porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 69


 
 
8
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
WMG12temat nr 308-1962
visibility czytano 275 razy

Przeciekające ściany fundamentowe i posadzka garażu podziemnego budynku wielorodzinnego


Panie Jerzy,
Reprezentujemy Wspólnotę Mieszkaniową w Piasecznie, którą miał Pan okazję odwiedzić i opiniować. Pomyśleliśmy, że nasz problem warto poruszyć na tym forum.
Jesienią ub. r. po intensywnych ulewach w garażu podziemnym naszego bloku pojawiły się przecieki na ścianach fundamentowych. Poniżej link do filmu na YT przedstawiającego przecieki:
https://youtu.be/OvooCdP33Fg (przepraszamy za orientację filmu).
Po opadnięciu wód opadowych zaprosiliśmy firmy specjalizujące się w uszczelnieniach do oględzin i złożenia oferty. I tutaj pojawiły się nasze wątpliwości, ponieważ każda firma oszacowała inną łączną długość pęknięć i inną stawkę za uszczelnienie 1mb pęknięcia, co znacznie zróżnicowało przesłane oferty (tutaj link do zestawienia ofert: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yXIF11D3HjHofIzm08neTnhcEF7Q9DaBy69yhqc8lwM/edit?usp=sharing)
Wszystkie firmy zaproponowały technologię uszczelnienia za pomocą iniekcji....
Od tamtego czasu przecieki nie wystąpiły. W poprzednich latach mieliśmy przypadki przecieków i wykonaliśmy uszczelnienia.
Nasze pytania:
1. Czy wg Pana powinniśmy uszczelniać takie pęknięcia i jeżeli tak to jaką technologią najlepiej?
2. Jak prawidłowo oszacować/sprawdzić długość pęknięć?
3. Jeżeli ma Pan jakiekolwiek sugestie lub pomysły to prosimy o wskazanie.
4. Jeżeli może Pan polecić zaufaną firmę do takich prac to prosimy o kontakt.

Zarząd Grochowskiego 12 Piaseczno
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe garaże fundamenty płytowe fundamenty naprawy projekty wykonawcze porady inwestorom przecieki zawilgocenia

Marcinotemat nr 308-2026
visibility czytano 261 razy

Wilgotne piwnice w budynku przedwojennym


Mieszkam w zabytkowym IV piętrowym, wolnostojącym, przedwojennym budynku (budowa ok. 1930 r.) wybudowanym prawdopodobnie w technologii przedwojennej opisanej w Pana książce – bez izolacji poziomej. Przed remontem w 2016 roku posadzki piwnic znajdowały się w poziomie otaczającego terenu – w trakcie remontu założono izolację pionową z drenażem opaskowym oraz obsypano piwnice ziemią do wysokości ok. 1m od poziomu posadzek. Piwnice nadal posiadają okna, brak kanałów wentylacyjnych.
Problem: podwyższona wilgotność powietrza i ścian w piwnicach, stosowana przez mieszkańców metoda wietrzenia – otwieranie okien nie daje rezultatów.
Proszę o radę jak obniżyć wilgotność. Firma zajmująca się poprawianiem wentylacji zaproponowała zamknięcie okien z postawieniem osuszaczy powietrza (ciepłe i wilgotne powietrze wpływające do piwnic skrapla się – wietrzenie tylko pogarsza sytuację).
Dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zawilgocenia wady budynku suszenie ruch wilgoci renowacje remonty fundamenty piwnice porady inwestorom błędy projektowe błędy wykonawcze

Beata W-ckatemat nr 308-2049
visibility czytano 271 razy

Gdy woda zalewa piwnice, a ściany parteru mokre


Dzień dobry.

 

Mam ogromny problem z domem w którym mieszkamy już 30 lat. Zgłaszaliśmy zapytania do różnych firm i inżynierów budowlanych, ale mamy wątpliwości. Kilku fachowców stwierdziło, że to fundamenty są już nieszczelne i należy je naprawić. Poczekać rok i być może posadzki także trzeba będzie izolować.


