszyć profesjonalnymi metodami (nawet po dwóch tygodniach moczenia) i dalej użytkować, inni, że po takim zalaniu jastrych jest do wymiany. Słyszałem też, że woda nie szkodzi anhydrytowi tylko klejom cementowym, którymi przyklejone są płytki do jastrychu anhydrytowego, gdyż w wyniku długotrwałego działania wody w anhydrycie dochodzi do reakcji w wyniku której kleje cementowe się od niego odspajają, jednak sam jastrych anhydrytowy ma się dobrze. Z drugiej strony słyszałem, że to jastrych anhydrytowy pęcznieje i że dzieje się tak nawet w wyniku pochłaniania przez niego wilgoci z powietrza.

Jak to jest w rzeczywistości. Trudno znaleźć mi rzetelne informacje. Ogólna zasada jest taka, że osoby wykonujące wylewki cementowe miksokretem mają złą opinię o anhydrycie, a Ci, którzy wylewają anhydryt go bardziej chwalą. Czy wie Pan jakie dokładnie reakcje zachodzą w takim jastrychu w wyniku działania wody? Zapewne jastrych anhydrytowy to nie jest czysty anhydryt, bo zawiera też wiele dodatków poprawiających jego właściwości...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki mieszkaniowe posadzki przemysłowe posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki anhydrytowe posadzki z okładziną kamienną

FelixFtemat nr 308-2342
visibility czytano 453 razy

Tynk japoński i tapety natryskowe do wystroju wnętrz


Mam takie (kolejne) zapytanie o dwie rzeczy:

1) Czy zetknął się Pan kiedyś z "tynkiem japońskim"? Generalnie podają iż można go kłaść na beton. Pytanie czy można go kłaść na beton komórkowy - przy założeniu, że wszelkie nierówności czy odejście od pionu zostaną wcześniej wyprowadzone a ściana zostanie zagruntowana? Materiałem jest bawełna, jedwab, różne inne dodatki (nawet kwarc). Zastanawiam się też, czy taka warstwa nie jest podatna przypadkiem na robactwo.

2) Tapety natryskowe - chyba coś podobnego jak podejrzewam, też ciekawy efekt. Niby można "napylać" na dowolną powierzchnię (w tym wypadku musi być równiejsza niż wyżej), w pewnym stopniu niwelują nierówności i rysy. Czy przy założeniu zagruntowania gazobetonu możnaby się obejść bez tynku c-w czy gipsowego?

Pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wystroje wnętrz tynki porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

igmaliontemat nr 308-2357
visibility czytano 274 razy

Współczynnik przewodzenia ciepła lambda, a grubość materiału


Dzień dobry,
Dlaczego lambda teoretycznie jednorodnego materiału rośnie wraz z jego grubością?
Pozdrawiam:
Kajetan Sadowski

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli wilgoć porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2370
visibility czytano 384 razy

Podłoga na gruncie z powielonymi błędami z projektu


Panie Jerzy
proszę o komentarz w opisanej poniżej kwestii. W budynku mieszkalnym wielorodzinnym z pełnym podpiwniczeniem autor projektu przyjął następujący układ warstw: wylewka betonowa 5cm, styropian 5cm, 2 x folia izolacyjna sklejana na zakładach, wylewka betonowa, ubity piasek. Tak zaprojektowany poziom posadzki piwnicy znajduje się 2,7m poniżej poziomu otaczającego terenu. Poziom wód gruntowych poniżej poziomu posadowienia obiektu. Czy jako izolację przeciwwilgociową można przyjąć ww. folię izolacyjną? Z DB wynika, że roboty wykonano zgodnie z ww. treścią projektu. Efekty wykonanych robót w oparciu o ww. informacje, widoczne są na załączonej dokumentacji fotograficznej…

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki betonowe hydroizolacje jastrychy betonowe

Gre-Jastemat nr 308-2387
visibility czytano 415 razy

Zawilgocenia w domu z roku 1959


Dzień dobry,
Śledzę z mężem z wielkim zainteresowaniem Pana porady i komentarze na bdb.pl
Jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego o pow. 400m2. Jest to gruntownie wyremontowana i przebudowana w 2006 roku kostka z roku 1959. Niestety, nie mieliśmy szczęścia do fachowców i zaczynamy mieć kłopoty z tarasami i garażem, a także odczuwamy wyraźnie wilgoć w niektórych pomieszczeniach w piwnicy o pow. 150 m2, która jest na tyle duża, że zrobiliśmy tam część rekreacyjno-gospodarczą domu.