Okoliczni sąsiedzi też izolują fundamenty i robią drenaże bo im też woda zalewa domy. Może to wina przerwania poniemieckiego drenażu przy wykonywaniu remontu kanalizacji ogólnospławnej w naszej ulicy przez gminę, a może powodzi 1997? Wrocław leży na podmokłym terenie. Taki "kaczy dół" . Tato zbudował ten dom na poniemieckich fundamentach. Na całym parterze mamy mokre ściany od kilku lat.


Poza tym mamy garaż w piwnicy, a w nim kanał rewizyjny, który mój pracowity tato wykopał samodzielnie. Teraz stoi w nim woda, jakieś 20cm poniżej posadzki. Fundamenty można odkopać tylko ręcznie bo ogród zagospodarowany i ziemię transportować na taczkach. Czy warto mieć jednak projekt na wykonanie tych prac? Dom ma wymiary 13m x 12m.


Jedna firma chce odkopać na 1,5m głębokości, otynkować ściany,dać izolację bitumiczną, folię kubełkową, 3 studzienki, rurę drenarską, geowłókninę i zasypać żwirem. Całość prac za około 50.000 zł.

 

Pozdrawiam.

Beata.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe domy murowane zawilgocenia zagrzybienia remonty porady inwestorom

Jacek Ltemat nr 308-2053
visibility czytano 295 razy

Zalewane wodą piwnice domu jednorodzinnego, mimo akcji fachowców


Witam,

Wracam do Pana po pomoc. Może Pan pamięta, kilka lat temu zwracałem się po pomoc z zalewaniem piwnic wodą, ale podane wtedy przez Pana rozwiązania wydały mi się zbyt drogie na tle propozycji kilku firm budowlanych z doświadczeniem w tych sprawach. Niestety zawierzyłem im, wydałem prawie 50 tysięcy złotych i jak było źle tak jest nadal i się nic nie poprawiło.


Przypomnę więc jak się sprawy mają. Mam kłopot bo piwnica w domu od 2010r. jest zalewana przez wody gruntowe. Dom budowałem 28 lat temu i wtedy nie było mowy o żadnych wodach gruntowych. Najbliższa woda była położona 23 m poniżej terenu a w wykopach był czysty i suchy piasek. Sytuacja zmieniła się w 2010 i podczas nawalnych deszczy w piwnicy pojawiła się woda stopniowo osiągając wysokość do 60 cm od posadzki. Jedynie rok 2012 był dla piwnicy suchy ale potem woda pojawiała się na nowo.


Ławy były wylane z betonu prosto w grunt. Przykryte 2 razy papą celem izolacji fundamentu odscian. Z zewnątrz dano lepik zgodnie z projektem. Podłoga w piwnicy to warstwa keramzytu. Na keramzyt wylewka betonowa.Następnie styropian dla instalacji mat grzewczych (obecnie nie działa). Na to położona wylewka i następnie płytka gresowa. Cały dom jest podpiwniczony. Wysokość piwnicy 2,20 m.

Potem przyszła firma która miała problem rozwiązać i wykonała drenaż ale zrobiono źle gdyż do spodu fundamentu pozostał jeszcze 1m. No i nie ma w okolicy kanału melioracyjnego do którego można byłoby przesłać wodę, więc woda stoi w drenażu. Fachowcy skuli sporo tynków w piwnicy ponoć żeby ściany szybciej wysychały.

Potem zleciłem wykonanie badań geologicznych i te wykazały że wokół ław fundamentów i 2 m niżej jest piasek, ale pod nim leży twarda glina która wody opadowej nie przepuszcza. Po ulewnych deszczach poziom wody w gruncie się podnosi do 1,2 m poniżej terenu - tak opisał geolog.

Teraz wiem że jednak musi być cały program technologii robót do wykonania, a nie pomysły firm i innych fachowców. Bardzo Pana proszę o przedstawienie możliwych do zastosowania metod poradzenia z zalewaniem piwnicy wodą i podania orientacyjnych kosztów każdej z nich.

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty porady inwestorom błędy wykonawcze zawilgocenia wycieki wady budynku

Krystyna W-watemat nr 308-2257
visibility czytano 483 razy

Czy elektroosmoza usunie wilgoć ze ścian domu?


Dzień dobry
Chciałabym prosić Pana o pomoc fachową. Mieszkamy od 5 lat w nowym domu jednorodzinnym, ale ściany parteru nad podłogą są mokre, w plamach i miejscami jest pleśń. Mieliśmy w domu różnych ekspertów a ostatnio panów od elektroosmozy, którzy na 100% twierdzą że te wykwity na ścianach to kapilary i oni je usuną.

Mąż nie wierzy w cuda dlatego piszę do pana z pytaniem. W końcu budowy było duże przyśpieszenie za zgodą KB. W maju były robione wylewki i na takie mokre bo po tygodniu układane były płytki i panele. W sierpniu już mieszkaliśmy (dom był słabo wietrzony) i po około roku zaczęła w różnych miejscach (40cm od podłogi) odchodzić najpierw farba potem powstały wykwity. Czy to możliwe aby wylewki do tej pory nie wyschły i mogą być przyczyną wykwitów w różnych miejscach na ścianach?

Panowie od elektroosmozy zbadali nam ściany i mamy w nich wodę na 30-45cm od podłogi. Bardzo Pana proszę o pomoc bo nie wiemy co robić jaka jest przyczyna aby ją wyeliminować? Czy taka elektroosmoza pomoże?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli zawilgocenia błędy projektowe błędy wykonawcze hydroizolacje porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2311
visibility czytano 308 razy

Oszustwo przy usuwaniu wilgoci ze ścian


U mnie w pracy, w starym przedwojennym budynku w roku 2008 zastosowano nietypowe osuszanie budynku. Odkopałem w archiwum informacje na ten temat. Polega ono (wg producenta) na wykorzystaniu pola magnetycznego ziemi do zablokowania kapilarnego podciągania wilgoci przez ściany fundamentowe. Zawieszono w pomieszczeniach piwnicznych pod sufitem takie urządzenia wyglądające jak kula na łańcuchu, które nie są podłączone do prądu ani rzekomo nie emitują żadnego promieniowania, lecz wykorzystują naturalne pole magnetyczne. Jak mówią "starzy" współpracownicy, kiedyś piwnica była cała zawilgocona, teraz faktycznie jest sucha. Nie wykonano żadnych izolacji, injekcji, nic oprócz kul pod sufitem. Firma nadal istnieje, chwali się przeróżnymi realizacjami. Czy może Pan temat rozwinąć? W razie czego służę projektem, obliczeniami, zdjęciami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli zawilgocenia

krzysiekSTWtemat nr 308-2382
visibility czytano 421 razy

Wykwity pleśni na płycie OSB stanowiącej poszycie dachu


Mam dom w stanie SSZ z wykonanym ociepleniem budynku, natomiast bez ocieplenia dachu (obecnie warstwy dachu to tylko płyty OSB pokryte papą i dachówką). Wykonane są odpowiednie szczeliny wentylacyjne i nacięcie w kalenicy.
Na czas zimy jednak, w trakcie prowadzonych prac z instalacjami wewnątrz budynku większość otworów wentylacyjnych w dachu zostało zasłoniętych, aby nadmiernie nie wychładzać budynku (jednocześnie pracując wewnątrz z nagrzewnicami gazowymi). Niestety, pozostały one zbyt długo zasłonięte i na niektórych płytach OSB od wewnątrz (w szczególności na łączeniach) pojawiły się małe wykwity pleśni.

Oczywiście, teraz wiem, że był błąd, aktualnie szczeliny wentylacyjne są udrożnione i raczej proces zawilgocenia nie postępuje. Pytanie jednak, jak bez innych błędów pozbyć się pleśni i zabezpieczyć płyty OSB na przyszłość?