W związku z pojawiającymi się usterkami i czekającym nas kosztownym ponownym remontem, potrzebujemy opinii wiarygodnego rzeczoznawcy z zakresu fizyki budowli, a w szczególności specjalisty od hydroizolacji. Zwracamy się do Pana z zapytaniem, czy wybiera się Pan w strony Gdyni przed 29 lipca? Jeśli nie to czy może Pan ewentualnie polecić kompetentnego kolegę po fachu, który mógłby nam znalazł przyczyny zawilgocenia murów i sporządził instrukcję dla wykonawcy, tak żebyśmy po kilku latach znowu nie musieli szukać pomocy?

Będziemy wdzięczni za szybką odpowiedź.
Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne zasolenia zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom

Paweł Wawrzyniaktemat nr 308-2411
visibility czytano 477 razy

Bezmyślne ocieplenie poddasza nieużytkowego


Dzień dobry,
Chciałbym prosić o poradę dotyczącą wentylacji poddasza nieużytkowego (używane jako składzik/magazynek). Dom dwukondygnacyjny (parter piętro). Nad piętrem znajduje się poddasze nieużytkowe z dachem skośnym, wielospadowym ocieplonym wełną (pomiędzy krokwiami 20 cm plus dodatkowa warstwa 10cm na krokwiach). Sam dach ma wentylację pomiędzy deskowaniem i dachówką oraz pomiędzy deskowaniem a warstwą ocieplenia (warstwa wiatroizolacyjna + wełna). Od strony poddasza jest założona na wełnę tylko folia paroizolacyjna. Na stropie (teriva) nie ma żadnego ocieplenia. Na poddasze można się dostać za pomocą schodów strychowych (o dobrej izolacyjności) a w dachu mamy jedno okno/wyłaz dachowy.

Poddasze nie jest w ogóle wentylowane (jedyna opcja to otwarcie okna/wyłazu). Mam obawę, że takie stojące powietrze plus przechodząca od dołu wilgoć może niekorzystnie wpłynąć na cały klimat poddasza oraz elementy konstrukcji (będzie duszno i wilgotno).

Czy moje obawy są uzasadnione? Czy takie nieużytkowe poddasze powinno być wentylowane? Może dobrze byłoby zrobić dwa kominki wentylacyjne po dwóch stronach, aby zapewnić tam przewiew? Zastanawiam się jak to może wpłynąć na zużycie ciepła w budynku i czy przy takich kominkach w zimie nie będzie się skraplała woda ze względu na różnicę temperatury.

Z poważaniem,
Paweł Wawrzyniak

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

Saper75temat nr 308-2420
visibility czytano 408 razy

Zabezpieczenie na kilka lat balkonu w stanie surowym


Proszę o radę, jak zabezpieczyć "surowy" betonowy balkon, przed uszkodzeniom spowodowanym przez wilgoć i mróz, na 2-3 sezony - do czasu robienia elewacji itp.? Budynek SSZ. Nie chodzi o systemowe sposoby wykończenia balkonu, które są już opisane na forum.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2479
visibility czytano 337 razy

Korodowanie obróbek blacharskich na balkonach i tarasach


Panie Jerzy
proszę o komentarz dotyczący stosowania powlekanej blachy stalowej, jako materiał na obróbki blacharskie balkonów. Gięta cynkowana i malowana proszkowo blacha stalowa świetnie sprawdza się w miejscach takich jak np. dachy, gdzie wilgoć relatywnie szybko wysycha. Natomiast narażona na ciągły kontakt z wilgocią pod posadzką balkonów koroduje w szybkim tempie.
Czy podziela Pan pogląd, iż takie obróbki blacharskie nigdy nie były i nie są wytwarzane z myślą o montażu na balkonach, celem odprowadzania wody poza obrys budynku?
Czy jako obróbki blacharskie należało zastosować systemowe rozwiązania okapowe wykonane z profili aluminiowych lub alternatywnie zastosowanie blach które były cynkowanych ogniowo, a nie galwanicznie?
Warstwa cynku galwanicznego jest dużo cieńsza niż powłoka uzyskana poprzez cynkowanie ogniowe, przez co uzyskane zabezpieczenie antykorozyjne jest mniej trwałe na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony tarasy obróbki blacharskie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom remonty


 
 
14
   ...  
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.