Z góry dziękuję za rady lub ewentualne przekierowanie do istniejącej porady (bo nie udało mi się odnaleźć niczego na zbliżony temat).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom

Gre-Jastemat nr 308-2387
visibility czytano 409 razy

Zawilgocenia w domu z roku 1959


Dzień dobry,
Śledzę z mężem z wielkim zainteresowaniem Pana porady i komentarze na bdb.pl
Jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego o pow. 400m2. Jest to gruntownie wyremontowana i przebudowana w 2006 roku kostka z roku 1959. Niestety, nie mieliśmy szczęścia do fachowców i zaczynamy mieć kłopoty z tarasami i garażem, a także odczuwamy wyraźnie wilgoć w niektórych pomieszczeniach w piwnicy o pow. 150 m2, która jest na tyle duża, że zrobiliśmy tam część rekreacyjno-gospodarczą domu.

W związku z pojawiającymi się usterkami i czekającym nas kosztownym ponownym remontem, potrzebujemy opinii wiarygodnego rzeczoznawcy z zakresu fizyki budowli, a w szczególności specjalisty od hydroizolacji. Zwracamy się do Pana z zapytaniem, czy wybiera się Pan w strony Gdyni przed 29 lipca? Jeśli nie to czy może Pan ewentualnie polecić kompetentnego kolegę po fachu, który mógłby nam znalazł przyczyny zawilgocenia murów i sporządził instrukcję dla wykonawcy, tak żebyśmy po kilku latach znowu nie musieli szukać pomocy?

Będziemy wdzięczni za szybką odpowiedź.
Pozdrawiamy serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy murowane domy jednorodzinne zasolenia zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom

Barbara G.temat nr 308-2392
visibility czytano 426 razy

Grzyb na ścianie od klatki schodowej po ociepleniu bloku


Witam,
Z góry przepraszam, że męczę Pana pytaniem, ale jak do tej pory nie spotkałam nikogo z taką ogromną wiedzą i doświadczeniem, kto mógłby mi pomóc. Rozmawiałam z Panem w piątek odnośnie grzyba na ścianie od klatki schodowej w bloku na 3 piętrze. Po tej rozmowie nasunęło mi się jeszcze kilka pytań:
1. Powiedział Pan, że źle że ruszyłam grzyba na ścianie. W takim razie jeśli znowu wyjdzie na ścianie w okresie grzewczym to w jaki sposób mamy z nim postąpić?
2. Zakładając że spółdzielnia wypnie się jak do tej pory, więc może lepiej odpuścić sobie walkę z nią bo przecież bardziej chodzi mi o to by moje dziecko tego nie wdychało. Tak więc co mam zrobić by skutecznie pozbyć się grzyba? Jakie są metody postępowania w takich przypadkach?.
 
Tak jak Pan zasugerował pytałam sąsiadów i mówią że oni nic takiego nie mają na ścianach. Dowiedziałam się jednak, że kiedyś w sąsiednim mieszkaniu w kuchni był duży grzyb. Ale po ociepleniu budynku, to zniknął.
 
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze ocieplenia docieplenie degradacja zawilgocenia zagrzybienia porady inwestorom ekspertyzy

7sebol7temat nr 308-2438
visibility czytano 365 razy

Bezskuteczne naprawy domu istniejącego


Dzień dobry,
mam na elewacji domu dwa problemy.
1) Zabrudzony i miejscami głuchy tynk w strefie cokołowej. Prawdopodobnie problem pochodzi od wody rozbryzgowej. Prawdopodobnie powinienem wykonać tam izolację wodochronną pod tynkiem, załączam dodatkowo przekrój tego miejsca (w pewnym momencie do fundamentów kamiennych był dolewany beton pokryty dysperbitem. Jak wykonać naprawę w tej strefie cokołowej? Mogę tam nawet zamienić tynk na płytki klinkierowe, jeżeli jest to w ogóle warte, chcę żeby było estetycznie na koniec. Jak Pan widzi, w ścianie występują również wystające filarki ceglane, jest sens je pokrywać na jakąś wysokość środkiem hydrofobowym?
2) Zacieki pod parapetami. Być może woda dostaje się przez fugi między płytkami parapetowymi, jak powinienem to teraz naprawić?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty porady inwestorom porady wykonawcom naprawy zawilgocenia zasolenia


 
 
8
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.